i\°. 84 40c Jaargang. 1859. ■dl mmm (OIRAVT, 'ïfSi&sgfi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j mm n -m m J Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. j LtJIcI/cI'IICIcI'Ö' w 1yjL01» I Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. Aaij.toestcd.iiig. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat op woens dag den tl den Mei 1859 des voormiddags ten 10 ure, door één hunner leden daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den hoofd-ingenieur in het 1de district van den waterstaat, in een der localen van het provinciaal be stuur te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zullen worden aanbesteed De noodzakelijke vernieuwingen en her stellingen met eenige verbeteringen, alsmede het onderhoud, aanvangende 1 Julij 1859 en eindigende den 31 De cember 1881, van de PROVINCIALE WATERSTAATS-WERKEN en WE GEN, in 19 pereeelen. Deze aanbestedingen zullen geschieden mei inbegrip der vereischle levering van materialen, en verder zoo als in het bestek en voorwaarden is bepaald. Dit ligt ter lezing aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zeeland aan het bureau van den hoofd-inge nieur, alsmede bij de ingenieurs van den waterstaat, en wijders op de gewone plaatsen. Den vierden, derden en tweeden dag vóór de besteding zullen de noodige aanwijzingen worden gedaan, terwijl aan het bureau van den hoofd-ingenieur te Middelburg voor de werken in liet algemeen en bij de ingenieurs voor de werken onder eiks ressort behoorendenadere inlichtingen te be komen zijn. Middelburg den 29 April 1859. De Gedeputeerte Staten voornoemd, S. van HEEMSTRA, voorzitter. S. van dek SWALME, Griffier. BIWNENLANDSCHE BERIGTEN. Heden avond ten 7 ure gemeenteraadter behandeling der volgende punten: 1. regeling van het onderwijs in de gemeente; 2. berigt vertrek van den heer Gonrad en ver zoek ontslag als lid der school-commissie3. Verzoek van het burgerlijk armbestuur om magtiging tot verhooging der begrooting van 1850; 4. benoeming stembureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten; 5. overlegging jaarverslag van den toestand der gemeente, over 1858; 6. Idem proces-verbaal van kas-qpneming; 7. idem van eene teekening der ontgraving van de fundering der nieuwe gevangenis8. mededeeling van ingekomen stukken, Bij het onderzoek in de afdeelingen van de eerste kamer der staten generaal van liet voorstel van den heer Sloet, nopens de afkoopbaarheid der tienden, zijn de volgende drie vragen ter sprake gebragt en overwogen, namelijk: 1. kan eene af koopbaarheid der tienden, zoo als die thans wordt voorgedragen, beschouwd worden te strekken tot voordeel of tot nadeel van den landbouw; 2. moet een voorstel als het onderhavige geacht worden te zijn in over eenstemming qf in strijd met de grondwet; 3. is het kei zerlijk decreet van 22 januarij 1813, waarbij de nog be staande tienden met grondrenten op eene lijn gesteld en dus af koopbaar verklaard zijn, al dan niet verbindend te achten? Omtrent al deze vragen waren de gevoelens ver deeld, vooral omtrent het tweede punt heerschte veel verschil. Terwijl van de eene zijde de grondwettigheid werd volge houden, werd van dc andere zijde het tegendeel beweerd, vermits de hier voorgedragen ontzetting van eigendom niet zou geschieden ten algemee.ncn nutte. Vele leden, die eene afkoopbaarheid van tienden wcnschelijk achten, zouden gaarne aan het voorstel hunne goedkeuring gevenware het niet dat zij daarvan terug gehouden wierden door be zwaren betreffende de billijkheid en de uitvoerbaarheid der voorgedragen bepalingen Door lien word de wel als hoogst onbillijk en eenzijdig beschouwd. Ook tegen de verschil lende artikelen zijn vele bedenkingen gemaakt. Naar wij vernemen, zal eeilang van regeringswege eene voordragt aan de tweede kamer worden gedaan tot verhoo ging van hoofdstuk 10, dep. yan oorlog, der staatsbegroo- ling voor 1859. Men verzekert, dat die verhooging tnsschen dc 2 ii 3 millioen zal bedragen hetgeen berekend wordt voldoende te zijn om gedurende oen jaar twee vroegere lig- lingen in dienst te houden een maatregel vau voorzorg, ook in 1818 gebezigd. De Staats-Courant bevat een koninklijk besluit van 19 april 11. waarbij een vergelijkend examen wordt ingesteld voor diegenen welke in aanmerking wonschen te komen ais surnumerair bij dc directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen. Bij dit besluit wordt aangewezen welke kundigheden en hoedanigheden de aspiranten moeten