4öe Jaargang. BEKENDMAKING- ÖPESBAIIE \E!i(lAI)!!lli\(i GEMEENTE-BAAD TE GOES, i\u\ 59. !*59. GOMIIE COURANT. V - •v.v.;. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I i m i - Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst* avond, uitgezonderd op feestdagen. E OII(10IM1 flÖ!' J\ 111£*11SII1S» Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regèls a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK B E S T R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten Dal de REKENING en VERANTWOORDING van de INKOMSTEN en, UITGAVEN dezer gemeente over het dienstjaar 1858, heden aan don gemeente-raad is over gelegd, en dat dezelve voor een ieder ter lezing zal worden nedergelegd, ter secretarie der gemeente tot den 20 augustus eerstkomende, terwijl afschrift van dezelve, togen betaling der kostenaldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter voldoening aan bet bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. En opdat zulks algemeen bekend zij. .zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 3 augustus 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEElV. De secretaris II. C. PILAAR. vajï den DEN 2 AUGUSTUS 18Ó9. Afwezijj de heeren v. d. Bosch, v- d. Pul te, mr. v. V. Vader en mr. de Knokke v. d. Meuten, allen huilen de gemeente. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. Burgemeester en wethouders brengen in behandeling het ter vorige vergadering aangehouden verzoek van den heer van der Made, om 70 roeden gemeente grond, liggende aan de oostzijde der haven, nu in pacht bij J. v. Luik, in koop, cijns of op erfpacht te erlangen om dien grond uitlegraven en te. bezigen tot het bakken van draineerhuizen en steen. Burgemeester en wel houders zien daarin eén groot be zwaar, om dat hel waler der haven daar ter plaatse zal iuvloeijen en een onaanzienlijke inham zal te weeg brengen, terwijl het houden van een kadam daartegen niet zal helpen. Zij stellen alzoo voor hel verzoek ie wijzen van de hand. Dhr. inr. S. Vader acht hel niet onverschillig en voor hel eiland van belang dat zoodanige fabriek hier worde opge rigt en zou daarom wel wenschen nader met de gelegen heid van den grond daar ler plaatse hekend te zijn. Dhr. Smallegange is hel eens met den voorzitter en ziet voor de aanvragers geene gelegenheid om den uitgegraven grond weder aan te vullen. Op voorstel van mr. S. Vader is besloten de zaak aan te houden om.de leden in de gelegenheid te stellen het terrein op te nemen. Wordt overgegaan tot het onderzoek der door de heeren v. Kerkwijk, Smallegange en Soutendam ingezoudene geloofs brieven waartop de voorzitter in commissie benoemt de heeren Kakehqekp- mr. Vader en flochart. Die commissïe zich eenige oogeublikken verwijderd hel> bende en teruggekeerd zijnde, brengt, in afzijn van de drie verkozenen, berigt uil dat al de stukken in orde zijn bevon den en zij alzoo voorstelt de benoemden toe te laten. Waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. De drie heeren weder binnen geooodigd zijnde leggen burgemeester en wethouders over de gemeente rekening over 1858 met verantwoording en ontwerp en van een besluit tot vaststelling. Uit de voorgeleze'ne verantwoording blijkt, dal de ontvang bedraagt51934,24 uitgaaf.48829,95 het goed slot 3104,29 welke rekening met bijlagen worden gesteld in handen der financiële commissie. Het voorstel tot bepaling der schoolgelden rondgezonden bij de leden, doch eerst heden lerug ontvangen, zal in eene volgende vergadering worden behandeld. Zijn ingekomen van heeren gedeputeerde