Hi Jaiti'gang. 1850. mmm (OISIWT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j gn^ j 51 G l f G-ewone advertentiën worden a 20 ets. de egel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. jj M^OllCIC JjOPtClliÖOr» [Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van l-ö regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. CÜ7 B J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BIHNENEANDSCHE BERIGTEN. Een telegram, geteckend Batavia 25 Juhj 1859, meldt: De sultan van Bandjermassing heeft afstand gedaan van don troon en bevindt zich thans te Batavia." Uit Marseille is cone nadere dépêche met tijdingen uit Batavia ontvangen, loopende tot 25 julij, bevattende onder meerderen het berigtdat te Matnpoero (Banjermassing) de opstandelingen onze troepen hebben aangevallen. De laatsten hebben zich dapper gedragen en den aanval met zulk cene kracht afgeslagen dat de opstandelingen de wijk hebben genomen. Voorts hebben de Boeginezcnluidens berigten uit Macasser, in de omstreken van Boni strooptoglen gedaan, die echter alleen een gevolg waren van gebrek aan levens middelen. Het voorgenomen plan om eene tweede expe ditie naar Boni te zenden, zal uitvoering erlangen, liet nrodige wordt daarvoor in gereedheid gebragt. Men denkt, dat de expeditie tegen de maand september zal vertrekken Bij Z. M besluit van 9 dezer is benoemd tot burgemeester der gemeente Axel dr. II. J. van Eek. Wij zijn van goederhand onderrigt, dat ds. J. C. Simon Thomas, pred. te Zoulelandeonder inwachting der ver- cischle approbatien, het beroep naar de hervormde gemeente te Yerseke, bereids heeft aangenomen. Bij den secretaris der kamer van koophandel en fabrieken alhier, liggen ter inzage, verschillende berigten en overzigten betrekkelijk den handel. Men verzekert, dat de regering in de aanstaande zitting van de kamers slechts één ontwerp nopens de spoorwegen zal indienen, waarbij de twee concessien, voor zooveel noodig, zullen worden goedgekeurd en bekrachtigd Men meent dat daardoor de afdoening der zaak bevorderd zal worden. Bij resolutie van den minister van financiën is vastgesteld de 240ste staats-loterij, waarvan de eerste trekking zal plaats hebben op 31 October a. s. Aan hen die eene aangename lectuur tot korting der winter avonden welgevallig is, zal het zeker genoegen doen te vernemen, dat lieden, door heeren directeuren der boekerij, hehoorende tot het departement der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen, een aanvang is gemaakt met de afgifte van hoeken. De gretigheid waarmede jaarlijks van deze nuttige inrig- ting werd gebruik gemaakt doet alle aanbeveling overbodig zijn; wij hopen dat de dirictie hare zorg voor eene doelmatige uitbreiding ook nu weder mag gewaardeerd zien, en willen nog de aandacht vestigen op het uur, waarop de afgifte is bepaald, zijnde vastgesteld op eiken donderdag des middags van 12 tot een ure aan het gewoon locaal, ingang vindende in het Doelstraatjc tegenover het stedelijk kantoor. Alleen de leden der maatschappij en minvermogenden ontvangen de boeken gratisterwijl ook anderen daarvan kunnen gebruik maken tegen betaling van een gulden. Wij vestigen de aandacht op eene misstelling, voorkomende in den naamwijzer dezer gemeente en eilanden Zuid- en Noord-Beveland c. a. voor 1859. De laatste (114) bladz. geeft het begin der Ovczandschc kermis aan als aanvangende op deu 1sten woensdag in deze maanddit moet zijn de tweede, zoodat die gisteren is begonnen en nog deze weck voortduurt. De laatste die op dit eiland plaats heeft is die te Yerseke, vallende dit jaar in op den 28 september e. k. Even als elders meent men hier opgemerkt te hebben dat onder de hazen eene soort van pokzicklc bestaat, hoewel nog van geen invloed op hunne vlugheid. Voor zoo ver bekend, heeft men er nog geen aan deze ziekte gestorven gevonden, gelijk uit andere gemeenten geschreven wordt liet aantal zwitsers uit Italië, dat voor Oost-Indic dienst neemtgroeit dagelijks aan. Zij komen mecrendcels van Marseille, werwaarls zij uit Italië gerigt waren. Men ver wacht alzoo, dat dc aanvulling van het getal manschappen, dat dit jaar naar de Oost zal worden gezonden met 1400 spoedig zal kunnen plaats hebben. Men schrijft ons uit Hulst, van 12 dezer: Heden had alhier in de benedenzaal van