8CHÜTTS&T GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING- N°. 37, Jaargang. 1859. MM (OUtAMV De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. amiddags» BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. OPENBARE VERGADERING van «en ten iuadhuize aldaar OP ZATURDAG DEN 14 MEI 1859, des avonds ten 7 ore. punten van behandeling. 1. Regeling betrekkelijk het onderwijs. 2. Benoeming leden school-commissie. 3. Berigt uitslag verkiezing van leden der Provinciale Staten. 4. Verantwoording betrekkelijk de gemeente-apotheek 1858. 5. Rekening van de vereeniging van werklieden over 1858. 6. Beschikking over den post van onvoorziene uitgaven der gemeente en van de schutterij over 1858. 7. Wijziging van het brand-reglement. Mededecling ingekomen stukken. PUBLICAN Slot van n°. 36. «Art. 8, D« nalatige in liet vorige art. vermeld, zal dade lijk bij de schutterij worden ingelijfdtegen ontslag van hein die in zijne plaats wordt opgeroepen de diensttijd door hein te volbrengen zal ingaan met het jaar waarin hij is ingelijfd. Koepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen der ge meente, welke op den 1 januarij dezes jaar* hun 25sle jaar zijn ingetreden, hoedanige zijn; die geboren in den jare 1834, om zich van den 16 lot en met den 31 der maand Mei, voor de schutterlijke dienst dezer gemeente, ter griffie, alwaar daartoe dagelijks zal worden gevaceerd, (uitgenomen des zondags) des morgens van 9 tot des namiddags 2 ure, te doen inschrijven en zich vooraf te voorzien van een ge boorte- of doop extract, ten einde zich van hunnen juisten ouderdom ter behoorlijke inschijring te verzekeren en zich door eene verzuimde of onbehoorlijke inschrijving bief Moot te stellen aan de straf hij boven geinsereerd 2de artikel der wel van den 11 april 1827 vastgesteld. Terwijl tevens worden opgeroepen, om zich ter bovenge noemde lijd en plaatse te doen inschrijven, alle manspersonen geboren in de jaren 1825 tol en mei 1833 welke in vorige jaren elders ingeschreven zijn, doch sedert dien tijd binnen deze gemeente zijn komen wonen, met overlegging van het bewijs der vroeger gedane inschrijving in eene andere ge meente, alsmede zoodanige ontslagene militairen en vreem delingen als sedert de laatste inschrijving in de termen der schutterij gevallen en binnen deze gemeente woon achtig zijn. Wordende de personenwelke leeds ingeschreven zijn en deel aan de loting genomen hebben, belioorende tot de tweede klasse, zijnde gehuwden en weduwnaars met een of meer kinderen, welke door sterfgeval of auderzints als nu in de termen der eerste klasse vallen aangemaand otft daarvan almede ten boven bepaalde tijde en plaatse, kennis te geven. Zullende de onderscheidene daarvan te houdene registers op den 1 junij eerstkomende worden gesloten en degenen welke bevonden zullen worden ten deze nalatig te zijn geweest en zich na dien tijd komen aangeven of ontdekt wordenaan het einde der registers ambtshalve worden ingeschrevenonverminderd de daarop vastgestelde boeten en straffen. Kn opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deie worden gepubliceerdgeaffigeerd en geinsereerd in de Goessche Courant. Gedaan ten raadhuize van Goesden 4 mëi 1859. burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11- C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES; van het bureau van stemopneming aldaar, ontvangen heb bende de processen-verbaal van inlevering der stembriefjes en het opmaken der gedane stemming ter benoeming van vier leden voor de provinciale stalen van Zeeland ge houden den 10 en 11 dezer, uit welk laatste proces-verbaal is gebleken dat van de 527 geldige stcmbrieftjes waren uilgebragt op de liecrcn Mr. J. C. R. van der BILT 418 stemmen J. FRANSEN van de I'UTTE 289 en J. W. VADER 200 die mitsdien met volstrekte meerderheid benoemd zijn, ter wijl voor bot vierde tc benoemen lid eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hecren: ,1. 