N°. 80. 46'" Jaargang. 1850. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, COESSCHË COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I m/M 1 - l J Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I CIO 001% I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. c5 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, maken bekend dattengevolge van de herplaatsing van het veer- huisje aan de Zuidbevelandsche zijde van het Sloehet overbrengen van reizigers van die zijde des nachts weder even als vóór hunne bekendmaking van den 26 Augustus jl. zal geschieden. Middelburg, den 14 October 1859. S. van HEEMSTRA Voorzitter. S. van der SWALME, Griffier. TAN DEN DEN 10 OCTOBER 1859. (Vervolg en slot van otis vorig n0mJ Overgegaan zijnde tot de benoeming van de vaste com missiën, benoemt de voorzitter tot slemopnemers de lieeren Smallegange en Soutendam. Tot leden der commissie voor bet financiewezen, verkrijgen 1". de lieeren J.W. van Kerkwijk 7, Smallegange en Soutendam ieder 1 stem. 2". de heer Smallegange 8 en Soutendam 1 stem. 3". de beer mr. van Voorst Vader 7 en de heeren Soutendam en mr. de Knokke van der Meulen ieder 1 stem, waaruit tot voorzitter is benoemd dhr v. Kerkwijk met 8 stemmen tegen eene stem op den beer Smallegange. Voor de twee leden der vaste commissie voor de straf verordeningenwaarvan de burgemeester volgens de wet voorzitter is worden uilgebragt 1". op den lieer Kakebeeke 8, mr. de Knokke van der Aleulen 1 stem. 2°. op den beer mr. de Knokke van der Meulen 8 en mr. Saaijmans Vader, 1 stem. Gelijkerwijs is overgegaan tot de benoeming der com missie ten aanzien der toelatingen classificatie van kinderen op de school van minvermogenden en de bewaarschool. De uitgebragle stemming is als volgt: Voor een der wethouders tot voorzitter, verkrijgt de heer van Kerkwijk 8 stemmen en de heer Kakebeeks 1 stem. Voor een lid van den raad op mr. S. Vader 8 en mr. v. V. Vader 1 stem. Voor een lid der commissie tot ceconomische spijsuildeeling, waartoe zijn voorgedragen de lieeren L. C. de Peval en N. Vervennc Pz. verkrijgt eerstgenoemde 8, de laatste 1 stem. Voor een lid van bet burgerlijk armbestuur, waartoe zijn voorgedragen de lieeren T. Pieterse en P. van Dalen, be komt de eerste al de stemmen- Uil bet collegie van diakenen der hervormde gemeente waartoe zijn voorgedragen de heeren D. Hildernisse en P. A. Janssen, wordt de eerste met algemeene stemmen benoemd, en uit het roomsch katholiek parochiaal armbestuur, waar door zijn voorgedragen de lieeren P. H. Timans en J. H. Stieger, wordt de eerste mede met algeineene stemmen benoemd. Zonder discussie worden achtereenvolgens vastgesteld Instructie voor den secretaris-penningmeester, geneesheer en heelmeester, vader en moeder in liet gasthuis. dito voor den geneesheer en heelmeester, vader en moeder in het weeshuis) en eene verordening op de weezen en armen schoolwaarin op voorstel van deu heer van den Bosch de bepaling wordt opgenomen dat ook de kinderen van be deelden die daartoe geschiktheid hebben op de herhaling school kunnen toegelaten worden. De voorzitter berigt, dat door de eigeuaren van deu Wilhelminapolder op verzoek, aan den saskuecht is toege staan het gebruik van 965 el grond bij zijne woning, waarvoor tegen ƒ14.50 'sjaars moet worden betaald over 1857,58 en 59 13 50, met voorstel om zulks te vinden door af- en overschrijving uit de onvoorziene uitgaven dienst 1859. waartoe is besloten. Worden medegedeeld dat zijn ingekomen van de lieeren gedeputeerde staten goedkeuring der uit gifle van grond op erfpacht aan J. M. van der Made. van dezelfde dito tot onderliandsche verpachting van grond aan denzclfden. van dezelfde, dito tot verkoop van hoornen, van dezelfde, dito tot goedkeuring der schutterij begrooting. van het spoorweg comité te Rotterdam en Dordrecht, copie der adressen nopens de spoorweg aangelegenheid. Voor informatie aangenomen en van de liecieu J. Soutendam en J. M. van der Made, liet aanzoek om alhier op terigten eene school voor bouwkundig onderwijs, wanneer daartoe van wege de gemeente een verwarmd locaal, verlichting en teekentafels worden verschaft. Dit verzoek is gesteld in handen der plaatselijke school commissie, die daartegen verschillende bezwaren oppert, als wclligt in den weg zullende staan aan het vroeger opgevat plan lol oprigting euner industrie school. Burgemeester en wethouders achten het Iiitussclien wen sclielijk, dat in afwachting van latere regeling, het verzoek der