N°. 38, 4<5e Jaargang. 185». SrAjourotm] öcr tUegeu. BS1EID1AIM6. BEKENDMAKING. GOESSCHE COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag TVT 1 1 d* TM/Ï Gewone advert enti en worden a 20 ets. de regel geplaatlt. avond, uitgezonderd op feestdagen. j TlciftlKlciff MO lTlGI» Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels k f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags- BESTUREN EN ADMINISTRATIEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; Ter voldoening aan de bepalingen van het reglement op het beheer, onderhoud en do policie der buurtwegen cn voet paden, in deze provincie, dato den 6 julij 1838, in deze gemeente, voor zooveel de buurtwegen aangaat, ingevoerd bij publicatie van den 4 mei 1844. Zullen op woensdag den 1 juni/ 1859, SCHOUW HOUDEN oveü alle de BUURTWEGEN in deze GEMEENTE en worden mitsdien de wegpligtigen en verdere belangheb benden aangemaand en gewaarschuwd om te zorgen dat de voorschreve wegen in behoorlijken staat en geëffend zijn; dat alle laagten slagsporen gaten cn putten behoorlijk aangevuld en de kanten der wegen, van distels, brandne tels en verdere ruigten gezuiverd zijnmitsgaders de water leidingen, sprinken, slooten en gruppen langs de wegen volkomen zijn schoon gemaakt. Alles op de boeten en straf fen bij het meergedacht reglement op de overtreding gesta- tueerd. Aldus vastgesteld door burgemeester en wethouders voor noemd, den 14 mei 1859, om door aanplakking ter gewone plaatsen en insertie in de Goessche Courant ter kennis van belanghebbenden te worden gebragt. Burgemeester en wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden in deze gemeente, dat de blanco verzoek-biljettenom acten en vergunning voor de JAGT en V1SSCHER1J, vermeld -m ait. 5 der wet van den 6 maart 1852, (staatsblad no. 47,) van beden af, op de gemeente-secretarie, kos teloos verkrijgbaar zullen zijn en dat die verzoekschriften behoorlijk ingevuld en onderteekend in den loop dezer maand moeten worden ingediend bij den burgemeesterter op zending aan den heer commissaris des konings in deze provincie. En opdat zulks algemeen bekend zij, zal deze worden afgekondigd aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 14 mei 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, II. C. PILAAR. BINNENLAND SCHE BERIGTEN. Per Telegraaf De antwoorden der regering omtrent het wets-ontwerp op de regterlijkc organisatie worden me', de wijzigingen gedrukt. De behandeling van hetzelve wordt na het reces verwacht, dat in de volgende week zal aan vangen. Bij het onderzoek in de afdeelingen der ontwerpen tot indienststelling der miliciens van 1856 en 1857, waren zoovele bezwaren geopperd dat men betwijfeld of dit zal worden goedgekeurd.. De groote meerderheid heeft zich legen de oproeping en wapening verklaard. Men acht zulks onstaatkundig en vreest dat dit ccnc verkeerde uitwerking ten gevolge zou hebben. Door de tweede kamer is het ontwerp tot cindrcgeling der zaken betrekkelijk de maatschappij van weldadigheid inet toekenning van 3 '/2 millioen, lot voldoening der schuld- cisschers, na langdurige discussie aangenomen met 39 tegen 32 stemmen, vooral op grond van het belang dat de staat de inrigling in stand houde. Na de afstemming van liet ontwerp van wet tot in dienstliouding van do miliciens van 1854 in de tweede kamer der staten generaal, heeft de minister van oorlog bevolen, om op 16 dezer (heden) paspoorlcn aan die miliciens uit te reiken. Men meldt dat de miliciens uit Luxemburg der ligting van 1859 onmiddelijk in dienst zullen worden gestold. Gcene verloven zullen worden toegekend dan wegens ziekte. Volgens een bij het ministerie van koloniën uit Marseille ontvangen telegram van eencn reiziger van Bataviazou Bony op 28 februarjj door onze troepen