N». 44. 40' Jaargang. 185». BEKENDMAKING. Thermometerstand van Fahrenheit. ■JJJLLL. L" mm\E COURANT, i^\ De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j i 1 r* O W I ®ewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. I v tfilïlll* I Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. t" behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. P L A AT S E L IJ K BESTUUR. DANK. EN BEDEDAG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van GOES, herinneren hiermede de ingezetenen dcrzelve gemeente, aan liet bepaalde bij Zijner Majesteits besluit van den 1 augustus 183), n°. 12, dat de DANKDAG of GODS DIENSTIGE VIERING der OVERWINNING te WATERLOO, altijd op den derden zondag der inaand junij van ieder jaar zal plaats hebben. En daar deze dag dit jaar op den 19 der loopendc inaand invaltworden de ingezetenen uilgenoodigdom door eepe plegtige viering deszelven en eene algemeene deelneming aan de openbare godsdienst-oefeningen van hunne dankbaarheid jegens het Opperwezen te getuigen wegens den in de velden van Waterloo bevochten zege en bij die gelegenheid de belangen van liet rijk en die van het koninklijk huis, aan de goedheid des Allerhoogsten op. te dragen. Zullende deze, opdat niemand onwetendheid voorwende, worden afgekondigd, aangeplakt, en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes den 9 Junij 1859. Burgemeester en .Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBËEN. De Secretaris, H. C. P I L A A It. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. Terwijl de eergisteren namiddag ontvangen berigten van hel tooneol des oorlogs elk uogenblik deden te gemoet zien Jat de franschen Milaan zouden bezet hebben, heeft een frankforten dépêche weder eenigen twijfel doen ontstaan. Uit de oostenrijksche berigten leest men dat de groote slag die jl. zaturdag bij Magenta geleverd is, door een nader ge vecht den volgenden dag zou gevolgd wezen. Verdient dit berigt geloof dan hebben de geallieerden het zaturdag door hen behaalde voordeel wederom des zondags verloren en is generaal Clam-Gallas nog tijdig genoeg op het slagveld aangekomen om den vijand over de Ticino terug te werpen De hoop der geallieerden om Milaan in bezit te hebben zoude dus niet zoo spoedig vervuld worden als aan vankelijk gedacht werd. Intusschen is des betrekkelijk nog geenc officiëelc tijding ontvangen en wordt de juistheid der franklortsche dépêche door niets gewaarborgd. Uit Bern werd jl. maandag getelegrafeerd, dat volgens particuliere dcpeches uit Milaan, verleden zondag namiddag aldaar de driekleur was uitgestoken en ten 10'/3 ure des avonds liet leger der geallieerden binnenrukte. (Zie onder de laatste berigten het berigt uit Milaan). Door de tweede kamer der staten-generaal zijn in hare zitting van jl. maandag na langdurige discussien met 34 legen 32 stemmen aangenomen de ontwerpen tot oproeping der miliciens van de ligtingen 1856 en 1857 en de daartoe betrekkelijke verhooging van het budget van oorlog met 38 legen 28 stemmen. Bij de mogelijkheid die er bestaat dat de miliciens van 1855 nog tot de werkelijke dienst zullen worden opge roepen, heeft het departement van oorlog aan dat van binnenlandschc zaken te kennen gegeven, dat de vroeger verstrekte magtiging tot het des verlangd vcrleenen van permissie lot de buitenlandsche zeereizen aan miliciens- verlofgangers, welke voor hunne inlijving het beroep van buitenlandsch zeevarende niet hebben uitgeoefend en htm laatste dienstjaar zijn ingetreden, als ingetrokken moet worden beschouwd. Per telegraaf Door de provinciale staten te Utrecht is in plaats van baron d'Ablaing van Giessenburg, benoemd tot lid van dc cersle kamer der Stalen-Generaaimr. A. J van Ueecli Calkoen. Sinds ecnigc dagen was door dc gedurige onweders de telegraaf onklaar en werd voor het overseinen van berig ten (zoo niet onmogelijk) veel tijd vereischt. Zij is thans in orde. Gisteren liep ter beurse van Amsterdam een gerucht, dat koning Victor Emanuel zou gesneuveld zijn. (Hand. cf E/f. blad). Naar wij vernemen zal a. s. zondag, ds. E. A. van Braambeek, beroepen predikant te Ovczundc en Driewegendes voor- middags op laatstgenoemde gemeente bevestigd worden en des namiddags te Ovezande zijne intrede honden. Te 's Rage stond dezer dagen een persoon leregtdie eenigen lijd geleden zich uit korstwijl in do uniform van artillerist had gekleed. Het 0. M. heeft dat feit strafbaar geoordeeld en eene gevangenisstraf gerequireerd van 6 maanden tot 2 jaren. 