IN». 85. 4(i Jaargang. /#f%\ (f^wSdi GOESSOIE COURANT, 4S Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I W~w 11 O 1\F 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I MJOllCl.GI'Clflfff O 1^ 0 V0IÏ1Ö01*» [Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j ^5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHF, BERIGTEN. Bij het onderzoek in do afdeelingen van de tweede kamer der slaten-gencraalomtrent de vraag of het voorste! van den heer Sloel tot af koopbaarstelling der tienden in over weging zal worden genomenwas do groote meerderheid daaromtrent zeer ongunstig gestemd en zij gaf den voorsteller in overweging om zijn voorstel terug te nemen, daar er geen uitzigt bestaat dat de eerste kaïner het nu zal aannemen. Wij vernemen, dat bij het onderzoek in de afdeeling der tweede kamer, dat den 2 dezer heeft plaats gehad, over het wets-ontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst, dat voorstel niet gunstig is ontvangen. Ofschoon het nut van het werk erkennende, heeft de groote meer derheid ernstige bezwaren geopperd. Men heeft het voor gestelde planzoo als het daar lagonbekookt genoemd. Van regeringswege was het plan zelf niet behoorlijk toege licht, en de redenen niet voldoende uiteengezet, waarom de staat alleen zich zulk eene groote opoffering moest ge troosten, daar er geeno voldoende waarborgen aanwezig geacht worden voor de uitvoering van de zaak zelve. Men is daaromtrent in velerlei beschouwingen getreden, die daarop nederkwamen, dat de uitvoerbaarheid van het plan en de lijd lot uitvoering noodig, op geenerlci wijze waren gewaarborgd. Wilde de staat in het algemeen belang zoo vele millioenen tot een werk van publiek nut besteden dan moesten alle voorwaarden aanwezig zijn, die ten op- zigte van zulk eene onderneming konden worden gesteld. Sommigen voegden daarbijdat zij met leedwezen dit voorstel zagen, dat hun volstrekt onaannemenlijk voorkwam, en dat den schijn had alleen thans gedaan te zijn om aan de hoofdstad eenige tegemoetkoming te gevenomdat zij zich bij de spoorwegplannen van de regering ten achteren gesteld zag, en men haar op deze wijze wilde trachten te bevredigen. Eene kleine minderheid daarentegen, verklaarde zich voor het voorstel en verdedigde dat tegenover de velerlei ge maakte aanmerkingen. Blijkens dezer dagen door de regering aan de staton- generaal overgelegde stukken, moet ook in julij onder anderen een adres ingekomen zijn van den heer Desiré Marchal civiel ingenieur te Brussel, tot aanleg en exploitatie van een spoorweg van IJzendijke naar Breskens. De gewone najaarsvergadering der staten van Zeeland is dingsdag avond te Middelburg geopend. In dezelve is mede ingekomen een voorstel van dhr Verhagen, strekkende om door die vergadering een adres van adhaesie te rigten aan de stalen-generaalten opzigte van het andermaal bij de tweede kamer ingediende wets-voorslel lot afkoopbaarstclling der tienden; welk voorstel na eenige discussie, door dhr G. J. van den Bosch is voorgesteld in dier voege te wij zigen, dat de vergadering alleen besluite «om aan de tweede kamer door een adres de belangstelling der provinciale staten in de afkoopbaarheid der tienden te doen blijken", welk amendement is aangenomen; zijnde het ontwerpen en inzenden opgedragen aan gedeputeerde staten. Dc vergadering is tot nadere bijeenroeping uileengegaan. Door heeren gedeputeerde staten dezer provincie is be sloten, de onteigening te doen plaats hebben van 10 run deren zich bevindende op de hofstede van den landbouwer J. B. van Haelst, in de gemeente Koewacht, waaronder eenige zijn, die blijkbaar door de besmettelijke longziekte zijn aangetast. Zoo men zegt, zou bij het departement var. oorlog het voornemen bestaan, om in het aanstaande jaar in deze provincie gecne garnizocnsvcrwisscling te doen plaats hebben. Gelijk men verwachtte woonde jl. maandag een talrijk publiek de eerste openbare opvoering door de rederijkers kamer Vondel bij De gelukkig geslaagde voordragten be- stondcu uit: 1°. De Pleegzuster, II. Tollens Cz; 2°. Iluibcrt en Klaartjc, B. Ier Haar; 3°. Neel Kees en Neef Koos, W. J. van Zeggelen 4°. De dood van een kamermeisje, II. Tollens Cz.; 5°. De Bedelaar, Lcdeganck; 6°. Napoleon op de Northumberland, van Hallam7°. De Arme, D. B. Nieuwenhuis; 8°. De doove Orgeltrapper, Storm v. 