N°. 75 -16ste Jaargang. GOESSME «KIMT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I W"v IJ O CA C! 4 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j ClPClflfif ÖCï) tCITlUGF» (Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. j c5 1 j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIKNEWLAWDSCHE BERIGTEN. Ken It'legramdd. Batavia 6 augustus jl., meldt: «Geen nieuws; alles gaat goed." Op de bij de tweede kamer der staten generaal ingekomen lijst van kandidaten voor de vervulling der vacature van raadsheer in den Imogen raad, in plaats van wijlen mr. II. J II. Moddermanzijn gesteld 1 Mr. A. van Galen procureur generaal hij het pro vinciaal gercglshof in Zuid-Holland. 2°. Mr. J. J. Splilgerber, raadsheer hij het provinciaal ge rcglshof van Noord-Holland. 3". Mr. It. W. Fadamakantonregter te Zutphen. 4°. Mr. G. G. Gordonpresident bij de arrondisscmonls- regtbanl; te Tiel. 5" Mr. A. ,1 van Deinse, raadsheer hij het provinciaal gereglshof van Zeeland. 0°. Mr. A. W. Wichers, officier van justitie bij de arron- disscments-reglbank te Utrecht. Door den lieer Twist is eene uitgebreide rede gehouden over de troonregeling van Banjermassin. Door den minister van koloniën zijn enkele punten toegelicht en daarna is de zaak geëndigd. De verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeeland in dit kiesdistrict, in plaats van den heer J. Fransen van de Puttebenoemd tot lid van de eerste kamer der stalcn-gcneraalis bepaald op woensdag 12 october e. k. Ingevolge liet vroeger door ons aangegeven plan, werd door den heer van Duijljl. dingsdag in de vergadering der leden van het hier gevestigde departement der Maat schappij tot Nul van 't Algemeen, een aanvang gemaakt met het houden cener volks-voorlezing, de geschiedenis ten onderwerp hebbendewelke algemeenen bijval vond en ruimschoots aan de verwachting beantwoordde. De belang stelling der leden bleek uit hunne trouwe opkomst, ook van andere departementen en met genoegen zag men tevens de zaal door eene talrijke dames-schaar bezet;het doel, met de uitgereikte kaarten beoogdscheen algemeen goed begrepen. Wij herhalen den wonschdat deze en de verder te wachten lezingen, over wier begin een algemeen gunstig oordeel wordt geveld, mogen strekken tot eene aanwinst van leden, zoo noodig tot in stand houding dezer nuttige instelling. Uit Krabbendijke bcrigt men onsdat door den heer baron van der Linden d' Hoogvorst uit Brusselconcessie wordt aangevraagd tot indijking der schorgrondengelegen voor den Valkcnissc-polder (gemeente Waarde)waardoor ruim 200 bunders vruchtbare grond ter bebouwing zouden worden aangewonnen. In ons vorig nummer slaat (overgenomen uit de Midd. Cl.) de heer W. Goosen abusivelijk vernield als geëxamineerd voor plattelands-heelmeester, dit moet zijn als plattclands- vroedmeoster. Naar men verneemt, zal de bewerking der uitkomsten van de algemccne tienjarige volkstelling, welke op hel einde van dit jaar zal plaats hebben, aan de thans bestaande provinciale bureaux voor de statistiek worden verrigt, ten gevolge waarvan die bureuax eene noodwendige uitbreiding van personeel zouden erlangen. Een en ander zal echter vooraf aan do goedkeuring van z. exc. den minister van binncnlandsche zaken worden onderworpen. Blijkens achterstaande advertentie, zal de beroemde oog- hcclinecstcr, ridder Chrisliaen, van Amsterdam, hier aan komen en enkele dagen in het logement de Koornbeurs vertoeven, om even als elders aan ooglijdcndcn zijne hulp te verlcenen en behoetligen onder hen kosteloos te behandelen. Wijzende op het tal van certificaten door academiën, hooglecraren gewestelijke en gemeente-besturen afgegeven, op de loffelijke berigtcn in buiten- en binnenlandsche bladen, meer nog op de breede lijst van het getal door hem behan delde en genezen ooglijders, dan zal hun die daaraan behoefte hebben zeker zijne kunst welkom zijn. In de Wekker van donderdag den 15 dezer, n°. 