N". 83. 40'" Jaargang. goime De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag "L I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j I/011(lCr(lclfi! 4 \rCl/0ÖGl'« Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,60 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco por post f 1,90. O behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. plaatselijk bestuur. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat: Dat de gemeente-raad in zijne openbare vergadering van heden, overeenkomstig het bepaalde bij art. 265 der ge meente-wet beeft vastgesteld de supplctoire kohieren van den HOOFDBEUKEN OMSLAG en van de BELASTING op de HONDEN, voor deze'gemeente over 1859, welke ter secretarie ter lezing gelegen hebben. Dat genoemde kohieren andermaal ter lezing nedergelegd zijn ter secretarie dezer gemeente, van heden tot en met den 5 november e. k van des voonniddags negen lot dos namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien lijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 octobcr 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BEKENDMAK£NG7~ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het bureau van stemopneming aldaar ontvangen heb bende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming, ter benoeming bij herstemming van een lid voor de provinciale staten van Zeeland, gehouden den 26 er. 27 dezer maand; zijnde uit het proces-verbaal van laatstgemelde dagteekening ge bleken, dat tot lid der provinciale staten met meerderheid van stemmen benoemd is, de heer J. H. BYBAU, met 194 stemmen terwijl de heer Mr. W. G. de KNOKKE van der MEULEN 1 62, de heer H. C. PILAAR 147 stemmen haddon bekomen. Brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 julij 1850, (staatsblad no. 37), ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de afschriften van genoemde processen- verbaal, ter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder, ter secretarie zijn nedergelegdwaar dezelve dagelijks (uitge zonderd des zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure, voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 27 October 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris II. C. PILAAR blnfienlandsche berigten. Uitslag der herstemming ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Zeeland, in het hoofd-district Goes. Getal kiezers die aan de stemming hebben deelgenomen 514, als: te Goes 121, Baarland 11, Borsselen 12, Colijnsplaat 43, Driewegen 6, Ellewoulsdijk 8, Fort Bath 6 's Gravenpolder 14's Heer Abtskcrkc 6's Heer Arendskerke 17, s Heerenhoek 6, Heinkcnszand 31, Hoedckenskerke 13, Kappelle 18, Kats 8, Kaltendijke 6, Kloelingel4, Kortgeen21, Krabhendijke 6, Kruiningen 22, Nissc 10, Oudclande 7, Ovezand 9, Rilland 8, Schore 8, Waarde 9, Wemeldinge 13, Wissenkerke 25, Wolphaarts- dijk 20 en Yersekc 16. In de. bus zijn gevonden 515 biljetten, waarvan 13 van onwaarde, alseen zonder zegel, en met de volgende namen 1 G. II. Kakebeeke, 1 Joh8. H. Pilaar, 1 0. Verhagen, 1 J. van der Mulle, 1 A. Kake beeke, 1 Cornells Pilaar, 1 Hendrik Cornelis, 1 zonder naam en 4 in blanco. Benoemd is de heer J. H. Bybau met 194 stemmen, terwijl de heeren mr. W. G. de Knokke van der Meulen 162 en II. C. Pilaar 147 stemmen hadden bekomen. Men verzekert, dat de antwoorden der regering over het spoorweg ontwerp nog deze week bij de tweede kamer der staten generaal zullen inkomen dat de tweede karper onver wijld en wel reeds heden (donderdag) zal vergaderen en dat de beraadslagen over bedoeld ontwerp tegen de volgende weck zullen worden vastgesteld. Men verzekert voortsdat de regering het aanhangige ontwerp thans onveranderd aan de goedkeuring van de ver tegenwoordiging zal onderwerpen, en dat, in afwachting van de beslissing daarover aan alle verdere aanvragenzoo