N°. 04. 40 Jaargang. I85i>. GEMEENTE-RAAD TE GOES, Mengelingen. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1 m/j O O A I ®ewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j aaiiuag; AA Augustus. i Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1-8 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. «OESSCHE OPENBARE VERGADERING van den ten raadiiüize aldaar OP DONDERDAG DEN 25 AUGUSTUS 1850 des avonds ten 7 ere. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Verzoek om grond ter uitgraving. 2. Idem op erfpacht. 3. Rekening der gemeente 1858. 4. Idem van liet burgerlijk armbestuur. 5. Idem weeshuis. G. Begrooting der schutterij voor 1860. 7. Rekening van het fonds van kazernering 1857 en 1838. 8. Overlegging begrooting der gemeente voor 1800 9. Idem van het burgerlijk armbestuur. 10. Idem gasthuis. 11Benoeming stembureau voor de verkiezing van een lid der 2= kamer en der provinciale staten. 12. Verkoop van boonicn, 13. Bijdrage voor liet nieuw regtsgebouw. Jlededeeling van ingekomene stukken. BINNEHEANDSCHE BERIGTEIf. 'L M. beeft, onder meerderen, benoemd bij het lc. reg. vesting arlill. tot le. luit., (naar ouderdom van rang) de 2e luit. L. J. Risseeuw van het corps, en bij het 2e. reg. vesting arlill. tot le. luit. (mede naar ouderdom van rang) de 2e. luit. M. J. Soutendam. Ter vervulling der vacature door het overlijden van ds Q. H. Poppe, is door den hervormden kerkeraad te Yerseke in vereeni- ging van de inede stemgeregtigden dlirn. C. Dominicus en D P. Dominicushet navolgende twaalf, zes en drietal geformeerd J. P. NonhebeiJ. G. S. Thomas J. A. G. Nonhebei, J. van der MeulenP. Meerburg Snarenberg, A.D. Thuijn de Ligny, H. Z. A. Gutteling, H. D. Basliaanse, G. C. Pril- levitzIV'. Kluever S. van Hoek en H. J. P. van der Linden respect, predikanten te Vaassen, Zoutelande, Wemel- dinge, Arnemuiden, Kruiningen, Schore, O-Tonge, Waarde, Otto-land en Nederblokland WolphaartsdijkKappelle en Bergschenhoek. Zestal, Thomas, Meerburg Snarenberg, Gulte ling, J. P. Nonhebei, J. A. C. Nonhebei en van der Meulen. Drietal, J. P. Nonhebei, Thomas en van der Meulen. Be roepen, Johannes Petrus Nonhebei, predikant te Vaassen. Verleden vrijdag zijn op last van Z. E. den minister van marine langs de geul van het zoogenaamde Oostgat op de Oosterschelde 4 tonnen gelegdonverminderd de bakens, die daar als vroeger blijven bestaan, namelijk hvee witte en, twee zwarte tonnen. Den volgenden morgen is de zwarte ton no. 8 bewesten het schaar van Stavenisse verwisseld tegen cene roodo ton. Aan de punt van Stave nisse zal mede eenc zwarte ton geplaatst worden up om streeks 25 palmen diepte bij laagwater. Naar wij vernemen, is de lieer C. v. E. v. d. B. La Motlhe, lid der Leidschc maatschappij van ned. letterkunde enz. te Oirschotvan wiens «conferences" den vorigen winter te Antwerpen gehoudenwij vroeger melding maakten voor een volgend saisoen op nieuw uitgenoodigd aldaarin den Cercle Artistique el Littéraireop le tredeneenc onderscheiding die ZÉd. ook van wege ecne letterkundige vcrecniging te Brussel en te Gent schijnt ten deel gevallen. In de buurtschap Ooslcrliuizcn (gem. Appeldoorn) is voor weinige dagen overleden Jan Kersenbergin den ouderdom van 104 jaren. Dezer dagen waren nabij Maastricht twee werklieden, met het opladen van een graankar bezig; heiden geraakten in zulk ecne hevige twist, dat hij die zich op de kar bevond, er afsprong, met het doel den ander te lijf te gaan; doch terwijl de bedreigde liet op een loopen zette, begon de afgesprongenc lo wankelen en viol dood neder. Men vermoedt dat zijne drilt de oorzaak is geweest van eenc lievige beroerte. Men meldt uit Joure. Dezer dagen had alhier in liet nabij gelegen dorpje Broek, liet volgende droevige schrik barende voorval plaats. De dienstmeid van den landbouwer R. D. verliet in den nacht, toen de overige huisgenoolen nog sliepenhet bed en stak het huis in den brand, zoodat de g3nsche boerderij binnen weinige uren een prooi der vlammen was. Eenigen tijd daarna schijnt zij berouw gekregen te hebben over de begane misdaad