genomen zijn en verbrand, liet verlies onzer zijds zou van weinig belang zijn. Met zekerheid kan men "Melden, dat door de ncderland- sclie regering op de aanvrage van het pruissische gouver nement, het vrije vervoer door dit land is verleend voor 5725 quintalen buskruid en 100.000 scherpe patronen al hetwelk dezer dagen zal vervoerd worden uit Maag denburg naar WezelKeulen en Coblentz onder geleide van een militair escorte. Rij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bevorderd tot opzigler bij 's rijks waterstaat, 3e klasse, de opzigter 4e klasse, J. G. van Niftrik, te Ellewoutsdijk. Het N. A. Hand. Eff. zegt: «Men wil weten, dat de heer mr. J. J. van Deinse, regter in de arrondissemenls- regtbank te Goes, tot president van die regtbank zal worden benoemd, ter vervulling der vacature ontstaan door het eervol ontslag van den heer mr. F. N. van der Bilt. De heer van Deinse zou alsdan, naar men verzekert, tevens zijn ontslag als lid van de tweede kamer der staten-gene- raal nemen." In de raadsvergadering van zaturdag avond is de rege ling van het onderwijs in deze gemeente afgeloopen. In diezelfde vergadering zijn tot leden der schoolcommissie be noemd de heeren H. K. Dominions van den Bussche en H. C. van Deinse. Nog twee andere punten van behan deling werden afgedaan en de overige aangehouden. Het gewone verslag in een volgend nummer. Hl'LST, 12 mei. Heden voormiddag tusschen 11 en 12 ure ontstond er brand in de schuur op de hofstede van don landbouwer Catolus van Gassen onder de gemeente Sint Jan Steen welke door den wind zoo zeer in hevig heid toenam dat na verloop van een uur niet alleen de schuur maar ook het woonhuis benevens nagenoeg de ge- heele inboedel waaronder al de bouwgereedschappen3 koeijen, 2 runders, 1 stier, 3 paarden en ongeveer 130 mudden gedorschen granen door den brand waren vernield. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd, terwijl de schade aan roerende goederen wordt begroot op 4000. Dit is de tweede brand op deze hofstede binnen een tijdsverloop van nog geen acht maanden. De oorzaak van den brand is onbekend. Men schrijft uit Schagen, dat de stembus uit de gemeente Zijpe bij de verkiezing der prov. staten, door den veldwach ter dier gemeente werd overgebragt en door den burge meester teruggezonden, als eene wets-overtreding. Uit Harderwijk meldt men, dat do ansjovisvangst een aanvang genomen heeft en gunstige resultaten belooft. Eene enkele buis heeft 80,700 stuks aangebragt, die voor 10 cents de honderd verkocht zijn. Men schrijft uit Arlon. De provincie Luxemburg streeft voor goed naar ontwikkeling en vooruitgang. Na de uit- vcening der zoolang gewenschte spoorbaan van Brussel naar Arlon, zal men weldra de middellijn der Ardennen zien tot stand komenwaarvoor de beer Leborgne concessie heeft bekomen. Dit nieuw ontwerp bestaat in een net van spoor banen, bestemd om al de doelen der provincie Luxemburg met de groote middelpunten van handel cn nijverheid onzes lands, zoo als Luik, Verviers, Gent, Antwerpen, enz. te vereenigen, cn daarbij om Belgie in meer regtstreckschc gemeenschap te brengen met Duitschland en met de rijke fransche departementen van Lotharingen en Champagne. Wie had voor Luxemburg, ooit zulke voordcelen durven hopen? De kalk en het pleister; naar allo uithoeken des lands door de locomotieven gebragt, zullen, in den loop des tijds, onze uitgestrekte beiden aan den landbouw nuttig maken. Talrijke kuddengemakkelijk op de binnenlandsche markten te verkoopen, zullen onze lagchcndc velden overdekken. De schoot der aarde zal omwroet zijn geworden om er marmer, schaliën, ijzer- en looderts, en meer andere nog onbe kende rijkdommen uit te trekken. Onze weelderige bosschcn zullen hun aandeel hebben gegeven alom zal de