•II»1' Jaargang. 1859. C. GEMEENTE-RAAD TE GOES, biwwenlandsche berigten. j\°. 39 mmm COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I D t 1 J g .a 1" I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regei geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. UOIl(lCr(l(l£ 1 SJ IvlCI. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,SO Do prijs per kwartaal is f 1,75 franco por post f 1,00. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. van den DEN 14 MEI 1859. Allen tegenwoordig. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en goed gekeurd. Aan de orde is de regeling van het schoolwezen in de gemeente, 'twelk ter vorige vergadering aangehouden werd. De voorzitter brengt daarvan punt voor punt in behan deling en wel in de eerste plaats: de bepaling, dat er vijf openbare scholen voor lager onderwijs zullen zijn. Dhr. mr. Saaijmans Vader acht, zoo als hij in de vorige vergadering reeds gezegd heelt, drie lagere scholen voldoende voor de behoeften der gemeente, en vermeent het de eerste (•ligt des raads te zijn om zonder noodzaak de gemeente niet met meerdere lasten voor het onderwijs te bezwaren. Bovendien zouden door het brengen der fransche scholen tot de cathegorie lager onderwijsdie inrigtingen worden verlaagd en beneden derzei ver bestemming gebragt. De Voorzitter verzoekt vergunning om voor dat de beraad slagingen verder worden voortgezetmededeeling te doen van een bij hem ontvangene missive van den heer districts school opziener benevens eene daarbij gevoegde beschikking van Z. E. den minister van binnenlandsche zaken betrek kelijk het brengen der fransche scholen tot de cathegorie van het lager onderwijs. Uit die voorgelezen stukken blijkt hoofdzakelijk dat de zoogenaamde fransche scholen tot het lager onderwijs kun nen behooren en de vraag of zij dit werkelijk doen, geheel van localen aard is en de beantwoording afhangt van den omvang van het onderwijs. Dhr. v. d. Bosch zegt, te beamen hetgeen uit de voorge- lezene stukken blijkt hij gelooft dat de grondwet wil, dat aan alle kinderen voldoend lager onderwijs kan worden gegeven waarop de wet op het onderwijs steunt, die daarin verklaart wat lager onderwijs is. Hij acht voor eene bevol king van 5500 zielen drie lagere scholen onvoldoende voor de behoefte, maar meent dat, even als vroeger en thans, vijf scholen eene werkelijke behoefte zijn. Hij is niet blind voor de geldelijke bezwaren en erkent gaarne dat voorliet onderwijs reeds groole offers door de gemeente gebragt zijn, maar daarentegen mag men zich verheugen in eene aan zienlijke vermindering der kosten van armverzorginghet geen den spreker een heilzaam verschijnsel voorkomt. Dhr. mr. S. Vader acht het wenschelijk de fransche scho len te verheffen tot hetgeen ze behooren te zijn n. 1. om te kunnen dienen tot hoogere opleiding der leerlingen. Dhr. v. d. Putte zal vöo'r de regeling der vijf scholen onder het lager onderwijs stemmenop grond van art. 16 alinea 2 der wet. Dhr. inr. de Knokke van der Meulen is mede zeer gezind de fransche scholen, zoo als de hier bestaande, als scholen van meer uitgebreid lager onderwijs te beschouwen en ziet niet in, dat dit het hooger opvoeren van het onderwijs zal in den weg staan. Dhr. v. Kerkwijk verklaart, dat het hem leed doet nog niet overtuigd te zijn dat de onderwerpelijke scholen niet zouden zijn te beschouwen als bijzondere scholenonder genot van subsidie; de gevoerde discussien hebben hem niet van het tegendeel kunnen overtuigen. Niemand meer het woord verlangende, wordt achtereen volgens in stemming gebragt, om in deze gemeente te ves tigen 1°. eene openbare school voor anne weezen en kinderen van bedeelden Waar allen zich voor verklaren, except mr. van V. Vader. 