N°. 45 4(5e Jaargang. 1859. BEKEMOMASIM. BEKENDMAKING. SCHIETEN NAAK DE SCHIJF. goessche coirht, f '3- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I *1 yj T I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel gedadtst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I Ë^OllClOI'(l.cIi£ï! J llllll j Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór di*ie Uren des namiddags. PLAAT SELIJK BESTUUR* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen elk der daarbij belanghebbenden 1°. Dat de alpbabetische naamlijsten van alle de perso nen, die aan de loling van dit jaar voor de schut terij dezer gemeente moeten deelnementer inzage van een iegelijk zullen liggen op bet raadhuis, van maandag den 20 let maandag den 27 dezer loopende maand, van des voormiddags negen tot des namid dags twee ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnom, ingeval hern op die lijst eenige personen of omstandigheden moglen voorkomen, die op dezelve zouden belmoren te worden aarrgeteekend of daarvan moeten worden weggelatenzulks bij de met het opzigt over de loting belaste commissie ter kennis te brengen. 2°. Dat de lijd tot de loting over den loopende jare is bepaald op Woensdag den 29 dezer maanddes voormiddags ten 10 ure, en dezelve zal plaats heb ben ten raadhuize alhier. Gedaan te Goes, den 15 junij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. 1'. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PI L A A R. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, maken bekend: dat de heer kapitein kommandant van de dienstdoende schutterij alhierheeft te kennen gegeven voornemens te zijn, om bij gunstig weder, des woensdags en zaturdags, te beginnen met woensdag den 22 dezer en voorts gedurende de maanden julij, augustus en september daaraanvolgende, telkens des avonds tusschen 5 en 8 ure, in de Oostersclrans, in de rigting van het zuidwesten naar het zuidoostende leden der schutterij te oefenen in het Geschiedende deze bekendmaking, opdat een ieder zich zoude wachten voor schade en blijven buiten gevaar. En zal deze worden afgekondigd en aangeplaktmits gaders opgenomen in de Goessche Courant. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 16 junij 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris 11. C. PILAAR. Wij deelen hieronder mede een kort uittreksel van het JAARVERSLAG van den toestand der ge meente Goes over het jaar 1858. HOOFDSTUK I. BEVOLKING. De wettig gedomicilieerde bevolkiug, op den 1 m. vr. zam. Januarij 1858, bedroeg2672. 2921. 5593. Vermeerderd door: m. vr. zam. Geboorte106. 94. 200. Vestiging in de gemeente 167. 187. 354. makende te ramen 273. 281. 554. Verminderd door: m. vr. Sterfte80. 93. 9 nft Vertrek 161. 166. M' 259> 500> dus vermeerderd met 32. 22. 54. Zoodat de wettige bevolking op den 31 De cember 1858, bedroeg2704. 2943. 5647. liet getal personen, niet bchoo- rende tot de wettige bevolking, op den 31 December 1858 in de ge- in. vr. zam. meente aanwezig, was 62. 73. 135. en dat behoorende tot de wet tige bevolking der gemeente, doch toen afwezig106. 29. 135. Verschilmeer minder 44. 44. Dc feitelijke bevolking bedroeg dus op den 31 December 1858. 2660. 2987. 5645. waaronder begrepen waren: 27 mannelijke- en 5 vrouwelijkezamen 32 gevangenen. Drie krankzinnigen, zijnde twee vrouwen en een man, alle ongehuwd, ijn gedurende het geliecle jaar, voor rekening der gemeente verpleegd geweest, in het geneeskundig gesticht, van ouds het Sint Joris gast huis te Delft. Id den loop van het jaar is een weduwenaar uit deze gemeente naar Noord-Awerika vertrokken om zich bij zijne betrekkingen aldaar te vervoegen. Dc bevolkings-registers zijn geregeld bijgehouden. HOOFDSTUK li VERKIEZINGEN EN GEMEENTE-BESTUUR. Het getal kiezel s van leden der tweede kamer van de etaten-gene- raalhoeft bedragen 221. dat voor de leden der provinciale staten, insgclyks 221. cn dat voor de leden van den gemeente-raad 361. In 1S5R was er in deze gemeente geene verkiezing noodig voör de %taten-gcncraalde provinciale itaten cn den gemeente-rand. Het gemeente-bestuur bleef onveranderd; in het personeel der amb tenaren zijn de volgende veranderingen ontstaan De agent van policie der le klasse