N°. Jaargang. 1850. I' BEKENDMAKING- ■•■■pr.wi:- mssmi COURANT, m De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j rv l Cd 1 Gewone advertentiën worden 20 ets. Ie egel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I JLr ^GWtCIÏlöGl I Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a fl,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PL A A T S E L IJ K BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij (leze ter kennis van de ingezetenen derzelfde gemeente en allen die daarbij belang hebben Dat de heeren J, W. van KERKWIJK, A. SMALLE- GANGE en C. P. SOUTENDAM herbenoemde leden van den gemeente-raad, in de heden gehoudene openbare ver gadering beëedigd en geïnstalleerd zijn en op nieuw zitting genomen hebben. Dat de heer J. W. van KERKWIJK vervolgens bij continuatie .is benoemd tot wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente; en die betrekkingen bij vernieuwing heelt aanvaard. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes den 6 september 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, J. RISSEEÜW l. s. BINIÏEHLANDSCHE BEKIGTEN. Volgens een bcrigt uit 'sHage, deelden wij gisteren per bulletin mede, dat de regering aan de kamers zal voor stellen om ook de zccuvvsche-spoorweglijn dadelijk en alzoo tegelijk met de geprojecteerde noorder-spoorvvegen aan te leggen, alsmede dat de spoorwegzaak vóór de staatsbegro ting in de eerlang te openen zitting der kamers zal worden ter talel gebragt. Z. M. heeft bepaald, dat het maximum van het handgeld, dat aan een recruut die zich voor den tijd van zes jaren voor de dienst in Indië verbindt, voortaan f 150,zal bedragen wanneer hij Nederlander en f 120,wanneer hij vreemdeling is, en dat het aanbrenggeld voor iederen recruut is gesteld op f 10,Tevens dat de man schappen van de wapens der infanterie en het balailion mineurs en sappeurs, welke van het leger hier te lande zich met eene nieuwe verbindtenis voor den tijd van zes jaren aan de koloniale dienst verbinden, 120,en de onder-officieren, corporaals en manschappen van het wapen der artillerie, alsmede de manschappen van het wapen der cavallerie 150,premie zullen genieten. Men verneemt, dat op nieuw eene gunstige beschikking genomen is ten behoeve van gepensioneerde officieren van het Indische leger. Tot heden namelijk, konden de gepen sioneerden zich niet in het buitenland vestigen, zonder een derde gedeelte van hun pensioen te verliezen. Van dezen maatregel is men teruggekomen en voortaan zullen de indische officieren hun pensioen mogen verteren waar zij zulks verlangen. Verl. maandag had de door de handboogschutterij Willem Teil uitgeschreven volgelschieting plaals waaraan ruim dertig schutters deelnamen. De koningsvogel (le prijs) viel ten deel aan dhr Dingensde twee zijvogcls (2° en 3e prijs) aan dhrn Wessel en Zandijk, alle dne leden van ujacoba van Beijeren." De 4C, 5°, 6C, 7® en 8e prijzen werden geschoten door de leden van Willem Teilterwijl nog ccn 9° prijs bij loting werd toegewezen. Begunstigd door heerlijk weder, terwijl zich nu en dan de harmonie deed hooren, verschafte dit menigeen eenon genoeglijken kermisdag. Door de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigt le Zicrikzee, zijn de ingezetenen aldaar gewaarschuwd voor het gehriiik van potten 'en pannen met een zooge naamd glaszuur overlegt ntol het bereiden van spijzen. In ervaring gekomen zijnde, dat in den loop dezer week in een gezin spijzen in eene dergelijke pan zijn bereid, waardoor bet glaszuurbeslaande uit eene londverbiuding, is onthouder», welke zich met hel voedsel heelt vermengd en zich toevallig door eene volgende kleurverandering deed kennenwaardoor noodlottige gevolgen voor de ge zondheid zijn vóórgekomen, meent genoemde commissie ter vooikoming daarvan voor het vervolg, de toepassing der hulpmiddelen van de scheikundige wetenschap aan ieder te moeten aanbevelen en raadt mitsdien aan, om vóór het ge bruik van verglaasde poltcbakkerswaren dezelve nadat ze cenigcn tijd in zuiver water zijn geplaatst en door uitschu- ren gereinigd zijn, te vullen met zuiver water, waarin Y20 gedeelte van deszolfs gewigt keukenzout en '/ao gedeelte azijn gemengd is, dat daarin gedurende een half uur te koken, andermaal uit le schuren en die bewerking nog eenmaal op gelijke wijze te herhalen. Ook in het kanton Axel schijnt een adres te circuleren ten voordeele van den