2°. eene school voor kinderen van minvermogenden niet bedeelden. Aangenomen als voren. 3°. eene school voor kinderenniet in eene dier beide cathegorien vallende. Allen voor. 4°. Eene fransche kostschool voor jongens. de heer v. d. Bosch stelt voor om de fransche scholen te noemen jongens en meisjes scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs welk voorstel door den heer van de Putte wordt onder steund. De Voorzitter erkentdat men door die benaming wel nader zou komen aan de benaming van de wet, maar dat daarmede dan ook art. 72 der wet geheel wordt over het hoold gezien hij acht het voorzichtig de tegenwoordige benaming te behouden en ze alleen te noemen fransche scholen. Dhr. v. d. Bosch heeft alleen met het oog op de bewoor dingen van art 16 der wet dit voorstel gedaan, hij zou wenschen die woorden te behouden. Dhr. v. d. Putte acht het juist qualificeren der scholen overeenkomstig de wet aantebevelen, waarom hij het voor stel van den heer van den Bosch ondersteunt. Dhr. de Knokke van der Meulen zou wel genegen zijn om van het woord kostscholen de eerste lettergreep weg te laten en ze eenvoudig te noemen fransche scholen. Het voorstel van den heer van den Bosch in omvraag gebragt, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen, die van (ie beeren v. d. Bosch, Hochart, v. tl. Putte en v. Kerkwijk. liet sub amendement van den heer mr. de Knokke van der Meulen, in beraadslaging gebragt zijnde, ziet dhr. mr. Saaijmans Vader daarin bezwaar, omdat de scholen thans zoo genoemd worden en hij de tegenwoordige benaming wensebt te behouden. Dhr v. Kerkwijk is er daarentegen voor, omdat men anders uit de benaming wclligt zou kunnen afleiden dat do kost voor gemeente rekening verschaft wordt- Dit in omvraag gebragt wordt aangenomen met 8 legen 3 stemmen, die van de boeren mr. Vader, Soutendam en v. V. Vader. Alsnu in stemming gebragt het alzoo geamendeerde voor stel, wordt zulks met 6 tegen 5 stemmen aangenomen* (Tegen stemden de heeren Soutendam, Sinallegangemr. S. Vader, v. Kerkwijk en mr. v. Voorst Vader- 5°. Eene fransche school voor meisjes, aangenomen als het voorgaande. Thans komen in behandeling de jaarwedden toe te kennen aan de hoofd- en hulp onderwijzers op die scholen en wel 1°. aan den hoofdonderwijzer in de armenschool 600, en 1C0,voor gemis van vrije woning. Allen voor. 2o. aan den hoofd-onderwijzer op de school voor minver mogenden 1000,en vrije woning. Allen voor. 3". aan den hoofd onderwijzer op de andere lagere school 1000,en f 150,voor gemis van vrije woning. De heer Kakebeeke wenscht die f 1000,veranderd te zien in 800,en daarenboven 20 pet. der schoolgelden, welk amendement ondersteund wordt door dhr mr.S. Vader. De voorzitter acht zich verpligt, dat amendement, 'twelk met zijn primitief denkbeeld strookt, te bestrijden, omdat een aandeel in de schoolgelden aanleiding geeft tot eene zekere afhankelijkheid des onderwijzers van de ouders der leerlingen terwijl daarenboven de 20 pet. van de school gelden ontoereikend zou wezen om de inkomsten tot/1000, te brengen. Bovendien bestaat voor die school hier geene concurrentie en de onderwijzer kan er weinig of niets aan veranderenom meer leerlingen te verkrijgen. Bij stemming is bet amendement verworpen en het voor stel aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, de hrn. Kakebeeke, S. Vader en v. V. Vader. 