N". TC BEKENDMAKING. M" Jiiiu-gunjg. mmm mm Do uitgavo dezor Courant geschiedt Maandag en Donderdag I I O 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. Maandag o wetoner. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen ter kennis iler belanghebbenden Dat de lijst van do ter uitloting en aflossing aangegevene OBLIGATIENten laste dezer gemeenteingevolge art. 4 van het plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 april 1853 door den gemeento-raad gearresteerd opgemaakt is en ter griffie gedurende de laatste helft dezi r maand lei- visie zal liggen Zullende de uitloting ingevolge art. 5 vrn evengemeld plan, in het openbaar ten overstaan van burgemeester en wethouders geschieden, ten raadhuize, zaturdag den 12 november 1859, des namiddags ten één ure. Gedaan te Goes, den 1 October 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. die in 20 jaren geen ander voedsel gebruikt had dan melk en witte suiker. Mogt hij het soms eens proberen om iéts anders te nuttigenal was het nog zoo geringdan had hij ondragelijke pijnen. Op eeno jagtpartij, door liefhebbers uit Bergcn-op-Zoom op de goederen van den heer L C. de Geep onder Vosmeer gelegen gehouden, zijn in weinige uren 30 hazen en 33 patrijzen geschoten. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij beschikking van den minister van binnl. zaken is met ingang van I november c. k. de dienst van hoofd ingenieur van den waterstaat in het district Zeeland opge dragen aan den hoofd-ingenieur jhr. J. R. F. Orlt. Op de voordragt van den hove in Zeeland tengevolge waarvan de lieer mr. J. P. van der Bilt tot raadsheer in dat collcgie werd benoemd, kwamen voor: de heeren mrs. J. P. van der Biltregter in de arr. regtb. to Zierikzee; H. F. Lantsheergriffier der arr.-rcgtb. te MiddelburgPh. van den Broecke, rijks-advocaatP. H. Saaijmans Vader, regter iu de arr.-rcgtb. te Goes; P. Hofstede van Son, subst. officier van justitie te Middelburgjhr. VP. C. de Jonge, subst. griffier bij het hof in Zeeland. Uit Viissmgen wordt berigt, dat de graaf van Vlaanderen overmorgen in die haven zal aankomen. De Grondwet van Antwerpen zegtdat volgens l'Echo de Brvxelles het gerucht in omloop is, dat de graaf van Vlaanderen met eene der dochters van prins Frederik der Nederlanden in liet huwelijk zal treden en het blad voegt er bijdat er voor Belgie maar alleen heil in de toekomst is gelegen, door eene naauwere verbindtenis met onze na tuurlijke broeders van het Noorden. Voor het bouwen eener geheel nieuwe kerk ten dienste der hervormde gemeente te Wolphaartsdijkis eene prijs vraag uitgeschreven met toekenning eener premie van ƒ250, aan het bestgekeurde plan, dat vóór 15 december a. s. wordt ingeleverd. De gemeenteraad te Middelburg heeft besloten tot het indienen van een adres van adhaesie aan de tweede kamer der staten-generaal, betrekkelijk de wetsvoordragt der zuider spoorwegen. Er wordt gesproken, zegt het Handelsblad, dat aan het ministerie van binnenl. zaken een ambtenaar zal be noemd worden, volledig bekend met de praktijk van hel lager onderwijs en met den geheelen omvang van het school wezen. Tc laat heeft men ingeziendat er behoefte aan eene vaste leiding en eenparige handelwijze in zake van het lager onderwijs noodig is. De tegenwoordige referen daris zou op wachtgeld gesteld worden. Naar wij vernemen, lagen verl. zaturdag in de nabijheid van Yersckc ruim 120 schuitjes ter oestervisscherij. Het voornemen bestaat, van regeringswege proeven te nemen met kunstmatige oesterloelt op de nedcrlandsche kusten, op het voetspoor van hetgeen te dien aanzien in Frankrijk geschied is Dezer dagen stierf te Hoorn eon klein-winkcher, die niet minder naliet, dan honderd en vijftig eigen onbezwaarde huizen, onder welke vrij aanzienlijke. Bij verkoop daarvan, dat om de kinderen bij verschillende vrouwen zal moeten geschieden, zal eeno gchcclc daling