J. vv. van de Weert (overleden) is vervangen door J. Maarteuse, terwijl in plaats van den laatsten ala agent der 2e klasse is benoemd S. Anemaet. De mcisjesschoolhouderesIlendrika Dunnes is vertrokken den 31 October 1858 en nog niet vervangen. De lijkdicnaar Johannes Magielse is overleden. l)e adsistent-grafilelver, Pietcr de Dveu is overleden en opgevolgd door Marinus Bernardus de Munck. plaatselijke. verordeningen. In den loop des jaars 1858 zijn vastgesteld de navolgende veror deningen Voor de plaatselijke school-conimissievoor dc gemeente-apotheek voor het burgerlijk armbestuur; voor het gasthuis; voor de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt; betrekkelijk de openbare ver makelijkheden; op het gebruik der markten en andere openbare plaat sen, wijziging; betrekkelijk de straten, stegen, gangen, markten, pleinen, wegen en waterleidingen, wijziging; op het bouwen, afbreken en herstellen van bijzondere eigendommen, wijziging; op het gebruik der boomkade, wijziging; op de uitoefening van het bedrijf van uit drager en oudroest-kooperop de tapperijen. (Wordt vervolgd.) BIJUTENLANDSCHE BERIGTEN. In den avond en nacht van 12 dezer hebben in verschil lende streken van ons rijk weder zware onweders gewoed. Dc daardoor ontstane branden en de stortregens, vergezeld met hagel hebben menigeen van huis en have beroofd en hoop op verschillende akkers verijdeld. In de omstreken van Deventer en te Deventer zelf heerscht in hevige mate de koorts, waaraan in de laatste week 28 overleden, grootendeels menschen in de kracht van het leven. De bestuurders van het gasthuis weten niet waar zij de kranken zuilen verplegen. BUITENLANBSCHE BERIGTEN. Heden avond ten zes urevergadering van den gemeente raad, tol het behandelen der navolgende, punten, die wij uithoofde van het niet verschijnen der courant met Pink steren niet vroeger konden mededeelen: 1. verantwoording gemeente-apotheek 1858 en begrooting 1860; 2. rekening van de vereeniging van werklieden 1858; 3. af- en overschrijving begrooting weeshuis 1858; 4. Aan besteding gasverlichting'; 5. benoeming hoold-onderwijzcres 6. Aanvraag grond op erfpacht; 7. Instructien voor de beambten in de godshuizen en bij het burgerlijk armbe stuur; 8. wijziging brand-reglement. Mededeéling inge- komnn stukken. Dc tweede kamer der staten-generaal za! den 28 ol 29 dezer op nieuw vergaderen tot hervatting barer werkzaamheden. Men verneemt dat de regering, thans genoegzaam voor gelicht omtrent de zienswijze van den eenen tak der volks vertegenwoordiging over de hervorming van ons regtswezen, in den aanvang van de volgende zitting der tweede kamer onderscheidene afzonderlijke wetten tot dat doel zal voor dragen en wel in de eerste plaats tot vermindering van liet getal provinciale gereglshoven en voorts om de procedures minder kostbaar en langzaam te maken, door het doen weg vallen van onnoodige formaliteiten en een dubbelen bijstand van advocaat en procureur. Men lrerigt dat de minister van finantien bezig is om de vereischle bouwstoffen te verzamelen, ten einde spoedig een nieuw tarief op den in- en uitvoer aan de tweede kamer in te dienenwaarbij het beginsel wordt behouden, maar enkele gebreken in de toepassing hersteldten einde de daartegen ingehragte bezwaren te overwinnen. Voor do aanneming der gasverlichting in deze gemeente, met 84 putten voor 25 jaren zijn slechts twee inschrij- vings biljetten ingediend, te weten door de heeren Soulendam, Broekman Co., door middel van steenkolengas voor f 2449 's jaars, en door de heeren C. Verloop Zoon, uit Utrecht, door gelijk gas voor f 1644,'sjaars, zoodat denkelijk aan laatstgemelden dc gasverlichting zal worden aanbesteed. Gisteren had voor de betrekking van hoofd-ondcrwijzeres aan do fransche dag- en kostschool voor meisjes alhier, een vergelijkend examen plaats. Van de vijf die naar die betrekking dongen, konden slechts drie aan de vereischten voldoen, zijnde nroj. Corner, van Middelburg, nrej. Braambeek, van Leeuwarden en mej de Jonghvan Geertruidenberg, dc uitslag is ons nog niet bekend. Men spreekt in deze streken van het veranderen der kleur van het loof der aardappelen veel overeenkomst hebbende met de vroegere ziekte verschijnselen. (Uit