hand dor menschen zigtbaar zijnwaar nu de natuur nog in het wilde leeft. Al de schoone, schilderachtige streken van het groene Ardennen zullen prachtige hoven, grootsche kasteden en elegante lusthuizen dragen. Schoone hoeven zullen er aangelegd worden. Nijverheidsgestichten zullen hare wonderbare watervallen benuttigen, en zich, om zoo te zeggen, op de helling der heuvelen en in het diepe der valeijen nestelen. Hamer en aambeeld zullen alom weergalmen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Naar luid van particuliere berigten uit Genua en Turijn moet het aldaar reeds zoo ver gekomen zijn, dat alleen de fransche, niet de sardinische autoriteiten te be velen hebben en er nog gehoorzaamd worden. Volgens berigten uit Dresden, Stuttgart en verscheidene andere steden hebben zich aldaar dames vereenigingen ge vormd, welke zich op plegtige wijze hebben verbonden, om gedurende den oorlog geene fransche mode-artikelen te dragen of andere voorwerpen van weelde, van welken aard ook, van gelijke herkomst meer te koopen. Op het kasteel Arenenberg, dat, gelijk men weet, aan keizer Napoleon behoortzijn in den jongsten tijd vele kisten met effecten, goud en andere kostbaarheden van Parijs aangekomen, men vermoedt, dat men een en ander voor zekere eventualiteiten in veiligheid heeft willen brengen. ENGELAND. De Londen Gazette bevat eene proclamatie van de koningin betreffende den oorlog. Daarin wordt aan hare onderdanen het bevel gegeven, gedurende den oorlog eene volstrekte onzijdigheid in acht te nemen en de engelsche of internationale wetten niet te schenden, zullende de over treders voor hunne handelingen verantwoordelijk zijn. Omtrent de gevangenneming van Tantia Topee ver neemt men, dat dit beruchte opperhoofd der opstandelingen van alles ontbloot in de omstreken van Jennah was gekomen slechts door een 30tal mannen vergezeld. Daar bij een zijner voornaamste schuldeischors niet betalen kon, schreef deze aan sir Robert Hamilton, dat hij hem Tantia zou over leveren, voor de som die hij van hem hebben moest. Dit aanbod werd aangenomen en zoo viel Tantia in de handen zijner vijanden. Men denkt dat hij tot den strop zal worden veroordeeld. In Piccadily is tegenwoordig een sprekende visch te zien. Dit is ontegenzeggelijk eene verlooning, waarvan slechts zelden voorbeelden zijn gezien. De hier bedoelde visch is eigenlijk eene zeekat. Het spraakvermogen van dit dier verdient echter niet dien ophef, welke de eigenaar er van maakt, want men hoort geen ander geluid dan mama, doch dit dan ook zeer duidelijk. Het dier is overigens goed gedresseerd, strekkende het de regter- of linkerhand (eigenlijk vin) uit wanneer men zulks verzoekt; het gaat regt op zitten, kust zijnen meester, opent den mond, enz., op commando. FRANKRIJK. Men hoeft hier de beste verwachting omtrent den uitslag van den veldtogt en ziet reeds in den geest onze troepen meester van Milaan. Dit gaat zoo verdat er reeds gesproken wordt van do noodzakelijkheidom de artisten van de Comcdie Franpaiso naar Milaan te zenden, wanneer het hoofdkwartier daar zal gevestigd zijn. Uit Alexandrie wordt berigtdat den 3 mei de eerste spade is gestoken tot de doorgraving der landengte, van Suez. BELGIE. Bij het ministerie van oorlog zijn allo maatregelen genomenom op een gegeven oogenblik al do klassen onder de vaandels te roepen cn aldus de toevallen af te weren, welke zouden kunnen ontstaan. In 48 uren tijds zou het effectief des legers op 80 J 100 duizend man kunnen gebragt worden. Met dit doel zijn er aan al dn station-chefs van het land bevelen gezonden. Te Charleroi zal ccrtsdaags een saiiriek blad ver schijnen, getiteld do Uil. liet zal met witte letters op zwart papier gedrukt worden.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1