N°. «2. ili Jaargang. Maandag 15 Augustus. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. (iOi;ss(iiK COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is i' 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte- huwelijks- en doodbërigten, van 1-6 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. BESTUREN EN ADMINISTRATIEF OPENING DER JAGT 01» KLEIN WILD. De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland maakt bekend, dat, ingevolge het besluit van gedeputeerde staten, de jagl op klein wild in deze provincie geopend wordt op maandag den 22 augustus aanslaande; voorts dat het uitoelenen der korte jagt, dagelijks, met uitzondering van den zondag, en de lange jagt op den maandag, woensdag en zaturdag van iedere week, als ook op de vier dagen voorafgaande aan de sluiting dier jagt zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in liet provinciaal blad geplaatst en zullen afdrukken m plano aan de gemeente-besturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg, den 8 augustus 1859 De Commissaris des Konings voornoemd S. van HEEMSTRA. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente hekend Dat het kohier n°. 2 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1859 op den 10 dezer door den heer commissaris des konings in deze provincie cxcutoir verklaard, op lieden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden is. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 13 augustus 1859. De Burgemeester voornoemd, M P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij de eerste kamer der staleii-gcncraal is ingekomen cen adres van de kamer van koophandel en fabrieken te Vcnlo, betreffende de water-aftapping ten behoeve van Belgie op de Maas. Nog zijn bij die kamer ingekomen twee adressen houdende bezwaren tegen het wetsontwerp, bevattende be palingen omtrent het gebruik der spoorwegen, als ceil van commissarissen der nederlandsche Bhijn spoorwegmaatschappij en een van de gezamenlijke engelsche aandeelhouders in die maatschappij. Blijkens cene missive van den minister van binnenl. zaken moet de verklaring van ongeschiktheid van eenen onderwijzer voor de waarneming zijner betrekking, door gedeputeerde statenkrachtens het 2e lid van art. 26 der wet op liet lager onderwijsworden afgegeven voor het door den gemeente-raad te verleenen eervol ontslag, omdat dit, blijkens genoemd wets-artikelmoet gegeven worden op grond van ongeschiktheid. Hieruit is echter niet al te leiden, dat de verklaring van ged. staten aan het oordeel van den gemeenteraad wordt onderworpen, wijl integendeel art. 26 uitdrukkelijk bepaalt, dat de ongeschiktheid van den onderwijzer wordt aangenomen op de verklaring van den dislricts-schoolopziener en van ged. staten. De cenige vraag, die aan den gemeente-raad ter beantwoording wordt gesteld isof hij in die aangenomen ongeschiktheid genoegzaam grond vindt om den onderwijzer een eervol ontslag te verleenen, en dat, wanneer de raad mogl meencn daartoe niet te moeten overgaan, ged. staten, krachtens het 5e lid van art. 22 der wet, _den onderwijzer ren eervol ontslag kunnen verleenen Op den 26 augustus e. k. des voormiddags 1 I ure zal door den commissaris des konings in deze provincie, aan liet locaal van liet prov. bestuur te Middelburg wor den aanbesteedondermeerder: hel herstellen van de stcc- tien uitwatering-sluizen van den polder Oud-Noord-Bcveland en van de watering Walzoorden, met het leveren van de beiioodigdc bouwstoffen in hvee pcrceelen Tc Nisse is bij herstemming tusschen Jan Blok, met 15 van de 28 geldige stemmen tot lid van den gemeente-raad beincmd Vleier Brandt .11. maandag avond is onder de gemeente Rcnesse ecu hooiberg van circa 50 voerentoehehoorende aan den hrcr J. Iloogenboom Bi. en slaande nabij hel dorp door broeijing in brand geraakt en in weerwil der aangebragte hulp door twee brandspuiten, (een uit die gewoonte en een van Haam stede) geheel uitgebrand. Dezer dagen is ter kennis van het leger gebragt, dal Z. M., ten gevolge van het arrest van het prov. gcreglshof van Zuid-IIolland van den 10 april II., waarbij de gepen sioneerde luiten,-tul-generaal C A. Gtinkel, ter zake van