N°. <58 4<5 Jaargang 185». QESSEESSTE-StAA^ TE GQEB, BEKENDMAKING. bekendmaeincT OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAB TE GOES, mssm (OIRAVT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I -jSk/W I K £3 a I f Gewone advertentiën worden a 20 ets. Te egel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. rUlïHIflJ»' O K>CILC I431 Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels f1,60 De prijs per kwartaal is f 1,75 iranoo per post f 1,90. j O I j behalve het zegelregt. De inzending van advortentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF* OPENliAKK VERGADEmNG VAN DKN ten iiaadhl'ize aldaar OP D1NGSDAG DEK 6 SEPTEMBER 1850 des rOORMIDDARS ten 0 ore. PUSTBAi VAM BEHANDELING. 1. Beëediging en inslnl'alic herkozene raadsleden. 2. Benoeming wethouder en anibtcnaai' van den burgc- lijkcn stand. Mededecling van ingekomen stukken De BURGEMEESTER van GOESbrengt bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat'; Dat hel kohier van het PATE NTBEGT voor deze gemeente, over het dienstjaar 1859 1860, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd op heden ter invordering is gesteld in banden van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 september 1859. De burgemeester voornoemd M P. BLAAÜBEEN De BURGEMEESTER van GOES, maakt bij deze' aan dc ingezetenen dezer gemeente bekend: Dat liet kohier no. 3. der PERSONELE BELASTING over liet dienstjaar 1859, op den 31 augustus 1859 door den beer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaardop heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan tc Goes, den 5 september 1859. De burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. van den DEN 25 AUGUSTUS 1859. Afwezig de heeren mr. de Knokke vau der Meulen en Saaijmansvaderuitlandig, en P. A. Hocliart en mr. van Voorst Vader, ongesteld. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, wordt besloten 1°. aan J. NI. van der NIade, voor den tijd van 14 jaren in te gaan 1 october 1860 en tegen eeue pachtsom van 100 'sjaars, onderhands te verpachten het perceel grond, aan de oostzijde van de haven kadastraal bekend in sectie II. n". 241 ter groote van 70 R. 40 E. niet vergunning, om, onder zekere bepalingen, daarop eene fabriek te slichten tot bet vervaardigen en bakken van draineerbuizen en steen en tot dat einde den grond van dat perceel uitlegraven. 2". Te verklaren, dat een gedeelte van den publieken weg aan de zijde van de haven naar de begraafplaats, loo pende tusschen de perceelen sectie A n°. 248d en 287, niet langer voor de openbare dienst bestemd of noodig is, als zijnde dat gedeelte wegs vervangen door een nieuw daarnevens aangelegd end wegs over liet perceel, sectie A nn. 287. 3°. Aan voornoemden J. M. van der Made in erfpacht aftestaan voor den lijd van 99 jaren en tegen eene erfpacht som van 22.00 in bet jaarde norabre van 22 r. 10 e. gemeentegrond, gelegen aan de westzijde van den straatweg, tusschen liet kanaal van den zaagmolen en den nieuw aan- gelegden weg naar de begi aafplaats, ten einde daarop geschikte arbeiders woningen tc stichten, ten genoege van burgemeester en wethouders. Daarna worden in behandeling gebragt. a. de gemeente rekening over 1858 met de verantwoording van burgemeester en wethouders, en wordt, op voorstel van de vaste commissie voor liet financie wezen besloten bij voorraad den ontvang Ie bepalen op 51934.24 den uitgaaf op 48829.95 en alzoo het goed slot op 3104.29. b. de rekening van liet burgerlijk armbestuur en bet wees buis, beiden over 1858 en worden deze, overeenkomstig hel voorstel der voornoemde commissie vastgesteld, die van armbestuur, in ontvang op 6341.05 in uitgaaf op- 4382.49* en alzoo met een goed slot van1958.55* die van liet weeshuis in ontvang, op 21590.66 in uitgaaf op- 16329.96. eu alzoo met een goed slot vanf 5260.70 r. de begrooting van de kosten voor de dienstdoende schutterij in deze gemeente, en overeenkomstig liet voorstel derzelfde commissie, deze met eene toelage uit de gemeente kas van 530,10, vasttcslellen in ontvang en uitgaaf op 636.40. d. de rekening van den agent van kazernering over 1857 en 1858 en volgens voorstel dierzelfde commissie, besloten dezelve vastleslclleu, in ontvang opf 290.95» in uitgaaf op- 135.39» en alzoo met een goed slot vanf 155.56, en de commissie van kazernering te magligen om van de in kas zijnde gelden, ten name van bet fonds, weder aan te koopen 100 inschrijving op bet grootboek der 4 nationale schuld. Daarna worden ter tafel gebragt en over gelegd de door burgemeester en wethouders opgemaakte begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor de dienst vau 1860, met de daarbij behoorende