het stadhuis, Ier erre van den heer mr. F. van Deinse, eene openbare feestviering plaats bij gelegenheid zijner 2Sjarige vervulling der betrekking van schoolopziener in het 6de schooldistrict der provincie Zeeland. Nadat zich ten 3 ure in den namiddag al de onderwijzers, hulp-onderwijzers en kweckelingcn van dit schooldistrict in het lokaal hadden vereenigd, en eene com missie uit dn onderwijzers den heer school-opziener had afgehaald, werd de feestviering geopend door eene inleidende toespraak van den lieer J van der Baan, onderwijzer te Zaamslagwaarna er door dozen eene toepasselijke feest rede is gehoudenterwijl er ook nog bijdragen zoo in rijm als in proza zijn geleverd door den heer H. van Wijn gaarden, onderwijzer te Axel en door den heer J. J Claassen, onderwijzer te Hulst, al hetwelk, door het zingen van feestliederen, daartoe expresselijk vervaardigd door den heer II. van Wijngaardente Axelwerd afgewisseld terwijl den jubilaris bij deze gelegenheid, als een bewijs van achting en erkentelijkheid, namens de gezamenlijke onder wijzers, een geschenk in zilver werd aangeboden. Na het einde dezer openbirc feestviering die door heeren burgemeester en wethouders benevens een talrijk publiek, waaronder ook vele dames, werd bijgewoond, zijn de feest vierenden bij den jubilaris op eenige ververschingen onthaald, terwijl des avonds het muzijkgczelschap Harmonie alhier, den jubilaris eene serenade met fakkellicht heeft gebragt. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCnUND. Volgens berigt uit Rome lijdt de paus aan water zucht. De geneesheeren hebben verklaarddat de ziekte nog lang kan durenmaar dat men geen volkomen herstel kan wachten. In het wurtembergsche Gewerbeblalt wordt het vol gende medegedeeld Dat de electro magnetische wekkers voor huisselijk gebruik zeer geschikt zijn, heeft de invoering in sommige logementen en hotels in het buitenland reeds vroeger bewezen. Dat ook de electro magnetische telegraaf daartoe bij uitnemendheid geschikt is, bewijst de inrigting van den heer Haagaeigenaar van liet Gasthof zum Kronprinzen" te Stuttgart. Op alle verdiepingen van zijn hotel vervangen thans telegrafische draden de vroegere scheldraden, waardoor het verkeer tussclicn do kamers der gaston, het kantoor en het personeel der bedienden nu door middel van den clectrischen stroom aangenaam geschiedt, terwijl de gang van zaken met orde en gemak plaats heeft. De inrigting, door eene wurtembergsche fabriek in Schwemingcn tot stand gebragt, is zeer goed aangelegdin het belang der naauwkeurige bediening is er nog eene controlc-inrigting aangebragt, zoodat de bediende, die geroepen wordt, of liever wicn geseind wordt, onder hot gaan naar do kamer van waar geseind is, zijnen gang daarheen telegrafisch aan het kantoor van hot hotel berigtdit geschiedt zender tijdverlies, in het gaan voorbij de tafel, waarop de draden van bedoelde verdieping zamen komen. Dewijl nu elk sein uit deze of gene kamer den bediende en den eigenaar op het kantoor tevens gegeven wordt, moot deze bij het voorbijgaan der tafel weder het nommer seinenwaarheen hij zich begeeftten teeken dat hij dc gaston niet laat wachten. Verneemt de persoon op het kantoor liet controlerend sein van den bediende niet spoedig, dan wordt door hem naar de bediende-kamer geseind, ten einde talmende knechts tot het vervullen van hunnen pligt te roepen. Het geheelc verkeer wordt zonder moeite zonder geraas van schellen en zonder tijdverlies bewerkstelligd, alleen door het drukken op kleine knoppen, aan don muur geplaatst, waardoor dc clectriesche stroom gesloten wordt. Er is niet aan te twij felen dat zulk eene inrigting weldra in groote hotels en ook in fabrieken, enz. algemeen zal worden ingevoerd. Men berigt uit Tabor, dat op den 2 dezer maand te Klobos dc ter aardebestelling plaats had van een man van 64 jaren welke werd bijgewoond door diens vader een grijsaard van 103 jaren, die zonder eenige hulp of ondersteuning achter het lijk zijns zoons ging. Alles wat men uit Frankfort over den Icgcnwoordigen herfstmis hoort luidt zeer gunstig. Van lakens en bijna van alle wollcnstoffen was dc voorraad niet toereikend, om aan dc vraag te voldoen. Er werden geredelijk hoogere prijzen toegestaanhetgeen mede met calicols en vooral met zijden stoffen