■ïii" Jaargang. 1859. Donderdag £6 Mei. BEKENDMAKING. Vo /f !*- mmm 'ÏV COURANT. m J3o uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 3 avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags- P I. A. A T S F. L IJ K. BESTUUR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES van liet bureau van stemopneming aldaar ontvangen bob bende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en bet opmaken der gedane stemming, ter benoeming bij herstemming van een lid voor de provinciale staten van Zeeland gehouden den 24 en 25 dezer maandzijnde uit het proces-verbaal van laatstgemeldo dagteekening ge bleken, dat tot lid der provinciale staten met meerderheid van stemmen benoemd is, de lieer 0. VERHAGEN, met 300 stemmen terwijl de heer J. H. BYBAU, heeft bekomen 286 stemmen. Brengen overeenkomstig art. 09 der kieswet van den 4 julij 4850, (staatsblad no, 37), ter kennis van een ieder die het aangaat, dat de afschriften van genoemde processen- verbaal, ter gewone plaats in deze gemeente zijn aangeplakt, en dat gelijke afschriften ter inzage voor een iederter secretarie zijn nedergelegd, waar dezelve dagelijks (uitgezon derd des zondags) in den voormiddag van 9 tot 2 ure, voorhanden zullen zijn. Aldus gedaan ten raadhuize van Goes, den 25 mei 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Op de laatste telegrafische berigtcn betrekkelijk het oorlogstoo- ncel afgaande, mag men aannemen dat er vrijdag, zaturdag en zondag gevechten zijn geleverd en aizoo het treffen bij Montc- bello door twee andere bloedige ontmoetingen is gevolgd. Bij Montebelio werd den 20 gestreden. Volgens een ooslenrijksch officieel bcrigt viel den 21 des middags een korps van 15,000 franschen en sardiniërs, bij Vercelli op 3000 oostenrijkers, welke vechtende naar Orfenga retireerden. Twee in allerijl aanrukkende oostenrijksche brigades be dreigden hierop den vijand in de flank, welke nu over de Scsia terugweek. De turijnsche dépêche maakt gewag van een ander feit op den 22. Op dien dag hebben de oostenrijkers, die eenc, door koning Victor Emanuel be stuurde verkenning naar de Sesia wilden verhinderen, zich in grootcn getale te Palestro vertoond, de vijandelijke artil lerie werd overal tot zwijgen gebragt. Ecne gelieele familie, bestaande uit 8 personenwaarbij oostenrijksche geweren waren gevonden, is door den vijand gefusilleerd. De franschen hebben Casteggio bezet, waar zij zich versterken. Van goederhand vernemen wij, dat bij voortduring te 's Ilage, de geruchten in omloop zijndat eene verwerping der oorlogswetten cene ministerieelc crisis zou ten gevolge hebben. Reeds noemt men allerlei namen en combinatiën, cn sommigen duiden zelfs feeds de namen aan van hen, die in dit gevalmet de vorming van een nieuw kabinet zouden belast wórden. Men wil weten dat de heer van Bosse voornemens zoude zijn het hij de eerste kamer der stalcn-gcncraal afgestemde tarief op den in- en doorvoer, andermaal, met ccnigc wijzigingen aan de tweede kamer aan te bieden. Men verneemt dat bij de tweede kamer het antwoord der regering is ingekomen tot het marschvaardig stellen van het Iimburgsch bondsconlingent. Wij vernemen, dat Z. M, heeft bepaald, dat, even als bij de korpsen van het leger, op de chakot bij dc schut terijen, in groot tenue, worden gedragen eene afhangende vlam van zwarte kleurvolgens het model hij het legér in gebruik, cn wel van paardenhaar voor de officieren, zoo mede voor de adjudant-onder- officieren of de als zoodanig rangbebbendencn wollen, kemelshaar of saaijendraden voor de overige onder-officieren en verdere manschappen. Bij de opening der bussen, ter horslemming van ecu lid voor dc provinciale staten bleken lo zijn uitgebragt 607 stemmen door 606 kiezers. Van onwaarde 4 blanco, 1 inct do voornamen Jolian Hernials, 1 met den voornaam Olto, vijf waarop alleen de stempel van het hoofd-kiesdistrict stond en tien waarop andere namen stonden dan waarover herstemd werd. Het aantal geldige stemmon bedroeg dus 586. Daarvan