u*4 inü. iz 1859. PUBLIEKE BESTEDING. BEKENDMAKING. 4<> Jaargang. (iOIXNdIK COURANT, L •c Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Donderdag^ September. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de egel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. J rf V' PLAATSELIJK BESTUUR* BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op zalurdag den Isten October eerstkomende, des na middags ten een ure, ten raadhuize, in liet openbaar trachten aantebestcden Eenige herstellings- en vernieuwing werken aan onderscheidene ge meente eigendommen. Waarvan aanwijzing zal geschieden op woensdag den 28 dezer des middags om 12 ure, le beginnen aan de SP1JS- KOKERIJ, terwijl het bestek en de voorwaarden van besteding ter lezing zullen liggen op de secretarie der gemeente van heden af tot den dag der besteding. Gedaan te Goes den 22 september 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente Dat de "Paten ten overliet dienstjaar 1859 (loopende van 1 mei 1859 tot ultimo april 1860) aan gevraagd bij de primitive beschrijving en gedurende het eerste kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzelver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd worden, van heden af lot den 8 October c. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afha ling in persoon te verrigten en zich den bepaalden tijd ten nutte te maken, ten einde van alle kosten bevrijd te blijven, vermitsvolgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820, de onafgehaalde patenten of de af schriften van dezelve, door eenen deurwaarder der directe belastingen, onverwijld aan de patenlpligtigen moeten worden uitgereikt, tegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 10 october en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 21 september 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Per telegraaf. Het onlwerp-adres van antwoord op de troonrede door de eerste kamer, is in 't kort eene weerklank van dezelve. Het erkent dat de wijziging van het belasting stelsel eerst na de beslissing omtrent de uitgaven over de groote werken zal kunnen geschieden. De kamer is be reid tot medewerking van schulddelging. Hoe ruimer de bronnen der inkomsten van de Oost-Indische bezittingen vloeijen, te dringender is het pligt om tot derzelver bloei, ontwikkeling en veiligheid geene karige offers te brengen. Morgen discussie over het adres. In eene op dingsdag jl. gehouden vergadering van de tweede kamer der staten-generaal zijn de heeren Wichers en van Diggelen als leden toegelaten. Tot kandidaten van het voorzitterschap zijn gekozen 1 de heer van Reenen bij de eerste stemming; 2°. do heer Dullert en 3°. de heer Meelissen De lijst van kandidaten is den koning aangeboden Door de arrondissemeiits-regtbank alhier, zijn, ter vervul ling der vacature van reglcr in plaats van mr. J. J. van Deinse, op de aanbevelingslijst geplaatst, de heerenmrs. J. G. de Hacker, P. van der Meer Mohr en van der Feen, respcclivelijk kantonregters te Kortgene, Hulst en Tliolen. Verleden dingsdagavond had de rederijkers-kamer Vondel", die dit jaar haar 1 Ojarig bestaan vierdehet genoegen haren vrncgcrcn eersten censorlevens oprigter dier kamer in haar midden te zien. Het lijdelijk verblijf in Goes van dr. E. D. Swalue van Amsterdam had het bestuur doen bedacht zijn om de leden te vereenigen en getuigen te maken van de uitreiking aan ZEd. van het diploma van core lid gelijktijdig met die aan de zich bij de opvoering van de Joban Wouters zoo verdienstelijk gemaakt hebbende dames Pilaar. Met eene ongekunstelde en hartelijke toespraak werden die eereblijken door den voorzitter, 1e censor over handigd en op gelijke wijze door dhr. dr. Swalue voor zich en dhr. C. Pilaar namens genoemde dames beantwoord. Met de meeste bereidwilligheid betrad dhr Swalue hel kateter, terwijl hem tevens de gelegenheid werd gegeven om zich te overtuigen van de vorderingen die verschillende leden onder hunnen tegenwoordigen leidsman gemaakt hadden. Regt aangenaam was den leden dit zoo feestelijk en deelnemend zamenzijn met hunnen vroegeren voorganger. Worde