N°. 58. 46e Jaargang. 1859. 9$ [Maandag 1 Augustus. GEMEENTE-RAAD TE GOES, («OUSSCIIK ((HUWT. Mi; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst* Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels f 1,50. behalve het zegelregt. OPENBAKE VERGADERING VAN DEN TEN 11AADHUIZE ALDAAR OP WOENSDAG DEN 3 AUGUSTUS 1859, DES AVONDS TEN 5 URE. PUNTEN VAN 1SEHANDELING. 1. Verzoek om grond in koop, cijns of erfpacht. 2. Verkiezing leden van den gemeente-raad en onderzoek geloofsbrieven. 3. Overlegging gemeente rekening 1858 met verantwoor ding van burgemeester en wethouders. Mededecling van ingekomen stukken. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Reeds sedert cenige dagen is er in de residentie een gerucht in omloop, volgens hetwelk de generaal-majoor van Meurs zijn ontslag als minister van oorlog zou hebben verzocht. Tot biertoe evenwel werd dat, gerucht nog door geene omstandigheid bevestigd. Als redenen voor het ge vraagd ontslag worden genoemd de toegezegde wet op de leger-organisatiewaarvan de voordragt in gereedheid zou zijn gebragt en de in te dienen slaatsbegrooting voor 1800, hoofdstuk oorlog, met wier opmaking men zich thans bezig houdt. Per telegraaf. Het bevestigd zich dat de generaal-majoor 6'. T. Meursals minister van oorlog zijn ontslag heeft gevraagd doch dit nog niet heeft bekomen. De eerste kamer der stalen-gencraal is tot hervatting der werkzaamheden tegen donderdag 11 dezer bijeengeroepen. Naar wij vernemen, heeft de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal thans vastgesteld liet voorloopig verslag over het wets-ontwerp nopens den Zuider-spoorweg, zoodat men eerstdaags de openbaarmaking van dat verslag kan te gemoet zien. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigdom aangaande de verlofgangers hunner gemeenten van de liglingen 1856 en 1857 die niet onder de wapenen zijn opgekomen, een gestreng en naauwkeurig onderzoek in te stellen, en omtrent de redenen, waardoor zij niet aan de opkomst hebben kun nen voldoen, binnen acht dagen berigt te zenden aan de commissarissen des konings in de provinciën. Laatstleden vrijdag had alhier in het logement de Prins van Oranje de 24e jaarlijkscKo algemeer.e vergadering plaats van de Zuid-Bevelandsche vcreeniging van onderwijzers. Dertig leden zoo van hier als van het platte land waren tegenwoordig, terwijl de districts-schoolopziener en cenige leden der schoolcommissie de vergadering met hunne tegen woordigheid vereerden. Nadat de werkzaamhedenonder de leiding van den lieer J U. v. d. Dreegedeeltelijk waren afgeloopen hield de heer A. de Heer, onderwijzer te Kloetinge eene rede, bevattende beschouwingen over den onderwijzersstand, niet het oog op het spreekwoord «'t is al geen goud dat er blinkt." Daarna werden de nog aanhangige zaken behandeld en besloten met een vriendschappelijk diner, waarbij broederzin en een goede geest den loon gaven. Naar wij vernemen beslaat hel voornemen om in liet aanstaande jaar, het 25jarig bestaan dezer verceniging luis terrijk te vieren. Men berigt ons uit Krabbendijke, dat do tarwe, op vele plaatsen in die streken reeds gesneden, eene sehaarschc opbrengst doet verwachten;ook de gerst levert bij hel dorschcn gering beschot. Men schrijft dit hieraan toe dat de granen zeer welig opgegroeiddoch spoedig ge legerd zijn en daardoor geene gelegenheid gehad hebben om eene gezonde aar te zetten. De aardappelen, waarover tticn zich vroeger verontrustte beloven goed schot, de ziekte neemt niet toe. Tegenover dit berigt zijn bij ons nog ver schillende betrekkelijk de granen veel gunstiger luidende ingekomen; over het algemeen noglans willigt men hoogerc daglooncn in voor liet tarwe snijden dewijl de arbeiders niet inslaat zijn daarmede het gewone loon te verdienen. lil eene verleden donderdag te Londen gehouden ver gadering van deelhebbers in de Landaanwinning maatschappij in deze provincie, werd verslag gedaan nopens de bij ons gouvernement aangewende poging tot het vaststellen eener nieuwe overeenkomst, waarin