N°. 53 40° Jaargang. BEKENDMAKING mmm COURANT» %?r De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is 1' 1,75 franco per post i' 1,90. De inzending van advertentiën moet ■-v -fijffffl** f Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. £}^011(101^(10/ff* Jlil BI# j Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 «I behalve het zegelregt. vóór drie uren des namiddags. PLAATSE LIJK B ESTUÜR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES gezien hebbende het schriftelijk verzoek aan Zijne Majesteit den Koning gedaan door de heeren C. VERLOOP ZOON, wonende te Utrechtom op de zoogenaamde STOOF- WEIDE aan de westzijde ven de haven dezer gemeente, deelmakende van sectie A 11°. 270 en 287 van het kadaster - eene GASFABRIEK te bouwen. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 januarij 1824, (staatsblad n". 10.) mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincievan don 7 October 1842, n". 17 (provinciaal blad n°. 98) Overwegendedat tot het opmaken van proces-verbaal de commotio et incommodo,.gevorderd bij art. 4 van wei- gemeld koninklijk besluitde eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in liunue belangen moeten worden gehoord, en dat het tevens nuttig kan zijn, om een ieder in de gelegenheid te stellen om zijne bezwaren aan het gemeente bestuur kenbaar te maken Brengen bij deze ter kennis van een ieder, die daarbij belang kan hebben, dat de adressant, benevens de eigenaren, bewoners en gebruikers der nabijgelegene eigendommen, zijn opgeroepen om op woensdag den 20 dezerdes namid dags ten één urevoor burgemeester en wethoudersin hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen, ten einde ter zake voorschreve m hun belang te worden gehoord en dat te gelijkertijd aan een ieder, die zulks mogt verlangen de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven ten einde in het proces-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant, publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 13 julij 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. Vervolg van het JAARVERSLAG van den toe stand der gemeente Goes, over het jaar 1858. HOOFDSTUK XI. GEMEENTE POLICIE. a. Openbare veiligheid. Een commissaris van policie, met vier agenten van de eerste en vier van de tweede klasse, (de laatsten meer bepaald voor de nacht dienst), hebben op eene voldoende wijze voor de openbare orde en veiligheid gewaakt. De braudblnschmiddelen bestonden nog in vier brandspuiten met derzelver toebehooren, alles geborgen in het koor der hervormde kerk en in goeden staat onderhouden. Gedurende het jaar 1858 had in deze gemeente geen brand van belang plaats en de bluschmiddelen zijn dan ook uiet meer dan eens bij zoodanige gelegenheid in dienst geweest. De straatverlichting bad nog plaats met olie, gedurende de maanden januarij, februarij, maart, april, september, october, november en decembervan des avonds dat het donker wordt tot middernacht. Tot nog tde is het niet gelukt de straatverlichting met gaz aan te besteden bij gebrek aan gegadigden om zulks aan te nemen. b. Huis van bewaring. liet getal in bewaring gestelde personen bedroeg 40, alle van bet man nelijk geslacht waarvan den 31 december 1858 nog één aanwezig was. liet personeel van het collegie van regenten over het hui3 van arrest is onveranderd gebleven. De cipier bleef mede dezelfde, doch de bewaarder Nïcolaas Iloogerwervc, op zijn verzoek eervol ontslagen cn benoemd tot rijksveldwachteris als bewaarder opgevolgd door Marinus