fl°. SE Publiek© Besteding. 40 Jaargang. 1859. Deprö^I^srf^°£Sr^stfl>eo. Maandag 19 September. BEKENDMAKING. Tentoonstelling en Toondag mmm courant De uitgave dezer Courant geschiedt Maandug en Donderdag j lft fl i I Gewone advertentiën worden a 20 ets. -Ie egel geplaatst. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op zaturdag den I October 1859des namiddags, ten een ureteil raadhuize aldaarpubliek en aan den minst aannemende trachten aan te besteden: De levering van de benoodigde STEEN KOLEN ten dienste der gemeente gedurende den aanstaanden winter. Waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van beden af tot den dag der bestedingvan des voormiddags negen, tot des namiddags twee ure; volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschevenvoor de le vering van New-castelsclie en van Ruhr-kolen beide per mud. Cedaan te Goes, den i7 september 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat Dat bet kohier van het PATENTREGT voor deze gemeente, over het 1ste kwartaal van het dienstjaar 18591860, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaanten raadhuize van Goes, den 17 September 1859. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUREEN. STATEN GENERAAL." Opening der gewone vergadering van 1859—1860. Vereenigde zitting der beide Kamers van Maandag 19 September 1859. Nadat de leden der beide kamers zich achtereenvolgens in de vergaderzaal van de tweede kamer luidden vereen igd, wordt tegen 12'/2 ure de vergadering door den lieer mr. J. A. Philipse geopend, die door den lieer griffier der eerste kamer een besluit van Z. M. den koning, den 15 dezer genomendoet voorlezenwaarbij hijmr. J. A. Philipse, benoemd wordt tot voorzitter der eerste kamer, gedurende de aanstaande zitting der stalcn-generaal. De voorzitter aizoo ingevolge art 103 dor grondwet met het beleid der vereenigde zitting belast zijnde, benoemt ecne commissie van 18 leden der beide kamers, om Z. M den koning en HU. KK. I1H de prinsen van Oranje, Hendrik en Frederilcbij fID. aankomst aan hel gebouw der stalen-gcneraal, te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten een ure vervoegen zich hunne excellcntien de ministers, alsmede de hoeren leden van den raad van state, in de vergaderzaal. Na oen kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z M den koning aangekondigd, die zich, op de in liet programma der opening omschreven wijze, naar bet gebouw der slaten- generaal begeven heeft. De koning ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den troon, en houdt de navolgende aanspraak: Mijne Heeren Bij het weder openen uwer gewone vergadering mag ik u de verzekering geven van mijne goede verstandhouding met de buitcnlandsclic mogendheden. Ik ontvang van alle regeringen betuigingen van vriendschap. Onze binnenlandsche aangelegenheden geven stol tot tevredenheid en hoop op vooruitgang In de onderscheidene takken van het algemeen bestuur, in iiet bestuur van gewesten en gemeenten heerscht orde, gepaard aan de handhaving van dc burgerlijke en gods dienstige vrijheden der ingezetenen. De middelen, door de wet mij verleend tot versterking onzer wcêrbaarhcid, worden nuttig aangewend. Uwe gezindheid om daartoe mede te werken dc vaderlandsliefde van mijn volk onlangs weder gebleken in de bereidwillige opkomst der dienstpligtigen, en de uitmuntende geestdien zee- en landmagt bestendig doen blijken, geven mij het vaste vertrouwen, onder alle omstandigheden dc onafhankelijkheid en liet grondgebied des rijks tc zullen kunnen bewaren Op liet gebied van kunsten en wetenschappen behoudt Nederland eervol zijne plaats. Dc landbouw, voorgelicht door wetenschap en ervaring, gaat voort nuttige verbeteringen in te voeren. Deze bron der nationale welvaart vloeit dit jaar niet zoo mildals liet uilzigt had doon hopen. Voor hot gemis echter van een bnitengewoncn oogst heeft overvloed van veevoeder eeirigc vergoeding geschonken. In weerwil van den nudceligen invloed dien iedere