COllAMT, N°. Ü7 4(i Jaargang. 185». BEKENDMAKING B. P. G. VAN DIGGELEN. Donderdag 1 September. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inze PLAATSELIJK BESTDIIR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, van het bureau van stemopneming aldaarontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering der stem briefjes en van het opmaken der gedane stemming ter benoeming van een lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaalgehouden den 31 Augustus en 1 September 1859; zijnde uit het proces-verbaal van laatstgemelde dag- teekening gebleken, dat als zoodanig met volstrekte meer derheid van stemmen benoemd isde heer. brengen overeenkomstig art. 69 der kieswet van den 4 Julij 1850, (Staatsblad N°. 37), ter kennis van een ieder die het aangaat, dat afschriften van genoemde processen- verbaal, ter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een ieder ter stedelijke secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks, (uitgenomen des zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure, voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 1 September 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. I». BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLAÏfDSCHE BERIGTEN. Per telegraaf. Tc Groningen is benoemd tot lid van de tweede kamer der staten-generaalmet 206 van de 289 stemmende heer mr. B. Wickersoud lid dier Kamer. Uitslag der stemming van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het hoofd kiesdis trict Goes. Bij de opening der bussen, zijn, overeenkomstig het getal der gestemd hebbende kiezers 847 stembriefjes gevonden. Hiervan zijn twee-en-derlig van onwaarde verklaard als: 8 in blanco2 welke geen slembriefjes zijn 20 die geen persoon duidelijk aanwijzen1 waarop het stempel van het onder kiesdistrict ontbreekt en een dat 'onderteekend is. Van dit getal zijn uilgebragt op dhr. B. P. G. van Diggelen 503I. D. Fransen van de Putte 201 A. Geluk JA z. 61, J. VV Vader 17, C. Groen van Prinsterer 8, J. C. B. van der Bilt 3, J H. L. Vader C. P. LenshoekA. Kakebeeke Jz. en 11. van Diggelen ieder 2, voorts: eene stem op de heeren B. van Diggelen B. J. van Diggelen, A. van Diggelen, J. J. van Diggelen, B. M. D. van DiggelenP. BruggemanP. Bruijnzcel Henne LeenderlseG. H. Kakebeeke, J J. van Dcinse, C. C. van den Bosch, C. Pilaar, J. T. Prumers en W. C. M. de Jonge van Ellemeet; zoodat met volstrekte meerderheid is verkozen de heer B. P. G. van Diggelen In den namiddag van gisteren, is in de nabijheid van het Sas van Goes, circa op de hoogte van den vorigen, een val ontstaan. Naar wij vernemen is dezelve wel niet van ontrustenden aard, maar zal toch het herstel kostbaar zijn. In den avond van gisteren en eergisteren barstten in dezen omtrek zware onweders los, gepaard met stortregens, opmerkelijk is het dat zelfs op zeer korten afstand dezer gemeente geen noemenswaardigen regen gevallen is. Voor zoo ver wij weten zijn geen ongelukken veroorzaakt de kramers en tenthouders, die bij gelegenheid der kermis onze markten en pleinen bezetten, schijnen nog al geleden te hebben. Tc Sas-van Gentis tot aanvulling der vacature van een lid van den gemeenteraad aldaaronstaan door het overlijden van den lieer P. A. Bruggemanop den 23 dezer gekozen den heer 6'. Vermandei Blijkens de reeds aangekondigde aanbesteding op vrijdag den 2 sept c k te Middelburg, zal er tusschen oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Belgie eene telegrafische gemeen schap worden daargesteld. Hiertoe zal de nederlandschc regering den aanleg eener lijn, uitgaande van Neuzen tot aan de grenzen van liet rijk bekostigenvan waar deze verder voor rekening der belgische regeringzal worden aangelegd tot Gent en daar in verbinding gebragt met de overige lijnen in Belgie. In eene den 16 dezer gehouden vergadering van de rijks-commissie voor de statistiek, is bepaald, dat de vierde IK van advertentiën moet gescMeden vóór drie uren des na tienjarige volkstelling in ons vaderland zal plaats hebben op den 31 december 1859. 