van de heeren Reerink e. sWolterbeek c. s., als van anderen geen gevolg zal worden gegeven. Eerst zoo het ingediende ontwerp in cenig opzigt door de vertegenwoordiging niet mogt worden bekrachtigd, zouden nieuwe aanvragen in aan merking kunnen komen. Met genoegen zag men hier weder de uitspannings avonden door voorlezingen op de nutsvergaderingen en oefe ning door de zangvereeniging met den meeaten bijval geopendniet minder stelt men zich voor van de op aanstaanden maandag bepaalde eerste opvoering, door de rederijkers-kamer Vondel. Naar wij vernemen zal die alleen uit losse stukken be staan tot welker voordragt het grootste gedeelte der wer kende leden zal optreden. Gaven de hij vroegere opvoeringen opgepropte zalen het bewijs, hoezeer de voordragten door dit gezelschap in den smaak vielen, het steeds toenemend getal leden waarborgt ook thans het ruimschoots bezet zijn der beschikbare plaatsen. Blijkens achterstaande annonce hebben de heeren Soulendam en van der Made het voornemen om in eene hier bestaande en sinds lang gevoelde behoefte te voor zien door voor de aankomende ambachtslieden en leer lingen do gelegenheid te openen tot deelneming aan een doelmatig bouwkundig onderwijs, ter verkrijging der voor het vak zoo onmisbare theoretische en practische kennis. In hunne onderneming te gemoet gekomen door ons ge meentebestuur durven wij met hen vertrouwendat hun belangloos streven oin nuttige bekwaamheden aan te kweeken op den waren prijs zal worden gesteld, en zij door een vlijtig gebruik maken van de aangeboden uren de meeste vol doening zullen erlangen. De kunstwereld heeft een gevoelig verlies geleden. Louis Spohr, een der grootste duitsche viool virtuozen en voortreffelijk 'componistis te Kassei overleden Hij werd in 1784 te Secsen geboren. In 1804 zag hij zich tot concertmeester in Gotha benoemd, en in 1818 tot kapel meester te Weenen, van waar hij verscheidene belangrijke kunstreizen door Europa deed en ook ons vaderland bezocht, zoo als velen zich nog met waar genoegen zullen her inneren. Hij was sedert 1821 hof kapelmeester te Kassei en sedert 1847 generaal-muziekdirecteur aldaar. Nog niet lang geleden mogt ons land zich met een bezoek van den grooten meester verheugen. Spohr heeft in alle vakken der toondichtkunst veel groolsch geleverdzijne opera's viool-concerten, oraloriën, sinfoniën, strijk-quartetten, quin- teltcn, duetten, piauoforte-quinletten en trio's zijn ware meesterstukken. Uit Assen wordt geschrevenWij vernemendat de predikant der hervormde gemeente te K. reeds voor eenigc dagen door het klassikaal bestuur van Meppel in zijne ambtsbediening is geschorst, om hetzelfde berispelijk gedrag als voor 2 h 3 jaren. De heer W. zal zich als afgescheiden predikant in Zeeland gaan vestigen. Tc 's Hertogenbosch is de vrouw van den kleermaker Laloere na een kinderloos huwelijk van 10 jaren, van drie kinderen bevallenalle van het vrouwelijk geslacht. Ze zijn alle drie dood. Men verwacht in 1860 verschillende zeer hooge springvloeden. Die met volle maan op den a. s. 7 maart zal een der hoogste zijn in deze eeuw; zij klimt tot 1,17, terwijl de hoogste anders gemiddeld 1,00 bedragen. De volle maan van 5 april en de nieuwe maan op 16 augustus en 14 octubcrzullen het water mede tot aanmerkelijke hoogte opvoeren. De vloed met nieuwe maan op 16 september zal tot 1,16 klimmen dus nagenoeg gelijk staan aan die van 7 maart. Als eene zeldzaamheid wordt uit Wijhc medegedeeld dat op een stuk weiland aan den straatweg naar Deventer dezer dagen voor de derde maal word gehooid. De oudste lieden herinneren zich nietdat ooit in dit jaargetijde te lichlicn gezien Als eene zeldzaamheid onder de zeldzaamheden wordt uit Hooger-Smilde medegedeeld, dat eene jonge koe van den arbeider L. 0.gedurende 20 weken behoorlijk goed melk