N°. 84. Jaargang. (oibavt. Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I [V/gr 1 OS dTfei I I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. 1 it j tVllClöS U. nJ'ÖCÏ*# Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is 1' 1,75 franco per post f 1,90. S behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. OPENBAIIE VERGADERING van den GEMEENTE-RAAD TE GOES, DEN 27 OCTOBER 1859. Afwezig de heeien Kakebeeke en rar. van Voorst Vader. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. Met suppletoir kohier van belasting op de bondendat gedurende 14 dagen ter visie beeft gelegen, wordt zonder discussie tot een bedrag van 51,50 vastgesteld. Het suppletoir kohier van den hoofdelijke»! omslag wordt aangehouden om in besloten zitting behandeld te worden. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen van heeren Gedeputeerde Staten een brief van 7 october, mededeelende dat Z. M. de beslissing nopens de voorgedragen begrafenis- regten heeft verdaagd tot ultimo inaart e. k. Van den lieer commissaris des konijigs brief van dien dag, naar aanleiding der met den minister van justitie gevoerde correspondentie, berigtende. dat Z. li. genoegen neemt dat de waarde der door de gemeente voor den bouw der gevange {jenis afgestane gronden, verrekend worde met het aandeel der gemeente, daarin bijtedragen en dat de voorgestelde bijdrage van in den bouw van een reglsgebouw (ƒ500, gedurende 20 jaren) Z. E. goedkeuring wegdraagt. Van Gedeputeerde Staten brief van 15 octoberwaarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot die bijdrage van 5C0, - 'sjaars; van dezelfde dato 21 oct. dat door hen berust wordt in de subsidie aan 't gasthuis voor 1860 verleend; het proces verbaal van kasopneming met een in kas van 13311.20; van den heer C. 11. Schetsberg een requestverzoekende dat bet drukken voor de gemeente voortaan volgens rooster geschiede en alzoo beurtelings die levering plaats hebbe, met aanbod zijtieizijds om dit tegen eene vergoeding van 50,voor bet drukken van bet jaarverslagte doen. Welk adres wordt gesteld in handen van burgemeester en wethouders, om daarop hunne consideratien en voorstel te hebben en bij de leden van den raad te worden rond gezonden; en eenige staatsbladen, die worden gedeponeerd. Aan de orde is de beraadslaging over de gemeente begroo- ling voor 1860. Over de algemeene inrigting der begrooting vraagt niemand bet woord. Tul de behandeling der afzonderlijke artikelen overgegaan zijmie. wordt eerst begonnen met de uitgaven, e» wel Hoofdstuk 1. Jaarwedde. Burgemeester 800. wethouders f 800, secretaris 1000, oDlvanger 1200, griffier 600, commies griffier 200, twee boden a 325, concierge raadhuis 250, geneesheer 450, heelmeester 300, apotheker 400, vroedvrouw f 240 zijn alle goedgekeurd. Bij de jaarwedde van den opzigler der gemeente wegen en werken, uitgetrokken met 400, zegt de heer van de Pi'tte, dat het hem voorkomt dat die bezoldiging te weinig is; de werkzaamheden aan die betrekking zijn veelvuldig en de titularis is buiten de mogelijkheid om daarbij nog iets meer le verdienen bovendien moet men dien man in zekere mate vertrouwen schenken dat de gemeenle werken naar behooren worden uitgevoerd in plaats van ieder jaar hem eene gratificatie te geven, stelt hij voor de bezoldiging met 100 te verhoogen- Dhr. v. d. Bosch verklaart zich tegen het beginsel, om jaarwedden waarop ambtenaren zijn aangesteld te verhoogen, zonder dat de werkzaamheden vermeerderd zijn hij zou er geen bezwaar in zien de gebruikelijke gratificatie van 50 bij de bezoldiging te voegen, maar meent dat men hel beginsel moet vasthouden, dat de jaarwedden niet verhoogd worden, dan om meeidere werkzaamheden. De Voorzitter vindt ook geeue termen voor de verhoo- ging en acht de bezoldiging voldoende; hij merkt op, dat de gratificatie niet aan den opzigter verstrekt wovdt als zoodanig, maar voor werken die buiten zijn werkkring liggen, zoo als het maken van bestekken en berekeningen; bovendieu