Nu. GEMEENTE-RAAD TE GOES, KENNISGEVING. BEKENDMAKING. PAARDEN, RUNDEREN, SCHA PEN en VARKENS BEKENDMAKING. 4(Jstc Jaargang. tjcr' *1850. WW vv Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag m/g a /X l I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j iTJllJUKlaii X "Ct O'MÏI*. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den ten daad huize aldaar OP DONDERDAK DEN 27 OCTOBER 1859, des namiddags ten ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling suppletoire kohieren van den hoofdelijke» omslag en de belasting op de honden. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Gemeente-begrooting voor 1800. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek van den lieer J. M. van der MADE, timmerman, wonende binnen deze gemeente, om op het perceel kadastraal bekend sectie P). n". 241, eene FABRIEK van DRAINEERBUIZEN en GEBAKKEN STEEN, te mogen daarstellcn: Gelet op het koninklijk besluit van den 31 januarij 1824, (staatsblad n°. 19), mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie van den 7 October 1842, n°. 17 (provinciaal blad n°. 98.) Overwegende, dat tot bet opmaken van proces-verbaal de commodo ct incommodo, gevorderd bij art. 4 van welgemeld koninklijk besluit, de bewoners der naastgele gene huizen in hunne belangen moeten worden geboord, en het tevens nuttig kan zijnom een ieder in de gelegenheid te sullen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur ken baar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebbendat de adressant benevens de eigenaren, bewoners cn gebruikers der daarbij gelegen eigendommen, zijn opgeroepen om op Zaturdag den 29 October eerstkomende des namiddags ten een ure, voor burgemeester cn wet houders in hunne gewone vergaderkamerten raudhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve in huil belang te worden gehoord, en dat te gelijker tijd, aan een ieder die zulks mogt verlangende gelegenheid zal gegeven wordenom zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het procos-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 October 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, II. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat Dat volgens artikel 1 van bet reglement op het houden van open bare veemarktentot handel in binnen dezeiïde stad, gearresteerd den 7 april 1845 cn gepubliceerd den 26 dier maandop iederen dingsdag (behalve den eersten) in de maand novemberzijnde dit jaar 815, 22 en 29 dier maandaldaar zoodanige veemarkt zal gehouden worden, cn dat dezelve zal onder worpen zijn aan de bepalingen in dat reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking, en insertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 October 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, De secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van art. 27 en 42 der wet van 29 maart 1833 (staatsblad n°. 4) omtrent de belasting naar tijdsgclang en de suppletoire aangifte, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of bel aanschaffen van bclasting- vooi werpen dor grondslagen van het personeelkomt te vallen onder toepassing van eencn nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaarsverpligt isalvorens en naar gelang der omstandigheden en op de boete bij art. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswegein" voege als bij art. 30 der wet is voorgeschreven, kunnende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger worden afgehaald. Goes, den 22 October 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. G. PILAAR. BINNENLA.NDSCHE BERIGTEN. Uit liet voorloopig verslag der tweede kamer betrekkelijk de zaak der spoorwegen, blijkt, dat van de 59 leden, die aan het onderzoek in de sectie deelgenomen hebben de meerderheid zich over bet algemeen gunstig voor de bekrachtiging der beide conccssiën (Noorder- cn Zuiderlijnen) gestemd heeft betoond. In twee der afdeciingen is met nadruk teruggekomen op het verlangendat de overtogt van het Sloe niet door middel van eene brug, maar van een dam mogt plaats hebben. Het beeft bevreemd, op bladz. 12 der memorie van beantwoording wegens den zuider-spoorweg te lezen, dat indien tot bet uitvoeren dier werken nader vergunning mogt worden gevraagd, de regering gaarne zal medewerken om de brug door een dam te vervangen en dan tevens liet in zoodanig geval vereischte kanaal van Middelburg naar Vlissingen te maken. De regering komt daardoor eenigermate in tegenspraak met hetgeen zij onmiddelijk vooraf laat gaan over Je wenscbelijkbeid om den aanleg van den spoorweg en de daartoe to verleenen concessie niet met dit vraagstuk te verwikkelen. Zij schijnt levens uit het oog te verliezen, diit in art. 84 der con cessie van den zuider-spoorweg bepaald van «de brug van hel Sloegesproken wordt. Wat daarvan zij, men bleef van gevoelen, dat bet maken vari den dam zich ver boven dat vari de brug aanprijst. Voor de brug wordt in de concessie eene som van f 2,600,000 uitgetrokken. Toen in 1851 eenige aanzienlijke zecuwen concessie voor de afdamming van het Sloe vroegen, aan welke aanvrage uit den aard der zaak het graven van het kanaal door Wal cheren verknocht was, werden bij eene in de bijzonder heden uitgewerkte berekening de kosten van dam en kanaal op f 2,050,000 geschat. Eene besparing van meer dan een half millioen zou dus waarschijnlijk te verworven zijn door den dam de plaats van de brug te doen innemen. Maar die besparing is nog van gering belang in vergelijking van de andere voordeden door de afdamming van het Sloe te verwerven. Daardoor zullen Walcheren en Zuidbeveland voor goed aan den vasten