vergiftiging is veroordeeld tot de straffe des doods, heeft goedgevonden: 1°. den kanselier der heide orden te mag- tigen tut het intrekken zoo van do bescheidenhoudende zijne benoeming tot ridder der 3do klasse van de mili taire Willemsorde als van de aan hem uitgereikte decoratie, en tot het overnemen van dezelve, alsmede lol het door schrappen van zijnen naam op de ridder-registersen 2°. in te trekken de vergunningwelke vroeger aan hem is verleend lol liet aannemen en dragen der franschc orde van hel legioen van eet' en de medaille van St Helena. De Groninger Cl. deelt het volgende rnedc Op Nor- ilerney bevinden zich over de 800 badgasten. Men weet reeds, dal ouk de koning vail Hannover er weer is, doch niet m welk een talrijk gezelschap Z. M. een groot ge deelte van de reis daarheen heeft gemaakt. Toen 't namelijk in de stad Hanover was bekend gewordendat de koning 's avonds met een extra trein naar Leer zou gaan, vroeg een milicien, die, nadat hij cenigen tijd buitentijds noodeloos de wapens had getorscht, weder met een groot verlof zou gaan, aan zijn kolonelof de koning hem milicien die geen reisgeld had, niet een plaatsje zou willen inruimen op den even bedoelden treinwat hem de moeite zou uitwinnen van in deze warmte vier ot vijf dagen zijne respective onderdanen te moeten gebruiken. De kolonel had den inval de boodschap oicr te brengen, en de koning vond de zaak zoo kluchtig, dat hij vroeg, of er misschien nog meer zulke verlofgangers waren. Eu toen hij tot antwoord kreeg, dat er in 't geheel ongeveer negentig warendie dien kant uit moesten, liet Z. M. nog een paar wagens bij den extratrein aanhechten en vertrok met dat vreedzame eskorte onder een luid hurah! naar Leer, waar men 's morgens 4 uur wclbehouden aankwam. Een inwoner der gemeente Woudrichemdie voor onder scheidene jaren in dienst trad, deserteerde, na den tien- dangschcn veldtogt, naar België en Frankrijk. Bij het vreemden legioen heeft hij vele campagnes medegemaakt in Algerie en elders, ook woonde hij den oorlog in do Krim bij. Dezer dagen is hij onverwacht te Woudrichem teruggekeerd met paspoort en verklaardiu Frankrijk als verder onbe kwaam om te dienen. Hij is dood arm, de familie kan of wil hein niet onderhouden en op pensioen van ons rijk of Frankrijk, als vreemdeling, heeft hij geen aanspraak. Men verneemt dat hij bedelende is gevonden en naar de gevangenis is gebragt Ommerschans wordt denkelijk zijn toekomstig verblijf. Dingsdag avond en nacht hebben te Harderwijk weder onder de militairen grove ongeregeldheden plaats gehad Nadat er dien avond eenige zwitsers wegens baldadigheden onder hel raadhuis waren opgesloten, wilden hunne land- genooten met geweld de kazerne verlaten om hunne mak kers te bevrijden. Zij verzamelden zich daartoe met geveld geweer in eene der zalen. De onder-officieren en korpo raals van het vaste kader zouden voorzeker hel onderspit hebben gedolvenhadden de bclgcn hun gehoorzaamheid geweigerd, maar deze laatsten, aangemoedigd en voorgegaan door den manhaftigen lo luitenant Peuchen, braglcn veel toe tol hel stillen der muitzucht en het arresteren der belhamels. In do raadsvergadering van Hardcnbcrgh, van 11 dezer is ingekomen een exploit van den lieer H. N. van Roijen, te lleemsc, om op 7 sept. e. k. to compareren voor de arrondisscmciits-reglbank te Deventer, ter betaling dor kos ten van het regtsgeding, gevoerd tusschen bovengemeldcn heer en de stad Hardcnbergh. De raad besloot geen pro cureur te stellen en om in bet vonnis te berusten. Daarna merkte de voorzitter opdal hij dooi den lieer Nijsink officieus onderrigt was, dat weldra de in beslag neming van het gemeentehuisdo schooldo inarkcde mars en van cenige stukjes gemeentegronden zal plaats hebben Het lid G. J v Riemsdijk stelde hierop voor, ten einde don treurigen toestand der gemeente te doen ophouden en ver dere moeijelijkhedcn uil den weg te ruimen om de mar- kegroiidon nog op do bcgrooling van 1859 te brengen, welk voorstel door afwezigheid der twee leden, S. Bromct en Js Heerinlt, niet 3 tegen 2 stemmen werd aangeno men. Hierdoor' vvémlt dan liet vooruitzigf geopend, dat de gemeente uit haren dringenden nood