y{<\ Donderdag 11 Augustus. BEKENDMAKING. iN°. «1. 40u Jaargang. IS&9. MSCIIH COURANT. >4-\ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is 1' 1,75 franco per post f 1,90. j De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regj&l geplaatst* Geboorte- huwelijks- en doodberigten, van 1«3 regels a, ï',1,50 behalve het zegelregt. fv-\ PLAATSELIJK BESTÜDR. Dc BURGEMEESTER van GOES, maakt bekend Dat, ter voldoening aan art. 36 der wet van den 29 maart 1833 (staatsblad u°. 4) de lijsten der schattingen en tellingen der PER SOK ELE BELASTING in deze gemeente, overliet dienstjaar 18591860 ter secretarie zijn neder gelegd; en dat ieder belastingschuldige daarvan, voor zoo veel lie'm aangaat, inzage zal mogen nemen of tegen betaling van tien cents, uittreksels kunnen hekomen. En opdat niemand deswege onwetenhcid voorwendezal deze op gebruikelijke wijze worden publiek gemaakt. Gedaan te Goes den 11 augustus 1859. De Burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. Uit het verslag van den toestand der Provincie Zeeland over 1858, door Gedeputeerde Staten in de zomer vergadering van is5M gedaan, blijkt hoofdzakelijk: Vervolg van 59). HOOFDSTUK VIL ONDERWIJS, KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. De nieuwe wet op het onderwijs oefende tot nog toe weinig invloed uitslechts acht gemeenten hebben in het voorgaande jaar het onderwijs geregeld. De vereenigingen tot bevordering van kunsten en wetenschappen bleven over het algemeen in denzelfden toestand. HOOFDSTUK VUL ARMWEZEN. De toestand van het armwezen was over het algemeen bevredigend voornamelijk door de zachte weersgesteldheid. Omtrent de werking der armenwet blijft het gevoelen van velen ongunstig, De kerkelijke besturen onttrekken zich meer en meer aan de ondersteuning van die behoeftigendie volgens de wet elders onder stands domicilie hebben. De subsidien voor 1859 bedroegen in de provincie f 89766,25, dus 1371,73 minder dan het vorig jaar. Te Kovtgeen, waar iu 1857 het gecombineerd armbestuur is opge heven en tot zuiver kerkelijk armbestuur teruggebragt, werd een alge meen armbestuur daargesteld. Te Krabbendijke zijn de beide groote armbesturen onder eene administratie gebragt. Uitgegeven is door de verschillende armbesturen 121939,055, dus meer dan in 1857 J 5394,735 voornamelijk veroorzaakt door meerder belegging van geld. Door de kerkelijke armbesturen werd in 1858 uitgegeven/160239,40, zijnde nagenoeg 7000 minder dan in 1857. Door bijzondere instellingen is uitgegeven 6401,255, zijnde ƒ350, minder dan in 1857. Door de besturen der godshuizen is uitgegeven ƒ148801,76. Zijnde 65654.87 meer dan in 1857, voornamelijk veroorzaakt doordien de godshuizen te Goes vroeger niet behoorden onder de gemeente instellingen Banken van leening waren er 4 aanwezig, waarvan die te Goes 16 in de andere gemeenten 12, 8,9 en 14 pet. hieven. Bij de bank te Goes zijn geene panden verkocht en leverde deze een verlies op van 138,195. HOOFDSTUK IX. OPENBARE VEILIGHEID EN GEVANGENISSEN. De rust is nergens gestoord en de misdrijven bepaalden zich hoofd zakelijk tot dieverijen van gering belang, met uitzondering van den bekenden diefstal met braak te Zierikzee. De bedelarij bleef op dezelfde hoogte, 51 personen zijn te dier zake veroordeeld. De gemeenschappelijke verordening in Zuid-Beveland tot wering der bedelarij bleef doelmatig werkenzoodat daar bijna geen bedelarij meer bespeurd werd. Onder de gevangenen te Goes viel geen enkel sterfgeval voor. Daar werd met voorkennis van den officier bij de regtbank aan eenige gevangenen, bij wijze van belooning voor hun gedrag, het ont vangen van|bezock toegestaan; ten gevolge vau de