in do prijzen der huizen daar ter stede ontstaan. Tc Nicuwolde overleed onlangs een oude walermolcnaar, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Als een nieuw voorbeeld van amerikaansche exen- tricileil deelt men mede, dat te New-York een nieuw dagblad het licht zietdat 8 bladzijden telt, elk 4 voet 3 duim langen 3 voetbreed. Iedere bladzijde heeft 13 kolommen, zoodat eene oppervlakte van 4888 duimen met drukletters gevuld is. Het n°. kost 10 (amerikaansche) centen. Het blad heet The New-York illuminate quadruple Constellation. Do New-York Tribune bevat een brief uit Titusville (Pcnsylvaniê), waarin gemeld wordt dat den 1 sept. jl. de olie-bron is ondekt waarnaar zoo lang is gezocht. Toen ter diepte van 71 voet gegraven was, vond men een ader, waaruit, lot groote verbazing en onuitsprekelijke blijdschap der omstanders, een straal water mot olie gemengd te voorschijn kwam, die in 24 uren 400 gallons zuivere olie opleverde. Bij de aanwending van een krachtiger pomp verwacht men 1000 a 1200 gallons olie per dag te krijgen. De sensatie, door de ontdekking dezer belangrijke olie-bron te weeg gebragt, is onbeschrijflijk, en kan alleen verge leken worden bij hetgeen in Californie werd gezien toen van het bestaan der rijkste goudlagen zekerheid was erlangd. De NewYork Examiner deelt mede dat de bekende franschman Blondin, bij eene nieuwe poging om den water val Niagara over een gespannen koord te passeren, jammer lijk is omgekomen. Voor de laatste maal dit waagstuk nog eens ten uitvoer willende brengen, oin vervolgens met het aanzienlijk bedrag, hetwelk zijne excentrique kunstverrigtingen hem hadden opgeleverd, zijn fortuin te gaan maken, was hij, na met eenige vrienden ontbeten en daarbij nog met hen een glas grog gebruikt en eene sigaar gerookt te hebben, even bedaard als vroeger, te midden van het gejuich eener tallooze menigte op do koord gestapt. Aanvankelijk ging alles goed, toen de lucht, die den geheelen morgen betrokken was, plotseling ophelderde en Blondin, verblind door de zonnestralen, die op eens door de digte wolken vielen, wankelde en met eene knie op de koord viel. Met een vluggen sprong weder op de been gekomen, liep hij nog eenige minuten, ofschoon blijkbaar niet gerust voort, doch verloor ten tweeden male het evenwigt en kwam zoo hevig op de koord neder, dat deze door den schok neder- gebogen, met een geweldigen ruk naar de hoogte terug sprong, zoodat de ongelukkige Blondin in de lucht werd geslingerd en weldra door den bruischendon stroom verzwolgen was. Bij de afzending van dit berigt was het nog niet bekend, of zijn lijk teruggevonden was. Inmiddels schijnt, blijkens den Gourrier des Elats Unis van 14 september, de lust tot dergelijke waagstukken door zijn voorbeeld te zijn aangemoedigd. In genoemd blad wordt althans molding gemaakt, dat twee personen, bijgenaamd de twee Kanadischo Leanders, des vrijdags te voren den grooten Sint Lattrens- stroom op het zoo gevaarlijk gedeelte dezer rivier, tusschen Quebec en Pont Levies, hebben overgezwommen, hetwelk door den een, zonder de minste vertraging in zijne bewe gingen, binnen den betrekkelijk korten tijd van 1 uur en 40 minuten was volbragt, terwijl men den andere, wegens zijne blijkbare vermoeidheid, digt bij het punt van aankomst met een vaartuig was te hulp gekomen. DU1TSCI1LAND. De stad Gnoyon (Mecklhrrburg-Schwerin) heeft den ridmeestor Julius von Wildecke het cereburgcrschap opge dragen wegens zijn kloekmoedig en zelfopofferend gedrag tijdons liet hcerschen der cholera aldaar. Hij had namelijk het eerste lijkdat door die ziekte was gevallenen het welk niemand durfde aanraken, eigenhandig in de kist gelegdmet behulp van eenige voorbijgangers op een wagen naar het kerkhof vervoerd en aldaar, aangezien er arbeiders ontbraken,'zelf hel graf gegraven. ENGELAND. In de vorige week is te Dudley een zonderling huwelijk