«MIK N°. 63. 46" Jaargang. Jih PUBLIEKE VERPACHTING. TS courant* De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j l l C' A -ft I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. jrO Bi fl P mO im. UÖ'llSï'US# «Geboorte- huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. c5 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR» PUBLICATIE- BURGEMEESTER- EN WETHOUDERS van GOES doen te welen dal de raad dezer gemeentein zijne vergadering van den 16 junij 1859 heeft besloten: .zijn besluit tot heffing van een WAAGGELD in dc gemeente «Goes, vastgesteld den 11 april 1853, goedgekeurd hij «koninklijk besluit van den 4 julij van dat jaar no 20, «en afgekondigd den 30 derzelfde maand, in zoo ver te «wijzigen: dat voor het wegen van WOL per honderd i tied, ponden voortaan zal worden betaald een waaggeld tvan tien cent;" en dat dit besluit door Z. M. den koning, bij hoogst- doszelfs besluit van den 30 julij 1859 no. 42, goedge keurd is. Gedaan ten raadhuize van Goes den 18 augustus 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. Op zaturdag den 10 september 1859, des namiddags ten een ure, zullen Burgemeester en Wethouders van Goes, in hunne vergaderzaal ten raadhuizein het openbaar en aan den meestbiedende trachten te verpachten, voor den lijd van veertien jaren, ingaande den 1ste" januarij 1860: Het RAVELIJN achter de Beestenmarkt, gelegen aan den wal dezer gemeente, m sectie D., n°. 884, zijnde het huis ge merkt wijk D., n° 222, hebbende eene inhoudsgrootte van 6 roed., 12 ell., en n'. 886, BOOMGAARD, WEIDE en HOVE- JMERIRG, groot 56 roed., 70 ell. Zamen «3 roed sa ellen. Waarvan de voorwaarden ter lezing zullen liggen ter secretarie dezer gemeente van heden af tot den dag der verpachting. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 augustus 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris II. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Naar wij vernemen is een nieuw ontwerp-tarief van region op den in-, uit- en doorvoer, bereids door den minister van financ. zamcngesteld en bij den raad van state aanhangig. Te Groningen schijnt zeer veel uitzigt te bestaan dat mr. B. Wichers, oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal zal worden gekozen. Een der aanzienlijkste kiesverenigingen aldaar heeft item reeds eenstemmig als haren kandidaat verkozen. De Ilaagsche correspondent schrijft aan de Antwerpsche Précurseur, den lang voorzienenonvermijdelijken val van ons ministerie besprekende, dat liet wenscheiijk ware dat alle staatsmannen en partijhoofden, ieder die eenig gezag uitoefent, voor eenigen tijd hun persoonlijk gevoelen ver loochenden en alleen met liefde tot liet vaderland bezield zich verenigden en medewerkten on) het land een volks- minislerie te schenken, dal in waarheid alle belangen ver tegenwoordigt, dat het algemeen welzijn en niet dan dit, op vaste en deugdzame grondslagen gevestigdverlangd. In de hoop dat dusdanig zomengesleld kabinet zal vorkregen worden, deelt genoemde correspondent eeno circulerende lijst van de volgende titulariscn mode: Justitie, inr. li. Thorbecke, lid van de 2° kamer der staten-generaal; financien, van Hal, id.; koloniën, Bujmaer van Twistid.; marine, Storm van 's Gravensande, idem buitcnlandsche zaken, H. -/. Schimmelpénninch; binncnlandsche zaken, Simons, lid van den raad van stale; oorlog, van Casembioot, tegenwoordig minister; hervormde godsdienst, Bosscha, idem roomsch-kathol. godsdienst, van Romunde id Benoemd tol kweekeling der iandmngl 2° klasse bij 's rijks hospitaal te Utrechtter opleiding als officier van gezond beid hier te landeG. G. Sterk van Goes. Verleden maandag heeft voor Vlissingen een hartver scheurend voorval plaats gehad. Een bootje bemand met 5 polderlicdcn uit het land van Kadzandisdoor het onstuimige wedertegen de voor anker liggende oorlogs stoomboot Cycloop geslingerd geworden en omgeslagen, mot dat ongelukkig gevolg dat slechts 2 inenschen zijn gered hebbende do 3 anderen waaronder