ondoelmatigheid der localen, moesten de gevangenen daar weder werkeloos blijven. HOOFDSTUK X. R IJ K S M I D D E L E N. Deze zijn nagenoeg in dcnzelfden toestand gebleven en in dit extract niet vermeldingswaard. HOOFDSTUK XI. WATERSTAAT. In Noord-Bevcland blijft dc wensch naar eene veerpont op Zuid- Beveland levendig. De gemeente-besturen op eerst genoemd eiland zijn daaromtrent onderling in overleg getreden. Bij de wet van 18 december 11. ccne dading goedgekeurd zijnde tot beëindiging van bet geschil tusschen den staat en ambachtshcercn van 's Heer Arendskerke, zal waarschijnlijk de verzochte vergunning tot bedijking van het kanaal van Wclzinge kunnen worden te gemoet gezien. Het in een vorig verslag medegedeeld verzoek van het middel van straat- en zandwegen in Zuid-Bevelandis niet ingewilligd. Bij *8 koning» besluit van den 23 junij 1858 is de afkoop der tollen op den grooten weg der le klasse over gemeld eiland tot 31 december 1862 op den vroegeren voet in stand gehouden. De regering meende dat zonder eene nieuwe proefneming geen andere maatstaf was aan te nemen dat dc opbrengst zuiver iu de schatkist behoorde te worden overgebragtcn dat de afstand van een gedeelte daarvan tot wegsvcvbctering, zoo als gevraagd was, gelijk zou staan met een bedekt subsidie. Zij verklaarde zich niet ongezind tot voortzetting der wegbegrinding van Goes tot Bath het Middel te hulp te komen, doch wensehte vooraf meer bijzonderheden te vernemen. Aan het verzoek dat de weg der 2c klasse van Goes naar Ellc- woutsdijk voor zoo ver die no" wiet bestraat is cn derhalve van 's Gravenpolder af, voor 's rijks rekening raogt bcgrind worden, kon incde niet worden voldaan. Gok te dien aanzien werd echter uitzigt gegeven op ondersteuning van het rijk wanneer nadere bijzonderheden werden medegedeeld. Het een cn ander is door ons ter kennis gebragt van het bestuur vau het Middeldoch wat die kennisgeving heeft uitgewerkt is ons nog niet gebleken. HOOFDSTUK XIII. LANDBOUW. In dit hoofdstuk is voornamelijk dc weersgesteldheid cn den invloed op de gewassen behandeldbijzondere zaken worden er niet vermeld. HOOFDSTUK XIV. JAGT, VISSQHER1J enz. In 1858 afgegeven voor de lange jagt 124 actenvoor de groote jagt 373 acten, voor de kleine 12 acten, groote visch-aeten 134, kleine visch-aeten 462. HOOFDSTUK X V en XVI. De gelderisis deed zich hij voortduring gevoelen en drukte nog z-.voar op de handels beweging. Wij geven den korten inhoud van dit verslag voor wat het is; het medegedeelde verslag betrekkelijk deze gemeente en de mindere belangrijkheid van hetgeen in andere gedeelten onzer provincie ge beurt laten ons vrij hiermede te eindigendie de opgaven en sta tistieken uitgebreider verlangt, koope het verslag zelf, en zal zich de kosten daarvan niet beklagen. BIKKER RAKI» SCHE BERIGTEK. Do Slaats-couranl van dingsdag bevestigt liet medege deelde bcrigl der benoeming van Zr. Ms. adjudant in buiten gewone dienst, den kolonel jbr. E. A. 0. de Casembrool, tot minister van oorlog, met ingang van 1 september e. k Door den minister van binr.enl. zaken is bepaald dat dc verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal, tengevolge van liet aannemen der benoeming tot president der arrondissemciils-rcglbank alhierdoor den lieer mr. J. J. van Deinsezal plaats hebben op 31 au gustus a s. en ingeval eene herstemming noodig is, deze zal geschieden op woensdag 14 september e. k. De gisteren gehouden verpachtingen der armen- cn kerk goederen beslaande in wei- en bouwlandengelegen in onderscheidene gemeenten van dit distriet, die vroeger p. m 3000,— opbragten, bedroegen circa '/3 meer. Van eene vriendelijke hand ontvangen wij het volgende berigt