4o. aan den hoofd onderwijzer der fransche school voor jongens f 1200,— en vrije woning. Dhr. v. d. Bosch vermeent dat de jaarwedde waarnaar de bijdrage voor hot pensioenfonds door den onderwijzer betaald wordt, hooger is en betwijfelt of men die jaarwedde minder mag stellen. De voorzitter stemt dit toemaar voert aan dat dhr. v. d. Bree over deze regeling gesproken is en daarmede vrede heeft. In omvraag zijn er zes leden tegen, vijl voor; voor stemden de heeren v. d. Bosch, v. d- Putte, v. Kerkwijk, de Knokke van der Meulen en de Voorzitter. De voorzitter noodigt de leden die tegen gestemd hebben, uit, alsnu een ander voorstel te formuleren, omdat er eene bepaling moet gemaakt worden. De heer Kakebeeke stelt voor de jaarwedde te stellen op f 1000,vrije woning en 20 pet. der schoolgelden. De heer van den Bosch meent dat die wijze van bezol diging bij de beraadslaging over de school van den heer Swart afgekeurd en verworpen is. Bij stemming is hetzelve aangenomen met zes tegen vijf stemmen. Tegen de beeren v. d. Bosch, v. d. Putte, v. Kerkwijk, de Knokke v. d. Meulen en de Voorzitter. 5°. aan de hoofd onderwijzeres in de fransche school voor meisjes 1000,en vrije woning. Door den heer Kakebeeke voorgesteld op f 800,en 20 pet. der schoolgelden. Aangenomen als voren. 6°. aan de hulponderwijzers op de drie gewone lagere scholen 300,ieder. Dhr. mr. S. Vader is tegen die verhoogde jaarwedde en zou de tegenwoordige behouden. De Voorzitter antwoordt dat men tot die verhooging ge leid is, daar de ondervinding leert dat men voor de tegen woordige bezoldiging geene hulp onderwijzers verkrijgen kan. Dhr. S. Vader acht diteen tijdelijk bezwaar dat voorhands 1). v. hij wege van {{ratificatie kon worden opgeheven. Dhr. v. d. Putte zegt dat het minimum hij de wet bepaald J 200,is, en vindt bezwaar zich aan de actuele bezoldiging te houden daar de scholen dan van hulp-onderwijzers ver stoken zullen biijven. In stemming gebragt allen voorexcept dhr. S. Vader. 70. aan den hulp onderwijzer op da fr. jongensschool 500, 8" de hulp-onderwijzeres cc a a meisjesschool -400, Allen voor. 9o. aan de kweekelingen der eerste klasse, 50,ieder. Dhr. S. Vader stelt voor dit op 30,te bepalen. In stemming allen voor de f 50,except dhr. S. Vader. 10°. de kweekelingen der tweede klasse 30,.Allen voor. Varvolgens wordt bepaald hoe de verschillende kosten voor hel onderwijs in de begrooting zullen gebragt worden en dat er lot bestrijding een schoolgeld Tan de leerlingen der scholen sub. 25 zal worden gevorderd. Waardoor de regeling van het schoolwezen is afgeloopen. Vervolg cn slot in een volgend n der Lag< verzetten. joudi-baai, zich tegen het nederlandsche gezag te 1. Van het 001 logs loonccl valt niets nieuws mede le dcelen, het schijnt dat dc heide vijandelijke legers dezelfde tactiek volgen en geen van beiden offensief willen ageren; de fran- sclicn omdat zij nog niet over de noodige artillerie en ka- vallerie kunnen beschikken en dc oostenrijkers omdat zij door dc gezwollen rivierentengevolge der aanhoudende plasregens in hunne opcratiën belemmerd worden. Ook wil men weten dat de laalsten volgens te Weenen vast gestelde plantten geen veldslag zullen waarnemen, voor dat zij door goed versterkte plaatsen gedekt zijn. Volgens bcrigt uit Batavia, is Boni den 28 februarij ge nomen en verbrand, men telde aan onze zijde slechts 15 dooden en gekwetsten. Dc vijand werd overal met zwaar verlies verjaagd en is niet meer gezien. Op hel eiland Nias schijnt de bevolking in de nabijheid Naar men verneemt, zullen de miliciens der ligting van 1858, thans dienende bij de corpsen infanterie, en tot de tirailleur-compagnicn behoorondede verhoogde soldy, door Z. M. aan hen toegekend, niet