gesloten. De bruid telde 82 jaren en de bruidegom, die 22 jaren jonger was dan zijne uitverkorene, was de veer tiende echtgenoot der dame. FRANKRIJK. Do behandeling der zaak betreffende het kind van den heer Hua wordt ijverig voortgezet. Do verklaringen van de jongste der beide te Orleans gearresteerde vrouwen, Lèonie Chereauwaren in het eerst wel op vele punten in tegenspraak met die der min, maar hebben toch ten gevolge gehad dat deze laatste weder op vrije voeten is gesteld. Uit de volledige bekentenis der dochter, die in verschillende ondervragingen gecne enkele contradictie heeft opgeleverd, schijnt het zeker, dat de daad werkelijk met geen ander doel is gepleegd, dan om haar huwelijk met een jongmandien zij eens op eene bruiloft tot cavalier had gehad, door middel eener voorgewende bevalling, tot stand te brengen. Het is hierbij gebleken, dat deze geen vermogend jongeling, maar een winkelbediende is. De moeder der beklaagde is later ondervraagd, benevens eene roomver- koopster, bij welke Leonie Chereau, na het kind te heb ben ontvreemd, cenig geld had geleendom suiker en eenige kleinigheden voor het kind te koopen. Die vrouw zeide onder anderen Ik begreep niet hoe de moeder van Leonie een zoo jeugdig meisje alleen naar Parijs kon zenden, om het kind bij de min te gaan halen. Wanneer ik geweten haddat het een gestolen kind was, dan had ik er niet zoo veel zorg voor gedragen." Met een diepen zucht voegde zij er bij: «Had ik maar geweten, dat ik 10,000 francs in mijne handen had Ten bewijzehoezeer de oud-Turkschc wetten te Constantinopel nog van kracht zijn, wordt berigt, dat eene dochter des sultans den I9den september van een zoon was bevallendie ondanks het formeel verbod van den sultan, onmiddellijk na de geboorte is omgebragt, op grond, dat de genoemde sultane de vrouw is van Mahomed-pacha en dus iedere zoon uit het huwelijk van een onderdaan met een lid der familie des sultans geboren volgens de turksche wetvan het leven moet worden beroofd. De Padrie meent te weten dat de turksche regering al de bladen te Constantinopel geschorst heeft gedurende de instructie betreffende het ontdekte complot. Maarschalk Castellane, heeft de doodkist laten maken, die na zijn overlijden zijn stoffelijk overschot zal bevatten ook is op zijn last zijn grafkelder gemetseld. De statistiek is toch altoos voor iets goed. Men heeft de huwelijkeu getelddie sedert 5 maanden tusschen fransehen en italiaansehe vrouwen zijn gesloten en daaruit blijkt dat het getal dier huwelijken grooter isdan dat der echtverbintenissen dor oostenrijkers met italiaansehe vrouwen in 45 jaren. BELGIE. Een tuinier te Firlemont heeft van uit Polen getrokken zaadeen nieuw soort van watermeloen geteeldvan binnen geheel rood ziende. De eerste rijpe meloen woog 18 ponden. Een gelukkig buitengewoon voorval had dezer dagen te Brussel plaats. Een paar, vergezeld van vrolijke feest- genooten, in verschillende opgesierde wagens gezeten reed naar het stadhuis om getrouwd te worden. Bij het uit stappen meende de aanstaande echtgenoot (weduwnaar) niet fatsoenlijk genoeg geschoren te zijn om voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te verschijnen en zou even daartoe bij den digstbij wonenden barbier binnen gaan. Men wachtte, doch wachtte te vergecls zijne terugkomstna zoeken en hot nemen van inlichtingen vond men don bruidegom eindelijk in de kortsbijzijnde kroeg dapper bezig om met eenig ge zelschap den lambiek aantespreken. Van trouwen wilde hij niets meer hooren, hij was er van afgezien, zijne aanstaande was niet jeugdig, niet mooi genoeg, 'twas in oen woord beter dit voornemen te laten varen. Men was dus verpligt onverrigter zake, ten aanzien van eene talrijke menigte huiswaards to kecron; bals, bezoeken maken en ontvangen, huwelijks reisje, 't waren allen luchlkastcelcn geworden.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1