zijne belangstellende afscheidsgroet vervuld en hem het voorregt- geschonken daarvan nog meermalen de bewijzen te zien. In ons nummer van 8 augustus jl. deelden wij het lo wachten bezoek mede van de HH. lectoren A. G. C. van Duijl en dr. E. F. van Dissel, met hel doel om gedurende dezen winter volks voorlezingen in het hier gevestigde depar tement der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen te houden. Voor de eerste lezing, die bepaald was in liet begin dezer maand, is uithoofde van den ongeschikten tijd gedurende de kermis, gepaard aan hel gemis van een doelmatig locaal, door het bestuur moeten bedankt worden. Die lezing is thans bepaald op dingsdag 27 dezerwanneer do heer van Duijl zal optreden tot de behandeling van een onderwerp betreffende de geschiedenis of zedekunde. lil eene daartoe belegde vergadering werd door de leden besloten 1 dat die voorlezing zal gehouden worden in eene gewone bijeenkomst met dames. 2°. dat aan ieder lid eene kaart zal worden uitgereikt, waarop een ingezeten van Goes of dit eiland kan ge ïntroduceerd worden, bij voorkeur dezulken van wien men kan billijken dat zij geen leden der maatschappij zijn en 3U. dat aan de departementen Kruiningcn, Ileinkenszand en Colijnsplaat van de te houden voorlezingen zal kennis gegeven worden met uitnoodiging hunner leden zoo veel mogelijk tot deelneming. Men mag vertrouwen dat do bedoelde lezingen aan eene billijke verwachting zullen beantwoorden en zij menigeen znllen opwekken om zich nog als lid van dit departement te laten voorstellen tot opbeuring dezer zoo nuttige doch helaas kwijnende instelling. Gisteren zijn hier in openbare veiling verkocht de 4-7,97,37 ellen schorren slikken en aanwassen, gelegen in het voormalig kanaal van Welzingo(Walcheren) met octrooi tot bedijking, en toegewezen voor f 35,200, aan den lieer de Bouwmeester, te Middelburg, terwijl de 19,78,06 ellen bouwland in den Mortiere-polder met vrijdom van grondbelasting tot 1866, aan verschillende personen in koop zijn overgegaan voor f 24,900. Op den 1 october 1859 zal van den Helder naar oosr- jndie vertrekkenhet schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman en naar vvest-indie bet scbroefstooniscbip Vesuvius. De brieven die men met deze scheepsgelegenheden ver langt te verzenden, zullen uiterlijk den 29 september e k. des avonds 8 ure 45 min. aan hot postkantoor le Amsterdam moeten bezorgd zijn, onder vermelding op de adressen van de wijze van verzending. Te Axel is tot wethouder benoemd dhr M. J. van Vessem, in plaats van den heer H. J. van den Berge, die volgens art. 87 der gemccnte-wct als zoodanig moest aftreden. Uit Brielle wordt geschreven: «Ofschoon deze plaats wel nimmer onder de gezondste van ons vaderland gesteld werd, is de gezondheidstoestand alhier in den laatslcn tijd verre van gunstig te noemenbijna de helft der bevolking wordt dan ook met koortsen gekweld." Voortaan zal op ieder oorlogschip door het gouvernement worden verstrekt een draaiorgel of twee accordeons, eenige boekwerken, alsmede dominé- en kienspellen, opdat de matrozen hunne ledige uren zoo aangenaam en nuttig mogelijk kunnen doorbrengen. Ter waarschuwing deelt de Zutphensche Courant liet volgende zeldzaam geval uit Zclhcm mede. Zeker land bouwer had de gewoonte, zoo als zulks op vele bouw hoeven hier en elders geschiedt, om de varkens bij het hoornvee in den boomgaard om hot huis los te laten loopen. Van tijd tot tijd had de boerin wel eens bemerkt dat zij van sommige koeijen weinig ol geen melk kreeg Aan uit melken door vreemden, zoo digi hij huis, was bijna niet te denken, weshalve men besloot, hierop naauwkeurig acht lo geven, en nu bleek het weldra, dat de varkens aan do uijers der koeijen zogen Do koeijen schenen daarmede wol gediend te zijn, dewijl zij gingen liggen om dit te laten verrigten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCI1LAND. Van de fransehe zijde worden alle pogingen aangewend, om in Zwitserland de openbare meening gunstig voor Frankrijk te stemmen. Men verzekert, dat de parijssche correspon dentie Bullier-Havas, welke