eerder dan met October a. 6. bekomen. Bij koninklijk besluit van 16 dezer is benoemd tot ont vanger der registratie en domeinen to Woerden, de heer D. Raventhans te Tholcnen te Tholende lieer J. H. SmiUthans surnumerair der registratie en domeinen. Tengevolge van voortdurende ongesteldheid is op hun verzoek, aan de heeren A. van Damme Jr. en J. F. Geijp te Cortgene, door den raad dier gemeente een eervol ontslag verleend uit hunne respective betrekkingen van secretaris en ontvanger van Cortgene, en is met algemeene stemmen tot beide betrekkingen benoemdde heer P. H. van Lis lid van den gemeente-raad le Colijnspiaat, om met 1° junij a. s. als zoodanig in functie te treden. Op de eergisteren gehouden veiling van een vijfde in de ambachtsheerlijkheid van Cats, zijn de heeren J. H. Bybau qq, voor en A. Markusse voor koopers geworden. De koopsom bedroeg f 2,900, met de overname van boomen 1,500 cn 15 pet. onkosten 660,Zamen 5,000, Door gedeputeerde staten van Zeeland is volgens art. 72 der wet van 4 julij 1850 vastgesteld de lijst der 52 ingezetenen dezer provincie, die in 's rijks directe be lastingen, zoo in opcenten als in hoofdsom het hoogst zijn aangeslagenwaarop in dit distriet voorkomen de heeren J. van Damme te Kloetinge 1360,96, mr. P. J. van Voorst Vader f 1313,93, J. P. Kakebeeke f 1286,50 !/2> J. II. L. Vader te Wissenkerke f 1181,42V2L. A. Paar- dekooper te Colijnspiaat f 1094,9372, L G. J. van den Bosch te Kaltendijke f 1057,25, mr. F. N. van der Bilt f 1032,15, A. Kakebeeke f 955,53, G. H. Kakebeeke f 896,19, II. J. Keijl te Wissenkerke f 888,17'/2 A. S. van der Locff f 8S3,04, J. Trimpc te Kloetinge 874,00, mr. C. van Cillers te Hcinkenszand 835,90, J. F. van de Putte f 826,72'/2. In de vergadering van inspecteurs van het lager onderwijs te 's Hagc is een rekwest aan Z. M. den koning, door een der schoolopzieners ingezondenter tafel gebragtin het welk verzocht werd dat er op 's konings verjaardag overal in ons land op de openbare scholen vacantie zou plaats hebben. De vergadering heeft echter geadviseerd, dat het beter is dat op dien dag wel school worde gehouden Uit Neuzen wordt berigt, dat liet vooruitzigt allezins gun stig is om den Nieuwen Ncuzen-Polder tc behouden. De ingelanden hebben bewilligd tot hot annleggen van een' kapitalen binnendijk, welke tot zeedijk zal kunnen dienen. De oostenrijksche consul te Rotterdam heeft de belang hebbenden gewaarschuwd togen valsche obligatien oosten rijksche mctallieken, welke, zoo als to zijner kennis gekomen istc Londen vervaardigd zijn cn die men waarschijnlijk trachten zal, ook hier te lando in omloop te brengen. Voor H. M. de koningin is door een parijsehen fahrickant een prachtigcn gouden vingerring vervaardigdwaarin zich een liorologie bevindt. De nette cn smaakvolle bewerking wordt zeer geroemd, het daarin besloten horologie heeft de grootte van een 10-cents stuk. Uit Leeuwarden wordt de volgende gebeurtenis medege deeld. Een zeer behoeftig man speelde in de thans trek kende staals-loterijhetgeen hij voor zijne vrouw geheim wilde houden, en had liet geluk, dat hem de kapitale prijs van f 25,000 ten deel viel. Toen dc man zulks aan zijne vrouw verhaalde, zcide hem deze, dal zij juist gisteren bij den collecteur een briefje gehaald had, hetwelk zij voor liciu geheim had willen houden De man naar het nommer vragende, zag tot zijne groole vreugde dat dit juist hetzelfde was als liet zijne cn verhaalde zulks aan zijne vrouwdio terstond liet geld ging halen en voor haar aandeel, zijnde '/j,,, dadelijk effecten kocht.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1