'sGra- vemanda; 0°. Avondwandeling, II. Tollens Cz.; 10°. Lcvcns- pliautlusieC. van Koetsveld C.Ez. lil den nacht van maandag op dingsdag heerschle hier tot laat in den morgen een hevigen storm, gepaard met donder. Voor zoo ver ons bekend, vernam men tot heden nog van geene ongelukken in deze streken. Naar wij vernemen worden verschillende toebereidselen gemaakt ter feestelijke opwachting en installatie op heden van den heer mr. C. van Citlers, als burgemeester der gemeente Heinkenszand bij zijne komst uit Middelburg Ten gevolge van het weder invoeren van de broodzetting te Leijden is de prijs van het brood als maximum be paald op 25 cent het tarwe- en franschbrood22 cent het huisbakken, 18 cent kropbrood en 11 cent het rogge brood, alles per ned. pönd. Onder de personen, die den 22 October op het raad huis te Groningen zijn getrouwd, bevond zich een persoon oud 24 jaar, die den 17 april 11. was gehuwd, doch wiens vrouw in augustus II. is overleden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. In onze politieke kringen wordt verzekerddat tusschen Oostenrijk en Rusland eene toenadering heeft plaats gehad. Voor deze toenadering moetennaar men zegt, de eerste slappen zijn gedaan door den oostenrijkschcn luitenant- veldmaarschalk prins Alexander van Hessendie zich in den slag van Magenta zeer heeft onderscheiden en een schoonzoon van den keizer van Rusland is. Dit berigt, aan genomen dat het waar ismoet door allen met genoegen vernomen worden, die de handhaving van de rust en den vrede van Europa in eene alliantie tusschen Oostenrijk, Rusland en Pruisscn zoeken, liet beste zal de waarheid van de toenadering blijken, als Rusland op liet verwachte congres bij de kwestie der restauratie van de italiaansche vorsten, ten gunste van Oostenrijk optreedt. Dezer dagen zijn te Leibitz in Hongarije 339 huizen van de 451 afgebrand 25 menschen hebben daarbij het leven verloren. Te Magdenburger-fort was dezer dagen eene stoute diefstal gepleegd in eene papierfabriek. Een regter van instructie werd uit de hoofdstad derwaarts gezonden om het noodige onderzoek deswege in het werk te stellen en nu bleekdat zelfs de burgemeester dier plaats tot de medepligtigen behoorde. Volgens berigten uit Warschauzijn aldaar twee dochters van een israeliliseh bankier gehuwd welke ieder van haren vader een bruidsgeschenk van 4 millioen poolsche guldens (ruim 1 mill, nederlhebben ontvangen. ENGELAND. De Boston Beriexu levert een charge op den Great Eastern, door een vlaamsch dagblad, aldus medegedeeld: Eene brug over dc zee. De Yankces (Amerikanen) kunnen het maar niet verkroppen dat Engeland in den Leviathan het grootste schip ter wereld bezit, en maken plannen om er een te bouwen waar de engelsche ijzeren kolossus van achter zal kunnen aanhangen net als een bootje. Een dag blad van Boston behelst merkwaardige dingen over dit reuzenschip. De moeijelijke te waterlating van den Leviathan heeft de Amerikanen geleerd. Daarom zal men het schip in een droog dok bouwendat men opzettelijk daartoe nabij de |zce zal delven. Het schip zal den naam dragen van Sea-Bridge of zeebrug. Zijne grootte is moeijelijk te be schrijven, zegt gemeld .dagblad, maar enkel eenige bijzon heden kunnen bereids worden opgegeven. Do bouwmeester, Nathan Sturdisdie de plannen der Sea-Bridge gemaakt heelt, stolt deze kwestie Waar zijn de grenzen der grootste grootte die men aun een schip geven kan, om het met menschelijke krachten in de vaart to brengen In zijne oplossing erkent lip gecne grenzen, doch om nederig tc blijven zegt hijAls John Bult een schip (de Great Eastern van 19,000 ton) kan door zee brengen dan moet Brither Jonathan er een maken van 100.000 ton en er mede naar Engeland gaan. Nu wil het Nathan Sturdis niet bij 100,000 ton latenhet schip moet nog veel grooter zijn. liet bèstonsch blad zegt niets bepaalds van de grootte maar laat zijne lezers oordeelcn naar dc bijzonderheden die het als echt opgooit. Do Sea- bridge zal vijf verdiepingen en vijf masten hebben. Geen schroef, maar vier paar raderen zullen door stoom in be weging gebragt worden. Er zal aan boord huisvesting zijn voor eene bevolking van 50,000 man. Op het bovenste dek zullen