oorlog uitoefentwas de handel niet minder levendig en moglen ook andere takken van nijverheid zich in ruim vertier verheugen. Scheepsbouw cn reederijen hebben nog te kampen met de bezwaren die hunnen bloei en hunne uitbreiding ook in het vorig jaar tegenhielden. De opbrengst van 's lands gewone middelen is voldoende. De toestand dor schatkist zal gelegenheid schenken om met kracht de hand te slaan aan de uitvoering van groole werken van algemeen nut. Betrekkelijk den aanleg van spoorwegen zullen u onverwijld op nieuw voorstellen worden gedaan. Voor den aanleg van een kortoren waterweg van de hoofdstad naar de Noordzee zal mede uwe toestemming tot hot beschikken over 's rijks geldmiddelen gevraagd worden. Door deze kostbare ondernemingen zullen zoo aanmerke lijke lasten op de toekomst gebragl worden, dat liet raad zaam zijn zal aan de vroegere voornemens tot wijziging van liet bestaande belastingstelselvoor zooverre daaruit eene vermindering der gewone inkomsten van den staat zou voort- vloeijcn, geen gevolg Ie geven, dan nadat de omvang bekend zal zijn der uitgaven, die voor groote werken zullen worden gedaan. Intussclien gedoogt de ruimte der in de schatkist beschik bare middelen met schulddelging voort te gaan op nieuw zal u daartoe oen wetsontwerp worden voorgelegd. Wanneer ik den Iioogsthevredigenden toestand van 's lands geldmiddelen dankbaar erken en overweegdat die groo- tendeels de vrucht is der voordeden, door de Oost-Indische bezittingen van liet rijk opgeleverd dan besef ik niet min der mijne roeping om den bloei en de verdere ontwikkeling dier bezittingen te bevorderen. De offers tot dat emdc en tot handhaving van het gezag aldaar vereischt, worden met geen karige hand gebragt. Mogt dat gezag bedreigd wordendan reken ik niet alleen op mijne zee- cn landmagtdie bij Djambi on Retell haren moed en haar beleid zoo schitterend hebben aan den dag gelegd, maar ook op de vaderlandsliefde van liet in Indië gevestigde deel van het ncdcrlandschc volk. De moord- tooneelen van Banjarmassing zullen niet ongestraft blijven en de onderwerping van Boni zat met kracht worden voortgezet. In de West-Indische koloniën heersclien rust en orde. liet onderzoek van liet wetsvoorstel tot afschaffing der sla vernij aldaar heeft in uwe vorige zitting tot geene afdoening mogen leiden. Eerlang zal een gewijzigd ontwerp aan uwe beraadslagingen worden onderworpen. Uwe werkzaamhedenMijne Heerenzullen weder menig vuldig zijn. Nieuwe wets-ontwerpen zullen aan uw onder zoek worden voorgesteld, cn dc gelegenheid zal u gegeven worden de behandeling te hervatten van andere, wier af doening do tijd in uwe vorige zitting niet heeft toegelaten. Moge de laak, die u wacht, door u voleindigd worden onder den zegen van den Almagtige, bij het behoud van rust en vrede lot heil van liet vaderland I Ik verklaar de gewone vergadering van de stateu-generaal te zijn geopend" Na het houden van deze aanspraak, verlaat de koning de vergaderzaal. i©e vereenigde zitting der kamers wordt daarna gesloten. M. en 1IH. KK. HH. de prinsen van OranjeHendrik en Frederikkeereneven als bij het komen onder het gejuich der zeer talrijke, zoo wel uil de residentie als van elders zamcngevloeide menigte, naar HD. paleis terug. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Er is weder ccnc nieuwe concessie tot spoorwegen aanleg aangevraagd, volgens het regerings-ontwerpmaar 1°. geheel uit eigen middelen; 2°. niet mct4"2 maar 2% guarantie; 3°. over 40 jaar reeds in eigendom over te dragen aan den staat; 4". dc aanleg zelf in veel kortoren tijd dan bepaald hij de reeds verleende concession. Dit project, geheel uitgewerkt, is den minister van binneulaudschc zaken aangeboden door don aanvrager jlir. Fr Legsins. De vierde algcmecne volkstolling zal naar men verwacht, dit jaar op zalurdag den 31 decemberdoor het gchecle rijk worden gehouden. Naar men verneemt is dr. II. J. van Eek, thans op nieuw benoemd tol burgemeester der gemeente