adressanten al vast ingewilligd worde en hun toegestaan liet gebruik van een beschikbaar gedeelte van liet sclioollocaal in de hoogc hoornen, met de voorhanden zijnde teekentafels. Waartoe wordt besloten. Kenige verzoeken om kwijtschelding van lioofdelijken omslag en honden belasting en eenige staatsbladen worden overgelegd en daarna de vergadering gesloten. BINNENEANDSCHE BERIGTEN. In do zitting van de tweede kanter van 14 dezer zijn weder onderscheidene adressen ingekomen betreffende tie aanhangige spoorwegwet. Voor dit ontwerp zijn adressen ingekomen van de kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam; de commissie tot bevordering der belangen van den Zeeuwsch-Duitschen spoorweg; het gemeente-bestuur en, de kamer van koophandel te Nijmegen; de kamer van koop handel en fabrieken te Dordrecht; de gemeente-raden van Haaksbergen Westerhoven EerselHoogeloon Hapert en Gasteren; Bladel en Nelersel; Waalre; Valkenswaard; Bergeijk; Woensel en Eekart en Bergen-op-Zoom (allen in Noord- Braband.) Tegen van: A. de Wilde en vele andere kiezers te Utrecht; den gemeente-raad van Utrecht; F. de Charro en vele andere kiezers te Amersfoort; het gemeente bestuur van Amersfoort; Redius Frowein en andere hande laren planters en kiezers te Nijkerk F. van Lanshot en andere ingezetenen van 'sBosch; en J. van Andel Hz. en andere commissarissen der koornbeurs te 's Bosch. Ook zijn nog adressen ingekomen van den gemeente-raad van Venlo, betrekkelijk de aansluiting aan de duitsche spoorweg- lijnen op dat punt; de kamer van koophandel en fabrieken te Venlo, van gelijke strekking; de commissie van landbouw in de provincie Groningen, ten voordeele der spoorwegwet en ter aansluiting der lijn aan de hanoversche grenzen; M. von Arselt en andere kiesgeregtigden te Elburg, Doorn spijk enz., ten voordeele der spoorweglijn van Utrecht naar Zwolle; den gemeente-raad van Zaandam, ten voordeele van de spoorweglijn naar het Nieuwe Diep Onder de geruchten, die in de residentie loopen, behoort ook, dat in den ministerraad verschil van meening over de rigting van den zuiderspoorweg heerscht. De ministers van •hinnenlandsche zaken, marine en finaniien zouden voorstan ders van de geprojecteerde rigting zijn, zoo als die door de regering aan de kamers is aangeboden; het uieerendeel der overige ministers zou geneigd zijnzoo mogelijk aan de wenschen van Amsterdam to voldoen. Zijn wij wel onderrigt'dan is van de zijde der concessionarissen van der. zuiderspoorweg het gevoelen gevraagd van eenige in vloedrijke amslerdammers, en deze moeten verklaard hebben met de lijn Maarsbergen's Hertogenbosch niet te vreden te zijn maar meer te verlangen. In dezen stand van zaken kunnen de spoorwegen in Nederland nog lang tot de vrome wenschen belmoren en de spoorwegwet op gelijke wijze behandeld worden, als in der tijd de wet op het lager onderwijs onder den minister ran Reenen. Volgens een later per telegraaf ontvangen berigt, is hel voorloopig verslag der spoorwegen bekend. Over het alge meen was de meerderheid gunstig voor de bekrachtiging der beide concessien gestemd. Een aanzienlijk getal leden slond de meening voor dat de regering omtrent de ver binding van de n oorder- en zuiderlijn een verkeerd stelsel hee't aangenomende meerderheid evenwel was voor dat stelsel, of meende daarin le moeien berusten. Onder de meerderheid der leden waren er die geen overgroot bezwaar zouden zien in het geven van eene andere rigting aan de meeloostelijke lijn. Over de vraag of Venlo of Roermond het aansluilings punt voor het duitsch spoorwegnet moest zijn, liepen de gevoelens uiteen. In de zitting van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal van vrijdag, is eene lijst van vijf candidaten opgemaakt voor het lidmaatschap in den Hoogen Raadbestaande uit de heeren: rnrs. 1°. J. 11. van der Sande, raadsheer in het provinc. gercglshof van Zuid-Holland2°. A. van Galen proc.-generaal hij hetzelfde geregtshof3°. K A. Meeussen, kantonregler te Breda; 4°. J. Heemskerk Az lid in de arrendiss-regtb. te Amsterdam; 5o. P. A. Sander, officier van justitie hij do arrond.