wal verbonden zijn en de voor naamste der zeeuwsclie eilanden dien naam verliezen. Terwijl de brug aanmerkelijk onderhoudskosten vorderen zalheelt men van bel bestaan van den dam binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop de aanwinst van bonderden bunders vruchtbaar land door aanslibbing te wachten, welker waarde eenmaal de kosten der thans aan Ie leggen werken meer dan vertegenwoordigen zal. De veiligheid der pro vincie Zeeland zal bij de afdamming niet weinig winnen. Verscheidene uren zeedijk zullen geen onderhoud meer vorderen en liet getal der calamiteusc poldersover welker subsidiëring van slaatswege thans telkens wordt geklaagd aanmerkelijk verminderen. Tevens zal het kanaal van Vlis singen naar Middelburg niet slechts eene aanwinst voor Walcherenmaar in verband met liet maritieme etablis sement op de eerstgenoemde plaats voor geheel ons ver- dedigingstelsel zijn. De mogelijkheid zal daardoor ontslaan, om in lijd van oorlog onze bodems binnendoor naar de Oosterscheldc in veiligheid te brengen, nog zou liet kanaal er zeer toe kunnen bijdragon, dat het hoofddoel van den zeeuwschcn spoorweg, do verheffing van Vlissingen tot eene handelstad van belcckenis bereikt wiord. In de vergadering van gedeputeerde staten van dit ge west, den 14 dezer te Middelburg gehouden, is vastgesteld de navolgende lijst der Ie behandelen zaken in de aanslaande najaars-vcrgadcring der provinciale staten van Zeeland: 1. Koninklijk besluit van den 19 augustus 1859, n°. 62, houdende goedkeuring der besluiten van de provinciale staten van den 12 julij te voren, ii°. 8, II, 13 cn 14, strekkende: tot den ondorliandscheii verkoop van een stuk gronds nevens den straatweg van Zierikzcc naar Zijpc; tot toekenning eener gratificatie aan den gewezen steiger- schuitschipper J. Adriaansen tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten cn uitgaven voor 1858en tot wijziging als voren voor 1859. 2. Koninklijk besluit van den 3 september 1859, n°. 71, houdende goedkeuring van bet besluit der provinciale staten van den 12 julij te voren, n°. 6, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, inet betrek king tot de inkomsten en uilgaven van de provincie over het dienstjaar 1857. 3 Koninklijk besluit van den 5 september 1859,n°. 3D, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provin ciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1860. 4. Het quadruplicaat der door de algemeene rekenkamer gearresteerde rekening, van den betaalmeester te Middel burg, wegens de provinciale fondsen, over 1857. 5. De slaat van kosten van het provinciaal rijksbestuur, voor de dienst 1860. 6. Het verslag van de hoofd-dircctie van het instituut voor doofstommen te Groningen. 7. Concept-polderreglement met bijbehoorende stukken. 8. Voorstel van gedeputeerde staten tot afwijzing van liet adres van Johannes Dirkse c. s. houdende verzoek om eene wijziging te brengen in het provinciaal reglement op de uitoefening der jagt en visscherijvoor zoo veel de wijdte der mazen van het kruisnet betreft. 9. Voorstel van gedeputeerde stalen tot aanvulling van art. 2 van het provinciaal reglement op de uitoefening van de jagt en visscherij. 10. Voorstel van gedeputeerde staten om de veerdammen bij Kortgeen en Wolphaartsdijk voor rekening der provincie, tot pontdammen in te rigten, tot verbetering van de ge meenschap tusschen Noord- en Zuid-Beveiand. 11. Voorstel van Gedeputeerde Staten omtrent het ver strekken van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen 12. Voorstellen van Gedeputeerde Staten naar aanleiding v3n art. 36 der wet op het lager onderwijs van 13 augustus 1857 (Staatsblad no. 103). 13. Benoeming van een lid van het collegic van Ge deputeerde Staten, in plaats van den heer dr. van Eek. Men verneemt met leedwezen, dat H. M. onze geliefde koningin Stuttgardt heeft verlaten, om naar het zuiden van Frankrijk te vertrekken, ten einde in eene zachtere lucht streek beterschap te zoeken voor eene borstaandoening, waaraan sedert eenigen tijd onze beminde vorstin lijdende is. De voeding der gevangenen alhier is door dhr. J. H. Iiiewiet voor 1860 aangenomen tegen 32 cents per persoon daags. Voor 1859 bedroeg dit 34 cent. Sinds eenige dagen is reeds bel trekken van wilde ganzen waargenomen. In den nacht van zaturdag op zondag zijn verschillende vlugten boven deze stad geboord. Door het uitbreken der longziekte onder bet rundvee in de gemeente Koewacht hebben gedeputeerde staten ver klaard, dat de gemeenten Overslag, Axel en St. Jan Steen moeten beschouwd worden als van de longziekte verdacht te zijn. De gemeenteraad van Axel zou daarom besloten hebben om op de aldaar te houden veemarkt geen rund vee toe to laten. Onder de curiëuse handelingen van den gemeenteraad der stad Ilardenberg, verdient ook vermelding, dat bij eene belegde vergadering op 8 dezerwaarbij slechts 3 leden waren gecompareerdop des voorzitters vraagwaarom geen der 3 leden tegenwoordig wasgeantwoord werd dat 2 wettig waren verhinderd, dat hij van den 3™ geen reden wistterwijl de 4de E. v. d V. hem had gezegd de straal te moeten vegen. De voorzitter daaromtrent zijne verwondering te kennen gevende, zag zich genoodzaakt eene nieuwe vergadering te moeten beleggen. Dus een raad vol volksmannen heeft ook zijne bezwaren. De Kamper Courant meldt: dat 11. vrijdag bij de chris telijke afgescheiden gemeente te Kampen het 25-jarig bestaan der christelijke afgecheidon kerk in Nederland plegtig is gevierd Dc afgescheiden kerk in Nederland lelt thans p. m 60,000 leden, met 148 predikanten.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1