stalen de goed keuring van de uitgifte in erfpacht van den grond voor de gasfabriek en lot betaling van onvoorziene uitgaaf, waartoe ter vorige besloten is, alsmede eene aanschrijving houdende bedenkingen op liet raadsbesluit betrekkelijk de regeling van het onderwijs, waarop, alvorens deze zaak in den raad te brengen, burgemeester en wethouders, aan heeren ge deputeerden zullen schrijven. De Voorzitter herinnert dat bij de wet van 15 mei, den rijks accijns op sommige artikelen is gewijzigd, onder meer dere op hel gedisleleerd dat dien tengevolge de gemeente belasting mede eene wijziging zal moeten ondergaan en dat de vaste commissie voor liet linauci.e wezen zich bereids onledig heeft gehouden met hel opmaken van een besluit en wijziging in de verordening. Niemand bezwaar hebbende in de dadelijke behandeling, is daartoe besloten en liet ontwerp der commissie, waardoor bijna geen verandering in de opbrengst zal ontslaan, aan genomen. De rekening van het burgerlijk armbestuur, en het wees huis en de begrooting der dienstdoende schutterij worden gesteld in handen der financiële commissie. De kasopnemiutf wordt medegedeeld met een in kas van 7963,24. een verzoekschrift van de wed. krijger om kwijtschelding van hoofdelijkcn omslag en eenige staatsbladen zijn over gelegd en daarna de vergadering gesloten. Uit liet verslag van den toestand der Provincie Zeeland over 1858, door Gedeputeerde Staten in de zomer vergadering van gedaan, blijkt hoofdzakelijk: De bevolking vermeerderde met 212 zielen, zoodat zij op 31 december 18.18 bedroeg 79951 mannel., 83879 vrouw el., waarvan 115567 hervormden, 41465 roomsek-katliolijken. Kr werden in dat jaar geboren 6207 levende kinderen, 433 leven loos. Overleden zijn 5662 personen; gehuwd 1523 paren. Naar Noord-Amerika vertrokken 408. Het getal kiezers voor de tweede kamer en de provinciale staten bedroeg 4507 waarvan 1261 in het district Goes. De eenige verandering in de zamenstelling der staten wasdat in plaats van dhr. Mattlion, vertrokken, verkozen is dhr. mr. F. van Deinse. Het collegie van gedeputeerde staten, dat onveranderd was gebleven, vergaderde 49 maal, terwijl door hetzelve 3696 besluiten zijn genomen. De vraag of op zeedijken woniugen mogen gesticht worden, gaf aanleiding tot breedvoerige correspondentie. De slotsom was dat de dijksbesturcu bevoegd worden beschouwd verlof te verleenen tot het bouwen van huizen op zeedijken, na vooraf daaromtrent het collegie van gedeputeerde staten te hebben gehoord. Het personeel der ambténaren uit de provinciale kas bezoldigd, werd in 1858 met één provincialen veearts der 3e klasse vermeerderd, zijnde als zoodanig aangesteld dhr. B. I. Vermande, ryks-veearts der le klasse te Heiukcuszaud. De ordening van het provinciaal archief wordt voortgezet, onder de reeds gerangschikte verzameling worden aangetroffen onderscheidene privilegiën aan de stad Goes eu Zuid-Beveland over de vaststelling van willekeuren cn ordonnantiënde regeling der jaarmarktden afstand van de hal, de waag, de molens, de school en het zooge- uaamde schrijfambacht, over geestelijke en wereldlijke jurisdictie, als mede een privilegie van keizer Karei de öe, aan genoemde stad ver leend tot bijstand voor de verliezen geleden door den brand op 18 mei 1534. waarbij nagenoeg een vierde der stad en daaronder het kruisbroeders convent is vernield; Onderscheidene stukkeu over de dijkagien in Zuid-Beveland, waarvan eenige betrekkelijk de watering bewesten Yerseke, van 15091557, een over den polder Oud-Evcringe van 1517 en een over