straten gelegd en steenen huizen gebouwd worden. Twintig vigelanten of omnibussen zullen pleiziertogtjes on dernemen om de reizigers van den eenen mast naar den anderen te voeren waarmede heen en weder een zomer- schen dag zal gemoeid zijn. Rondom het schip over den rug der reeling zullen fraaije wandelpaden met boomen aangelegd worden, voor dc reizigers die eens willen uitgaan op zon- of heilige dagen om de zee te zien. De masten zullen noch van hout noch van ijzer, maar van steen rond afgemetseld zijn als een kerktoren doch veel dikker en van binnen met twee groote draaitrappeneen voor het op- en een voor het afgaan. Daar langs zal men naar de marzen kunnen wandelenalwaar men dagelijks versche melk zal kunnen krijgen, want er zal een koeboor wonen. Verder zal men ook door den grooten steng met een in- wendigen trap naar de zalings kunnen doch daar men die reis niet heen en weêr op een dag kan doenvindt men daar goede logementen, eene kegelbaan en zelfs een klein theater. De administratie zal volslagen geregeld worden als in eene provincie. Drie verschillende dorpen zullen op het dek bestaan met hunne kerken en burgemeesters. De kapitein, die een der grootste gebouwen van het achter schip bewoont, vervult de plaats van gouverneur. Voor proviand zal men niet moeten zorgen wijl alles aan boord zelf zal gewonnen worden. Er zullen veie hof- en bouw landen bestaan tusschen de twee voorste masten. Vee zal men er niet kunnen weiden, dan enkel eenige kudden schapen op de voorplecht en langs den rijweg op de boeg spriet. Voor het groote hoornvee zal men in de jufferblokken stallingen bouwen. Er zal een algemeen kerkhof bestaan voor de begrafenissen, maar dit zal, om het eenzaam te makenbuiten uit in de rusting zijnmet een hoogen steenen muur rondom. Verder zullen er verscheidene werkplaatsen, koffijhuizen en winkels langs de reeling bestaan, eene brouwerij, eene jeneverstokerij, een algemeen stadhuis voor den burgerlijken stand geneesheeren en tien bakers of vroedvrouwen, alsmede eene burgerwacht, die alle zondagen op het groot luik als exercitie-plein ingerigt, zal moeten in de wapens komen. Er zullen verscheidene drukkerijen be staan en drie dagbladen uitkomen. Deze weinige bijzonder heden kunnen dienen tot maatstaf om zich eene gedachte te vormen over de geheele grootte dier amerikaansche wa terstad. Dit reuzen vaartuig zal tegen 1870 voltooid zijn en naar Europa komen. Wij willen niet oordeelen in hoeverre de Boston Beriew met spek schiet of het ding overdrijftwij laten dit aan het oordeel onzer lezers over In alle geval, is het onwaar het is toch goed verzonnen. FRANKRIJK. De Conslitutionnel bevat den brief door keizer Na poleon aan den koning van Sardinië geschreven, welke door den Times was bekend gemaakten die betrekking heeft op de organisatie van Italië. Het fransche blad zegt redenen te hebben om dien brief voor echt te verklaren. De volgende berigten zijn ontvangen uit Constanti- nopel, dd. 26 oct. jl. De nieuw benoemde grootvizier heeft vóór alles verlangd dal er geene doodstraf aan de zaam- gezworenen zou worden voltrokken. De sultan heeft des te eerder in dit verlangen bewilligd, naardien de sympathie der bevolking ten gunste der beschuldigden steeds duide lijker blijkt. Zoo hield dezer dagen een plakaat, dat op den weg dien de sultan moest passeren was aangebragt, o. a. in: «Wee hem, die een haar krenkt van het hoofd der beschuldigden De grootvizier wil wijdersdat er volledige hervormingen worden ingevoerd hij wcnscht, dat de muzclmanscho geestelijkheid ruim bijdrage in de belaslin- gon. De sultan heeft een derde van zijn inkomen opge offerd. Vermits de grootvizier tegenstand ondervindt bij zijne coliegas, zou Fund Pacha door Elhem-Pacha worden vervangen De chef van den generalen staf van Iiiza-Pacha is verbannen. Het is thans eene uitgemaakte zaak dat aan eene expeditie naar China, door onze regering en die van Engeland gemeenschappelijk uit to rustongevolg zal worden gegeven. Na een gcrcgtelijkcn verkoop, kon dc deurwaarder zijn overjas en dc uitroeper zijne parapluie niet vinden. Bij het onderzoek bleek het, dat zij zeiven in de hitte van de veiling, beide voorwerpen lot 7 IV. hadden verkocht.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1