N°. 74. 4(»sU' Jaargang. BEKENDMAKING. Buitenlandsche Zeevaart, BEKENDMAKING. KOLONIALE DIENST mJmjr GOESSCHE COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I m m A* G I Gewone advertentiën worden a 20 ets. ^le egel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I Ï-0IÏ1Ö01*» f Geboorte- huwelijks- en doodberxgten, van 1-0 regels a fl,50 De prijs per kwartaal is 1' 1,75 franco per post f 1,90. j 1 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken Lij deze bekend: Dat aan de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1855, vergunning kan worden verleend tot uitoefening van de ofschoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefendonder voorwaarde nogtansdat zij vooraf bij het korps, waartoe zij belmoren, het nadeelig saldo aanzuiveren, hetwelk bij het sluiten hunner rekening op het kleeding- en reparatie-fonds mogt hebben bestaan. En dat voor hen welke deze vergunning verlangen, de noodige aanvrage' zal worden gedaanwanneer zij zich daartoe ter secretarie der gemeente vervoegen. En zal hieraan door aflezing, aanplakking en opneming in de Goessche Courant algemeene bekendheid worden gegeven. Gedaan ten raadhuizo van Goes, den 24 september 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. RLAAUBEEN. De secretaris, 11. C. PILAAR. BURGEMEEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bekend Dat het Z. M. den koning behaagd heeftbij besluit van den 28 augustus jongstleden n°. 59 het handgeld voor rccruten die zich voor niet minder dan zes jaren voor de verbinden te bepalen op honderd en vijftig gulden voor een nederlunder, en honderd en twintig gulden voor een vreemdeling van geboortealsmede dat voor aanbrenggeld voor ieder rccruul eene premie van tien gulden zal worden betaald. En opdat zidks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 24 september 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BL.4AUBEEN. De secretaris, II. C. PILAAR. BINNEÏ1LANDSCHE BERIGTEN. laatst van april. Een sterke stralengloed in allerlei nuances vertoonde zich aan den horizont over eene groote uitge strektheid. Na eenige vrij koele en regenachtige dagen teekende gisteren op den middag de thermometer 7 O graden en des namiddags ten 4 uren 72. Heden na eenig onweder in den afgeloopen nachtten 1 ure 70 en des namiddags om 4 uren 68 graden. Voor eenigen tijd zijn van wege dr. Schwartz en gelijk gezinden te Amsterdam, prijzen uitgeloofd voor een betoog of verhandeling nopens de viering van den zondag, te be antwoorden door personen uit den werkenden stand. Onlangs zijn de naamhiljetten tot de goedkeurende antwoorden be- hoorendegeopend en do prijzen toegekend Onder de bekroonden bevind zich ook C. de Smit landman te Wis- senkerke, N.-B. Uit Rotterdam wordt berigt dat bij den Iloek van Holland eene brik is verongelukt; den 23 was zij op de Wcstplaat gestrand en onmiddelijk verbrijzeldzoodat do equipage hoogstwaarschijnlijk omgekomen is. Uit eenige aan den Hoek van Holland aangespoelde papieren en wrakhout, ver moedt men dat het is de te Shields te huis behoorende brik Anngevoerd geweest door kapt. Robert Tomlinson en bestemd geweest naar Rotterdam. Te Loosduinen zijn dienzelfdcn dag twee lijken uit zee aangespoeld waarschijnlijk tot de equipage van genoemd schip behoorende. Te Brielle zijn ook rondhouten zeilen en touwwerk aangebragt. Men veronderstelt daar, dat het een russisch schip is. Per telegraaf. Bij de tweede kamer der staten-gcneraal zijn ingekomen de navolgende wels-ontwerpen 1°. Tot wijziging van liet hoofdstuk justitie over 1858; 2°. Tot goedkeuring van den afstand der gronden van het voormalige fort Bourtanje, aan de gemeente Slaglweddc 3°. Op de begraafplaatsen; 4°. Op de Noordcr- en Zuider-spoorwcgcn in een ontwerp; 5°. Tot goedkeuring der overeenkomst met de hollandschc spoorweg-maatschappij nopens de spoorvcrsmalling 6°. Tot vereeniging der rijks- met do kroondomeinen. Het adres van antwoord op de troonrede zal nader ter lalcl worden gebrugt. Morgen ten 11 uren discussie. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeelandmr. J. P. van der Biltthans rcgler in de arrondissements-reglbank te Zierikzee. In de laatste zitting der provinciale commissie van ge neeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, is onder meerderen geëxamineerd de heer IV. Coosen, van Goes, als plattelands heelmeester. Do indeeling Jer rijksvcldwacht in do kantons Sluis Ooslburg, Axel cn Hulst is aldaar geregeldbrigade Brcs- kens, standplaatsen: Brcskens, Sluis, Oostburg, Axel, Sas van Gent cn Hulst Naar wij vernemen, is lieden door den heer J. Soulendam, namens de hoeren 6'. Verloop Zn., onderhands aan G. Klem- kerkc aanbesteedhet houwen ccncr gaz-fabriek op het daarvoor in deze gemeente afgestane terrein, cn zal nog deze ,week met hot graven voor de funderingen een aanvang worden gemaakt. In den laten avond van zaturdag is hier een gelijk krachtig en helder noorderlicht waargenomen als iu liet BUITKNLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Uit Warschau wordt berigt, dal de jongste gebeur tenissen in China de russische staatkunde zeer* in de hand werken daar de russische regering niets liever wcnscht dan Engelandbuiten do grenzen van zijn rijk de handen vol werk te geven. Te Hirschbergerlhal wordt gemeld, dat prins en prinses Friedrich Wilhelm, bij liet doen van een uitstapje, den 19 dezer in de kerk te Erdmannsdorf liet inzegenen dos huwelijks van een jong paar uit den boerenstand bijwooonden, waarop de prins des avonds ter bruiloft verscheen, en op het welzijn der jonggehuwden dronk en mot do bruid danste. Uit Wurzburg wordt geschrevendat een jeugdig kandidaat in de rcglen, tot eene gegoede familie dier stad behoorendeop eeno zonderlinge wijze is gestorven. Hij woonde de voltrekking van het doodvonnis aan een moor denaar bij, doch op liet gezigt van liet bloed beving hom een hevige schrikzoodat hij ziek werd cn kort daarna overleed. - In Pilgramsdorf heeft een aan sterken drank verslaafd man, reeds 6i jaren oud, het huis van zijn eigen zoon in brand gestoken. Toen de zoon zijn vader wilde redden, riep deze hem toe: «Doe geen moeite ik heb mij opgesloten; ik wil verbranden." Later toen gecnc redding meer mogelijk was, hoorde men den dronkaard om hulp schreeuwen. - Als eene nieuwe industrie drukt men thans brcedc randen met advertentiën op de enveloppes. ENGELAND. Een bijenhouder te Downficld heeft de uitwerking van chloroform op de bijen beproefd, ton einde den honig tc kunnen uitnemen, zonder die nijvere insecten te dooden. Hij sloot den ingang van den korf, bedekte dien met een kleed, ten einde hot licht zooveel mogelijk uit te sluiten en blies toen chloroform in den korf. Toen hij zag dat de bijen in slaap waren gevallen, viel het hem niet moeijelijk zc in ecnen anderen korf te verplaatsen, zonder haar eenig letsel toe te "brengen. Den volgenden ochtend waren alle weder ontwaakt en gondsden rondom don korf, alsof er niets gebeurd was. De schroefstoomboot Fox, kapitein M'Clinlock, welke op kosten van lady Franklin naar de noordpoolslrekcn werd uit gezonden, ten einde, zoo mogelijk, sporen te ontdekken van de expeditie van sir John Franklin, is de vorige week in het gezigt van bet eiland Wight aangekomen Do kapitein liet zich aan land zetten cn vertrok onverwijld per spoortrein naar Londen met zich voerende twee kisten bevattende overblijfselen van do sedert lang vermiste expeditie Kapitein M'Clinlock deelt aan den secretaris der admiraliteit mede dat doer hem te Point Victory, op de noordwestelijke kust van King William Island, een verslag werd gevonden, ge- dagteekend 25 april 1848 en getcekend door de kapiteins Crozier en Fitzjames. Daaruit blijkt dat H. Ms. schepen Erebus on Terror den 22' april 1848 in het ijs werden verlaten, vijf mijlen len NNW., en dat de overledenen, ten getale van 105 zielen, onder bevel van kapitein Crozier, naar