één nalatende vrouw en 5 kinderen bunnen dood in de golven gevonden. Dezer dagen werd in verschillende couranten bet bcrigt overgenomen van den ongunstigen stand der aardappelen in het Westland. l)c Sloompost zegtvolgens ingewonnen information in loco deze geruchten, als hoogst overdreven, voor onnaanwkeurig te kunnen tegenspreken. liet aardap pelen gewas levert even als de drnivcnleelt in het Westland over het algemeen een geruststellend en verblijdend schouw spel op. De opbrengst belooft in kwantiteit zoo groot te zijn dat, gesteld (en dit is trouwens niet het geval) er een vierde gedeelte geheel van mislukte, de rest nog meer dan voldoende zoude zijn om in de behoefte to voorzien. Bij de regeling van liet onderwijs door don gemeente raad te Schiedam, is op twee scholen, de een voor uitgebreid lager onderwijs voor jongens en een gelijke voor meisjes, onder de leervakken ook de gymnastic opgenomen. Te B in Zuid-IIolland had onlangs een vergelijkend examen plaats voor den post van hoofdonderwijzer. Er was een aantal sollicitanten waaruit eene nominatie van zes per sonen door burgemeester cn wethouders in overleg met den schoolopziener kon opgemaakt worden hetwelk ook tot algemeen genoegen geschiedde. Door den gemeenteraad was reeds goedgevonden wie benoemd zou worden. Reeds was het in de gemeente bekend. Ook kerkvoogden der Herv. gemeente waren met die keuze ingenomen cn hadden reeds besloten, om de betrekking van koster en voorzanger, die ook vakant waren, aan den bedoelden, algemeen gewenschten persoon op te dragen. Maar wat had er iiilnssehen plaats? Een der genomineerden, die de bedoelde persoon niet was had familie in hel dorpwier hoofd iemand waswel van weinig of geen invloeddoch wakker bij de hand. Wat doet deze ten gevalle van zijn neef. Hij vervoegt zich bij een lid van het gemeente-bestuur, mot verzoek dat deze zijne stem op zijn neef zou uitbrengen. Hij wist wel, dat zijn neef toch niet beroepen zou worden maar hot zou hem toch aangenaam zijn, dat neef cone stem kreeg, hetwelk dezen zeer tot aanbeveling zou verstrekken en zeer zou aanmoedigen. Het lid van den gemeenteraad beloofd dit. Nu vervoegt dezelfde persoon zich bij nog drie an dere leden van don gemeenraad cn zietmet denzolfden gunstigen nilslag. De raad wordt bijeengeroepen om de keuzo van een hoofd-onderwijzer te doen, en vier stemmen zijn in het voordeel van den niet bedoelden persoon die daarop beroepen moest worden. De gemeenteraad zoo deerlijk beet genomen, heeft berouw en wenscht ver andering, meldt de zaak aan den schoolopziener, mot verzoek, om zijn invloed aan te wenden dat de beroepene zal be danken doch de schoolopziener antwoordtdat hij zich daarmede niot kan inlatendat hij zijn piigt gedaan cn naar de wet gehandeld heeft. Intusschen is de beroepene in functie getredendocli kerkvoogden hebben hem de kerkelijke bedieningen niet opgedragen. Geen der schuttcrskoningen in Europa, die door do boog- of busschieters-genootschappen tijdelijk met de waar digheid van scliutters-vorst bekleed worden kan voorzeker in de schaduw staan van den amerikaan King te Fort Wayne, die met regt den titel van koning der schutters draagt. Zelfs geen lyroler of zwitser, die anders uitstekend kunnen schieten vermag met hem mede te dingengelijk de vol gende weddenschap bewijstwelke de heer King onlangs gewonnen heeft King wedde om do belangrijke som van 5000 dollars, dat hij van 50 vogels, welke men bij paren zou laten vliegen, binnen zekeren alstand minstens 40 zou dooden. liet resultaat overtrof nog verre de verwachting, want van de 50 vogels stortten 46 binnen de bepaalde plaatsruimte neder3 vielen gewond buiten den kring en sleciits één enkele ontkwam. King was van een wapen met dubbelen loop voorzien. Als iets buitengewoons wordt uit Dalfsen bcrigt, dat een bijenhouder aan de Pedcmsvaarl 10 korven met honig heeft die te zamen ongeveer 1000 oude ponden wegen. Men meidt mede als eene bijzonderheid uit Alblasserdam, dat eene weduwezekere Lijntje Huisman, 52 jaren oud, voor de 5e maal in den echt zal treden. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCIILAND. De spanning tussclien het oostenrijksche en engelsche kabinet wordt voortdurend duidelijker. Er doen zich weder meerdere kenteekenen van eene vertrouwelijke toenadering Uisschen Pruissen en Oostenrijk vooreene botsing met Frankrijk schijnt onvermijdelijk niet alleen in de Kerkelijke Staten maar ook algemeen in Italic. Oostenrijk vreest de gevolgen zijner isoleringen zou derhalve, door zich bij Pruissen aan te sluiten, Venetie, Hongarije en do overige in gevaar gebragte kroonlanden welke het door eene verkeerde politiek voor immer afkeerig van zich heeft gemaaktvoor zich trachten te redden. Uit Belgrado wordt gemeld dat vorst Milosch bij trommelslag in de straten het bevel heeft doen afkondigen, dat voortaan een inboorling niet meer de beleedigende uit drukking «zwaab" jegens een vreemdeling mag bezigen. Op do Saksisch-boheemsche grenzen, in don omtrek van Peterswaldtreft men dikwijls allerwonderlijkst bijeen- geflansle namen aan. Ais een paar voorbeelden strekken Buttermichelnozenzens/'ranzensklara en Muttergoltesschnster- michelwenzet/ransdat wil zeggen1 Klaraechtgenoot van Franzdie zoon van Innozenz en kleinzoon van Mi chael is, welke laatste in boter handelde; 2°. Franz, zoon van Wenzel, kleinzoon van Michael, die schoenmaker was en bij het standbeeld der H. Maagd woonde. Men berigt uit Pesthdat de baron van Sina op zijne goederen in de nabijheid dier stad, een opvoedings gesticht heeft gevestigd bestemd voor dochters van zwer vende heidenen. De kleine stad Falkenstein in Voigtland is den 12den door een geweldigen brand geteisterd. Drie mensehen hebben daarbij het leven verloren; 170 van de 367 bewoonde gebouwen der stad zijn eene prooi der vlammen geworden, omstreeks 2000 mcnschen zijn van huisvesting beroofd. De nood, waarin de arme bevolking van liet stadje tenge volge van deze ramp verkeert, wordt als ontzettend geschilderd. ENGELAND. In Piëmont wil men aan het behoud des vredes geen geloof meer slaanen de regering versterkt er het leger. Men is te Turyn overtuigddat Italië spoedig weder de plaats van een hloedigen strijd zal zijn, en rekent daarbij op do hulp van Engeland. Op den 12 dezer zijn te Liverpool 288 landverhuizers naar de Kaap de Goede Hoop ingescheept; in het geheel zijn gedurende dit jaar reeds2588 personen derwaarts vertrokken. De opgewondenheid op de landengte van Panama, welke ontstaan was tengevolge van het ontdekken van gouden beelden in de graven der indianenwas door verdere opgravingen, nog vermeerderd FRANKRIJK. Geheel Parijs was den 14den op de been. Eene lallooze volksmenigte bewoog zicli langs de stratenniet als gewoonlijk bij eene openbare feestvertooningin ver schillende bonte groepen, maar in eene enkele massa. Reeds met het aanbreken van den dag stond de weg, langs welken de optogt zou plaats hebben, letterlijk vol, terwijl het na zeven ure reeds niet meer mogelijk was aldaar door te dringen; ton 9 ure was het gedrang zoo groot, dat menigeen, ook uit de aanzienlijke klasse, niet in staat was zich genoegzaam te bewegen, om hij zijn luid leve de keizermet den hoed of zakdoek te wuiven. Naar evenredigheid van de verdieping of van het meer of minder nitzigt waren alle vensters eenvoudig tot eene staanplaats, voor 100 tot 200 frs. de persoon cn tot het gebruik van een geheel raam voor 1000 h 2000 frs. verhuurd. Ten 8 ure hadden do rcgcmeiiten van liet leger van Parijs cn de bataljons der nationale garde, waarvan de man schappen ieder oen lauwerkrans aan het geweer droegen zich langs den weg geposteerd. Te gelijker tijd was do Keizer naar het plein der Bastille, de troepen te gcmool gegaan, waarbij Z. M. met de leven digste toejuichingen werd begroet. Eenige oogenhlikken later stelde de Keizer zich, voorafgegaan van zijne adjudanten en ordonnans-officierenomgeven door een schitterenden staf

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1