verkreeg de heer 0. Verhagen 300 en de lieer II. Bijbau 286 stemmen, zoodat dhr. Verhagen be noemd is. Bij herstemming van eeii lid der provinciale staten in het hoofd-kiesdistrict Zicrikzecis met 261 van de 342 geldige stemmen verkozen jonkheer J. L. de Jonge de heer J. Schalkwijk erlangde 81 stemmen. Door de zangvereeniging alhier werden gisteren avond do vroeger aangekondigde stukken Erlkonigslochler" van Niels W. Gade cn Das Paradies und die Perivan Schumann voor gedragen. Uit de talrijke opkomst zoo van hier als elders bleek de belangstelling om met heide werken kennis te maken, terwijl door eene zeer gelukkig geslaagde uitvoering, aan aller verwachting ruimschoots is voldaan. Meermalen bleek het dal de lust cn ijver dezer vereenigingook bij gebrek aan instrumentale medewerking, onder dc voorbeel dige leiding van haren onvermoeiden directeur, vele moeije- lijkheden weet te overwinnencn mogt zijook nueene bereidwillige medewerking van verschillende gunstig bekende dilettanten ondervinden. Het is ons steeds een genoegen dergelijke borigten van het kleine Goes te kunnen doen uitgaan, en durven ons vieijen dat de goede uitslag waarmede ook weder deze is bekroond, de beste drijfveer zal zijn om den ingeslagen weg te volgen. De berigtcn aangaande de te veld staande vruchten in deze streken, blijven gunstig, reeds zijn in deze week op verschillende plaatsenaardappelenop den kouden grond geteeld, met goed gevolg gedolven. Door den gemeente-raad te Cortgene is met 5 tegen 2 stemmen tot hoofd-ondcrwijzcr aldaar benoemd dc heer J. Kerpesteijn, hulp-onderwijzer te Bruinisse. De lieer P. Jans sen, hulp-onderwijzer te Heinkenszand erlangde 2 stemmen. Bij hel voorjaars-examen van dit jaar, zijn in de onder scheidene provinciën orizes vaderlands, van de 68 geëxa- mineerden als hoofd-onderwijzcr, toegelaten 40; van de 28 als hoofd-onderwijzeres, toegelaten 18; van de 238 als hulp-onderwijzer, toegelaten 141; en van de 102 als hulp onderwijzeres toegelaten 77. Bij vonnis der arrondissements regtbank te Middelburg is jhr. mr. J. van Reigersberg Versluys niet ontvankelijk noch gegrond verklaard (met veroordceling op allo kosten in deze zaak gevallen) in zijne vordering tegen de gemeente Mid delburg, tot teruggave van vier twaalfde gedeelten van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag voor deze gemeente over het dienstjaar 1856, uithoofde hij gedurende de maan den junijjulij, augustus cn september van dat jaar, zijne woonplaats in de gemeente Domliurg zou hebben gehad. De regtbank heeft daarbij hoofdzakelijk overwogen; dat de eisscher wel is waar tijdelijk verblijf in de gemeente Domburg hoeft gehouden, doch geenszins blijkt van het werkelijk overbrengen van woning of hoofdverblijf; dat hij de drie laatste maanden van het jaar 1856 weder te Middel burg heeft gewoond cn het alzoo bewezen is dat hij slechts tijdelijk te Domburg heeft vertoefd; dat uit art. 245 der gemeentewet volgt: 1. dat in dc hoofdelijke omslagen niet worden aangeslagen zij die elders als inwoners zijn ge vestigd, en 2. dat daarin wel behooren te worden aan geslagen, zij die niet hebben opgehouden inwoners te zijn, terwijl de laatste alinea's van dat art. niet toepasselijk zijn op hen die werkelijk inwoners zijn maar alleen op de zulken die feitelijk, voor korteren of langoren tijd, in ecne gemeente verblijf houden. Naar van eche welingelichte zijde vernomen wordt, zijn eenige hoeren uit Sluis voornemens voor hunne rekening eene ijzeren schroefstoomboot tusschen Sluis cn Brugge in de vaart te brengen. Men schijft uit Osscndrccbt, dat aldaar eene plek grond* in den polder, op 10 minuten van de Schelde, eensklaps is ingezakt tot op ecne diepte van 20 voet. De diepte is vol water geschoten cn toen men daarin ging peilen bevond mendat men op planken stiet. De reden van dit verschijnsel is tot nog toe onbekend. Welhgt is daar vroeger ecne sluis geweest, of mogelijk was het daar water, waarin een schip gpzonken is, waarvan men nu nog over