11 BIJBAU met 188 stemmen, en 0. VERHAGEN .182 Brengen overeenkomstig art. 09 dor kieswet ter kennis van een ieder, dat afschriften van genooindc processen- verbaal, ter gewone plaatse in deze gemeente zijn aange plakt en dat gelijke afschriften ter secretarie ter inzage zijn ncdcrgelcgd, waar die dagcljjks (uitgenomen des zondags) van dos voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure zullen voorbanden zijn. Goes, den 12 Mei 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De secretaris R. G. PILAAR BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Uitslag der verkiezingen voor leden van de Provinciale Staten. Van de 934 kiezers in het kiesdistrict«oes hebben 539 ge stemd, waarmede liet getal biljetten in de bussen overeenkomt Van onwaarde zijn verklaard 8 blanco biljetion, 1 waai op geen zegel stond2 waarop aliecn liet woord dezelfde ge schreven was en 1 waarop stond ik benoem de hijgen leden. Het getal geldige stemmen was dus 527 en de vol strekte meerderheid 264. Hebben bekomen de hecren J. C. R. van der Bilt 418, J. Fransen van de Putte 289J. YV. Vader 266, J. II. Bijbau 188, 0. Verhagen 182, zoodat de drie eersten benoemd zijn en over de beide laatsten herstemd moet worden. Verder waren stemmen uitgebragt op mr. C. van Gillers 105, B. van der Mandcre 90, mr. W. G. de Knokke van der Meulen 74, J. 11. L. Vader 41, mr. G. I'. Lens hoek 39, P. Bruggeman 33, B. Vermande 27, inr. J. II. de Laat de Kanter 24, W. J. Janssen 17, C. G. v. d. Bosclt 7, K. J. v. d. Bossche 0, J. W. van Kerkwijk 5, J. K. v. Baaien 5, C. 1'. Lenshoek v. Zwake 5, mr. C. de Witt Hamer 5, mr. P. J. A. van Dam 5, J. A. A. Fransen v. d. Putte 4, F. Ermerins 3, mr. P. J. v. Voorst Vader, A. Smallegange, L. v. d. Moer, J. Vereeke, G. 11. Kakcbeeke W. P. Vis, W. G. de Jonge van Ellemeet, B. V. van der Bilt, W. A. de Laat de KanterP. VerlateW. A. Anemaet, J. C. Kakebeeke ieder 2 en op de volgende ieder 1 stem, J. J. v d. Putte, J. Leij Jz., P. Bruinzeel, mr. J. L. H. Liebert, K. Tazelaar, P. Landsknecht, P. I. Buteux, J. C. D. van den Busscbe, C. C. van den Brink, J. M. Rijk. G. A. Fokker, G, dc Graag, C. Pilaar, I. Willcmse, F. Hieltje, C. van de Vrede, A. S. van der Hoeft, S. van Son, J. de Fouw Jz.F. A. Fransen van do Putte, A. Vaar, J. Trimpe, D. Dominicus, J. Gleruni, J. Kakebeeke. Jz., W. Rembges, J. de Jager, A. de Moor, M. Prumers, G. A. Fokker, Z. Snijder, N. Vcrvcnne, A Nortier, R. T. van Citters en J. P. Kakebeeke. Wijders heeft hot stembureau nog de volgende stemmen nietig verklaard als geen persoon duidelijk aanwijzende, te weten: 5 op van der Bilt, 1. op J. Vader, 1 op Vader, 1 op v. d. Mande, 1 op van Deinsc2 op C. Lenshoek1 op Cornells Lenshoek14 op C. P. Lenshoek4 op F. van de Putte, 2 op J. van de Putte, 1 op Putte. Wij geven dit laatste vooral daaromdat de kiezers bedacht zouden zijn om de namen der genen die op hun biljet vermeld worden juist uit te drukken. In het hooid kiesdistrict Middelburg zijn herkozen de aftredende leden mr. G. A. Fokker, mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, J. van Deinse, mr. IV. Ph. Vis, D. Uijtenhoven cn Z. Snijder. In liet hoofd kiesdistrict zierikiee zijn herkozen de bceren ntr. B. G. Cau cn J. Iloogenboom Bz. herstemming voor liet derde lid tusschen de hecren jiir. J. L. de Jonge die 142 en J. Schalkwijk die 122 stemmen bekwam. In het hoofdkiesdistrict Huis» zijn op den 10 dezer als leden der provinciale staten herkozende hebreu A. G. V. Hombach met 203, G. C. P. Pierssens met 198, A. J. Onghena met 131 cn Judocus Sergeant met 123 stemmen. Voorts bekwamen de heeren J. Sergeant 68 mr. 11. C. van Diggelen 51, J. J. Ferckcn 9, II. J. van den Berge 6 II. M. Lange 6 L. Iloelands Janssen 5 C. II. Collesaer 5 en .4. A. van Racist 4 stemmen terwijl voorts nog op onderscheidene andere personen stemmen waren uitgebragt. Z. M. heeft aan mr. F. N. van der Rilt, op zijn ver zoek met 1 junij aanst. eervol ontslag verleend als presi dent der arrondissements regtbank alhieron zulks onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in do regter- lijke betrekkingen aan den lande bewezen. Door de provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigl in Zeeland, te Middelburg, is in bare zitting van beden bevorderd lot plattelands-heelmeester, de heer L. G P. Roogaertstedelijk heel- cn verloskundige tc Ovczande De boer G. A. van Renlerghem, mcd. chirurg, et ohsl. doctor alhier, heeft zich bij ren gedrukt adres lot dc raw. kamer