wordmedegedeelddat liet voorstel door de tweede kamer was verworpen. Directeuren waren van oordeel, dat men andermaal eene poging bij ons gouvernement moest doentot welk einde de verdere indijking bleef geschorst. Uit het verslag bleek dat er een batig overschot was van ruim f 383.828. Men schrijft uit 's Herlogenbosch van den 29 dezer aan het Handels- en E/feclenblad«dat den 18 bevorens des nachts uit eene weide onder de gemeente Almkerk, eene zwïirt-bónte koe (vetweider) was ontvreemd. Gisteren is als beschuldigd daarvan, in eene gemeente van Noord-Holland, zekeren Salomon Levi, inwoner van gezegde gemeente, in verzekerde bewaring genomen, die eerlang te dier zake voor ons provinciaal geregtshof zal lerégtstaan." Die 's Uertogenbossche correspondent is zeer verkeerd in gelicht althans dit laatste is bezijden de waarheid. Salomon Levi, volgens opgave van den wachtmeester-briga- dier-kommandant Ie Woudrichem, oud 62 jaar en wonende te Dreskens, die de bedoelde koe voor II 1,50 aan Mozes van Slraalen te Harwijnen heeft verkocht, is door den ijver van een der alhier gestationeerde rijks-veldwachters W. C. Plalz opgespoord en te Krabbendijke gearresteerdhij had nog f 81,bij zich. De verdachte is voorloopig in het huis van bewaring alhier overgebragt om morgen eerst naar 's Hertogenbosch te worden getransporteerd. Zr. Ms. schroclfregat ZeAmd is jlv-zaturdag middag ten half vier ure van de werf te Vlissing&h te water gelaten. Volgens een telegram van den gouverneur-generaal, ge- dagteekend Batavia 7 junij jl., waren er gunstiger tijdingen van Bandjcs-Masin. De belanghebbenden bij de verzending van brieven met de Oost- en West Indische brievenmalen worden van wege het ministerie van iinantien, op nieuw en met aandrang uitgenoodigdom zich hij voorkeur niet van lak maar van ouwels tot het verzegelen hunner brieven, welke voor evengemelde malen bestemd zijn te bedienenen tevens verzocht aan hunne correspondenten in Oost- en West- Indic denzeifdcn raad te gevenvermits de brieven, die met lak gesloten zijn, zich, ten gevolge der warmte van het klimaat, somwijlen gedurende de reis zoo zeer aan elkander vasthechtendat het bij de aankomst onmogelijk is dezelve van een te scheidenzonder de omslagen in meerdere of mindere mate te scheuren. Heden morgen had te Nieuwe Diep de plcgtige be grafenis plaats van de personen, die bij het treurige voorval op de kanonneerboot Propatria zijn omgekomen. In vier lijkkoetsen werden de lijken vervoerdvoorafgegaan dooi de muziek van het instituut, twee pelotons mariniers en gevolgd door de betrekkingen der overledenenal de officiers der land- en zeemagt, de adelborsten en de matrozen en mariniers der aldaar liggende oorlogschepen. Het was eene indrukwekkende plegligheid. Op bet kerkhof gekomen, hield een der vrienden van wijlen den kommandant Gobius, de luit. t/z. van Gogh, en twee'predikanten der hervormde gemeente treffende aanspraken, die op alle aanwezenden een zigtbaren indruk maakten. Het 's Gravenhaagsche weekblad, bet berigt medcdcelende van de gratie verleend aan C. A. Gunkel, laat daarop vol gen: «dank zij daarvoor toegebragt aan de edelmoedigheid en wijsheid des konings en aan die van Z. Ex. den minister van justitie. De laatste heeft dingsdag jl. den veroordeelde in de gevangenis bezocht ten einde zich persoonlijk van diens zickelijken en deerniswaardigen toestand, (reeds door den geneesheer van de gevangenis geconstateerd), te verge wissen. Naar onze beschouwing ware bet cone daad geweest, een volk dat op beschaving wil bogen onwaardigom welke ook de zwaarte der misdaad zijop het schavot tc doen sterven een mensch, uit welken stand van de maat schappij dan ook, van 8412 jaren, die nu reeds bijna dood is, niet meer kan staan, van zijn bed op den stoel oil van den stoel op zijn bed moet worden gedragen en naar men- scbelijke berekening nog slechts cenige weinige maanden, zoo niet weinige dagen, tc leven heelt. Wij herhalen hc| dus uit de volheid onzer harten Driewerf dank aan L. M. den koning en den minister van