Monhcmius. Er zijn in dit jaar geene personen aangehouden en als vreemdelingen uitgeleidovereenkomstig dc wet van den 13 augustus 1849, ten einde over de grenzen te worden gebragt, maar drie personen zijn door de policie voortgeholpen om terug te keeren naar hunne woon plaatsen buiten het rijk, van negen anderen zijn de reis- en verblijf- passen geviseerd en van twee zijn dezelve voor drie maanden verlengd geworden; terwijl aan niemand een pas is afgegeven. De voeding cn bet onderhoud der gevangenen is aanbesteed ge weest tegen 29 cents per persoon, dasgsop eene allczins voldoende wijze is hierin voorzien. De genecskundicc behandeling was voortdurend aanbesteed tegen 20 cents per persoon 's weeks; waarvoor debeambteu, hunne huisgenooten en de gevangenen met de vereischte zorg zijn behandeld, de gezoud- bcid was weder voldoende. Op 23 december J8.~>8 is in het openbaar aanbesteed, het hei- en funderingswerk voor een nieuw huis van arrest en bewaring in deze gemeente; welke aaubcstcding goedgekeurd en dien ten gevolge het werk aangevangen is. De behoefte aan zoodanig gesticht was algemeen bekend en erkend, cn het mag a'zoo eene voor dê gemeente belangrijke gebeurtenis ge noemd wordendat de eerste hand is gelegd nan de stichting van dat gebouw. Voor rekening dezer gemeente zijn zes persoucn (ecu daarvan twee malen), wegens policie-overtreding gegijzeld geweest, de kosten daarvan hebben bedragen 5,Bi.' Voor het rijk hebben dc koétcn der gevangehen ia het geheel be dragen, voor 300 personen 3753,29. Terwijl de cipier nog heeft genoten voor het bewaken van policie- gcvangcufu van dc kantons Goes cu llciukcuszand eene toelage van f GO. HOOFDSTUK XII. LANDBOUW. De toestand van den landbouw was in 1858 minder gunstig dan in 1857, hetgeen aan de felle en aanhoudende droogte en ongemeene hitte van den zomer toe te schrijven is, de opbrengst der veldgewassen was dan ook aanmerkelijk minder dan in het voorgaande jaar, behalve die van wintergersthaver en aardappelenterwijl die van liet kool zaad de paardeboonen cn erwten ongemeen gering was. De prijzen van de laatstgenoemde twee peulvruchten waren dien ten gevolge bij zonder hoogdoch die der overige veldvruchten veel lager dan in de laatste jaren het geval was. De zeenwsche maatschappij van landbouw en veeteelt, had hier hare zevende afdecliug gevestigd en 36 ingezetenen dezer gemeente behoorden tot hare leden. Er zijn, zooveel bekend is, geene nieuwe gewassen, landbouwwerk tuigen of veera-isen ingevoerd. Geen onheilen door onvveder overstrooming of andere rampen zijn oorzaak geweest van verlies van den oogst en het misgewas van eenige hiervoren vermelde vruchten was aan het doorgaans heet en drooge weder te wijten. Schadelijk gedierte en gevogeltealsmede rupsen hebben geene buitengewone schade toègebragt, tot het weren van de rupsen werden de gewone maatregelen genomen. Het bederf in de aardappelen was geringde knol bleef daarvan bij de meeste soorten vrij en was groot van stuk en goed van smaak, de overige gewassen waren wel gezondmaar de peulvruehten leden veel van de insecten. De gras- en hooilanden, leden ontzettend van de droogte en de sprinkhanenhet gras groeide slecht en er is maar van het hooi gewonnen waarop men had gerekend, waardoor dat artikel zeer hoog in prijs steeg. liet vee is, niet tegenstaande het geheerscht hebbende gebrek aau drinkwater en voedselzeer gezond gebleven. Tuinbouw en bloemisterij is van weinig belang uitgeoefend. Boomgaard boomkweekerij en houtteelt is op den vorigea voet gebleven. De veestapel heeft, voor zoo veel de runderen en schapen betreft, eene beduidende vermindering ondergaan. Gebrek aan voeder gaf aanleiding tot den verkoop van veel rundvee tot uitvoer naar Belgie. DeD 31 december 1858 waren in deze gemeente aanwezig, volgens bijgevoegde n staat 1 hengst93 ruinen98 merrien waarvan boven de 3 jaar 178 en beneden de 3 jaar 14 zamen 192. 