de Great Fish River waren vertrokken. Sir John Franklin was den 11 junij 1847 overleden. Daar de Fox niet verder dan Brentfort Bay had kunnen doordringenwerd eene uitgestrektheid van 800 mijlen kustland door middel van dagreizen in sleden, onder bevel van de kapiteins M'Clinlock en Allen Young en den luitenant Hobson onderzocht. Bij deze mededeelingen is gevoegd eene kaart der door deze expeditie gedane ontdekkingen. De Spectator verzekert dat keizer Napoleon de voor stellen des koning der Belgen heeft aangenomen, daarin beslaandeom Peschiera en MantuaPanna en Modena bij Piemont te voegen, het huis van Lotharingen in Toskane te herstellende legation aan den paus lerng te gevendie daarentegen hervormingen zal toestaan en aan Venetie een afzonderlijk bestuur te verleenen. Eindelijkom te Brussel oen congres te houden. In Yorkshire zijn 10 koppel jagthonden voor de vossenjagt, 1 voor de hertenjagt, 5 of O voor de hazen- jagt, in 't geheel 13 of 14 koppels. Voor die 13 koppels honden, elk uit 50 paren bestaande, d. i. 1,300 stuks, zijn jaarlijks 200 tonnen meel benoodigd, die 2,600 p. st. kosten, zonder te spreken, van de 2,000 paardengeraamten die zij mede opvreten. In Yorkshire zijn minstens 1,000 jagers die dooréén gerekend er elk 4 paarden op na houden 4,000 paarden kosten omstreeks 20,000 p. st., berekend legen 50 p. st. elk paard, dat een redelijke prijs ishun oppasser ook op 50 p. st. geschat, (voor de twee paarden 1 persoon) geeft nogmaals 200,000 p. st., zamen vier millioen acht honderd duizend guldenf/4,800,000). Bovendien is voor dezen nog noodig 40,000 centenaars haver, 2,000 centenaars boonen en 8,000 ton hooi en gras. Onze regering wil, naar het schijnt, den oorlog tegen China op eene groote schaal voeren. Men spreekt van 50 stoom-kanonneerbooten en een groot aantal zware fregatten en korvettenwelke gereed gemaakt worden om uit te loopen. Uit het arsenaal te Woolwich zijn, ter verscheping naar China, naar Southampton gezonden 107 kisten met geweren, benevens 2,000,000 patronen, kogels, enz. De New-Yorli Times zegt dat zekere heer Lowe voornemens is met een lucht ballon van Amerika naar Europa over te steken. De ballon die hij daartoe bezigen zal, is vijfmaal zoo groot als de grootste tot nu toe vervaardigde lucht ballons cn bijna in gereedheid. FRANKRIJK. De Salut Public van Lyon berigt, dat den 22 dezer op de Place du Port du Temple een wagen is aangekomen, die mot ruim 40 paarden was bespannen. Deze wagen was bevracht met een ontzaggelijk stuk graniet, versierd met guirlandes en vlaggen Deze rots weegt 42,000 kilo's, is afkomstig uit de steengroeve van Oullins en is bestemd, om do kapel van den Heiligen Bonifacius, aan den nieuwen weg naar liet kamp van Sathonay gelogente worden gebragt, waar de maarschalk de Caslellanc een mausoleum wil doen bouwen. De Palrie zegt dat volgens eene te Parijs ontvangen dépécho, de aartshertog Maximiliaan gouverneur van Vcnelic zoude worden met eene buitengewone vohnagt voorzien, liet congres zoude te Brussel bijeenkomenonder voor zitterschap van don koning der Belgen. liet beweren van de Palrie heeft geen officicele of andere bevestiging ontvangen. Uit Milaan wordt het volgende berigt; Voor vier dagen kwam plotseling uit de menigte die eiken avond do trommelslagers vcrzcldo als zij taptoe slaaneen jeugdige milanccs te voorschijn, met een mos in de hand cn trof daarmede een tamboer in den rug. Gelukkig werd slechts de kapotjas beschadigd. Onverwijld word de dader in hech tenis genomen en u! spoedig bleek wat tot het feit aan leiding had gegeven. Een trommelslager van het 99ste regement, die 600 fr. premie had ontvangen toen hij zich op nieuw als vrijwilliger verbond, verteerde dat geld in gezelschap van milaneschc juffers die nog al van goede sier houden De minnaar van een dier meisjes besloot zich te wreken door zijnen medeminnaar u Hoe1 >u Tweemalen

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1