heeft gegeven vóór dat zij voor de eerste maal een kalf heeft ter wereld gebragt. ruitenlandsche berigten. DUITSCHLAND. In Boheinen bestaat thans sedert eon korten tijd eene godsdienstige bewegingwelke van grooten invloed kan zijn. Ten einde zich aan den druk, door het concor daat aan de katholieken opgelegd, te onttrekken, gaat in menig dorp schier de gansche bevolking tot de protestantsche kerk over. In de laatste tijden hoort men zeer dikwijls met lof gewag maken van de te Wiesbaden bestaande inrigting voor de behandeling van oogziekten. Deze staat onder de leiding van den bekwamen dr. Pagenstecher. Het getal der aldaar hulpzoekenden is bestendig aan het toenemen en bedroeg reeds in het vorige jaar ruim 1800 personen. Het getal der operatien bedroeg meer dan 400. De beul van Bern is overleden Hij was algemeen bekend onder den naan van Vader Huber. De bernsche bladen meldendat eene talrijke schare zijn stoffelijk over schot naar de grafplaats heeft vergezeld. Als eene curiositeit meldt mendat tegenwoordig te Ulmen een tyrolermet name Joseph Zemconcerten geeftwaarin hij met groote kunstvaardigheid gelijktijdig twee instrumenten bespeelt. Met de linkerhand houdt hij eene fluit, waarop hij de primo partij zeer melodieus speelt, terwijl hij zich met de regterhand op eene met twee snaren sijstemen bespannen en door een pedaal bestuurden guitaire zeer verdienstelijk accompagneert. ENGELAND. Te Liverpool woont thans eene vrouw, Elizabeth Robei-ls genaamd, die, volgens hare eigene opgave, in de maand junij 1749 te Northop (Flintshire) geboren is en den ouderdom van 110 jaren heeft bereikt. Bij gunstig weder ontmoet men haar op de havende markt en andere openbare plaatsen der stad. Hoewel zij er vervallen uitziet, is haar gang nog regt en vast, en met hare stok in de hand beroemt zij zich nog drie mijlen in het uur te kunnen afleggen. Zij schrijft haren hoogen leeftijd middclijk toe aan hare matige levenswijzeen verklaart nooit sterken drank te hebben gebruikt. - Op het laatst der maand October in 1860 zal te Newmarket een zonderlinge wedloop plaats hebben voor eene wedding schap van niet minder dan 25.000 frs. Lord Minchelsa zal drie paarden laten loopenieder bezwaard met 54 kilogrammes aan wigt, tegen tien honden van den graaf van Beaufort, gespannen voor een drag (stootwagen.) Het te loopen terrein zal een afstand van nagenoeg 6,800 mijlen beslaan. De eerst aankomende, 'tzij paard of hond, is over winnaar en beslist de weddingschap. Te Bergenin Henegouwenmoet zekeren doctor met name Defontainebeproefd hebben om het electro- galvanismus op door de cholera aangetaste personen toe te passen, en met verbazenden uitslag bekroond zijn. Vijftien ziekenwaaronder zeer erge werden allen door zijne be handeling in weinige uren gered. Tien of twaalf minuten na het begin der bewerking eindigen de voornaamste tee kenen der ziektede warmte komt terug en de ziekte verandert in een geweldig zweelen. FRANKRIJK. Onder de in omloop zijnde geruchten behoortdat Oostenrijk Frankrijk en Sardinië zijn overeengekomen om den Groothertog van Toscane in zijn gezag te herstellen een deel van Parma aan Sardinië te geven en het overige aan den jongen Hertog van Parmaprins Robertwiens gebiedvoor het verlies van een gedeelte van zijn land door dat van Modena zou vergroot wordenbeiden zouden echter alvorens eene liberale constitutie moeten octroycren. De legation zouden onder het gezag van den Paus moeten terugkoeren doch eene wereldlijke regering krijgen. De opgenoemde grondslagen zijn ook aangenomen door de overige groote mogendheden uitgezonderd Engeland. Indien deke geruchten bevestigd wordenzou een congres eigentlijk tot niets anders dienendan om zijn zegel aan de gemaakte schikkingen te hechten.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1