37, vindt men eene belangrijke decisie, onlangs bij koninklijk besluit genomenten opzigte van de vaststelling der pen sioen-bijdrage van den onderwijzer in de openbare school te Woerdenwelke door den gemeenteraad aldaar was berekend naar een zuiver inkomen van 1300,doch welk bedragals in strijd met de wetna voorafgaande vruchtelooze aanmaningen van gedep. stalen, ingevolge do rapporten van heer district-schoolopziener en den provin cialen inspecteur, door Z. Jl. is gesteld op f 1825/ De Leijdsche Courant meldt, dat van 17 tot 24 dezer, aldaar 25 personen door de cholera aangetast en daarvan 15 gestorven zijn. In het ziekenhuis in den Lakenhal waren den 24 nog 5 zieken. Overigens vernemen wij dat in andere plaatsen en bepaaldelijk te Rotterdam, waar zich in den laatsten tijd ook eenigc gevallen van cholera hebben voorgedaan, de ziekte niet alleen geenc vorderingen maakt, maar nagenoeg als geweken te beschouwen is. Volgens de Utr. Cl. is door Z. M. aan de echtgenoot van den veroordeelden generaal C. A. Gunckel een onder stand toegekend van f 800, De Kerk. Courant bevat eene beslissing van het provin ciaal kerkbestuur vjn Gelderlandtengevolge waarvan de predikant H. IV. Willeveen van zijne kerkelijke bediening en ambt van predikant der hervormde gemeente te Errnek is ontzet, o. a. tengevolge van het met willen afgeven van gelden uit de diaconicbus op zijne catechisatie geplaatst wegens het onwettig benoemen van een ouderling en het zich niet onderwerpen aan de dientengevolge hem opgelegde schorsingdoor ten eigen huize voortdurend godsdienst oefening te houden. Te Wildervank zijn dezer dagen bij den burgerlijken stand ton huwelijk aangegeven Harm, II. Woortman oud 71 jaren, met Trijntje Venemaoud 43 jaren. Dit is reeds de zesde keer, dat genoemde bruidegom in het hu welijksbootje stapt. Wij zien ons bcrigt betrekkelijk den vruchtbaren perenboom bij dhr. Wondergem te Kortgene, overtroffen door het volgende: Uit Gheel (België) wordt gemeld: «In den tuin van den heer Jespers- Verbist alhier, bevindt zich een peerenboom, waaraan zich vruchten van vier verschillende groeigraden be vinden te wetenin volle rijpheidvan eersten bloeitijd, peeren half gewas, van lateren bloeitijd; kleine peertjes, van dorden bloeieerst gespeende peertjesvan vierden bloei. Deze zeldzaamheid hebben wij nog nergens vermeld gezien." BUiTENLAJIDSGHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. - Bij gelegenheid van het in november te vieren Schillersfoestzullen in den koninklijken schouwburg drie achtereenvolgende avonden eenigc meesterstukken van den onsterfelijken dichter worden opgevoerd, en welden eersten avond: De roovers; den tweeden: Wallensteins legerkamp en Het lied van de klok, met een epiloog van Goethe, en den derden: Wilhelm Teil, het laatste door Schiller ver vaardigde drama. - Te Elbcrfeldt zag men dezer dagen weder oen der niet zeldzame voorbeelden van eerst na den dood ontdekte verregaande gierigheid. Een 7 3jarig vrijgezeldie een kamertje onder het dak bewoonde, waar een ledikant niet een stroozakeene tafel en een stoel het geheclo ameu blement uitmaakten, overleed, na tot het laatst toe de lief dadigheid zijner buren ingeroepen en telkens geld tot be strijding der noodigste uitgaven geweigerd te hebben. Na zijn afsterven vond men in een hoek der kamer een aantal met zilvergeld gevulde geldzakken, benevens, voor meer dan 1000 daalders in kopergeld en ceno menigte met suiker koffij, thee enz. gevulde peperhuizen. Zijne naaste erfge namen de kinderen van twee vroeger gestorven broeders die in alles behalve ruime omstandigheden verkeerden, waren natuurlijk door deze ontdekking aangenaam verrast. Te Breslau zijn cenige ongeregeldheden voorgevallen, doordien men, bij de aldaar den 22 dezer plaats gehad hebbende illuninatievergeten had Bluchers standbeeld te illumineren, waarop zich eene grootc volksmenigte dienen den volgenden avond met do verlichting daarvan bezig hield. Hierbij ontstond een zoodanige oploop dat de politie en twee compagniën soldaten zich genoodzaakt vonden, tusscbcn beiden te komen. Er werden stccnen geworpen cn door de militaire magt kolfslagen uitgedeeld, waardoor oadccschci- dene personen verwond geraakten, terwijl eenige in hechtenis zijn genomen. De zwitsersche fabriekant Kunz bekend door zijn