Mi Jaargang. /p H: P TE 4^ N°. 65. gome courant, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag |~w i Cfc K A I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. IIQI1 (I ft Fff flö' A IIÖ'IISI US. I Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,60 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post i 1,00. O ar. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Volgens tijdingen uit Batavia van 3 jnlij jlherstelde zich de orde te liandjannasin. Overigens ging alles naar wensch. 7 uren openbare" vergadering van den lieden avond ten gemeente-raad. Naar men verneemt kan spoedig te gemoet worden gezien het voorloopig verslag over bet zeer omvangrijk ontwerp nopens den accijns op het gedistejeerd. Dat nopens de geneeskundige wetten blijft alsdan nog over en wordt ook eerlang v^-,wacht- Bij missive van 10 dezer beeft de minister van binnenl. zaken de commissarissen des konings in de provinciën ken nis gegeven van maatregelen welke hem wenschelijk zijn voorgekomen, om de zaak der koepok-inenting en herënting te bevorderen, en wel door de gelegenheid tot gratis inen ting gemakkelijk te maken in de resp. gemeenten, bij wijze van bureaux voor inenting en herënting, als anderzins. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend ge maakt dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs, voor dit tweede maal in het loopende jaar, zullen gehouden worden -op maandag den 10 October a. st en volgende dagendat zijdie een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 26 september e. k. belmoren aan le melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonenof, van buiten 's lands komendevoornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte dien zij verlangen, en met overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. Verleden maandag had hier het gewoon jaarlijksch examen der leerlingen van de zangschool plaats, dat van de gé maakte vorderingen getuigde. Het minder talrijk bezoek der leden en ouders meent men te moeten toeschrijven aan de verandering van liet daarvoor thans gestelde uur en niet aan vermindering van belangstelling in eene kunst zoo zeer tot nuttige en aangename uitspanning geschikt. In den voormiddag van gisteren hoorde men op de kaai alhier op eens uit veler mond het woord hulp'' Het bleek dat het zoontje van B. tengevolge eener duizeling in het water was geraakt. Onmiddelijk schoot men ter redding toe en spoedig was hij aan den wal gebragt. Geluk kig heeft die val van cene aanmerkelijke hoogte slechts eetiigcn schrik veroorzaakt. Op den 2 september a. s. zal aan het prov. bestuur te Middelburg worden aanbesteedde aanleg eener telegraaflijn van Neuzen tot de belgische grens, tusschen Sas van Gent en Scfza.ele. Dienzcifden dag zal worden aanbesteed bet uitvoeren van cenige buitengewone werken aan de calamileuse-poiders Zuid- KraaijertBorssele Mole Stavcnissc Bruinisse Vliete en Oud-Noordbeveland in zeven perceelenbenevens liet aanleggen van een ondcrzeeschcn steenendam aan de oostzijde van liet Oosterhaven-lioofd le Neuzen. Dit Westelijk Zecuwscb-Vlaanderen is ook tot ondersteuning van bet adres van de commissie tot bevordering der zceuwscho spoorwegbelangen, dezer dagen een dergelijk adres, voorzien van 121 liandteekcniiigen van voorname ingezetenen aan de tweede kamer der staten-generaal ingezonden. Sedert de aanleg van spoorwegen door de tweede kamer der staten-generaal op de lange baan is geschovenlieel't men zich die zaak op vele plaatsen weder krachtig aan getrokken, en worden er naar middelen omgezien om uit den onzekere» toestand te gerakenwaarin ons land reeds veel le lang ten opzigte van deze levenskwestie verkeerde. Hel is aller overtuiging, dat daaraan een einde moet komen. Te Axel is bij herstemming tol lid van den raad ge kozen, de beer I'. Kruijsse met 45 van do 124 uit- gebragje stemmen. De lieer J <lc Palter bekwam 41 en de lieer M. II. Telchuijs 38 stemmen. In de voormiddag dienst van jl. zondag, werd de her vormde gemeente te Harderwijk door een paniscben schrik getroffen, daar men op eens de lichtkroonen zich been en weder zag bewegen bij velen was de gedachte aan eene ligte aardschudding. De architect en een der kerkvoogden begaven zirli onverwijld naar liet vcrwulf, maar konden daar niets bemerken wat tot beweging der kroonen aan leiding gaf, inmiddels hadden verscheidene personen hel kei k- gebouvv veriaten. Tot nu toe beeft men de oorzaak van dit ongewone verschijnsel niet kunnen opsporen. Iets dergelijks is ook te Nijkerk waargenomen. (n de Agr. Zeil. (1859, n°. 