den Auger, Bath en Inkelenoord, meest over den onderhoud dier polders handelende. De kosten van het provinciaal rijksbestuur over 1858 bedroegen weder volgens de begrootiug f 47400. Dc werkelijke uitgaven waren f 44651,37s. De enkel proviuciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1857 beliepen als volgt. Ontvangen is 102145,95. Uitgegeven - 88807,11. Goed slot 13338,84. I HOOFDSTUK III HUISHOUDING DER GEMEENTEN. Na de vermelding der veranderingen in het personeel der burge meesters en secretarissen in 1858 ontstaan, zegt het verslag, dat op verzoek van de betrokkene gemeente besturen de jaarwedden der se cretarissen van Waarde en Westkappelle nader, onder goedkeuring des koniugs geregeld en bepaald zijn op f 125,en f 325, De jaarwedden der ontvangers zijn behoorlijk geregeld, doch minder is dat het geval met die van de burgemeesters en secretarissen en het zou buiten twijfel eene gewenschte zaak wezen zoo de gemeente financien toelieten hierin eenige verbetering tot stand te brengen. Wij vreezen zelfs dat, indien 't niet geschiedt, er ten laatstegeschik'e personen ontbreken zullen, welke zich voor deze betrekkingen beschik baar stellen. Over het algemeeu kwijten de gemeente-besturen zich met ijver .eu uaauwgezetheid van hunnen pligt. llier en daar evenwel laat een behoorlijk toezigt op hot beheer der geldmiddelen, ook met opzigt tot de plaatselijke belastingen en hetgeen daarmede in verband staat, wel het een en ander misschien te wenschen over. Zoo bijvoorbeeld, hebben wij in de rekening van eene der gemeenten over 1857, na dat wij aanleiding haddon gekvegen een opzettelijk onderzoek dienaangaande in het werk te stellen, eeue niet onbelang rijke som moeten verwerpen, wegens verleende teruggave van plaatse lijke belasting, in strijd met de verordeningen. Zoo vonden wij redenen om iu eeue andere gemeente eene opneming van de kas van den ontvanger van onzentwege te bevelen, bij welke gelegenheid aan de daarmede belaste commissie feiten gebleken zijn, die de eerlijkheid van eenen vroegeren nu ontslagen ontvanger in een zeer twijfelachtig licht stellen en het onderwerp welligt van een geregtelijk onderzoek zullen uitmaken. Zoo heeft eindelijk in twee andere gemeenten een te goed vertrouwen in den ontvanger, gevoegd bij het verzuim om zijne administratie, volgens de wet, geregeld en op bepaalde tijdstippen aan een behoorlijk onderzoek tc onderwerpen, aan het gemeente-bestuur bij de eindelijke ontdekking van den volslagen staat van verwarring waarin zijne schrif turen zich bevonden, geene geringe moeite en ongelegenheid veroorzaakt. Wij moeten zelfs hier bijvoegen dat de afschriften van de processen- verbaal van kasopneming, die ons worden medegedeeld, bij niet weinige gemeenten de duidelijke blijkeu dragen, dat men dit werk beschouwt als eene ijdele formaliteit, waardoor het heilzame doel van de wet daarmede natuurlijk ten eenenmalc verloren gaat. {Wordt vervolgd.) BINNEHLANDSCHE BERIGTEN. Per telegraaf. Hel door den gencraul-inajoor C. T. Meun, ingediend ontslag als minister van oorlog, is thans door Z. M den koning aangenomen. De geruchten betreffende dc aftreding der andere ministers zijn ongegrond. Uil het verslag der zuider-spoorwqgeu blijkt dat de meerderheid der leden die in de afdeelingeu tegenwoor dig warenniet ongunstig over de voorgedragen rigting gestemd waren alles nogthans wat de zbcuwscho spoorweg betrof, vertoonde zirli in cm ver en onzeker verschiet. Door Z. M. is bij besluit van 30 julij jl. benoemd tot president dei' arrondissements-regtbank