van gisteren; lieden had te 's Heer Arendskerke de plegtige inwijding van liet nieuwe schuollocaal plaatswaarvan den 26 fe- bruarij jl de eerste steen was gelegd door den 14jarigen Domus Vermetzoon van den lieer J. Vermet, wethouder dier gemeente. Nadat de genoodigden tot bijwoning van dit feest, waar onder men eenige aanzienlijken met hunne dames, zoo in gezetenen als uit den omtrek opmerktehadden plaats ge nomen, kwamen omstreeks 12 uur de leden van het gemeente bestuur met den afgetreden lieer burgemeester ten deze expresselijk uitgenoodigd aan het hoofd de heer school opziener de predikant en eenige anderenhet zoo sierlijk en net ingerigte gebouw binnen en werd door de kinderen, ten getale van 102 aanwezig, onder leiding van den hulp onderwijzer J. Traaseen welkomst lied aangeheven. Alsnu trad de afgetreden lieer burgemeester J. I'. I. Buleux op en opende de plegtigheid met eene aanspraak waarin ZEG kortelijk de beinoeijingen schelstedie het plaatselijk bestuur had moeten aanwenden om dit nieuw sclioollocaal lot stand te brengen en dc opofferingen die de gemeente zicli heeft moeten getroosten om haar edel doel te bereiken; rigt verder liet woord lot dc gemeente cn spoort haar aan om toch liet onderrigt van den onderwijzer op Imogen prijs te stellen en dezen zijnen laak te veraan genamen, door hunne kinderen vlijtig ter school te zenden; spreekt voorts den lioofd-onderwijzer en de aanwezige genoodigde onderwijzers uit don omtrek, zoomede de kin deren toe cn verklaart dc school ontsloten ten dienste van liet onderwijs dor jeugd. Vervolgens nam de 7 3jarige hoofd-ondcrwijzcr Jille liet woord, gedacht zijn verblijf van 41 jaren in de gemeente van 's Heer Arendskerke, sprak over helgene de oudenu reeds gesloopte sciiool als 'tware hem toeriep en wat dc nieuwe van hem eischic, i.aar aanleiding van art. 23 der wet op bet lager onderwijs, spoorde de ouders aan om liet schoolgaan hunner kinderen te bevorderenrigtlc een woord van dankzegging aan liet gemeente-bestuurden lieer school-opziciicrde aanwezige onderwijzers en sloot zijne rode met ccne hartelijke toe spraak aan de verzamelde leerlingen. Dc grijze maar nog met jeugdigen ijver werkzame man, word vervangen door den lieer schoolopziener mr. J. II. de Laat de Kanier, die in flinke taal den aangenomen indruk schetste, welke gebeurtenissen als deze op hem maakten cn als zijne overtuiging te kennen gaf, dat alle pogingen, die aangewend worden om het onderwijs te verbeteren en algemeen te makenmoesten dienen tot bevordering van de welvaart en den bloei van ons vaderland. Ook hij rigtle het woord tol don geachlo.it cn arlucnswaar- iligen Jille, wien ZEG. gelijk hij meende, niels meer behoefde toe te roepen dan ga voort op den wegnu 49 jaren in getrouwe pligtsbelraclitiiig door u betreden en wensehte hem 's Hemel beste zegeningen op zijne moeijelijke taak. Sprak verder hoe de grijsaard als 't ware zijnen jongeren ambtgenooten tot voorbeeld kon dienen en bragt zijnen dank aan bet bestuur der gemeente dat op eene zoo on- bekrontpene wijze zijne zorg voor het onderwijs betoonde. Nog kortelijk sprak daarop de hoofd-onderwijzer den afgetreden heer burgemeester toe en nadat de schoolkin deren herhaaldelijk gezongen hadden nam de predikant van 'sHeer Arendskerke Ds. C. Gillay PAz. het woord, sprak over openbaar en bijzonder onderwijs en bragt namens de gemeente (ofschoon daartoe niet aangezocht) een woord van dankzegging aan het gemeente-bestuur eindigende met eene hartelijke toespraak en heilwensch aan den waardigen Jille. Daarop voerde de WEG. heer J. Franssen van de Putte liet woord en sprak over de verhouding waarin de school vroeger en later