zou bij het verkeerd achten dat nu te doen, omdat, wordt de begrooting goedgekeurd, de gemeente zal gebragt zijn in eeiien normalen toestaud van onderhoud daar op deze begrooting alles gebragt is wat hersteld moest worden en in vorige jaren door gebrek aan fondsen is moeten worden nagelaten. Dhr. v. d Putte ziet minder op bet werk dan wel de tijd die deze ambtenaar er aan m.oet geven bet is onmo gelijk dat bij er iets anders bijdoetterwijl bet vertrouwen dat men verpligt is hem te schenken bet tot een pligt- maken om te zorgen dat hij fatsoenlijk kan levenzijns inziens moet de vraag niet zijn is hij op deze of gene be zoldiging aangesteld, maaralleen, is de bezoldiging le gering, en dan is het pligt die te verhoogen. Dhr. mr. d. Knokke v. d. Meulen zou op zekere voorwaarden tot de verhooging genegen zijnwanneer ambtenaren die evenzeer eene le gei'inge bezoldiging hebben, verliooging erlangen; zoo wijst hij b. v- op den commissaris van policie, wiens jaarwedde van 500,dan minslins op 700,moet gebragt worden. De voorzitter vraagt of het amendement van dhr. van de Putte ondersteund wordt, waarop dhr. mr. de Knokke van der Meulen toestemmend antwoordt, waarna het amendement, in omvraag gebragt, wordt verworpen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren van de Putte en de Knokke van der Meulen. De post wordt mitsdieu behouden. Klokkenist f 200, klok luiders 100, hiriiienhavenmeester 200, sas- en buitenha- veutneester 400, sasknccht 250, peilder cn roeijer ƒ20, fransch schoolonderwijzer ƒ1300. zijn hulponderwijzer 500, fransch schooionderwijzeres 1000, bare hulp onderwijzeres 400. schoolonderwijzer le. klasse f 1000, hulp onderwijzer hulp-ouderwijzer f 300, kweekelingen ƒ80, onderwijzer weezen- en armenschool 600, hulp onderwijzer 300, be- waarschoolhouderes 427,50, hulp onderwijzeres f 100, dito f 75, kweekelingen ƒ75, huisonderwijzer 52, marktmees ters f 220, waagmeesters f 40, commissaris van politie ƒ500, policiedienaars 2100 agent van kazernering ƒ150, drukkers der gemeente ƒ250, 2 vaste >u\beiders 624, concierge koop mansbeurs 50, 2 grafdelvers 1ÖÖ, 4 boden bij de spuiten ƒ20, concierge manhuis 78. Bij den laatsten post vraagt dhr. v. d. Putte, of deze post niet eigenaardig bij het burgerlijk armbestuur behoort. Waarop dhr. v. Kerkwijk antwoordt, dat bet een gebouw der gemeente is, waarvan kamertjes ten gebruike zijn gegeven aan bet burgerlijk armbestuur, aan de diaconie en r. k. p. armbestuur, zoodat de jaarwedde niet voor rekening van één dezer admiuistratien kan komen. Waarin wordt berust. Hoofdstuk 2. Kosten van onderhoud van het gebouw voorde vergaderingen bestemd en bureaukosten Onderhoud en schoonhouden raadhuis f 150. aankoop meu belen f 120. licht f 150. brandstollen f 250. staats- en pro vinciaal blad f20,50. registers burger!, stand 1*260. bevolkings registers 1*30. schrijfbehoeften f 350. druk-en bindwerk f350 zegelkosten f 120. kleine uilgaven f 100. Hoofdstuk 3. Ondi rhoud en nieuwen aanleg. A lel. 1. Onderhoud, a. toren, klokken en gebouwen f 796. b. kanaal werken 1 500. r. bruggen f 50. d. riolen f 200. e. wegen en wandelplaatsen f 604. Bij dezen post brengt dhr. van de Putte onder ds aandacht den slechten toestand van den zoogenaainden molen dijk van de kaai tot aan de huizen op dien dijk waarop dhr. v. Kerkwijk antwoordt, dat het voornemen bestaat om dat gedeelte in 1861 .met uitvallende steen van de be straling in 1860 te doen voorzien. f. beplantingen. Hierbij geeft dhr. v. d. Putte in bedenking van de west zijde van de Oosterschans ook te beplanten even als de oostzijde. Waarop burgemeester en wethouders zullen bedacht zijn. g. begraafplaats f 25. Afd. 2. Aanleg of vernieuwingAan openbare gebouwen f 1576. b. haven- en kanaalwerken f 4077. Iiij dezen post wijst dhr. v. Kerkwijk op het bijzonder goed effectdat ondervonden wordt van de gecréosoteerde sas- deuren, die ruiin 2 jaar geleden zijn aangebragt en waarin nog niets van paalworm le ontdekken is, terwijl een stuk niet gecréosoteerd bout, van dezelfde soort en een halfjaar later in hel water gebragt, geheel verteerd is. c. bruggen f480.