ï(i Jaargang. SCHÜTTERY. JN°. 35, 1859. PUBLICATIE. PUBLICATIE. OPENBARE VERGADERING GEMEENTE-RAAD TE GOES, GOES» COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag J avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags» Gewone advertentiën worden a 20 ets. de re|ml geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels, a fT>50 behalve het zegelregt. 1 BESTUREN EN ADMINISTRATION. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, maken bekend: dat het onderwijs op de (ranscho-school voor jonge juf vrouwen, gedurende den gewonen morgenschooltijd, weder zal aanvangen op maandag den 9 dezer. Goes, 5 Mei 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. P I L A A R. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS vak GOES Gezien de wet van 11 April 1827 (Staatsblad no. 17) betrekkelijk deOPRIGTING van SCHUTTERIJ KIM en speciaal de artikels 1, 2, 7, 8 en 9, luidende als volgt «Art. 1- leder ingezeten van liet rijk, die op den 1 Januarij van elk jaar zijn 25ste jaar zal zijn ingetreden en zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, zal ingevolge de bepalingen dezer wet, daartoe opgeroepen zijnde, verpligt wezen de schut- terlijke dienst uit te oefenen. «Art. 2. Als ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer wet, beschouwd a. Alle Nedeilanders, binnen het rijk hun gewoon ver blijf houdende. b. Alle vreemdelingen, binnen het rijk woonachtig, welke bun voornemenom zich aldaar te vestigenzullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdruk kelijke verklaring, betzij door bet werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van bun bestaan. De tijdelijke uitoefening van hun bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking gelijk die van leerling, knecht enz., kan op zichzelven niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen om zich in dit rijk te vestigen. (Vervolg later.) Rapport der commissie belast geweest met de nieuwjaars-uitdeeling op den 1 Januarij 1859. Als naar gewoonte heeft tic commissiebelast geweest met de uitdeeling van eetwaren en brandstoffen op den jongsten nieuwjaarsdagde eer hierbij aan UEd. een kort verslag harer verrigtingen aantebicden. De verstrekking bestond wedereven als de laatste jaren, uit een ned. pond tarwe kropbrood en drie oneen spek voor ieder persoon, benevens 20 turven voor elk gezin het aandeel voor de kinderen werd op de helft gebragt. Builen de lijst werd aan enkele schamele invalide armen een aandeel te buis bezorgd en bad de uitdeeling als naar gewoonte van 1 23 ure plaatswaarbij het dagelijksch bestuur tegenwoordig was. Doordien de levensmiddelen zoo veel minder in prijs waren dan vroeger en de inschrijvingen iets meer hebben bedragen, zag dc commissie zich in staat gesteld op den 29 Januarij aan ieder die van de uitdeeling genoten had, nog '20 lurven te verstrekkenhetgeen zij beter achtte als eene buitengewone uitdeeling te doen voorkomen dan dc portiën op den nieuwjaarsdag zelve te vergrooten, omdat de bedeelden anders welligt in volgende jaren op eene even ruime bedeeling zouden rekenen en deze bij eenige meerdere duurte niet zou kunnen gegeven worden. Andere bijzonderheden zijn niet te vermelden zoo dat wijonder overlegging van natemeldcn stukken onze laak meenen volbragt te hebben. Wij voegen hierbij: 1°. lijst der inschrijvers en giften. 2°. lijst der bedeelden, met vermelding van ieders aandeel. 