lot de kerk stond merkte op dat even als na 1848 de scheiding tusschen kerk en staat meer is bevestigdook nu deze nieuw gebouwde school op vrij terrein is gestichtmaar locli ofschoon zij thans vrij van de kerk en geheel eene staatszaak is, de staat even wel gebiedt dat op de school de kinderen opgeleid zuilen worden tol betrachting van christelijke deugden en dat dit schoolgebouw niet zoo verre van de kerk is verwijderd of zoo men liet eerste aanziet onmiddelijk het tweede in het oog valt. Hierna traden de lteeren J. Zachariasse, Abr. de Heer en J. Kousemakerrespectivelijk hoofdonderwijzers te 's Heer AbtskerkeKloetinge en Nisse op, waarvan de eerste sprak over de inrigting van een goed sclioollocaal en namens liet gezelschap waartoe hij behoort als onderwijzer zijnen dank betuigde voor den bouw dezer nieuwe school, die in alle opzigten aan de eisschen des lijds voldeed, hij eindigde ook met een woord van gelukwenscliing aan den man, die aan den avond zijns levens een nieuwe zoo schoone werk plaats had verkregen. De tweede sprak over hel doel, dat men door het onder wijs tracht te bereiken; dat men het onderwijs niet zoo zeer moet beoordeelen uit de snelle vorderingen die de leerlingen in het lezen, schrijven en rekenen maken, gelijk nog zoo velen meenen, maar dat men door en onder liet aanleeren van de bij de wet bevolene leervakken, overeenkomsttg art. 23 de kinderen moet trachten op te leiden tot christelijke en maatschappelijke deugden, dat men alzoo werkt aan de ontwikkeling van het verstand en de vorming van het hart, welk laatste in de huisgezinnen vaak al te zeer verwaarloosd wordt en eindigde met den wensch dat alle ouders hunne kinderen voortaan naar school mogten zenden niet alleen met het doel om geoefend te worden in eenige kunstvaardigheden maar om door het onderwijs hunne kinderen op le doen voeden tot zelfstandige menschen, lot nuttige en bruikbare leden van don staat. Nadat de laatste spreker, de onderwijzer Kousemaker in dichtmaat zijnen gelukwenscli aan den algemeen ge- acliten Jille had gebragtwerd door de leerlingen regl lief eene afscheidslied gezongenwaarmede de plegtigo inwijding der nieuwe school van 's Heer Arendskerke, door doelmatigheid aan aller verwachting beantwoordende was afgeioopen. De leerlingen ontvingen daarna van hunnen onderwijzer ieder een aandenken aan dezen dag, beslaande in een prent geschenk en worden vervolgens op eenige versnaperingen onthaald. Gedachtig aan de spreuk: «Eere wie eere toekomt," mag men hier niet onvermeld laten, dat door het gemeente bestuur al de onderwijzers uit het gezelschap in welks kring de feestviering plaats had en uit ieder der 3 overige door liet gouvernement erkende onderwijzers-gezelschappen twee leden (onderling to kiezen), waren uitgenoodigd om deze plegtigheid hij te wonen, gel ijk men ten anderen niet mag zwijgen van liet gulle en heussche collation hun door het gemeente-bestuur aangeboden. En gelijk de onderwijzer van 's lieer Arendskerke zijnen ambtgenooten ten voorbeelde werd gesteldzoo word geacht dat ook het gemeente-bestuur van 's Heer Arendskerke ten volle waardig is om aan alle plaatselijke besturen als voorbeeld van welwillendheid cn zorg omtrent onderwijs cn Onderwijzers voorgehouden to worden. Wij vernemen nog dat dc leden van den raad zich later aan een diner verccnigdcndoor hen den oud-bur gemeester aangeboden waar menige hartelijke toespraak aan het genoegen van dien dag herinnerde De heer Jille mede tot deelneming aan hetzelve uitge- noogdigd heelt op het einde hieraan voldaan cn levens op aandrang toegezegd om zijn gesprokene, ten onderwerp

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1