5 veulens. 3 stieren, 317 koeijen, 89 kalveren, waarvan boven de 2 jaar 309 en beneden de 1 jaar 100 zamen 409. 1 ram, 110 ooijen eu 1 lam, 2 beeren en 24 zeugen, 4 ezels en 7 bokken en geiten. liet pluimgedierte bestond in eenige zwanen in de vest, behoorende aan de gemeente, voorts in hoenders, duiven, eenden, ganzen, kalkoenen en paauwen bij de landlieden en eenige burgers gehouden. Bijenteelt is er weinig uitgeoefendslechts hier en daar werden enkele korven geplaatst. De middenpiijzen van de veldvruchten en boter, alher ter markt gebragt, zijn geweest als volgt Tarwe f 8,25, rogge f 5,91, wintergerst 5,29, zomergerst f 4,97, haver 3,Gt, koolzaad 13,75, paardeboonen 7,15, groene erwten 8,68, aardappelen f 2,05, alle8 per mud, boter ƒ1,20 hetned pond. {Wordt vervolgd.) BIWJfEINLAINDSCHE BERIGTEN. In don namiddag van eergisteren deelden wij bij bulletin de belangrijke tijding mede dat tusschen de keizers van Frankrijk en Oostenrijk de vrede was geteekend. De olli- cicele tijding werd ook eerst dienzelfden dag op de parijschc beurs bekend gemaakt. De dépêche door keizer Napoleon aan de keizerin gerigt, is van don volgenden inhoud. Valeggio 12 julij. Do vrede tusschen den keizer van Oostenrijk en mij is geteekend op de navolgende grondslagen. «Een italiaansch bondgenootschap onder bet eerevoorzit terschap van den pausLombardije behoort aan den keizer van Frankrijk, die het aan den koning aan Sardinië afslaat. Oostenrijk behoudt bet venétiaansche doch dit maakt een integrerend deel van den itaiiaanschen hond uitcr wordt eene algemeene amnestie verleend." Volgens een telegram van den gouverneur-generaal van Ncderlandsch Indic dd. 24 mei jl.zijn te Banjermassin op Borneo, onlusten uitgebroken, tot welker demping onmid dellijk maatregelen zijn genomen. (Omstreeks 50 europeanen zijn vermoord of weggevoerdwaaronder cenigo zendelingen. Rij herstemming voor een lid van de tweede-kamer in hot hoofd-kicsdistrict Breda is verkozen C. W. Oomen met 1020 van de 2021 uitgebragte geldige stemmen. Bij besluit van 10 dezer, heeft Z M. goedgevonden, met ingang van 1 5 julij a. s. aan J. I'. I. Duleux op zijn verzoek, eervol ontslag te vcrleenen als burgemeester dor gemeenten 'sliecr Arcndskerke, Heinkenszand en 'slleer Abtskerke. Bij besluit van 7 dezer is herbenoemd tot plaatsver vangend kanlonregter alhier mr. J. van der Mandere. Door de provinciale staten is in plaats van jlir. mr. hl. C. Paspoort van Grijpsherke, die voor deze betrekking ver zocht had niet meer in aanmerking to komen, tot lid der eerste kamer van de statcn-gcncraal verkozen de lieer Fransen van de Putte alhier, met 20 stemmen. Dc zomer-vergadering derprov. stat. is jl. dingsdag gesloten. Gedeputeerde staten zijn uitgenoodigdbij het thans aanhangig wets-ontwerp tot bekrachtiging der concessie voor de Zuider-spoorwegen, de belangen van dit gewest ander maal bij de regering aan te bevelenop zoodanige wijze als zij meest geschikt zullen oordeelen. De behandeling van het ontwerp-polderreglenicnt is ver schoven lot de volgende najaars-vergaderingen. Door de leden is den heer commissaris des konings een diner