justitie, aan wie het alleen te danken isdat eene executie is voorkomen dienaar wij ons verzekerd houden door verreweg de meerderheid der bevolking als een voor de maatschappij niet minder walgelijk dan stuitend tooneel zou zijn gewraakt." Verder wordt in dat blad en in het Weekblad van het Regt medegedeeld het adres door den verdediger van den ver oordeelde (mr. Léon) aan Z. M. den koning tot onder steuning van het gedaan onderzoek om gratie ingediend. BUITENLANDSCHE BERIGTËN. DUITSCIILAND. De prins van Wasa heeftnaar aanleiding van de troonsbestijging van den nieuwen koning van Zwedenbij wijze van protest, zijne door geboorte verkregen regten op den zweedsclien troon gehandhaafd. Te Floing bij Sedan wonen twee volle neven van den overleden koning van Zweden, zij oefenen bet beroep van wever uit. In de stad Klösterne ontstond den 23 julij brand in eene bakkerij. Door den hevigen wind deelde de vlam zich al spoedig aan de belendende woningen mede, met dat gevolg dat 165 buizen in de asch gelegd werdén. Reeds zijn vier lijken onder de puinhoopen gevonden en men mist nog onderscheidene personen. In het jaar 1782 is deze stad nog eens afgebrand eene menigte inwoners vestigde zich toen op eene plaats in de nabijheid der stad en stichtte zoo doende het dorp Toevlugthetgeenmerkwaardig ge noeg onlangs mede door een brand bijna geheel in de ascli gelegd werd. Sedert een paart;jaren beslaat te Ling nabij Coblenz, een nieuwe tak van nijverheid. Een groot gedeelte der mindere klasse zoekt des zomers bramen in de nabij gelegen bosschen welke in zoo gcoote hoeveelheid van daar naar Engeland worden verzonden, dat de waarde der thans ver scheepte vrucht op '10 a 12,000 lhalcrs mag geschat worden. ENGELAND. De nota van den Moniteur, waarin gezegd wordt dat frankrijks zee- en landmagt op den voot van vrede gebragt zal worden, heeft op het eerste oogenblik te Parijs een gunstigen indruk te weeg gebragt. Die indruk is, wel is waar, nog niet geheel verdwenen, maar hij heeft reeds een deel van zijne kracht verloren. Men ziet namelijk dc juistheid van de bewering der Times indat de maatregel in zekeren zin weinig beteekentwant bij de militaire or- uiisatie van Frankrijk, kan die mogendheid in ongewoon korten tijd een leger van 400,000 man op de been brengen. Uit de discussiendie in het engelsche lagerhuis hebben plaats gehad, blijkt nog niet of Engeland gezipd is deel te nemen aan een congres. Dit zal voornamelijk afhangen van dc overeenkomst, die te Zurich zal tot stand komen. Een zekere John Calvert schrijft uit Parijs aan do Morning Post, dat bij eene uitvinding heelt gedaan, waardoor alle kanonnen overbodig zullen worden en dat als oorlogs wapen zoo geducht zal worden, dal oorlogen voortaan bijna onmogelijk zullen zijn. Men muet echter niet uit het oog vei liezendat dergelijke uitvindingen steeds gedaan worden, als er in Engeland sprake is van krijgstoerustingen. Het vernielend element van den heer Calvert is de eleclricitcit. Hoe bij deze wil toepassen, meldt bij nog niet, doch uit hetgeen bij schrijft, schijnt het, alsoi bij door middel van clectriciteit een ver dragend stuk geschut wil afschieten en door do clecti ische strooming eene vibratie te weeg kan brengen, zoo sterk dat vele yards in den omtrek al wat leeft, vernietigd wordt. Een brief uit St. Petersburg van 15 julij heeft dezer dagen de aandacht getrokkenomdat daarin verzekerd wordt dat liet russische gouvernement aan Napoleon III had te kennen gegeven van geen deel te zullen nemen aan militaire operation togen Pruisscn of Oostenrijk, ingeval Üuitsebland zich in don oorlog mengde liet gevoelen dat de aanleiding tot den plotselingen vrede gezocht moet worden in eene afwijking van Rusland van zijne overeenkomst met Frankrijk, wordt daardoor bevestigt. -- Vcrl. woensdag is over een dorp bij Mauchline Hill, niet ver van Glasgouw, eene waterhoos gebarsten, waurdoor liet gelieele vlek onder water werd gezet ou twee personen bet leven verloren.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1