en misschien uit radeloosheid sloeg zij de handen aan zichzelvcn door te pogen zicli de keel al' te snijdenhetgeen haar slechts gedeeltelijk gelukt is, zoodat zij nog tot de levenden be hoort. Men sell i ijft deze misdaad aan krankzinnigheid toe, waaraan zij van lijd tot tijd lijdende was Men heeft door dit geval gelukkig geene menschenlevens te betreuren en de boerderij c. a. was geassureerd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCI1LAND. Men herigt uit Hamburg, dat een officieruit cene der badplaatsen terugkeorende, de onvoorzigtigheid had nabij een openstaand raam zich ter ruste te leggen. Des morgens ontwakende bevond hij zich in de duisternis naar hij ver meende de oorzaak hiervan lag in blindheid hem dien- zelfden nacht overvallen. De oogst is in Polen uitmuntend uitgevallen. ENGELAND. Voor liet parlementsgebouw te Londen brandt sedert cenige nachten in plaats der gaslampen een zoogenaamd kalkliclit, met andere woorden: het bekende apparaat.dat waterstof en zuurstof in eenc gemeenschappelijke pijp als plofgas op een roterenden kalkcylinder leidt en dezen aan liet gloeijen brengt, wordt als verlichtingsmiddel aangewend. Het is vooreerst slechts eene proef. Het licht is inderdaad zeer schitterendliet verlicht liet gehecle plein en dn om gevende gebouwen tot aan den nok der daken, ja zelfs de wijzerplaat der klok op den lioogen torendoor middel van een van onderen aangebraglcn hollen spiegel. In plaats van zuiver waterstofgas wordt gewoonlijk brandgas gebruikt, en dit in gelijke hoeveelheden met zuurstoigas gemengd. De kalk verandert in marmer. Kwade uitdampingen worden door de verbranding niet te weeg gebragt. In den New-Yorker Herald wordt beweerddat sedert 1848 niet minder dan 70 scheepsladingen negers uit Afrika naar de zuidelijke stalen der unie zijn ingevoerd, en dat er op dit oogenblik niet minder dan 12 verwacht worden. In de zuidelijke dagbladen zijn dan ook de adver tentiën van verkoop van versch aangekomen negers steeds aan de orde van den dag. De opheffing der strafwet, waarbij de slavenhandel als zeeroof gebrandmerkt wordt, heeft onder zulke omsfandigheden naanwelijks cenige prac- tische beteekenis meer. FRANKRIJK. Ecne rijke venetiaansclic dame in ecne der meest bezochte straten van Parijs wonendeheeft den 14 dezer al de blinden barer vensters doen sluiten, ton teeken van rouw over liet ongelukkige Venetie. Een groot getal oostenrijksche gevangenen die hier werk vonden blijven in Frankrijk. Als een bewijs van den vooruitgang der industrie in Japan wordt het volgende in de franschc dagbladen medegedeeld «Te Nangasackie zijn thans zeven nieuwe fabrieken van verschillende soorten van manufacturen-goedcrcn opgerigt benevens eene fabriek van stoomwerktuigeneene glas blazerij die vnor de fransclie werkplaatsen ter bereiding van dit artikel met behoeft onder te doeneen atelier ter vervaardiging van teleskopeu en mikroskopeneen papier molen die reeds de beste resuitalen heeft opgeleverdals ook eenige drukkerijen en een chromo-tijpographisch eta blissement. Op eenigen afstand van de stad ligt eene werf, waar thans veel bedrijvigheid heerscht, wegens den aanbouw van stoomschepenzoowel voor de rijks-marine als voor het tot stand brengen eener geregelde postdienst tusschen de verschillende havens des lands. Daarbij heeft de keizer nog de noodige bevelen gegeven tot het leggen van vijf nieuwe telegraaflijnen en den aanleg van een' spoorweg tusschen Jeddo en Miako. BELGIE. Te Brussel zai eerlang, onder den titel: l'Orient, een dagblad, in liet formaat van de Indépendance-Belgc liet licht ziMl. Het zai gewijd zijn aan de verdediging dor belangen van de christenen in liet Oosten. Lnntsto Jsorlgten. Turyn20 augustus. De nationale vergadering van Modena heeft lieden met eenparige stemmen Iwrlog Frans F vervallen veiklaard van den inodcciisrhen troon en tevens eiken anderen prins uit liet huis Habsburg-Lotharingen voor altijd daarvan uitgesloten. Alle leden waren tegenwoordig bij de stemming, die geheim was. Daarna is het voor stel tot de inlijving van Toskane bij Sardinië