gewend, waarbij bij zijne bezwaren te kennen geeft, tegen het ontwerp tot goedkeuring cener dading met de Maatschappij tot indijking van op- en aanwassen in de Oostcr-Schelde. Hij betoogt: a. dat de maatschappij in geenerlei opzigt zich heeft waardig gemaakt, de exorbitante opofferingen en voordeelen, welke aan haar bij de overeenkomst worden toegekend; b. dat deze overeenkomst bekrachtigd wordende, de Hooge Regering tevens geregtigd zou worden verklaardom de maatschappij in erfpacht uit te gevenen voor den staat eene jaarlijksche erfpacht te bedingen van grondeigendommen, die niet aan den staat toebehooren, maar aan derden, wier eigendomsregt door den staat in de concessie van 8 October 1849 is geëerbiedigd, en bij concessie van 14 november 1850 is erkend; en eindelijk c. dat even daardoor de regten dier derden, onder welke hij adressant behoort, meer en meer zouden worden gecom promitteerd en welligt te eeniger tijd geheel zouden ver loren gaan. Ont al deze redenenverzoekt hij aan de kamer de overeenkomst niet goed te keuren. Aan den noordoostelijken hoek van den Nieuwen polder, onder Neuzen cn Hoek, is een val ontstaan, die zich reeds over eene lengte van 300 ellen uitstrekt cn waardoor de kruin des dijks op sommige plaatsen ter naauvvernood de breedte van 1 cl behouden heeft. Men koestert de hoop om met een aanzienlijk getal werklieden begunstigd door goed weder den dijk nog te behouden, evenwei heeft men liet raadzaam geacht een ringdijk aan te leggen ten einde dezen vruchtbaren polder, houdende eene schotbare grootte van 267 li. 33 vierk. roeden zoo mogelijk voor doorbraak te behoeden, in den polder staan zes hofsteden en eenige bijzondere woningen, zij werd op octrooi van koning Wil lem in 1816 bedijkt. Te Nieuwediep werd dezer dagen in eene sloot buiten die gemeenteeen drenkeling opgevischt die erkend werd voor een polderwerker uit Hulst, aldaar aan liet dok werk zaam en voor twaalf dagen spoorloos verdwenen. Naar men later verneemt is deze op Paasch-zondag 11. met een paar mariniers slaags geweest en sedert niet meer gezien. Allerlei dubbelzinnige vermoedens liepen onmiddelijk ten nadeele van deze mariniers die thans in verzekerde bewaring zijn gesteld, terwijl bet vermoeden aan eene euveldaadnog versterkt is door het berigt, dat door een marinier het zilveren Iioro- logio met dito ketting, den drenkeling toebehoord hebbende bij een' goudsmit in die plaats is verkocht. Dc polderjongen verdiende met ijver en vlijt het brood voor hem en zijne vier ouderloozc en nog minderjarige broeders en zusters. Eene voorioopige bekentenis van een der mariniers ver wezenlijkt de vrees voor een gepleegde misdaad. De an dere ontkent hardnekkig. Het uitbreken van den oorlog in Italië doet ook te Maas tricht reeds zijne gevolgen voelen Onderscheidene pruis- sischc ambtenarenbij den akenscben-spoorweg werkzaam werden voor de landweer opgeroepen. Do lieer P. Regout verloor desgelijks een aantal zijner duitsche werklieden waardoor thans vijf zijner aardewerk-ovens stilstaan. Men schrijft uit Gorinchem van 4 dezer: Gisteren avond had alhier een droevig voorval plaats. De machinist der stoommcclfabriek van den lieer T. v. A. liet aan de eenige nog jeugdige dochter van J. H. D. en hare moeder bet inwendige der fabriek zien, terwijl do machinerie in werking was. De kleederen der dochter, die tc digt een der raderen naderde, geraakten daarin verward met het onge lukkig gevolg, dat zij in liet bijzijn van hare moeder en den machinist, haren minnaar, werd medegcsleept cn ten ecncnnule vcrmorseld. Men verzekertdat jhr. M. Salvador voornemens zou wezen, om, indien zicli gccne hinderpalen in den weg op doen (de volmagtom in vreentde dienst to gaan cn het verlcenen van den officiersrang in liet sardinisehe leger,) de zaak der vrijheid in Italië met hel zwaard tc helpen steunen. (f7. Cl) Per telegraaf. TWEEDE KAMER der STATEN-GENERAAL 12 Mei 1859. Rij do meeste leden der tweede kamer heelt hel ontwerp van wet tol verlenging van den diensttijd dor miliciens van 1854 eene onaangename verrassing tc weeg gebragt. Dit was weinig in overeenstemming met dc mcdedeelingen door di1 regering gedaan.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1