'L M. heeft op verzoek eervol ontslagen, onder meerde ren, de officier bij de rustende schutterij in deze provincie W. A de Laat de Kanter Jz. 2de luitenant, et: als zoodanig benoemd F. J. Quinlus. In den nacht van 28 aug. jl werd bij den sleper v. d. J., in de Lange St. Jansslraat te Zierikzee, inbraak en diefstal met poging tot brandstichting gepleegd. De bewoners wer den door eenig gerucht uit den slaap gewekt maar te laat om den schuldige te betrappen. Zij vonden een kistje dat op eene ladetafel stond en waarin zich de som van 60 bevond, geledigd. In den paardenstal vond inen daarvan op den grond liggen, 13. Het in de voederbak aanwezige hooi was blijkbaar door lucifers aangestoken. Terstond werd van het gebeurde aangifte bij de policie gedaan diemet de justitie onmiddelijk gedurende den geheelen nacht pogin gen in het werk steldeom den schuldige op te sporen hetgeen vruchteloos was. Den volgenden avond omstreeks half tien ure ontstond daar brand in de schuur van A. Flikweert, in den Hem, welke was volgeladen met veldoogst. De brand heeft zich gelukkig bij dat gebouw bepaald. De schuur en hetgeen er zich bevondis voor brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In den namiddag van 24 dezer, werd te Zuiddorpe, eene bijeenkomst gehouden van burgemeesters, wethouders en secretarissenzuo van deze als van eenige naburige gemeentenonder de leiding van den hoer districts-school opziener, ten einde de regeling van het schoolwezen, naar do bepaling der nieuwe wet, zoodanig te bespreken, dat die met 1 januarij 1860 aldaar in werking zou kunnen treden. Naar wij vernemenzal in de volgende week te Hulst eene dergelijke zamenkomst plaats hebben van de gemeentebesturen uit het land van Hulst. Zoowel onder volwassenen als onder de kinderen heerscht te Hontenisse eene kwaadaardige kinkhoestwelke vele kindere ten grave sleept. Onder de gemeente Graauw zijn gevallen van inlandscke cholera (hevige diarrhae en kramppijnen in den buik) waar genomen waaraan zelfs eenige personen overleden zijn. Niet minder erg is liet allerwege gesteld met de varkens ziekte, die bereids een groot getal offers heeft doen vallen Een geruchtwaaraan door velen geloof gehecht wordt, vermeldt dat het 6de reg. inf., sedert 1 ''2 jaar te Breda in garnizoenlegen mei aanstaande naar Zeeland zal ver plaatst worden. Als .reden van den betrekke! ij ken korten tijd, dien ge noemd regiment daar doorbragt, geeft men op, dat het reeds geruimen tijd aan de beurt wasom Zeeland te bezetten, doch dat dit om zekere redenen telkens tijdelijk werd uitgesteld. De nederlandsche koroponist de heer Joh. J. li. Verhuist, ontving dezer dagen een streelend eerebewijs uit den vreemde, door de benoeming tot eerelid der Philharmonic Society te Londen. De onderscheiding is te merkwaardiger, daar zij, behalve aan hem, slechts aan een zeer beperkt getal van de beroemdste componisten werd bewezen. Sedert eenige dagen heeft men te 's Herlogenbosch een vreemd verschijnsel onder het rundvee opgemerkt, daarin bestaande, dat liet door eene ziekte wordt aangetast en na eenige uren lijdens er onder bezwijkt; zoo als men verneemt, is gedurende de twee laatst vcrloopcn dagen reeds een 25tal bezweken. Bij opening ontwaarde men, dat de ziekte zijn zetel heeft aan de leverwelke er geschroeid uitziet doch niet bestaat in liet miltvuurzoo als algemeen wordt verspreid. Hel bestuur dezer gemeente heeft dan ook niet nagelaten, de ingezetenen te waarschuwen tegen het gebruik van liet vlecsch, en hierdoor zien de vleeschliouwers zich in groote verlegenheid gebragt. Tengevolge daarvan was er heden morgen dan ook veel pluimgedierte ter markt om er partij van te trekken de kippen gingen tot den nooit gekenden prijs van f 1,10 a 1,30 per stuk gretig van de hand. Over de eigenlijke oorzaak van hel ontstaan der ziekte verdiept men zich in gissingenonder anderen hoort men algemeen zeggendat het aan de spoeling moet worden toegeschreven; opmerkelijk is het dan ook dat die koeijeu aangetast worden, welke uit eene branderij alhier de spoe ling ontvangen terwijl die beestenwelke dal voedsel uit i-v;- 'K - V T;. .4 A Gewone advertentiën worden a 20 ets. der egel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f l;50 behalve het zegelregt. andere branderijen gebruiken van de ziekle bevrijd blijven; hoe dit ook zijbet verwekt alhier eene groote opspraak en menig kleinen veehouder ziet men door zulk een