onder den invloed der fransehe regering staat, le Rern een kantoor zal vestigen. Te Génève zal ook een nieuw Bonapartisliseh blad worden opgerigt. Volgens sommigen zou er op Norderneij een alpha- belisch register zijn aangelegd van alle personen die de verklaring tot herziening der honds-constitutie geteekend hebben, en moet deze lijst aan alle lands ambtenaren zijn toege zonden die van tijd lot tijd bestellingen aan koop- en am bachtslieden te doen hebben, met de aanzegging, dat zij voortaan geen bestellingen meer moeten doen aan hen, die in het «zwarte boek" opgeteekend zijn. Een der grootste wijnboeren te Scliaffliausen heeft 20 vaten rijnwijn verwed, dat de kwaliteit der wijnen in dit jaar die van 1834 zal overtreffen. ENGELAND. -Er is een gerucht in omloopvolgens hetwelk een belgische prins den troon van Toskanc zal beklimmen terwijl de aartshertog Maximiliaan dien van Parma en Modena zal bestijgen. Op een door de dagbladen aan de regering gerigt verwijt van wreedheid in bet handhaven der straf van geeseling bij het leger, is van regeringswege geantwoord, dat die onleerende straf in gebruik moet blijvenomdat alleen in 1858 niet minder dan 11,000 desertiên hebben plaats gehad, waarbij de uilrusting door den soldaat werd ver kocht en deze toch aan don lande voor elk man op 8 pond sterl. 18 shill. 108 liollandsch) te staan komt. De noord-amerikaansche dagbladen hebben onlangs met veel ophef medegedeeld, dat de koorddanser Blondin over een touw, dat over de Niagara nabij de bekende water vallen gespannen was, van den eenen oever naar den anderen had goloopenwaarbij hij ontzettende gymnastische kunsten had verrigt; dat hij daarna den overtogt had gedaan met een man op zijne schouders, en eindelijk met een kookkagchel beladenwaarop hij boven liet midden der rivier omeletten had gebakken, alles tot groote verbazing van dutzende toeschouwers. Thans meldt een dagblad van New-York dat die verhalen louter verzinsels zijn geweest, aangekondigd door iemanddie eene weddingschap had aangegaanom binnen 14 dagen de watervallen der Niagara door een ongemeen groot aantal menschen te doen bezoeken, ert dat menigeen daarbij veel geldelijk voordeel behaald beeft. Te Konstantinopel is eene zamenzwering tegen den sultan ontdektliet plan bestond om hem van het leven te berooven. Twee honderd personen zijn te dier zake in hechtenis genomen. Onder deze bevindt zich de pacha van Albanië, die, zoo het schijnt, het hoofd der zamen- gezworenen was. Ook onder de troepen heeft deze zamen zwering, naar men zegt, vertakkingen. De leiders behooren tot de fanatieke muzelmannen. FRANKRIJK. liet schijnt eene waarheid te zijn, dat de koning van Belgic den keizer een plan tot organisatie dor italiaansche staten heeft aangeboden en dat daarin voorkomt de verheffing van den graaf van Vlaanderen tweeden zoon van koning Leopold, tot koning over de verecnigde staten ParmaModena en Toscane - In het oog van een aantal personen zijn de cliinesclie zaken in do tegenwoordige omstandigheden eene gelukkige gebeurtenis, omdat zij Frankrijk en Engeland, wier goede verstandhouding merkelijk was bekoeld, in eene gemeenschappelijke onderneming vereenigen. Vrijdag jl. had mevr. Hua, de echtgenoote van een der regters voor de regtbank van eerste instantie lo Parijs, haar kind van drie maanden oud met de min uitgezonden, o!s-»in den tuin der Tuilerien te gaan wandelen. Het was ongeveer 3 uur namiddags, toen eene welgeklecde dame de min naderde en vraagdeIs dit niet het kind van den heer Hual «Ja mevrouw," was liet antwoord der min. «Dan is liet mijn neefje," zeidc de dame op een toon van verrassing en blijdschap. O welk ceil lief kind, ik had het nog niet gezien en ben blijde u le hebben ontmoet. De dame lielkoosdc het kinddat baar toelachte en nam liet kinduit de armen der minzeggendeik ga met ii mede, wees zoo goed mijn parasol uit dat pavillocn daar le gaan halendan zal ik het kind zoolang vasthouden. Dit loonccl werd zoo goed gespeeld zegt do min dat liet onmogelijk was er door misleid te worden.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1