blijfsels vindt. Bij de hervormde gemeenten in Frankrijk zal op zondag den 29 dezer een plegtige dankstond gehouden worden ter viering van den 300jarigen gedenkdag van de bijeen komst barer eerste Synode (26 tot 28 mei 1859), bij welke gelegenheid die gemeenten zich tot ccn gemeenschap pelijk geloofs- en kerkelijk leven aaneengesloten, en zich als zelfstandig kerkgenootschap gevestigd hebben. De com missie voor dit eeuwfeest er prijs opstellende, dat alle proteslantsche gemeenten in verschillende landen daarin deel nemen zoo heeft de algemeene synodale commissie der ncdcrl. herv. kerk, als daartoe uilgenoodigd, den predikanten in ons vaderland dringend aanbevolenom bij hunne op- treding op den eerslvolgenden zondag aan deze hoogst merkwaardige en ook voor onze vaderlandsche kerk be langrijke gebeurtenis te gedenken. Dezer dagen had te Vollenhove een treurig voorval plaats, dat wel tot waarschuwing van menige huismoeder mag dienenDe huisvrouw van S. S.bezig met de wascli zette eenc waschketel mot kokend water van liet vuur op den vloer en ging onmiddelijk daarop naar een winkel om zeep te halen, na het toezigt over een kind van 9 maanden, dat in de wieg lag, aan een ouderen jongen te hebben gegeven, met last om de kleine niet uit de wieg te nemen. Daar liet kind echternadat de moeder was heengegaan begon to schreijen, nam de knaap het kind tegen het verbod uit de wieg, struikelde en liet het kind in den waschketel vallen. Wel greep hij het er spoedig uit, waarbij hij zich aan den arm brandde, doch na eenige uren stierf reeds de kicineondanks alle geneeskundige hulp aan de hekomen brandwonden. Een bruidspaar te Deventer begaf zich den 19 naar het raadhuis om in den echt te treden. De bruid scheen in- tusschen over haren slap berouw te gevoelen en nam de kans waar om tot tweemalen toe haren bruidegom te ont- vlugten die haar onder luid gelach der toeschouwers na zette. Toen zij op het raadhuis gekomen waren werd besloten om liet huwelijk vooreerst in nadere overweging te nemen. Men berigt uit Houffalissc, een luxemburgsch stadje, aan L'lndépendance de Luxembourg, het volgende De boschwachter Alié heeft aan dc wildbraadvrienden des kantons eene uitstekende dienst bewezen. Hij was namelijk in het woud van Cedognc een gierennest op het spoor ge komen en heeft het wijfje neêrgeschotenDeze vlccsch- verslindster had eene vlugt van niet minder dan 1 ned. el cn 8 palmen lengte. Het eenige ei in het nest gevonden, bezat ecnen omtrek van 2, 7 palm. Het nest zelf, den omtrek van een groot wagenrad bezittende, was aan alle zijden digt gestopt met allerlei afval van hazen, jonge geiten, sperwers, enz. BUITENRANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Pruissen. Bij het op voet van oorlog gebragte pruis- sisclie leger zijn twee volkomen uitgeruste telegraaf-kompag- niën uitgerust, bestaande elk uit 2 officieren en 81 man voor de dienst der telegrafie en 1 officier en 26 trein sol daten, benevens 9 wagens en voor elke kompagnie 21 mijlen telegraaf-draad. Begeren. Volgens geruchten zou een ooslenrijksch corps van 30,000 man in Beijeren rukkenmet voorkennis cn goedkeuring van den koning van dat land. ENGELAND. Volgens berigten uit Indie heeft Tanlia Topee met veel moed de doodstraf ondergaan Geen enkel oogenblik legde hij eenige zwakheid aan den dag. Hij heeft verklaard dat hij volstrekt geen deel gehad hoeft aan den moord der europeanen tc Gavvnpore. Nena Sahib was volgens zijne bewering ook vreemd daaraan. Een groot aantal indianen hebben met elkander gewedijverd om liet ccn of ander voorwerp van hem afkomstig, ter nagedachtenis te bezitten. FRANKRIJK. Uit zeer juiste opgaven blijkt, dat de handelsmarine van de beschaafde wereld, in het jaar 1858, 3073 schepen heeft verloren, waarvan 110 stoomboolcn. Dc franschc gezant tc Rome heeft aldaar een mede- pligtige van Orsini, mot name Eugeen Telini, doen aanhou den. Hij reisde met een Amerikaansch paspoort.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1