het geval was. Gedurende de jongste politieke crisis was er weinig gefabriceerd en bijna niets gekocht. Van daar de tegenwoordige groote vraag, die slechts ten deele en slechts tot hoogere prijzen kon bevredigd worden. Hetzelfde geldt ook van linnens en sohlinger staal- waren. Naar leder is veel vraag tot merkelijk hoogere prijzen. Ncderlandsch zooileder wordt, overal duur betaald. ENGELAND. Aan boord van de Great Eastern heeft een nood lottig voorval plaats gehad. In de nabijheid van Hastings heeft namelijk eene verschrikkelijke uitbarsting plaats gehad in den schoorsteen der voorketels, tengevolge waarvan der tien stokers zoo hevig door den heeten stoom werden ge troffen, dat twee hunner op de plaats dood bleven, terwijl vijf anderen zoo zwaar werden gekwetst, dat men aan het behoud van hun leven wanhoopt. Een zesde, die in zijne verbijstering in zee sprongis verdronken. Het ongeluk heeft overigens aan de machinerie zelvebuiten het verlies van den schoorsteengeenc schade toegebragt. In den grooten salon en de kajuiten van het benedendek werden groote verwoestingen aangerigt. Geen der passagiers heeft, als door een wondereenig letsel hekomen. Het schip wierp onmiddelijk het anker in het gezigl van Hastings. Volgens nadere berigten is de nederlaag door de fransch-engelsche strijdinagt in China geleden volkomen bevestigd. De Moniteur deelt bijzonderheden van deze ge beurtenis mede, met de verklaring dat Frankrijk en Enge land zich gereed maken dit verraad te straffen. - Volgens de Globe uit Londen, bestaat te Philadelphia eene nieuwe sekte onder de benaming van Planten-eters. De leden mogen zich niet anders voeden dan met groenten en gewassen en volstrekt geenc bedwelmende dranken ge bruiken. Donderdag jl. heeft zich ter beurze van Lyon het vreemde verschijnsel vertoond dat geen enkele kooper of verkooper was opgekomen en de beurs ledig was; in het locaal be vond zich alleen de ambtenaar belast met het 3anteekcnen der verkoopers. FRANKRIJK. De Moniteur bevat een belangrijk artikel over de aangelegenheden van Italië, waarvan de hoofdinhoud dc volgende is «Het is onvermijdelijk noodig den stand van zaken weder in haar waar karakter aan te toonen, dewijl dat misvormd is door allerlei driften en kuiperijen. Toen in de maand julij II. de oorlogskansen als het ware gelijk stonden, achtte de keizer der franschen het zoowel in het voordeel van Frankrijk als van Italië om den vrede te sluiten. Toen de keizer van Oostenrijk de voorstellen daartoe aannam, beloofde hij uitgestrekte concessien voor Venetië, doch stolde als voorwaarden sine qua non dat de aartshertogen in hunne staten zouden worden hersteldwat door keizer Napoleon werd aangenomen. Ligtelijk is het te begrijpen, dat, toen na den vrede het lot van Italic werd toevertrouwd aan mannendie de toekomst van het gemeenschappelijk vader land meer tor harte namen dan kleine partiële belangen het doel van hun streven moest zijn de ontwikkeling en niet de tegenwerking der gevolgen van het vredestraktaat van Villafvanca. Venetië moet tot Oostenrijk in dezelfde verhouding staan als Luxemburg tot Nederland. Maar wat zal er geschieden wanneer de Italianendenkende aan die parli.le belangen, do uitvoering van het verdrag van Villa- franca hinderpalen in den weg leggen Do aartshertogen zullen niet door kracht van wapenen hersteld worden, maar een deel van het verdrag van Villafranca zal onuitgevoerd blijven en Oostenrijk daardoor ontslagen zijn van zijne ter gunste van Venetie op zich genomen vcrpligtingen. Dan zal eene staatkunde van wantrouwen en haat tcrugkecrcn gevolgd door lal van nieuwe rampen. Veel verwacht men van een congres, maar het valt te betwijfelen of dooreen con gres betere voorwaarden voor Italië verworven zullen kunnen worden, liet zou niet billijk zijn van e.cne groote mogend heid groote concessie te vragen, zonder daarvoor eene regel matige vergoeding aan te bicdon Do oorlog zou derhalve het eenige middel zijn, maar Italië bedenke wel, dat Frankrijk de eenige mogendheid is welke oorlog voert voor een be ginsel, en Frankrijk heeft zijne taak bereids vervuld." Dc beurs was lieden, gedrukttengevolge van het bovengenoemde in den Moniteur vervatte artikel over do Aaliaansehe zaken

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1