Axelvoor nemens zijn ontslag tc nemen als lid van gedeputeerde staten, waartoe hij in de onlangs gehoudene zomerverga dering der provinciale stalen werd benoemd. Uit Corlgcnc berigt men onsdat voor dc schippers en andere belanghebbenden aldaar weder con sub-kantoor geves tigd is tot de afgifte van bakenbiljettenbinnenlandsche pas poorten, geleibiljetten en accijnsbiljetten voor het geslagt. In diezelfde gemeente bevindt zich in den tuin van den heer P. Wondergem een perenboom die dit jaar voor de tweede maal volwassen en rijpe (ruim 30 stuks) peren oplevert. Dezer dagen heeft een telegrafist te Arnhem, met mede neming eener som van 200 ii 300 uit 'slands kas, zich heimelijk verwijderd Hij is echter spoedig daarop te Amsterdam, waar hij de ontvreemde gelden grootendeels had doorgebragt, aangehouden en gevankelijk naar Arnhem overgeliragt, waar hij zich weldra voor dit vergrijp bij den regter zal hebben te verantwoorden. Men meent dat dit berigt in verband staat met den kortelings ontslagen telegrafist C. Ris, wiens kantoor hier vroeger, naar aangifte, bestolen werd. Bij eene proefneming van een stuk geschut te Nieuwe Diep is dit weder gesprongen het is van dezelfde fabriek te Luik als op de kanonneerboot Pro patrio,niemand is evenwel gekwetstmen had voorzorgen genomen. In Leeuwarden blijft liet aantal sterfgevallen nog altijd buitengewoon groot en slaat volstrekt in geen verhouding met dat der geboorten. Van den 9 tot den 12 dezer zijn aldaar niet minder dan 7 6 overleden en slechts 11 geboren. Den 15 julij zou te Batavia aan een inlandschen soldaat, Kartosmito genaamdeen vonnis van den krijgsraad ten uitvoer gelegd worden. Bij liet voorlezen van het vonnis, sprong de veroordeelde eensklaps op den majoor Jalink toe en bragt den hoofd-officier met een, door hem heimelijk verborgen mesje een steek toe, die gelukkig niet diep genoeg doordrong, zoodat de majoor er met eene kleine schram afkwam. De dader is terstond overmeesterd. Als oorzaak van dezen moordaanslag geeft men op, dat de veroordeelde de doodstraf gevraagd had in plaats van het over hem uitgesproken vonnis, en dat hij nu waarschijnlijk, door een hoofd-officier te vermoordenzich een doodvonnis op den hals wilde halen. TE HEINKENSZANTD 16 SEPTEMBER 1859. Door liet vroege opkoopen was de aanvoer en mededin ging gering, hetgeen er was, was uitstekend. Tentoon zijn gesteld 20 stuks hoornvee6 schapen 4 springram 3 heeren en 1 vet varken. Alleen ten verkoop zijn aangebragt: 11 stuks hoornvee. De prijzen van wege de gemeente, zijn toegekend: 1. voor den aanbrenger van het meeste vee, prijs f 10, aan J. Rottier te 'slleer Arendskerke. 2. vpor den aanbrenger van de meestverwijderde plaats aan M. Emanuel te Kloetingen f 10, Dc prijzen der afdeeling: Voor de schoonste vette koe 10,aan C. de Fouvv. ii 2jarige vaars f 6,aan C. Bokelaar te Heinkenszand. het vette varken f 10,aan J. Koens te Heinkenszand. don sciioonsten beer 5,aan M de Jong te' Ovezand. Er was nog al eenigen handelde bekroonde 2jarige vaars is ad f 110, verkocht. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCI1LAND. De Breslauer Zlg. meldt, dat de balletmeester Taglioni van de koninklijke opera dezer dagen een land goed in Silezie heeft gekocht voor 90,000 thlr. (f 162,000); jaarlijks trekt hij 12,000 thlr. aan pensioen cn tractement voor zich, zijne echtgenoot en twee dochters, maar zijn zoondie voor het vak werd opgeleidbleek liet vereischtc talent tot dat einde te missencn verkreeg toen eene be trekking hij een der gezantschappenwaarbij hij thans secretaris is. ENGELAND. -Dc Great Eastern wordt to Weymouth door zulk een ontzettend getal personen, tegen een halve kroon (f 1,50) bezochtdat het rcuzenscllip dikwerf nog te kicin isom alle bezoekers tegelijk tc ontvangen zoodat men zicli ge noodzaakt heeft gezien bij plakkaat de bezoekers uit te noodigenniet langer dan een uur op liet vaartuig Ie vcr- ocvon.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1