zeeuwsch-limbnrgschen spoorweg, dat bereids met vele handteekeningen voorzieneerstdaags aan de tweede kamer der stalen-generaal zal worden verzonden. Ofschoon de' bewoners van Zeeland zich over het algemeen in cenen zeer gewenschten staat van gezondheid mogen ver heugen, en de garnizoenen van Middelburg, Vlissingen en Veere bijna zelfs geene ligte koortsingen tellenwordt met leedwezen vernomen dat te Neuzen en te Breskens eene soort van bloedloop bij sommige ingezetenen heerseht, die van zeer ernstigen aard schijnt te zijn, zoo zelfs, dat in eerstgenoemde plaats vijf kinderen uit een gezin zijn be zweken eenigo weinige manschappen van het garnizoen en een kapitein van het 2e regernent te Breskens, zijn door die in ons klimaat zoo vreemde ziekte aangetast. Door het Handelsblad van gisteren worden de adressen medegedeeld door den heer hl. J. Bosdijk, over de afkoop baarheid der tienden ingezonden; dit is eene vergissing, de inzender is dhr N. M. Bosdijk. Uit Brussel wordt gemeld, dat de graaf van Vlaan deren ons land bezoeken zal. Zonder eenigo bijzondere beteekenis aan dit bezoek te willen hechten, is het echter opmerkelijk, dat dit de eerste maai is, na de revolutie, dat een belgische prins Nederland bezoekt. Gelijk onze lezers zullien weten is te 's Hage een' belang rijken diefstal van bewerkt goud gepleegd. Het nut der openbaarheid is in dit geval duidelijk geblekenwant een der heeren zilversmeden te Dordrechthad juist dat berigt in een blad gelezen en was op de hoogte van het feit, toen hem werkelijk gouden voorwerpen te koop werden aangeboden; de koopman scheen echter na de weigering om zijne waar over te nemen, niet op zijn gemak en vond een voorwendsel om zich te verwijderen. Nadat de zilver smid van een en ander aangifte had gedaan, kwamen twee agenten der policie bij hem om nadere informalien. De agenten hadden nog niet uitgesproken toen de zilversmid den mandie hem het bewerkt goud te koop had aan geboden zijn huis zag voorbijgaan en riep toen eensklaps uit«daar gaat hijOp die woorden zetten de agenten zich zonder verderen omslag in beweging. Dit schijnen zij met vuur te hebben gedaan want de man van het goud, merkende dat hij achtervolgd werd, zette het op een loopen. Die uitnoodiging lot eene harddraverij werd door de agenten niet afgeslagen en dat zij het niet zonder goed gevolg deden, blijkt daaruit dat zijna het doorrennen van een aa'ntal straten, zich van hem meester maakten. Daarna is medegedeeld, dat de commissaris van politie le Dordrecht voldoende redenen vond, om don gevangen persoon vooreerst niet weder in vrijheid te laten. De laatste echter beweerde, dat hij de eerlijkste man van de wereld was en dat men hem maar iemand zou medegeven in welk geval hij, to Rotterdam in een logement in de Raamstraat, den man aan zou wijzenvoorwien hij dat bewerkt goud moest verkoopen. Dien overeenkomstig werd gehandeld en twee duchtige agenten der dordsche politie, heeren in bur ger kleeding, vergezelden den would-be koopman of com missionair naar Rotterdam. Hier aangekomen vervoegde men zich aan een der bureaux van politic, om consent tot voor- loopige aanhouding van dengeen, die zou worden aangewezen, alsmede iemand om den weg te wijzen. De aanwezige commissaris van politie voldeed hieraan dadelijk, beval voor- zigtighcid aan met hetgeen men reeds had en stelde daar enboven nog een agent in de nabijheid van het bedoelde huis, om voor het geval van nood, bij de hand te zijn. De dordtsche agenten echter, vol vertrouwen op hunne be hendigheid, meenden zeker van hunne zaak te zijn en togen op weg. Later is gemeld, dat de man van het goud vervolgens aan zijne geoefende Dordtscho bewakers heeft weten te ontsnappen doch het is der moeite wel waardig mede te doelen op welke wijze hij dat deed. In de door hem aangewezen herberg de Wille Leeuw gebragtzette hij reeds in het voorhuis een vreemd en verbaasd gezigt op Hoe was het mogelijk dat hij zich in liet huis had kunnen vergissenHij keek rond en nog eens rond; neen, hier was liet niet; hij moest een paar huizen verder wezen. Onze trouwhartige Dordlenaars, die een diep besef schijnen gehad te hebben van do onaangename positie, waarin hun brave patient verkeerdegaven twee kwartjes, om dat de vertering door hem zou kunnen betaald worden, ten einde zooveel mogelijk den schijn van ccn politic. maatregel jegens hem weg te nemen. Toegerust met dit