13) wordt bcrigt, dat men in Amerika thans werktuigen beeft om hoefijzers te maken, die 240 stuks per uur leveren. Zij bestaan uit gegoten staal dat onmiddellijk in de machine gegoten wordtzijn iels duurder, maar ook steviger dan die van gesmeed ijzer. In de gemeente Forthein bij Wijke is door een landbouwer een meikever in den grond gevonden, ter diepte van ruim 15 voeten; sommigen voorspellen hieruit een harden winter. THERMOMETERSTAND op beden, 's morgens 8 uren, 78 graden, 's middags 12 83 's namiddags 4 83 's avonds 7 78 BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. «Voor eenige jaren stelde men zich in Europa de uitbreiding van de graaiiteclt in Noord-Amerika als her senschimmig voor, omdat de hoeveelheid nieuw te bebouwen grond verre het getal handen overtrof. De anierikanen hebben daarin door hunne werktuigen weten le voorzien. Men berekent, dat door de thans gebruikt wordende nieuwe landhouw-werktuigen de arbeid van een miilioen mensclicn uitgewonnen wordt, dat is de arbeid van meer dan den geheelen boerenstand in Nederland. De stad Chicago alleen bezit vijf fabrijken van landbouw-werkluigen, waarvan elk 100 tot 300 werklieden bezig houdt, men vindt er die labrijken te Roekford, Treeport, Geneva, Ottawa, Bloomington, Alton en andere steden. Voor 10 jaren had men in den staat Illinois slechts een constructie-landbouwwinkel, op ecue groote schaal ingcrigt, waarin voornamelijk maai-werk- tuigen (reaping-machines) vervaardigd werden. Thans vindt men er een dozijn werkplaatsen om maai-werkluigen voor gras en koren te vervaardigen, en bovendien aanzienlijke labrijken van dorsch-werktuigen,, scarificators, zaai-werktui- genverbeterde ploegen enz. Een agent van de fabrijk Mac-Cormicli te Chicago verkocht op eene plaats in den staat Illinois 250 maai-werktuigen gedurende een saisoen. Zulk een werktuig, getrokken door 2 paarden en bestierd door twee mannen en een kind verrigt het werk van 12 personen. In Illinois zijn 10,000 dezer werktuigen in gebruik. Men berekend, dal door de maai-werktuigen jaarlijks 20 miilioen dollars aan arbeidsloon uitgewonnen worden." vuld. Meer dan 2000 gezinnen hebben Erzerum verlaten, om elders eene meer veilige woonplaats te zoeken. Men roemt algemeen het gedrag van den franschen consul, die, bijgestaan door de leden der Europesche kolonie, onder deze verschrikkelijke omstandigheden in de behoeften der ongelukkigen heeft voorzien. Te Schonlanke bij Brombergwaren den 11 dezer ongeveer 50 personen getuigen van eene verschrikkelijke ge beurtenis Eene 17jarige jonge dame wierp zich bij het vertrek van den trein op de rails, doch vond den gezochlen dood niet, zij viel zoo ongelukkig, dat haar de beide beenen verbrijzeld werden. Om dezen zelfmoord ten uitvoer te brengen was zij twee en een half uur ver komen loopen. De trein kon eerst tot staan gebragt worden nadat drie rijtuigen over haar been waren gegaan. Zij bleef inlus- schen bij volkomen bewustheid en drukte onmiddelijk haar leedwezen uit, dat haar voornemen niet gelukt was. Onge lukkige familiebetrekkingen worden ais de oorzaak van dit wanhopige besluit opgegeven. ENGELAND. Een brief uit Parijs zegtdat verscheidene personen hebben gemeenddat de jongst verleende amnestie zich ook uitstrekte tot de familie Orleans. Zijzoowel als de graaf van Chambordzegt de briefschrijver, is uit Frankrijk gebannen bij besluiten der wetgevende maglwelke door geen keizerlijk decreet kunnen te niet gedaan worden. De keizer heeft dus de magt niet om den gebannen Bourbons de terugkomst in Frankrijk toe te staan. Het stamhuis