3°. de verantwoording van het te dezer zake gehouden beheer, en 4P. het contract met de bakkers aangegaan. Goes, den 29 April 1859. (gel.) J. A. A. FRANSEN van de PUTTE, Lid van den raadvoorzitter. L. C. de PEVAL, Lid van de spijsuildceling. T. PIETERSE Lid van bet burgerlijk armbestuur. P. A. JANSSEN, Lid van do hervormde diaconie M. de DREU, Lid van dc chrislel. afgnsch. diaconie. F. A. SUSIJN, Lid van bet r. k. par. armbestuur J. RISSEEUW, ircrctni it. VERANTWOORDING van de commissie tot uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffenop den nieuwjaarsdag van 1858. O NI' VANG. Van heeren leden van den gemeente-raadbet bedrag der gecollecteerde en ingeschreven gelden volgens lijst j 498,00 Hetgeen blijkens de ton vofigen jure gedane verantwoording toen in kas is gebleven - 16,02. Tolaal ontvang 5I4.023. UITGAAF. Aan J. le Clkrcq voor 327,5 ned. pond tarwe kropbrood a 9 V2 ct. bet pond f 31,00. Aan J. Sciieële, voor 336 ned. pond - 31,92. Aan B. M. den Boer, voor 325 n. pd. - 30,873. Aan J. 11. van Oost, voor 330 n. pd. - 31,35. Zamen 1318 ned. pond brood f 125.203. Aan J. C. van Hoeff, voor 307,2 ned. pond. spek a 74 cent 't pondf 226,59. Aan schipper Wapstra voor 95 tonnen korte turf a 693 cent 66;023. Aan schipper Heilkema voor 100 tonnen korte turf a 65 cent - 65, Aan G. de Jonge Hz. voor 600 turven- 4,80. Aan P. van Paassen, stoeiloon - 3, Zatncn brandstof - 138,82'. Aan C. van Maldegf.m, vader in bet weeshuis, gedaan verschot- 5,17. Aan de weeskinderen voor liet rondbrengen der biljetten en het schoonmaken van het scliool- locaal waarin de uitdeeling is geschied - 5, Aan de politie agenten voor adsistcnlie en surveilleren bij do bedeeiing- 3, Aan den secretaris der commissie verschot van zegel- ,35. Totaal uitgaaf f 504,14. De geheele ontvang bedraagt 514,023. uilgaaf - 504,14. Zoodat bij do commissie in kas blijft f 9,883. Goes, den 29 April 1859. J. A. A. FRANSEN van de PUTTE. Lid van den raad, voorzitter. L. C. de PEVAL, Lid van dc spijsnildeeling. T. PIETERSE, Lid van bet burgerlijk armbestuur. P. A. JANSSEN, Lid van do hervormde diakonie. M. de DREU, Lid van de Christel, afgcscli. diaconie. F. A. SUSIJN, Lid van bet r. k. p. armbestuur. J. RISSEEUW, Secretaris van den den 2 Mei 1859. Afwezig dhr. Soulemiatn. uitlandig en mr. van Voorst Vader, ongesteld, beide met kennisgeving. De notulen van de voorgaande vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. Burgemeester en wethouders stellen voor, ter voldoening aan de wet van den 13 augustus 1857, over te gaan tot de regeling van het lager onderwijs in de gemeentewaartoe zij een ontwerp van een besluit voordragen bepalende: dat er zullen zijn 5 scholen voor openbaar lager onderwijs, waarvan 3 voor het gewoon lagertwee voor het meer uitgebreid lager onderwijs. dat die scholen zullen zijn verdeeld, als volgt: Eene voor de kinderen van bedeelden en weezen. oc minvermogenden en niet bedeelden. a «iet vallende in eene der genoemde cathegorien. fransche school voor jongens, dito voor meisjes. alsmede om dc volgende jaarwedden aan de onderwijzers en hulponderwijzers toe te kennen. Aan den hoofd-onderwijzer op de armenschool 600. benevens 100,voor gemis van vrije woning, de hoofd onderwijzers der beide andere scholen ieder 1000,en bovendien aan een der onderwijzers f' 150,vergoeding voor gemis van vrije woning. aan den hoofdonderwijzer der fransche school voor jon gens 1200,--. de hoofdonderwijzeres der fransche school voor meisjes 1000,—. aan ieder hulponderwijzer op de scholen voor lager on derwijs 300, den hulponderwijzer op de fransche school voor jongens de hulponderwijzeres op de fransche school voor meisjes aan ieder kweekeling der le klasse, op de hollandsche scholen 50, aan idem der 2e klasse 30, Tot bestrijding van welke kosten van de ouders der kin deren een schoolgeld zal worden gevorderd, nader hij raads besluit vastlestellen. .Wijders blijkt uit de voorgelezene toelichtingen, dat de voorgestelde regeling f 855,meer zal kosten, dan tegen woordig daarvoor betaald wordt- Dit voorstel komt in behandeling. Dhr. mr. Saaijmans Vader acht de drie nederduitsche scholen voor het lager onderwijs voldoende; de fransche scholen voor jongens en meisjes behooren zijns inziens tot het middel baar onderwijs en zijn geene dadelijke behoefte voor den burgerstand; hij acht zich bezwaard met de verzorging van al die jaarwedden en verdere ongelden, waardoor de begrooting met ruim f 850,zou verhoogen. De Voorzitter antwoordt daarop, dat