zakgeld stapte rnen de laatst aangewezen herberg binnen die hij, door de misleiding kans had, dat aan de achter zijde niet door de politie was afgezet. Men nam plaats en begon wat te keuvelen, m afwachting dat de persoon dien men zocht, zich zou vertoonen. Nu vroeg de man van het goud aan do meid, hem het geheim gemak te wijzen: hij had buikpijnHet schijnt dat de gearresteerden te Dordtrecht nimmer aan pijn in den buik lijdenzoo als elders het geval isen het is dus niet te verwonderen dat de Dordtsche agenten medelijden met den man hadden en hem stilletjes naar de beste kamer lieten gaan. Zij konden nubij een tafeltje gezetenzich in de handen wrijven en illussiën maken dat zij eens een mooije slag hadden geslagen. Maar nu moest hij eens ziek worden bij had pijn in den buik en bleef zoo lang weg Dat zou jammer zijn. De slimste van de twee wilde eens gaan zfen. «Meisje wijs mij het geheim gemak eens!" «Die heer is er nog op" luidde het antwoord. Maar het scheen dat de pijn in den buik van den gearresteerde in dien van den agent was overgegaan, en hij ging stout weg en met schen ding der beleefdheidsvormen, naar die geheime plaats, klopte nog eens aan de deur, maar daar heerschte de stilte van het graf, want de vogel was gevlogen. Hij had een op de open plaats staand stilletje tegen de heining gescho ven, met een steen de op den rand staande spijkers plat geslagen, was er toen over heen geklommen en had zich, zooals gemeld is, door een steegje uit de voeten gemaakt, zonder de dordtsche agenten hunne twee kwartjes terug te geven. Tot heden is alle verdere nasporing van den, ontvlugtte te vergeefs. Alleen verneemt men, dat hij's nachts nog geslapen heeft in eene schuit onder Overschieen daar van den eigenaar dier schuit weder kleedingstukken heeft ontvreemd. Dezer dagen had te Breda, onder eenige personen van den geringen stand eene bloedige vechtpartij plaats, waarbij de messen in gebruik de hoofdrol speelden. Men zoekt de rede in de drift van iemand die vroeger lid eener smokkelaars bende was geweest en nu door de» bende was afgewezenuit wraak sneed hij de touwen doordoor middel waarvan de vaatjes drank over de grachten binnen de stad zouden getrokken worden en die nu in denzelfden nacht allen in handen der ambtenaren vielenterwijl hij nog daarenboven menig smokkelaar mishandolde. Dat onze landgenooten in Amerika ons zelfs in de jour nalistiek gaan beschamen, blijkt m de uitgaaf van dë nieuwe hollandsche courantgetiteld Amerilcaansche Sloompost welke eenmaal 's weeks bij den heer Quinlus, le Grand- Rapids, de tweede stad van Michigan, verschijnt, en waarvan eik nommer, dat zooveel bevat als de Nieuwe Rolterdamsche Courantvoor drie cents verkrijgbaar is gesteld. (Hel eerste nummer ligt aan ons bureau ter inzage.) BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCI1LAND. Tusschen Weenen en Berlijn zal een bdlardwedstrijd worden gehoudende spelers bevinden zich afzonderlijk le Weenen en Breslau. De billarden zijn in buitengewoon kleine ruiten afgedeeld, zoodat aan elk der spelers met naauwkcurigheid de plaats kan worden aangewezenwaar zijn bal te stellennadat de ander heeft gespeeld. Te Berlijn worden groote tuebereidselen gemaakt tot het vieren van het 25jarig jubilé van den opper-burgemeester, do heer Krausnick. Als kind een arme kleermakersjongen, bleef hij weldra als wees achter en wist zich nog in jeugdig mannelijkcn leeftijd tot zijne tegenwoordige betrek king te verheffen. Uit verschillende oorden des lands, inzonderheid uit Hongarije, komen de gunstigste berigten in over den oogst, vooral van granen -- In de laatste dagen is op do Alpen, op eene hoogte van 0000 voet, sneeuw gevallen. Heinrióh Grein, te Keulen woonachtig, is overleden aan de gevolgen eener beet in zijnen arm, toegebragt door eene vergiftige vlieg. Ook in onderscheidene streken van Frankrijk hebben personen, die door zulk insect gebeten zijn het leven verloren. De Btersen-Halle zegtdat de wijn in eenige ge deelten van Duitschland, vooral in Brisgau, bijna voor niet le koop is. Voor ƒ16 en nog minder bekomt men een geheel oxhoofd. De wijnoogst van dit jaar schijnt buiten gewoon overvloedig le zullen zijn. Den 25 augustus II begaf zich eene aldecling zwit- scrsche borg-artillorie40 mail sterk met twee stukken geschut en 12 paarden des morgens uit Luccrn op Weg

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1