7 Junij. 'smorg 8 li 63 gr., 's midd. 12 u. 73 gr., 4 u. 71 gr., 7 u. 64 gr. 8 Junij. smorg 8 u 06 gr'smidd. 12 u. 74 gr., 4 u. 67 gr., 7 u 62 gr. 9 Junij. 'smorg 8u 69 gr., 'smidd. 12 u. 76gr., 4 u. 78 gr.. 7 u. 7 2 gr. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DU1TSCIILAND. Weenen. Uit Inspruck wordt berigtdat de' keizer al de bewoners van Tyrol en Vorarlberg, die in staat zijn de wapenen te dragenheelt opgeroepen om tot verdedi ging des lands zich onder de keizerlijke banier te scharen. De stedehouder van Tyrolde aartshertog Karl Ludwig vertrekt naar Botzen, ten einde aldaar nieuwe scherpschutters te organiseren. Pruissen. Generaal von Wrongel heelt, niettegenstaande hij 75. jaar' oud is, op zijn dringend verzoek de toezeg ging gekregen dat, ingeval van mobielverklaring des legers hem een commando zat worden opgedragen FRANKRIJK. Men verzekert, dat koning Victor Emanuel cn maar schalk Canroberl in den slag bij Magenta gewond zijn. Men wil weten, dat als de oorlog in Italië zoover gevorderd is, dat tot liet beleg der vestingen in Lombardijs wordt overgegaan, de keizer alsdan naar Frankrijk zal terug keercii en liet opperbevel over onze krijgsmagt m Italië opgedragen zal worden aan den maarschalk Pelissier. Omtrent Lombardije heerscht hier slechts één gevoelen, namelijk dat dit land onherroepelijk voor Oostenrijk verloren is, niet alleen volgens de overtuiging der fransche regering, maar ook volgens de zienswijze der, europesche diplomatic. Volgens den Pat/s waren de fr'anscheo bij hel gevecht te Magenta 100,000 man sterk cn de oostenrijkers 150,000. Iemand die liet vrijcorps van Garribaldie van nabij gezien heelt, zegt, dat het de zonderlingste schakering oplevert Naast de heethoofdige revolutionairen staan jongelieden van de aanzienlijkste familien in de gelederencn zelfs conser- vativen. Zij vechten als leeuwen en gaan allen even wel gemoed ten strijde, omdat /.ij welen, dat het de bevrijding van Italic geldt. In een brief uit Palestro, voorkomende in de Presse, wordt verhaald, dat toen de zouaven hunne zoo merkwaardige charge uitvoerden, en daartoe een poos door eene beek cn een moeras hadden gewaad een aantal hunner veel last begonnen te gevoelen van hunne wijde broeken die met water gevuld en met slijk overdekt, zóó zwaar waren ge worden dat zij dc snelle beweging der manschappen be lemmerden. Te midden van een regen van kogels cn schroot aarzelden een aantal zouaven geen oogenblik zich van dat lastige klcediiigsluk te ontdoen cn het was in dien toestand dat men hen weldra op de oostenrijksche batterij zag ver schijnen -Bij het gevecht van Palcstro hebben twee zouaven acht krijgsgevangenen gemaakt. Een van deze dapperen werd echter de gehcelo linkerwang afgehakt. Verwoed over deze wond, besloot hij zich te wreken en spande 4 der krijgsgevangenen voor eene caissonzelf ging hij er opzitten cn liet zich zoo naar het kamp rijden, zijn kame raad deed hetzelfde. De zouaven, die in het kamp waren, stonden niet weinig op te kijken, toen zij hunne makkers als romcinschc keizers' een triumphtogt zagen doen. Een officier deed huil verwijtingen over hun gedrag tegen een krijgsgevangen vijand, doch de gewonde zouave antwoordde trotsch «Zij hebben mij willen dooden, en ik heb hen vernederd BELGIE. liet volgende wordt woordelijk gelezen in de te Ant werpen verschijnende Grondwet-. Ter gelegenheid van 0. II. Hemelvaart, zal de Grondwet morgen niet verschijnen. Zoo er nogtans tijdingen van belang kwamendie iels meer bctcekcncn dan dc fransche blageu, die wij gedurende cenige dagen gekregen hebben of de mirakelen van Garibaldie, die, zonder geschut of ruiterij te Imbben, gehcelc oosten rijksche legers opvreet alsof 'tansjovissehen waren, zullen ivij er een bulletin voor uitgeven. Een hartverscheurend voorval had den 31 mei jl. in dc bclgische stad Diest plaats. Omstreeks 3 ure des nachts is er in de Ketelstraatten huize van den schoenmaker II. S. Smeets, terwijl deze voor zaken afwezig was, brand ontstaan. De schade, hierdoor veroorzaakt, is gering, doch, wal