alhier, mr. J. J. van Deinsethans regler in die regtbnnk. Tengevolge dezer benoeminghoudt dhr. mr. van Deinse volgens art. 91 der grondwetop lid van dc tweede kamer der staten generaal te zijn, doch is weder verkiesbaar. Er is sprake dat ZEA, heden avond eene serenade door het muziekgezelschap van Jacoba van Beijeren zal worden gebragt. Bij beschikking van Z E. den minister van financiën, is met den 1 dezer tot brievengaarder bij het hulpkantoor der posterijen te Axel benoemd, de heer A. li. C. van Dishoeclt, gemeente-ontvanger aldaar. Uitslag der herstemmingen voor leden van den gemeente-raad. Kattendijke. Herkozen het aftredend lid P. Bruijnieel. Kruiningen. Door 54 kiezers zijn ingeleverd 55 stembriefjes, waarvan D. Sinke Sr. erlangde 34 en E. Blok 21 stemmen zoodat eerstgenoemde gekozen is. Nisse. Door het bedanken van liet herkozen raadslid J. Koeman had eene vrije kiezing plaatsen verkregen Jacob Blok 6 en Pieter Brandt 4 stemmentusschen welke eene herstemming moet plaats hebben. Oudelande. Bij herstemming tusschen M. Mol aftre dend lid en W. van Slrien, is laatstgemelde gekozen. Ovezan.de. Herkozen het aftredend lid P. A. de Jonge. Waarde. Bij herstemming voor twee leden zijn 28 kiezers opgekomen en werd herkozen met 24 stemmen, liet aftredend lid A. de Broekert. Voor het mede aftredend lid J. Weststrale werd benoemd met 21 slernmcn C. Dijl. De collecte voor het fonds ter aanmoediging cu onder steuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeft opgebragt in de navolgende gemeenten Baarland f 10,16' Kattendijke f 8,66' Bath - 3,02 Kloetinge - 16,23 Borsselen- 4,28 Kortgene - 13,31 Cats - 3,01 Krabbendijke - 3,55 Colijnsplaat - 13,40 Kruiningen - 13,— Driewegen 3,23' Nisse - 12,49 Ellewoutsdijk. 2,20 Ovezande - 2,10 Goes 26,79' Oudelande - 2,36 's Gravenpolder - 6,10 Rilland - 5,73 Heinkenszand 33,57 Schoro cn Vlake - 4,60 's Heer Abtskerke 5, Waarde - 3,53 's Heer Arendskerke - 15,98 5 Wemeidingen - 10,46 's llecrenhoek 5,215 Wissenkerke - 27,25' Hoedekenskerke - 11,00' Wolphaartsdijk - 10,70 Kappelle - 11,37' Yerseke - 9,14' 297,48 Zamen Het totaal van het gecollecteerde in Zeeland is f 1238,54. Dc voornaamste opbrengst was te Middelburg 233,04' Zierikzee 45,72, Hoinkenszand/'33,57, Wissenkcrkc N. B. f 27,25', Goes f 26,793, in de overige gemeenten be droeg die beneden do f 20, Uit Ellewoutsdijk schrijft men ons, dat in den avond van jl. maandag, omstreeks 9 uren brand werd ontdekt in eene, tjalk, geladen met vlas, toebclioorcnde aan schipper B. de Haan van Werkendam metende 31 ton. De schuit met haren inhoud is verbrand met nog twee klampen vlas die op den wal stonden. Zij wordt geschat op eene waarde van f 5000 en was slechts voor 3500 geassureerd. Hel verlies aan vlas berekend men op 2000,men schrijft de oorzaak toe aan liet vliegen van eenc vonk in liet beneden gedeelte van bet schipde spuiten van dc naburige gemeenten Oudelande en Baarland waren spoedig toegesneld maar konden niets tul behoud toebrengen. Gelukkig heelt liet ongeval door de rigting van den wind geene. ergere gevolgen gehad, waarvoor, grootc vrees bestond, dewijl de haven buitengewoon met schepen bezet was en bij peil laag water geene mogelijkheid bestond die vlot te krijgen en uit hel gevaar te brengen. Bij twee kleinerein dc onmiriilelijkc nabijheid van het brandende schip gelegen, is men or in geslaagd met eenparige, aanwending van eene grootc menigte hulpvaardige handendin over dc slijken tc slepen en iu do, geul le brengen.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1