^</. riolen f132. e. straten en wegen f1918. Bij dezen post geeft dhr. Saaijmans Vader in bedenking om in stede van nieuwe keijeu tegen 40,de 1000, te trachten van de uitgebroken wordende straat naar Kappelle steen aan te koopen, die veel minder in prijs is. De voorzitter en dhr. v. Kerkwijk antwoorden dat de prijs minder, doch ook de steen ondoelmatiger is, daar zij incest allen rond zijn en een vlakke onderkant voor goede bestrating vereischt wordt. Dhr. v. d. Putte voegt er bij, dat de uitbreking aan de straat nu juist aan een oud end begint, waar de sleeuen bijna allen kegvormig zijn. Dhr. Smaliegange meent ook dat men verkeerd zou doen oude steen le koopen waarvan ter naauwernood V3 bruik baar zou zijn, daar de bestrating dan meer zou kosten dan eene geheel nieuwe. Dhr. S. Vader en v. d. Putte dringen vooral aan op het goed leggen der straten, waarop burgemeester en wethouders zoo veel mogelijk zullen letten. pompen 120. g. begraafplaats 125. Hoofdstuk 4. Onderhoud run particulier eigendom der gemeente. Trekkerswouing f 120, belastingen f 103,50. Hoofdstuk 5. Intressen f 2908,18. aflossing gevestigde schuld f 3000. Dhr v. d. Putie stelt voor met de aflossing dier schuld op te houden en terug te komen op hel raadsbesluit van 11 april 1853, uit aanmerking van de sedert dien tijd veran derde positie der gemeente en liet beffen van hoofdelijke» omslag; door die aflossing toch wordt op de schouders vair het nu levend geslacht den last opgelegd voor bel verledene te zorgenhet tegenwoordige spreekt van zelf en veelal worden ook reeds voor de toekomst uitgaven gevorderd. Hij wenscht die aflossing te beperken en alleen dan aftelossen wanneer buitengewone inkomsten dit toelaten of de gemeen ten van wege bet rijk worden bijgestaan. De Voorzitter repliceert dat die aflossing eigenlijk geene vrijwillige daad van hel gemeentebestuur is, maar een ge volg van koninklijke besluiten waarbij zoodanige aflossing is bepaald, bij de regeling der afdoening van andere schul den de aflossing geschiedt dus niet vrijwillig, maar als 't ware contractueel. Dhr v. d. Putte is van oordeel dat door de invoering der gemeentewetdie kon. besluiten hunne kracht verloren bobben en dat alleen de raad over bet noodzakelijke en wenschelijke van schulddelging te oordeelen beeft. Dhr v. d. Bosch wijst op het belang der schuldeiscbers van de gemeente, die regt hebben te vorderen dal de uil- voeriug van hetgeen ten hunnen voordeele is hepaald plaats hebbe. Het amendement van den heer van de Putie, geen onder steuning vindende, komt niet in behandeling. Aflossing van de gildenfondsen f 100. dito renteloos voor schot der provincie f 272. le. termijn bijdrage voor het reglsgebouw I 500. achterstallige intressen 234,96*. Hoofdstuk 6. Kosten kadastrale registers f 15. Kiezers lijsten f 60. brandweer f 325. kamer van koophandel f25. plaatselijke geneeskundige commissie 125. afkooptollen f 1&8,12. Hoofdstuk 7. Kosten schutterij f 530,10. aan het rijk voor personeel f 73. aan den cipier voor bewaking policie-gevan- genen f 60. Hoofdstuk 8. Onderhoud schoolgebouwen f 995. vergoe ding van huishuren f 350. schoolbehoeften f 1203. prijs- uitdeeling enz. f 100. subsidie armbestuur memorie, uitkeering revenu gildenfondsen f578. subsidie gasthuis f 170Ö. besteding van 14 personen in dat gesticht f 1747,20. voor 4 krank zinnigen f 700. bedelaars in de koloniën f 900. begrafenis kosten van armen f 200. medicijnen in de gemeente apotheek f 500. pensioenen f 500. assurantie penningen f 164. straat verlichting f 1900- kleeding policie f 375. teruggaaf voor schotten f 40. restitutie van belastingen f 1510. vervolgings- kosten f 50. begeleidingskosten militie f 20. voeder voor de zwanen f 20. kosten van gijzeling f 25. uitkeering aan bet weeshuis van den op bi engst der privaatputten F 200. Deze