allerontzettendst is, de hoog zwangere vrouw van den bewoner, haren jongen schoenbroeder en hare beide kleine kinderen zijnniettegenstaande men alle vergcefsche pogingen ter hunner redding had aangewend, in hunne slaapkamers gestikt en werd er niets dan hunne verkoolde lijken terug gevonden. Een der kinderen lag dood legen de deur, als hebbende zeker nog het uiterste beproefd dm zich aan den dood te ontrukken. Uit Deurnc (prov. Antwerpen) wordt het volgende feit medegedeeld «De vrouw van den landbouwer B. is in 't kraam gekomen van twee gezonde kinderen ten zelfden tijde heeft zijne merrie een veulen afgeworpen; het honds- wijfken tien wulpen ter wereld gebragten twee zijner kiekens, het een vijftien en het andere tien jongskens uitge broeid Zoo de landbouwer B. niet blijde is en zich in dezen nienigvuldigen en gelijktijdigen zegen niet verheugt, dan is hij wel heel moeijelijk tevreden te stellen." Onlangs had te Oudernaerden een grooten wed strijd plaatswaaraan bijna de geheele stad deel nam. De eerste prijseen zilveren beker was uitgeloofd aan hemdie het mooist het kraaijen van den haan kon nabootsen en een dito kleinere aan den besten kakelaar, als hen. De eerste prijs werft toegekend aan den heer Eersalde tweede aan den heer van Wijndaele. Beide lieéren bragt men later eene prachtige serenade van Coquerico's. INGEZONDEN. DE PAARDENMARKT TE NISSE 1700 en 1859. Voor ruim anderhalve eeuw werd in Zeeland de behoefte gevoeld tot vermeerdering en verbetering van den veestapel. Allerwege werden veemarkten daargesteld of door vrijdommen en vrij geleide de nog bestaande aangemoedigd. Minder scheen men de vermeerdering en verbetering van paarden daarbij op het oog te hebben, tol dat o. a. in het jaar 1700, Schout en Schepenen van Nisse, op aandrang van den Ambachtsheer van Nisse, aan de Staten van Zeeland verlof verzochten en verkregen om eenmaal in het jaar eene Paardenmarkt te mogen houden op den laalsten Woensdag voor St. Janonder toekenning van vrijdom van alle re cognitiën &a, &a. Die Paardenmarkt schijnt in stand gehouden te zijn tot in het laatst der vorige eeuw; terwijl in de laatstverloopene jaren, hetzij om het regt in stand of het aandenken daaraan levendig te houden, de jeugdige landbouwers der gemeente Nisse werden uilgenoodigd om op dien dag met de schoonste paarden zich op het dorp te vertooncn, alwaar Hun dan van wege den Ambachtsheer eenige verversching werd aangeboden. Die opkomst, zonder eigenlijk bepaald doel, miste allengs de belangstelling en zou welligt spoedig reeds geheej zijn teniet gegaan en daarmede het bestaan en den bloói der vroegere Zuid-Bevelandsche Paardenmarkten uit het geheugen zijn gcwischt geworden. Uit deze korte mededeeling nopens de Paardenmarkt te Nisse, waarneven de overige in Zeeland en meer bepaald die van Zuid-Bevcland geen beter lot zijn te beurt gevallen, ont staat als van zelve de vraag: «Bestaat er dan in Zeeland, althans in Zuid-Beveland geen «behoefte aan vermeerdering en verbetering van Paarden?".. Het vooroordeel heeft met de daad die vraag gedurende een aantal jaren met het eenvoudig maar afdoend neen beantwoord. Dc vroegere commissie van Landbouw in Zeeland cn bij opvolging de Zecuwschc Maatschappij van Landbouw, heeft daarop evenzeer met de daad, doch een geheel tegenover gesteld. antwoord gegeven, maar slechts ten deele het voor oordeel kunnen overwinnen. Volharding en geduld schijnen echter allerwege cn in alles de beste middelen te zijn, om vooroordeelen te doen slijten; bijzondere omstandigheden werken daarbij niet zelden mede om de waarheid ingang te doen vinden. Noodig schijnt het evenwel om er de aandacht bij tc bepalen en het nut er van te doen uitkomen. De waarheid is, dat er in Zeeland, bepaaldelijk in Ztiid- Beveland, gebrek is aan Paarden. Het is toch waarheid dat er veel meer Paarden worden in dan uitgevoerd, ook voor den landbouw; dat er volslagen gebrek is aan geschikte paarden voor den zadel en voor rijtuigen. Intusschen bleef Zeeland, ook dit eiland van ernstige ziekten onder de Paarden verschoond; do gelukkig zeldzaam voorgekomeu aanstekelijke en doodelijke ziekten, hebben dus geen noc- menswaardigen invloed gehad op de verach tering eu ver-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1