aangeboden. Voor de koninklijke militaire akademie te Breda hebben 176 aspiranten hun examen afgelegd, waarvan 76 aan de voreischten hebben voldaan. Voor de infanterie is mede geplaatst Ph. Vervenne Nz.van hier. Ook is na afgelegd examen als kweekeling op 's rijks- veeartsenijschool te Utrecht toegelaten A. de Graag Gz., van Kappelle. Uit liet verslag der gedeputeerde staten omtrent den toe stand onzer provincie over 1858, nemen wij eene kleine bijzonderheid over, als bijdrage hoe in sommige gemeenten met de surveillance op de accijnsen wordt omgesprongen. Grove ontduiking van plaatselijke belasting (zegt liet ver slag) schijnt slechts in eene gemeentedie van Breskens plaats te hebben. In die gemeente heeft de plaatselijke belasting op het geslagtin het jaar 1857, slechts zuiver 1 12,84 opgebragt. Uit eene opgave van liet departement van oorlog blijkt intusschen, dat in dat jaar door de mili tairs, bezetting in die gemeente en daaronder gelegene forten, eene hoeveelheid van 8911 ponden vleesch is gebruikt, waarvan de verschuldigde belasting f 178,22 bedraagt. De gemeente heeft dus wegens plaatselijke belasting op het geslagt f 05,38 minder genoten dan het alléén dooi de militairen verbruikte vleesch moet hebben opgebragt; eene omstandigheid die niet wel mogelijk is, indien geene fraude, plaats heelt. Sprekender bewijs tegen het accijnsstelsel, zal men moei- jelijk vinden. Den inhoud van het verslag zullen wij verkort aan onze lezers successivelijk mededeelen. In den avond van jl. maandag, omstreeks 10 ure, ont stond in de gemeente 'sHeerenhoek brand bij W. Westdorp, waardoor huis en schuur in de asch zijn gelegd. Met behulp der spuiten van 'sHeerenhoek en Nieuwdorp is het gelukt de aangrenzende gebouwen te behouden. De oorzaak is onbekend, de perceelen waren verzekerd bij de Brusselschc Maatschappij. Men deelt ons mede uit Wissenkerkc (Noord-Beveland), dat gisteren namiddag L. Abrahams, bezig met zaad dorsschen, ongesteld liet zeil verliet en huiswaarts keerde. Intusschen nadat het rustuur geslagen was en zijne mode-arbeiders tot hunne haardsteden waren teruggekeerd, verscheen A. niet, dien men in de grootste onrust don ganscben nacht beeft gezocht. Heden morgen werd hij dood gevonden aan den dijk. Men schrijft dien plolselingen dood toe aan het veel en koud drinken bij sterk verhit zijn. A. is 27 jaar, gehuwd en vader. Dit strekke ter waarschuwing voornamelijk aan de veld-arbeiders in deze warme dagen. Van Rotterdam zijn de eerste peeren en eenige mudden zwijndrcchtschj ajuin als eerstelingen naar Engeland ver zonden. liet eerstgenoemde gewas is dit jaar uiterst schaarsch. In dc verschillende roomsch-katholieke kerken te 's Huge is zondag voorlezing gedaan van een pausselijk schrijven aan de verschillende bisschoppen, lot liet houden van een biddag voor de instandhouding van den kerkelijke» staat Men schrijft uit Ilardenherg. In de vorige week is een 42-jarige landbouwer in het naburige Luiten voor do 5de maal weduwnaar geworden ten gevolge waarvan hij uit drie huwelijken kinderen heeftdie de moederzorg niet kunnen missen, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat de man zich genoodzaakt zal zien op 42-jarigen leeftijd een zesde huwelijk aan te gaan. De storm van maandag 4 dezer heelt in do pro vincie Groningen cn daaraan grenzend gedeelte van Friesland veel schade aangerigl. Op de dijkslreck hij den Horn werd van eene grootu nieuwe boerenplaats het gchcelc dak alge-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1