post vindt tegenstand bij den beer van den Bosch, omdat het weeshuis eene gemeente-instelling is en te kort komende hulp kan vragen. Dit gevoelen wordt door niemand ondersteund, Bijdrage voor liet telegraafkantoor f 300. Dhr. v. d. Putte geeft in bedenking pogingen aan le wenden om van die garantie ontheven te worden, waarop burgemeester en wethouders bedacht zullen zijn toelage aan den opzigter der gemeentewerken f 50. De onvoorziene uitgaven worden aangehouden tot na de vaststelling der ontvangsten, waartoe alsnu wordt ovei'gegaan. Goed slot der rekening over 1857 f 3483,43% pachten f 1907,erfpachten f 1029,87"% pacht jagt en visscherij f 99.houtgewas f20,intressen van kapitalen f758,—, revenu der leenbank memorie. Bij dezen post geeft dhr v. d. Putte in bedenking of door vereenvoudigde administratie niet een beter resultaat zou te verkrijgen zijnwaarop burgemeester en wethouders zullen bedacht wezen. 15 opcenten grondlasten gebouwd f 1224,15, 15 dito on- geboawd f 303,94, 525 opcenten personeel f 5355,75, hoofdelijke» omslag f 21000, belasting op gedisteleerd f 11385,op den wijn f 1944,op de honden f 313, schoolgelden f 3130,sasgeld f 3244,waaggeld f 40, marktgeld f 459,begrafenisregt f 200.leges f 50, verpachting haardasch f1050,policie boeten f25,dito belastingen f 10,opbrengst verbeurd verklaarde voor werpen f5,verkoop onbruikbare goederen f50,terug gave van gedane vooi'schotten f 40,verschillende ont vangster» f 1417,98verkoop van hoornen f 40%Zoodat de gezamenlijke inkomsten worden vastgesteld op f57416,64 en de onvooi'ziene uitgaven om te sluiten op f 1560,035. Naafloop wordt overgegaan tot de behandeling in besloten zitting van het suppletoir kohier van den hoofdeüjken omslag en na weder opening der zitting dat kohier vastgesteld op f 372,16. Hierna is de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BRRIGTEN. Men leest in het Bataviasch Handelsblad van 7 sept. Volgens een van Soerabaija ontvangen telegram van gisteren waren aldaar tijdingen ontvangen van Borneo ioopende lot den 48 augustus jl. Zij behelzen liet berigt, dat eene verkenning van het fort Tabanio mislukt is, en twee zeeofficieren gewond zijn. De kolonel was met de Celebes en Boni opgerukt, om Tabanio le nemen Bovengenoemd blad meldt tevens, dat te Batavia ge ruchten loopen van het nemen van een fort op Borneo, waarbij 600 inlanders zouden gesneuveld zijn. De mede- dccliïigenbij de redactie van het Handelsblad ontvangen maken daarvan eclitcr geen gewag. Heden ten drie ure zou de tweede kamer der staten- generaal eene zitting houden. Men houdt het daarvoor, dat het getal leden, dat nu opkomen zal, voldoende zal zijnom die zitting voortgang te doen hebben. De meeste leden tochdie ongeveer 4 4 dagen geleden zich naar hunne haardsteden hebben hegeven, waren voornemens legen mor gen, den eersten november, in de residentie terugtekccrcn. Per telegraaf. In de vergadering van lieden is de heer Luijbennieuw benoemd lid uit s Hcrtogenbosch, toegelaten. Aanstaanden vrijdag discussie over de spoorwegen. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië is geplaatst als telegrafist op het telegraafkantoor tc Samerang, dc telegrafist A. J. W. de Jongh Swemer. Z. M. heeft aan mr. C. van Cillersop verzoekeervol ontslag verleend als griffier bij bet kantongeregl le Hein- kenszand. 360. |i weckt'lingen 80. schoolonderwijzer 2e. klasse 1000. (je jt)vordering der gemeente oprenten f133,89. kwade posten Men verneemt dat eenige invloedrijke ingezetenen van Middelburgzich dezer dagen hebben vcrccnigd mol het doel om de afdamming van hel Sloein verband met het graven van een kanaal door Walcheren, zoo voel mogelijk bevorderlijk le zijn Aanvankelijk hebben zij zich, zoo wij wel onderrigt zijn tot de regering gewend met verzoek dat in liet wcts-onlwcrp lol bekrachtiging der spoorweg- concession alsnog zoodanige bepaling rnogt worden opge nomen dat die afdamming mogelijk zij.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1