vat) Nassau zal ÏOOjarig bestaan vieren. in het iplgcnde jaar zijn DUITSCI1LAND. Naar men verzekert, is de pruissische regering voor nemens de deportatie van misdadigers in te voeren en zoude zij reeds met de Nederlanden in onderhandeling zijn ge treden, tot afstand van een grondgebied in de koloniën lot dat doeleinde. Thans zijn nadere bijzonderheden bekend gewordou omtrent de verwoesting van Erzerum in Klein-Azië. De oersle schokken van aardbeving werden den 11, 14 en 27 junij gevoeld, toen 1460 huizen geheel vernield, 2446 zwaar geteisterd en 962 onbewoonbaar gemaakt werdenboven dien werden 27 minarets, 63 bad-inriglingen864 winkels en 65 scholen omvergeworpen. Ook do forteres en ver dedigingswerken der stad werden zwaar beschadigd. Bij deze eerste verwoesting werden 800 mannen en 502 vrouwen en kinderen gedood en 192 personen gekwetst Den ISjulij herhaalde zich deze aardbeving en den 17 deden zich schokken in dc rigting van het oosten naar het westen gevoelen die nog vreesselijkcr gevolgen hadden dan de eerste. De 2446 vroeger geteisterde huizen werden ten cenenmale verwoestde citadel werd in een puinhoop veranderd. Groot was het aam al slagtoffërs nog grooter welligt dan bij de eerste ramphet aantal dooden en gekwetsten kan nog niet vvorden opgegeven De inwoners zijn met schrik ver FRANKRIJK. Ofschoon liet Le Parijs voor het uiterlijk kalm schijnt, hecrscht toch algemeen de vreesdat de vrede niet van laugon duur zal zijn en men is eenparig van oordeel dat de aanneming van het wets-ontwerp, betreffende de forti ficatiën te Antwerpen tot ernstige gevolgen zal leiden. Den 17 augustus is de uit Parijs terugkeerende trein van vermaakop den Noorder-spoorwegtusschen Arras en Donoy, van de spoorregels afgeraakt. Verscheidene wagens zijn verbrijzeld. De verwarring onder de talrijke reizigers was zeer groot; verscheidene personen werden min of meer gekwetst. Twintig jaren geleden, verliet een oude, rijke koopman de stad Lyon en ging met zijne vrouw en nog twee jeugdige zonen buiten wonenten einde van zijne renten te leven. De heer Gleefde in zeer genoegelijke rust in de nabijheid van Lyonop een liefelijk gelegen buitengoed, toen de omwenteling van 1848 uitbrak en dientengevolge een huis bankroet ging, waaraan hij zijne grootste kapitalen had toevertrouwd Denzelfden dag toen de heer C. de tijding ontving van zijn ondergang, overleed zijne gade aan eene hardziekte. De rouw was dubbel. Ook troffen deze harde slagen den ouden man zoo zeer, dat hij er eene beroerte door kreeg, die hem de tong, de handen en de beenen verlamde. Hij kon dientengevolge niet meer spreken niet meer gaan en zijne handen niet meer verroeren. Met het weinige geld, dat zij nog bezaten, kwamen de zonen zich met hunnen vader te Parijs vestigen ten einde meerdere middelen van weienschap aan dc hand te hebben tot beproeving van de genezing huns vaders. Geene middelen der kunst mogten echter balende vaderlievende jongelingen putten hunne laatste hulpmiddelen te vergcels uithun vader stierfnog kort geleden. Gedurcndo den loop zijnor 11 jarige ziekte had C meer dan eens het verlangen betuigd eene mededeeling aan zijne kinderen te doen maar hij kon noch spreken noch schrijven, en hel gelukte hem niet zich te doen verslaan Na de begrafenis huns vaderswilden de jongelingen een laatste» blik wei pen op zijne papierenhopende er de aanduiding in te vinden van ecnigc oude vriendschap, misschien van de naam eens beschermers, want cene levens baan vol mooijolijkheden stond voor lien open. Bij het doorzoeken der poitcfoulle vonden zij den naam van eenen bankier. Zij hadden dien naam nooit gehoord en waren nooit in dc stad geweestwelke de bankier bewoonde. Zij besloten echter hein te schrijven, 't Is misschien ecu oude vriend van onzen vaderzeiden zij laten wij hem schrijfwerk vragen God zal het overige doen." Twee dagen later kwam liet antwoord, dat de jongelingen schier uitzinnig van vreugde maakte. De bankier stelde ter beschikking van de twee jongelieden eene som van 2'

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1