ook hij vroeger heeft vermeend dat de fransche scholen behoorden tot het mid delbaar onderwijs, doch een naauwgezet onderzoek heeft hem tot andere gedachten gebragt; daar zij volgens de vorige wet scboleu van lager onderwijs waren en de nieuwe wet bepaalt, dat zoolang het middelbaar onderwijs niet geregeld is, de bepalingen zoo veel mogelijk ook daarop moeten worden toegepast, behooren die scholen als lagere beschouwd te blijven wat de verhooging der benoodigde gelden betreft, dit is niet zoo schrikwekkend, om zich daardoor van eene regeling overeenkomstig de wet te laten terughouden. Dhr. v. d. Bosch gelooft dat een voornaam punt onaange roerd is geblevennamelijk of de beide fransche scholen oorspronkelijk wel openbare scholen geweest zijn of niet integendeel die scholen zijn opgerigt door particulieren die van lieverlede legen genot van eenige subsidie onder het gemeente bestuur zijn gekomen om dit punt naauwkeurig te kunnen onderzoeken, wenscht hij de zaak aan te houden tot eene volgende vergadering, omdat van de beantwoording de vraag afhangt of het werkelijk gemeente scholen moeten zijn. Dhr. van Kerkwijk geeft als zijne zienswijze te kennen, dat de heide fransche scholen, wat zij ook vroeger geweest zijn, onder zekere te stellen voorwaarden en genot van ma tige subsidie van de gemeente, behooren verklaard te worden bijzondere scholen. Na nog eenige discussie, wordt het voorstel van den heer van den Bosch oin de zaak aan le houden, ondersteund dooi de heeren van de Putte en Smallegange, met algemeene stemmen aangenomen. (Vervolg hierna.) Verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. Wij herinneren nogmaals de kiezers, dat de verkiezing van vier leden voor de provinciale staten, in plaats van de heeren J. C. ft. van der BiltJ. Franssen van de Putte, J. VU. Vader en B. van der Mandere, aanstaande dingsdag geschiedt: dat het stembiljet niet mag worden onderteekend en niet gesloten behoeft te zijn. Zoo zulks niet vroeger ondervonden werd, zal men thans bij de zoovele en uiteenloopende aanbevelingen van kandidaten, het gemis aan eene kiesverecniging zeker gevoelen. Zij ook ieder vrij in zijne keuze, kan toch alleen eene wisseling van gevoe lens uit den chaos van dc vele in aanmerking komende kandi daten lot een goed eenparig besluit leiden. Bij dc thans be staande verdeeldheidis wel aannemelijk dat eene eerste stemming geene meerderheid geven zalzijn wij dus wel onderrigt dat het voornemen tot daarsteiling van een districts- kiescollegie zou aangegeven zijn, dan kan mogelijk eene spoedig gewenschte tot stand brenging daarvan nog van invloed zijn bij eene misschien tweede vrije keuzo. BINJfBNLAIfDSCHE BEBIGTEN. Per telegraaf. De discussiën over de wets-ontwerpen betrekkelijk het tarief van in- en uitvoer, benevens de wij ziging der tarieven op do belastingen, bij de eerste kamer der slaten-generaal, zijn bepaald op aanstaanden zalurdag. Door de regering is aan de kamers voorgesteld 1°. Een ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk VIII (dep. van Marine) der slaatsbegrooting van het dienst jaar 1859. De verhoogingen bedragen gezamenlijk de som van f 2,265,000, waardoor hel eindcijfer van hoofdstuk VIII wordt gebragt op f 10,249,025,16'/a. Tot dekking van do uitgaven zullen nader wettelijke bepa lingen worden gemaakt. Tot toelichting van deze aanvrage wordt in de memorie van toelichting gezegdZoo als de toestand van Europa in de laatste maanden van het vorig jaar, toen dc gewone slaatsbegrooting werd vastgesteld scheen loe te laten, dat het voorzien in dc meest geschikte middelen voor 's lands verdediging te water over eenige jaren wierd verdeeld, de veranderde omstandigheden des tijrls maken liet voor dc re gering ten duren pligt, te zorgen, dat liet aanschaffen van die middelen, met meer spoed worde doorgezet. Wel is er voer hel tegenwoordige geen dreigend oorlogsgevaar voor

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1