memorie van toelichting en de door liet bestuur van het gasthuis en van liet burgerlijk armbestuur iugezondene begi ootingen hunner respectieve administralienbeiden voor de dienst van 1860 en vergezeld van Hieinorien van toelichting alle welke begroolingen worden gesteld in handen van de vaste commissie van bet finantie-wezen ten fine van onderzoek rapport en voorstel. De beer wethouder van Kerkwijk, tevens voorzitter Van bet burgerlijk armbestuur, het woord gevraagd en bekomen hebbende, geeft te kennen, dat in de begrooting van liet burgerlijk armbestuur geene subsidie uit de gemeente kas is uitgetrokken om dat die, dank bet verminderd getal weezen ter verpleging in bet weeshuis opgenomen en de aantneikeiijk verhoogde pachtsommen der landerijen, thans kan gemist worden. Ilij bewijst, hulde aan de eensgezindheid, waarmede bet collegie uitmakende liet burgerlijk artnbe stuur werkzaam is en aan de doelmatige pogingen, welke door de afdeeling voor de armenzorg worden aangewend om de bedeelingen op eene gepaste wijze in te krimpen en door de afdeeling belast inet de zorg over de weezen en bet weeshuis, om de inkomsten van dat geslicht zooveel mogelijk te doen toenemen eu, inet behulp tier dames-regen tessen, de opvoeding der weezen zoo min kostbaar te maken, a!s dit, met bet behoud eener goede verpleging, slechts doenlijk is. Of tie subsidie van wege de gemeente voortdurend zal kunnen gemist worden, zal, zijus inziens, veel afbangen van bet meer of minder getal hulpbehoevenden maar ook van de ondersteuning der gegoede ingezetenen, die soms, door verkeerde liefdadigheid de luiheid voeden en de bedelarij in de band werken. Spreker hoopt, dat dit meer en meer zal worden inge zien en zulks ten gevolge moge nebben dat de giften der liefdadigheid veeleer aan de armbesturen worden verstrekt, waardoor de milde gevers de zekerheid zouden erlangen dat hunne giften nuttig en doelmatig zouden worden besteed en tot leniging verstrekken van wezenlijke behoefte. Tot leden van bet stembureau voor de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal worden benoemd de heeren van Kerkwijk en Soutendam en tot hunne plaatsvervangers de heeren Kakebeeke en mr. van Voorst Vader en voor de verkiezing van een lid der provin ciale staten, de heeren Kakebeeke en mr. van Voorst Vader, en tot hunne plaatsvervangers de heeren mr. Saaijmans Vader en Fransen van de Putte. Wijders wordt besloten tot den openbaren verkoop van 10 stuks olmen boomen, staande op liet Stoofweidje aan de westzijde van de haven en van 56 stuks dito, staande op den dijk aan de Oude haven voorbij bet Doosjes hof, aan de oostzijde van de haven. Eindelijk wordt, naar aanleiding der medegedeelde ziens wijze van Z. E. den minister van justitie in eenen brief van den heer commissaris des konings dd. 19 augustus 1859, A. nft- 8695, 3de afdeeling besloten, om voor rekening der gemeente te dragen een vijfde in de kosten van den bouw van bet regtsgebouwte voldoen in jaarlijksche termijnen van f 500,— te beginnen met 1860, en worden burgemeester en wethouders tevens gemagtigd, om aan Z. E. den minister van justitie op te helderen de verrekening eener bereids door deze gemeente verstrekte som en waarde van f 4661,04 op het aandeel door deze gemeente bij te dragen in de kosten van den bouw der nieuwe gevangenis, voor de daarin te maken vertrekken bestemd tot bewaring van policie-gevangenen. Ten slotte worden medegedeeld de navolgende ingekomen stukken a. de door de heeren gedeputeerde staten verleende goedkeuring aan de vastgestelde rekening der dienstdoende schutterij, over 1858. b. liet koninklijk besluit van 30 julij 11., nfl. 42, houdende goed keuring van de wijziging in de helling van bet waaggeld. c. bet door de plaatselijke commissie van geneeskundig toe- voorzigl ingezonden huishoudelijk reglement. d. eene door de commissie voor de provinciale bibliotheek van Zeeland ingezondene kennisgeving vau de oprigting dezer bibliotheek en aanbeveling van dezelve in de alge- meene en bijzondere welwillende medewerking; en e. twee verzoeken om kwijtschelding van hoofd el ij ken omslag, op welke later zal worden beschikt. De openbare vergadering wordt gesloten. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren werd ilier de 19de verjaardag van Z. K. !i den prins van Oranje, op gebruikelijke wijze gevierd. Als eene bijzonderheid berigt men ons uit Kruiningen, dat bij do laatst gehouden vei kiezing voor een lid van dc tweede kamer der staten-generaal, ill die gemeente al de kiezers ter stembus zijn opgekomen. Men voegt er bijdat blijkens de kiezerslijsten, niet geringe uitzondering, al de kiezers uit liet oostelijk gedeelte van dit eiland die niet door ziekte of tijdelijke afwezigheid daarin waren verhinderd aan de stemming hebben deelgenomen. Tc Middelburg heelt jl vrijdag, in het locaal van het prov. bestuur, de aanbesteding plaats gehad van: 1liet uitvoeren van eenigc buitengewone werken ter bezetting en verdediging der onderzeesche en boven laag- vvaler gelegen oevers aan de calamitous,c polders Zuid-Kraaijcrl, Rorssclcn, Molen, Stavenisse. Bruinisso, Vlietc en Oud Nnord- Reveland in zeven pereeelen Hiervan werden aannemers: voor bet Iste perceel (Zuid- Kraaijert), M. Looij, te Ellewoutsdijkvoor f 20900; voor liet 2de (Borsseleo), Filis, te Vlissingen, voor f £2800; voor het 3de (Molen), P. Kalis, te Sliedrecht, voor f 4600; voor liet 4de (Stavenisse), L. A. van Haaflente Sliedrecht voor 81500; voor liet 5de (Bruinisse), C. Bot Pz., te Sliedrecht, voor f\ 7700; voor het 6de (Vliete), G. Dekker, te Sliedrecht, voor 86500; voor het 7de (Oud-Noord- Beveland), Jasper Breas, te Colijhsplaat, voor f 5800. 2. liet aanleggen van een onderzeeschen steenen dam aan de oostzijde van liet oosterhavenhoofd te Neuzen. Dit werk werd aangenomen door K. Lmgeveldte Hardiniveld, voor f 34700. 3. de aanleg eener telegraaflijn van Neuzen tot aan de belgisclie grens tusschen Sas-van-Gent en Selzaele, hetwelk werd aangenomen door A. E. Slubbé, te Sas-van-Gend voor f 1888. De minister van financien maakt bekenddat hern, door een onbekende, onder het postmerk Goes, van 30 augus tus II., eene som van dertig gulden, in munt-papier, ten behoeve van 'sRijks schatkist, is toegezonden, tot voldoe ning van vroeger te min betaalde regten van overgang van vastgoedmet inbegrip van renten dier regten. De telegrafische gemeenschap op de lijnen van Parijs naar Brussel, zoomede op de duitsche lijnen, is geheel gestoord; die op de lijn van Berlijn, Frankfort en Keulen naar Amster dam is gedeeltelijk gestoord. Men schrijft dit toe aan het noorderlicht dat in den nacht van zondag op maandag der vorige week is waargenomen. In de gemeente Chaam doet zich de navolgende niet on belangrijke zaak voor. De hoofdonderwijzer der openbare school aldaar, een allezins achtingswaardig man, werd eenigen tijd geleden door den raad dier gemeente uit zijne betrek king ontslagenop gronddat het onderwijs op zijne school niet voldoende was. De plaatselijke schoolcommissie vond echter het onderwijs goed en wendde bij den raad pogingen aan tot intrekking van het besluit, doch zonder eenig gunstig gevolg. Daarop volgde een onderzoek in loco, eerst door den districts schoolopziener, daarna door den inspecteur van bot lager onderwijs in Noord-Brabant, welke amblenaren over het onderwijs op de openbare school hunne goedkeuring te kennen gavenen den raad, doch zonder eenig resultaat, tot intrekking van zijn besluit aanspoorden Thans verneemt men dat gedep. staten van Noord-Brabant den raad hebben aange schreven, onmiddelijk tot de intrekking van zijn genomen be sluit over te gaandaar het anders ter vernietiging aan Z. M. den koning zal worden voorgedragen. Naar men verneemt is de dader van den diefstal bij den goud- en zilver-kashouder te Rotterdam den heer de Graaff, door dc policie to Dordrecht aangehouden. Hij moet in het bezit van geld en voorwerpen zijn gevonden, en ook de daad beleden hebben. Hij moet evenwel voor gegeven hebben een mededader te hebben, die zich te Rotterdam bevond en is te dien einde onder geleide van twee agenten van policie, naar Rotterdam vertrokken. Aldaar aangekomen, begaven zij zich in een door hem aangewezen logementwaar zich zijn mededader zoude bevinden. Na eenig verblijf aldaar, begaf hij zich naar het geheim gemak; de agenten wachtten op zijne terugkomst maar de vogel was reeds gevlogen en de ijver dei' dordtsciie politie en do aanhouding van den dief werd beloond door eene ontsnapping aan de waakzaamheid der beide dordtsche politie dienaren. BUITENLAIfDSCHE BERIGTEN. duitschl'and. Te Marschcndorfin Bohemen leelt een grijsaard die thans zijn 119de jaar heeft bereikt en daarbij nog van tijd tot tijd liet genoegen mag hebben een bezoek te ontvangen van zijn Söjarigen zoon, die tc Praag woont. Bij keizerlijk besluit hebben 51 generaals hun ontslag uit dc dienst ontvangen. ENGELAND. In de Ver. Staten houdt men zich thans nog meer dar vroeger bezig met de vervaardiging van valschc munt en valse! bankpapier. In Michigan heeft men eene groote werkplaat: van valsche munters ontdekt, onder welke laalstcn zich cci honds-ambtenaar bevindt Dit is echter slechts een der tal rijke gevallen, waarin een honds-ambtenaar zich in de on mogelijkheid bevindt, in de gevangenis zich aan de staats-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1