grooten rijkdom en zijne weergalooze gierigheidverloor onlangs oen pakje, waarin zich 1100 fr. bevonden. Een zijner arbeiders vond het en bezorgde het terstond aan een der opzigters van de fabriek deze stelde het den patroon ter hand en verzocht eene kleine belooning voor den eer lijken vinder. Hier schoen Kunz geen ooren naar te hebben Toen echter de opzigter later zijn verzoek meer dan eens herhaalde, ontving hij eindelijk ten antwoord: «Kom, kom, die vent heeft geen geld noodiganders zou hij immers hel gevondene niet teruggebragt hebben." ENGELAND. Aan den Globe wordt van goederhand uit Parijs gemeld, dat de regeringen van Frankrijk en Engeland zijn overeengekomen, eene geduchte legermagt, waarschijnlijk 40,000 mannaar China te zendenook gelooft rnen dat de geallieerde legers ditmaal Peking zullen binnenrukken. In de dagbladen wordt aangedrongen op het plaatsen van een behoorlijke politiemagt aan boord van den Great Eastern, inzonderheid als het vaartuig in zee steekt, naar dien het gebleken is, dat tijdens het jongste ongeval geen orde of gezag aan boord dier stoomboot werd gehandhaafd. Als een tegenhanger van de Great Eastern heeft de Little Lucy, schroefboot van 30 ton, de reis naar Bahia gedaan. Thans wil men hetzelfde beproeven met een vaar tuigje van slechts 18 ton. Op een veld nabij Ashfordbij Kentis den 20 dezer door twee boxers een strijd geleverd die aan den overwinnaar 820 pd. sterl. (ongeveer/ 9840) heeft verschaft. De bezittingen van den onlangs overleden baronet sir Jamseljee Jejeebhoyvroeger koopman te Bombay, zijn bij het kantoor der successie-regten aangegeven als eene waarde van nagenoeg 85 lacs rupijen (8,500,000 p. st. of c.a. 102,000,000) te hebben. -Terwijl in den jongsten tijd uit Noord-Amerika de wonderbaarlijkste verhalen tot ons kwamen van de ver- rigtingen des koorddansers Blondin, werden van de andere zijde die verhalen voor louter verzinsels verklaardhet bestaan zelfs van een Blondin ontkend en het geheel voorgesteld als eene vernuftig uitgedachte speculatie om duizende nieuwsgierigen te lokken naar den waterval der Niagarahet tooneel van Blondins voorgewende wonder daden. Intusschen kwamen de bevestigendezoowel als de ontkennende verzekeringen van zoo verre, dat men aan den tijd moest overlaten de waarheidwaarbij nu wel geene maatschappelijke of politieke belangen op het spel stonden maar die toch in ieder geval hare regten had te constateren. Spoediger dan men gewacht had is der waarheid regt gedaan en wel in een brief van een geboren Belg, den heer F. Dierickx, gewoonlijk in Noord-Amerika, maar titans tijdelijk te Antwerpen vertoevende, in het Ant- werpsche blad le Precuseur opgenomen. Daarin betuigt de heer Dierickx zijne verwondering over de tegenspraak, die de berigtcn omtrent Blondin gevonden hebben en ver zekert dat hij den 24 Augustus 11. Blondin heeft zien loopen op een koorddat van het Amerikaansch grond gebied tot dat van Canada reikte en over de Niagara was gespanen. Blondin droeg daarbij een oventje op zijn rug, waarin hij midden op het koord een omelet gereed maakte, welke hij vervolgens aan een touw liet nederzakken aan boord van do op de rivier geankerd liggende stoomboot Maid of the Mistterwijl hij met hetzelfde touw van do boot eene flesch wijn naar boven trok. De heer Dierickx verzekerd op zijne eer, dat hij dit alles voor zijpc oogen heeft zien gebeuren, en voegt er bij, dat Blondin een klein gezet man is, bijzonder vlug35 a 40 jaar oud en die met zijne voorstellingen op weg is om spoedig for tuin te maken of den nek te breken. FRANKRIJK. Te Brionne, in Frankrijk, hoeft dezer dagen eene vreemde weddingschap plaats gehad. Een rijk Parijzenaar, die den zomer gewoonlijk te Brionne doorbrengtheeft 40 francs verwed, dat hij gedurende 4 dagen de laarzen van iedereen zou poetsendie dit van hem begeerden tegen 10 centimes het paar. Hij. stond le dien einde op de markt aldaarvan 's morgens 7 lot 's avonds O a 7 ure. Daar zijne tegenpartij hem zooveel mogelijk kalanten zond welke hij allen bediende zoo is zijne ontvangst

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1