Krabbendijke en Noord-Beveland wordt bepaald berigt dat dc ziekte aan wezig is.) Enkelen schrijven dit toe aan den damp die eenige dagen geleden hier werd waargenomen; aan de gezonde knol is evenwel niets zigtbaar. De veldvruchten beloven veel. Men schrijft ons uit Krabbendijke, van 11 dezer: lieden morgen circa 9 uur is liet nog geen tweejarig zoontje van den landman Jan Blok Az. Jr., spelende op de werf, droe vig aan zijn einde gekomenzich le digi bij den put gewaagd hebbende vond men het verdronken. Uit Zalt-Rommel wordt gemeld, dat te Tuil dc kersen legen 30 cents het ncd. pond, mecrendccls voor engelscho rekening zijn verplicht. DUITSCIILAND. De maarschalk baron von Bess, die met het opper bevel over het oostenrijksche leger is bekleed heeft den ouderdom van 71 jaren bereikt. Hij is een belijder van de protestantsche godsdienst. Volgens de Oestd. Post is er tot heden op het tooneel des oorlogs nog niets voorgevallen, dat gezegd mag worden eenigen invloed op den loop der zaken uit te oefenen. Thans moet de oorlog voor Oostenrijk eerst beginnende oorden, waarheen de vijanden thans opdringen, zijn juist de meest geschikte om hen met vrucht aan te vallen en te verslaan. De bakkers te Weenen hebben bekend gemaakt, dat uithoofde van het gebrek aan knechts bij hen 300' leerjongens geplaatst kunnen worden. FRANKRIJK Volgens particuliere berigten heeft keizer Napoleon in den slag bij Magenta in groot gevaar verkeerd, 't geen daaruit blijkt dat 4 zijner aide-de-camp aan zijne zijde gesneuveld zijn. Meer en meer hoort men van pogingen tot herstel des vredes spreken. Sommigen gaan zelfs zoover van te beweren dat die gesloten zal worden voor men er aan denkt. Zoo oorlogzuchtig men een paar maanden geleden was, zoo vurig wenscht men thans het einde van dezen krijg. Nog heeft de zaak van de italiaansche onafhankelijkheid wel niets van hare populariteit verloren, maar de ongerustheid waarin een aantal familien omtrent het lot hunner dierbaarste betrekkingen verkeeren, maakt de gemoederen meer en meer afkeerig van den oorlog. BELGIE. De kroonprinses van Belgiehertogin van Braband is den 12 dezer van haren eersten zoon bevallen die dc namen heeft ontvangen van Leopold Ferdinand E/ie Victor Albert Marie, met den titel van graaf van Henegouwen. Men gelooft dat den jongen graaf tot peetoom zal strekken de koning van Portugal en tot pectmoei de aartshertogin Elisabeth weduwe van den aartshertog 'd Esle. De verkiezingen in het land bobben tot resultaat geleiddat de liberalen in het geheel zes nieuwe leden in de kaner der afgevaardigden en vier senatoren gewonnen, doch daarentegen zeven vroegere leden van de kamer ver loren hebben. Te Brussel hebben dc liberalen eene volkomen overwin ning behaald. Aan de redactie van de Goessche courant M. M. Hoewel het der redactie door haren uitgever moet bekend zijn, hoe op hunnen terugtogt de passagiers van het Wolphaartsdijk- schc veer, die met Pinksteren de pleizierreis per stoomjagt Telegraaf naar Antwerpen medemaakten, door den kapitein behandeld zijn, is 't nogtans mogelijk zij ergeene melding van maakt, cn voor dit geval ben ik door een paar tugtgeirooleii uitgenoodigd eene waarschuwing aan het publiek le brengen, om hij volgende gelegenheden niet te ligtvaardig van die zoo uitlokkend voorgestelde reisjes gebruik te maken, namelijk indien zij gepresseerd zijn cn er op rekenen terug komen van waar zij gegaan zijn. Ligt er al iets onbillijks indat men de passage van Rot terdam, even duur als van het Catsche- of Wolphaarsdijksche- ja zelfs van hel Neuzcnsche veer (op 3/4 der reis) betaald, men tracht welligt daardoor te vinden wat anders de gewoite vracht zou renderen; maar dat nren genoodzaakt wordt verder mede te varen dan onze kaart luidt, dat men hen, die juist om het afzetten in een bootje te voorkomen, den steiger verkiezen en desniettegenstaande aan liet Catsche. veer verpligt om in tot zinkings geladcne booten hij nog al hooggaand water plaats te nemenis gornc aanbeveling om zich voor 'l vervolg daaraan te wagen. Om een onnoozle 2,50 die do boot, naar ik vernam voor het aanleggen moot helalen(waarop loeit zeker ilo

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1