ongeval teil gronde gaan Met belangstelling wordt de ontdekking der ware oorzaak van het ontstaan der ziekte algewaclit. BUITENLAWDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Volgens een leading-artikel van de N. Pr. Ztg., hebben Frankrijks maritieme uilrustingen ten doel, Egypte te veroverenomvan daar uitEngeland in Oost-Indic aan te vallen. Op de Ionische eilanden en op het grieksche vaste land isnaar men kan verzekereneen derde gedeelte van den verwachten krenten-oogsttengevolge van zware regenbuijen vernield. Dit artikel is daardoor in prijs gestegen. Dezer dagen is het oostenrijksche infanterie-regiment Koning van Hannover, op zijn terugmarscli uit Italië, te Inspruck aangekomen. Met dit regiment heeft ook de hond gemarcheerddie sedert 15 jaren aan het beroemde korps der militaire muzijk daarvan verbonden isen die op marsch den wagen met de turkscbe trom trekt. Die bond is in den slag van Solferino, met eenige muzijkanten en met de tromin krijgsgevangenschap geraaktdoch na verloop van vier dagen is hij op eenmaal weder te Verona verschenen, alwaar hij zijn regiment heeft opgewacht en gevonden. Men heeft toen bemerkt dat hij het touw aan hetwelk hij was vastgelegd had weten te verbreken, met gevaar van zicli daaraan te verworgen. De hond schijnt steeds te gevoelen dat hij een deel van* liet korps der muzijk uitmaakt. Ver andert dit van bezetting en wil men den hond achterhouden, dan is men daartoe buiten staat, zoodra men hem eenige vrijheid laat. Op marsch steeds op zijne plaatskan hij met dulden dat een der muzijkanten zich van het korps afscheidt en achterblijft. Uit Wiesbaden wordt berigt, dat men bij het doen van opgravingen een romeinschen heirweg heeft ontdekt. Uit eene andere vondst, een klein muntstuk, geslagen onder de regering van Gonslantijn, blijkt, dat de weg nog in de vierde eeuw na Christus in gebruik was. Hij ligt niet diep beneden den thans beganen grondhet verschil bedraagt slechts 2 voet ENGELAND. Waarschijnlijk om aan te loonen hoe een mensch zichdoor liet te buiten gaan van sterken dranktot be neden een beest verlaagt, verhaalt de Limerick Chronicle, hoe een befaamd vossenjager te Tipparary, onlangs met zijne vrienden aan tafel zittende, eene weddingschap aan ging, dat een zijner vossen, die de slimste van allen was, nicer Whiskey-punch zou drinken dan iemand aan tafel. Een jong mensch nam de weddingschap (te drinken tegen een vos!) aan. Kijiitje likte vijf of zes bierglazen punch, die in een schotel werden geledigd, op, en zijne tegenpartij had er even zoo veel gebruikt, doch moest liet toen op geven. Het beest wondoch de gastheer weigerde de 5 p. st. aan te nemendaar hij genoegzaam voldaan was, de eer van zijnen vos gehandhaafd te hebben, die echter moeite had om nanr zijn hok te loopen. FRANKRIJK. Het beginsel van eene algemeene amnestie, dat in de praeliminairen van Villafranca besproken wordt en reeds door keizer Napoleon is toegepast, ontmoet van den kant van Oostenrijk groote tegenkanting. Het spaansch clcricaal Carlistisch blad La Esparanza deelt den inhoud mede van een adres aan keizer Napoleon; naar het blad zegt, door 15 '/a millioen Spanjaarden onderteekend welk stuk, ofschoon het al den schijn eener mystificatie heeft, toch als eene ware curiositeit kan geiden Na ecu' langgerektenvrij zonderlingen considerans komt do op steller namelijk tot de volgende vrccmdluidende conclusie: «De ondergeteokendendoor de bovengenoemde bewijs gronden overtuigd van de billijkheidgepastheid cn drin gende noodzakelijkheid van hun vertoogverzoeken U. M. 1de fransche troepen naar do italiaansche hertogdommen te zenden, om er de verdreven soevereinen te herstellen; 2. die troepen, na de volbrenging dezer taak, naar Enge land tc zendenom aldaar het liberalistisch broeinest uit te roeijen en een koning over Ierland aan to stellen 3. geheel Dolen met Oostenrijk le vcrcenigcn; 4. Belgie, Savoije en de Katholieke gewesten langs den Rijn bij Frankrijk in te lijven cn 5. de Katholieke staten van Europa Lot een congres bijeen te roepenter vaststelling der politieke grondslagenwelke ieder dezer staten zal gehouden zijn aan le nemen." Men maakt hier de nnmerkine,

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1