zal worden gered en dat eene schikking zal tot stand komen. Dezer dagen had te Welsum een treurig voorval plaats. Een jongeling bezig zijnde met ploegenhad het ongeluk onder dc paarden te gerakendie met den ploeg over hem been gingenwelk werktuig den ongelukkige de regterzijde van zijn ligchaam tol aan den hals toe opensneed. BÜ1TENLANDSCHE BERIGTEN. AMERIKA. Dc heer VV. J. Hawks Jr., van Charleston, levert aan de. Vree Press aldaar eene ijsselijke beschrijving van het jongste ongeluk op den zuidelijken Michigan spoorweg, De heer Ihwks, na gezegd te hebben dat hij een passagier was cn veertig yards verre in het water was geslingerd, vervolgt: Aan wal komende, viel ik over een man keerde hem om cn vond hem levend. Ik vraagde zijnen naam. Hij antwoordde: «Walworth" lk kon hem niet opheffen en ging naar de wagens om hulp, tien of twaalf lijken langs het water voorbijgaande. Bij den hoop komende bevond ik dat iemand cen licht had gehaald ging terug en vond Walworth dood. Hij was een groot, knap oud man; later stond ik zijn zoon in zijne laatste oogenblikken bij. Hel eerste wat mijne aandacht trok, toen ik den wagen binnentrad welken ik had verlatenwasdat ik op een hoop lijken stond. Een man dacht ik te leven en mij aan te staren, lk keerde de lamp om, en het verglaasde oog des doods zeide mij dat alles over was. Eene vrouw had hare armen om zijnen hals geslagen, niet eene vreesselijkc wonde in haar hoofd en met hare voeten gevangen en ver pletterd tusschen de wielen. Aan hunne voeten lag een scltoone jongen, met het hoofd zoo gelijkvan liet ligchaam afgesnedenalsof dit gedaan ware door eene guillotine. Eenige bevonden zich in de angsten des doods. Anderen, gevangen en verpletterd door stukken hout, verzochten mij hen te dooden en aldus een einde aan hun lijden te maken. Er was eene vrouw die haren man te gemoct reisde, met een meisje van zes jaren en een kind aan de horst. Moeder cn dochter waren gedood doch dc zuigeling was zon in de armen der moeder omklemddat hij ongedeerd was. De grond was bezaaid met hoofden, armen, hecnen en lijken. Ik zag verscheidene met gebroken rug of ledematen door het zand kruipen. Eenigen hunner grepen mij aan in het voorbijgaan zoodat ik mij bijna niet kon los maken. Verscheidene jongelingen en meisjes werden uit het water gehaaid en op de bank gelegd. Zij waren verdronken, doch zagen er schoon uit in den dood. Anderen waren tusschen de wielen geperstmet hunne aangezigten en handen op cene smeekende wijze naar mij gekeerd. Ik ging eene vrouw- voorbijdie mij had hare kinderen te zoeken. Zij riep: «O, mijne waarde familie! O, mijne zes kinderen!" Beide hare beenen waren onder de knieën algewrongen. Zij leefde nog een kwartier. Lalcr hielp ik twee barer kinderen dood van onder den hoop halen Twee andere lieve jongens van haar werden gevonden een met cen afgesneden beende ander met verlies van een armdoch beide leefden toen ik de plaats verliet. DUITSCIILAND. Dezer dagen is er melding gemaakt van een hevigon stormvergezeld van hagelin de omstreken van Straats burg cn Offcnburg. Men verneemt thans daaromtrent nog dc navolgende bijzonderhedenAlleen in de omstreken van Offcnburg zijn niet minder dan 7000 hoornen door den storm geknakt of uit den grond geslagen; doch wat overigens dc aldaar aangeriglc schade betreft, zoo blijkt het gelukkig, dat dexc veel te groot was opgegeven en althans op verre na geen 2'/- millioen guldens zal beloopen, gelijk men in de ecrslc oogenblikken uil den ontredderden slaat van cen aantal gebouwen, akkers cn bosschcn had opgemaakt De storm woedde zoo hevigdat in de nabijheid van Slockfeld een zwaar beladen vrachtwagen letterlijk word opgenomen cn omvergeworpen, lienc boerindie er boven op stond om cene schoof graan aan te nemen, was reeds op cen afstand van ongeveer 25 schreden in dc hoogte inedegeslingérdeer liet baren man' gelukte,' baar hij de klcedercn te grijpen en naar omlaag te rukken, terwijl beiden zich daarna nog cene poos uil allo magt aan cene mijlpaal moesten vastklemden, om niet verder door de stormvlaag te worden weggevoetd In dc nabijheid Van het

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1