-regtbank te Dordrecht. liet schijnt dat het klassikaal bestuur van Goes beden kingen maakt, om hot beroep van ds. C. Simons Thomas naar Yersokc goed te keurenomdat de toelage ad f 300, uit de kerkelijke fondsen door kerkmeesters is verleend zonder medewerking van nolabelen, waardoor aan de wet tigheid van dat besluit getwijfeld wordt. Iritusschen vreest men dat dit do overkomst van den beroopene vrij wat zal vertragen, daar er le Yersckc gcene notabelen schijnen te bestaan. (Ingez uit den Bathschen polder en aldaar gegroeid, is gereed eene voor dit jaar buitengewone wigt van 2924 nederlandsche ponden racine. Bij het in de vorige week te Middelburggehouden najaars examen zijn geëxamineerd3 personen als hoofdonderwijzer, 7 als hulponderwijzer, 1 ais hulponderwijzeres, 6 als on derwijzers in de fransche, 1 in de engelsche en 1 in de hoogduitsche taal, 3 in de wiskunde, 1 als onderwijzeres in de engelsche taal en 1 als huisonderwijzeres in de fransche en engelsche talen en de handwerken voor meisjeswaarvan zijn toegelaten; 1 als hoofdonderwijzer, 4 als hulponder wijzer, 1 als onderwijzer in de hoogduitsche taal (volgens art. 1 der wet) en l als huisonderwijzeres in de hand werken voor meisjes. Eenigen tijd geleden werd de gemeente Arnemuiden door zware hagelbuijen getroffen, waardoor op vele akkers do paardeboonen werden afgeslagen. Velen maakten van die gelegenheid gebruik om zich die vruchten toeleëigenen en te Middelburg te verkoopenanderen hadden verlof van de eigenaars om die te rapenmits de helft uitkeerende, welke laatste bepaling door velen vergeten werd. Dien ten gevolge stonden in de vorige week 36 Arnemuidenaars voor de arrondissements-regtbank te Middelburg teregt, waarvan er 6 werden vrijgesproken, terwijl de 30 overigen tot eene gevangenisstraf van 6 dagen werden veroordeeld. De hooiprijzen zijn zoo sterk gedaald, dat thans, gelijk men uit Kuinre verneemt, voor f 6,de duizend oude ponden wordt verscheept voor de maatschappij van welda digheid, die tegen dien prijs 240,000 oude ponden moet hebben gekocht. De afzet is over het geheel gering en vermits de naburige landen overvloedig naweide opleveren, is er ook geen vooruitzigt dat de prijzen zullen stijgen. Dezer dagen werd door een ingezeten te Wildervank een adres aan Z. M. den koning gezondenbetreffende eene questie over de kerk- en pastoorgelden der hervormden alhierwelk adres door een veertigtal schoolknapen was onderteekend. Om de zaak de meestmogelijke kracht bij te zettenwas het adres in dichtmaat geschreven De adressantenwaarvan de oudste dertien jaren teldeom deze zaak voor den burgemeester geroepenverklaarden niet te weten, wat zij onderteekend hadden, maar waren voor hunne moeite met eenige amandelen beloond. Een hij het ministerie van koloniën ontvangen telegram, gedagtcckend Batavia 23 Augustus 1859, luidt: Geen pressante lijdingenalles gaat goed. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCIILAND. Te Stettin is een zuigeling van 7 maanden, zijnde het kind van den heer Goudsmit, directeur van het paardenspel, in zijn bloed badende in de wieg gevonden. Bij nader on derzoek vond men drie beetwonden in den neus van het kind, door eene rat veroorzaakt; tengevolge van liet bloed verlies is het kind nog denzelfden' dag overleden. ENGELAND. De Morning Post bevat eene dépêche, waarin ge zegd wordt dat het congres, hetwelk na de teekening van het vredes-traetaat zal bijeenkomen reeds bijeengeroepen is. Alle groole mogendheden met inbegrip van Engeland, zullen cr vertegenwoordigd worden. Dezer dagen voelde een koopman zijn stervensuur naderen cn riep zijne vrouw tot zich, die in tranen baadde: mijne vriendin sprak hij, «gelukkig staan onze zaken goedmaar toch zult gij geruïneerd zijn wanneer ik sterf cn niet een ijverig cn bekwaam man dezelve bestuurt, beloof mij dat gij hertrouwen zult.» «Ik hertrouwen, nooit! spreek mij toch niet van verlaten." «Ik ben dit vorpligt èn voor uw bestwil èn in het belang onzer lieve kinderen. Jules, mijn eerste bediende, is een voortreffelijk administrateur-Och, spreek cr niet verder over. -Welnu, indien ik er niet verder van spreek, be looft gij mij dan dat gij hem huwen zult?» «Ach ja,» sprak snikkende de jonge vrouw, wij hadden daar zamen al reeds plan op! Eene zonderlinge zaak gebeurde eenige weken geleden tc Home in Franklin County, Ohio. Men meende dat mevr. Peters, de echtgenoot van cenen duitschcr van dien naam, na eene korte ziekte gestorven was. Haar man nam oogonblik- Men meldt ons uit Krabhendijkcdat in de nieestoof f helijk maatregelen voor hare begrafenis, na eene doodkist te De ilrie kwartieren aldaar, uit 1 geniet cn 80 roedenColumbufctc hebben gekocht. 1 oen het ligchaam in de doodkist (oude landmaat) groene moede, voor een aandeelhouder I weid, merkte men eene algemeene uitwaseming

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1