aangenomen. Op verzoek nemen wij liet volgende uit de Thielsche Courant over. Hot Kormis-Kind.. Onder de vele walgelijke tooneelenwelke op elke kermis nog altijd worden gezien, behoort er één, waarvan het mij verwondert, dat men er nog zoo weinig als hoogst zedeloos, ja afschuwelijk zelfs! acht op geeft. Ziet! daar gaat een kind in bespottelijke kleeding uit- gedosciit door de straten der stad waar men het kermis feest, viertonder begeleiding van een draaiorgel, lurksehc trom of ander dergelijk instrument, is het gedoemd om voor elke woning te springen, op stelten te huppelen of cenige dwaze vertooningen te maken. Zijne ouders, of zijdie er voor doorgaangeven voor ieder huis bij ver nieuwing, met onverpoosde gestrengheid, het teeken lot den dansZóó gaat het straat in straat uitZóó gaat het van den morgen tot den avondHet arme kind moge eindelijk van vermoeidheid de voeten bijna niet meer kunnen bewegen, het helpt niet de onverbiddelijke trommel roept het al weer op tot lustige beweging. Lezer! is dat beulen-xverk of niet? zijn er dan geene hondenapenmarmotten of dergelijke beesten genoeg in de wereld, om ze tot zoodanige doeleinden te gebruiken? moet men daarvoor een redelijk, zedelijk en onsterfelijk wezen een kind bezigen. Moet liet hart van eiken nadenkende niet met deernis worden bewogen over het ongelukkig schepseltje, dat in de handen gevallen is van zulke onmeêdoogende meesters? Odat toch iederioo dikwijls zulk een schouwspel zijne woning naderde, met verontwaardiging en afschuw de oogen alwendde, de gordijnen voor zijne vensters vallen liet, en het laaghartige bedelvolk van zijne deur verjoeg! doch wat ziet men in den regel Juist liet tegendeel een kring volks schaart er zich om heen, een glimlach vertoont zich op het gelaat der omstanders bij de grappen der kinderen, en menig teedergevoeiige jonkvrouw is er, die «om der wille van die arme stumpert?1" de'beurs opent en mildelijk bcdelcenten strooit. Het gevolg daarvan is natuurlijkdat de oogstdie zulke kinderen aan hunne drijvers aanbrengen, veel grooter is, dan een aap of marmot zon gevenen ook dat de trom zich nog eens zoo krachtig laat hooren; de vertooningen nog veel grappiger, en liet arme kind nog veel vermoeider wordtzoodat het ein delijk naar adem hijgt! - line is het mogelijkheb ik mij dikwijls afgevraagd, dut zoodanige vertooningen in ons vaderland nog worden geduld Ei lieve wat moet er worden van zulke kinderen Van onderwijs is bij hun natuurlijk volstrekt geen sprake! maar wie ziet niet dat deze kinderen zedelijk vermoord wordendoor de ouders of volwassenen die zc er toe gebruiken, en dat aan dien moord allen deelgenomen zijn, die zulke tooneelen lijdelijk aanzien, die de gelegenheid tot zulke gruwelen verschaffen en die ze voorthelpen en beloonen door het uitreiken hunner giften Wat er van zulke kinderen wordt, is duidelijk bede laars en vagebonden, voorwerpen voor de huizen van ontucht voor de gasthuizen en voor de gevangenissen en daarom Eene dringende bede1 aan allen, die liet tegengaan van liet pauperisme zich ten heiligen taak hebben gesteld, dat zij hunne aandacht ook op die ongelukkige kermis-kinderen willen vestigen, en willen overwegen wat tot wegneming van dezen gruwel op onze kermisfeesten kan worden gedaan. 2°. Aan de besturen onzer stad- en landgemeentendat zij zoodanige tooneelen, waarvan die minderjarigen de slagt- ofters worden, willen tellen onder de rubriek der zedelooze verlooningenwaarloc zij ten voile bclioorenen diensvolgcns willen verbieden. 3°. Aan alle weidenkenden, dat ze toch nooit één penning uitreiken aan die kinderbeulen, en dat ze indien cr geen wet isdie dergelijke tooneelen verhinderen kan door teekenon van afkeuring protest inleveren tegen dergclijken zcdciijkeii kindermoord Alkmaar, Mei 1859. A. J. P. Oort. DE BAARD. Tot schande van 't mannelijk geslaeht moet men vele mannen herinneren aan liet sieraad dat de natuur liuu geschonken heeft, aan den baard. Men zoude zeggen, dat de man somtijds vreest voor een inan aangezien lc worden

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1