bezitten en welke formaliteiten zij te vervullen hebben. Daarnevens gaat eene ministeriele beschikking bepalende dat er in 1859 zullen worden aangesteld acht surnunierairen, dat op 1 2 julij a s. en volgende dagen het vergelijkend examen zal worden gehouden en de aspiranten zich tot 11 junij a. s kunnen aanmelden. Uit de circulaires door de hoeren Soutendam, Broekman Co. onder de ingezetenen alhier verspreid, zien wij, dat genoemde heeren met toestemming van het bestuur, voornemens zijn eene gasfabriek daar te stellen. Begrijpe ieder nu zijn belang wel, dan za! eene ruime en algemeene deeleming mogelijk spoedig een einde maken aan het meermalen be sproken punt der slechte verlichting in deze gemeente. In de vorige week is te Kruiningen aanbesteed het bou wen eener meestoot met stampwerk, waarvan aannemers geworden zijnwat de meestoof betreftde heeren H. J. Polderman c. s. te Kruiningen, voor 17,400 en van het stampwerk de heer de Vlaeming te Kieldrecht voor 1600, Wij maken do vrienden van den sterrenhemel opmerkzaam dat zondag avond, den 8 mei e. k., ten 8 ure 17 min. eon zamenstand tusschen de planeet Salurnus en de maan zal plaats hebben. Hoewel dit elke maanperiodo het geval is, is deze zamenstand echter daarom merkwaardigomdat Salurnus alsdan door de maanschijf zal bedekt worden en dien ten gevolge een uur lang onzigtbaar zal zijn. De maan zal dan ongeveer haif verlicht en de ring van Salurnus vrij breed geopend zijn, De bedekking zal aan het ooste lijke of onverlichte gedeelte der maan een aanyang nemen; ten 8 ure 47 min. raakt de donkere rand der maan het middenpunt van Salurnus; ten 9 ure 16 min. zal dat punt aan den verlichten rand der maan weder zigtbaar worden. Inzonderheid zal dit verschijnsel met het gewapend oog naauwkeurig kunnen worden waargenomen. Door den heer Stevens te Bergen-op-Zoom is een voor die stad gevangene buitengewoon groote sleur naar Antwerpen verzonden. Bij eene lengte van 2 ned. ellen woog hij 100 pond. Men verzekert, dat de aardappelen in de provincie Gro ningen tegenwoordig zoo laag in prijs zijndat zij voor 10 cent liet mud aan de branders worden verkocht. De Vcend. Cl bevat eene advertentiewaarin iemand het geëerde publiek aankondigt, dat hij zijne vrouw weder voor een eerbaar karakter verklaart. Men leest in de Wekker: De Indische Schoolbode van November 1858 bevat een artikel dat er verre van is om de kwcekelingen in Neder land aan te moedigen gehoor te geven aan de schijnbaar schoone voorwaarden waarop die jongelieden zich lot de dienst in de indische bezittingen verbinden Het stuk door een ondorwijzer-kwcekcling, de heer IV. H. Snethlage onder- teekojid, daalt in zeer vele bijzonderheden af, waaruit blijkt, dat f 75,'smaands in Indie geen rondkomen toelaat. Die bijzondorheden hier over te nemen is ondoenlijk, doch liet is ons wel veroorlooid, dio jonge lieden, welke in zich de roeping gevoelen hij eventuele uitnoodiging als kweeke- lingen bij het indisch schoolwezen zich aan te bieden, aan te raden zich eerst te vergewissen van den waren stand van zaken; hunne ouders, voogden en onderwijzers zullen zeker gaarne zooveel inlichtingen op dit punt bijeen verza melen als slechts mogelijk zij. BUITENLANPSCHE BEBIGTEN. DU1TSCHLAND. Behalve een batig saldo van 20 millioen roebels, vertoont liet Russische budget nog een batig slot van 10 millioen, voortspruitende uit de belasting op den brandewijn. Men weet, dat do pachters van dit geestrijk vociit zich beklagen over do vorderingen die de matigheids-genootschappen in Rusland thans maken. Men heeft hun eenvoudig geantwoord, dat, zoo men thans minder brandewijn drinktdit alleen een gevolg is van dc slechte qualitcil, die do pachters leveren. ENGELAND. In liet city article van de Times wordt gemeld dat reeds voor I a 2 maanden te gelijktijdig door Rusland en Frankrijk bij een der groote handelaren in landkaarten te Londen, aanzienlijke bestellingen zijn gedaan van kaarten en platen van de engelsehe kusten en vestingen, van de engelsche stations in de middelansche zeealsmede van de kaarten van al de havens en kusten van Indie. Ook voor spanje is onlangs eene dergelijke bestelling gedaan. Hetzelfde blad deelt mede dat de laatste tijdingen van liet vaste land eene groote bedrijvigheid in het arsenaal en op de werven van Woolwich hebben doen ontstaan. Een gouvernements koerier is met speciale bevelen van het arsenaal aangekomen. De dépêchehield naar men zegt, belangrijke instructien voor het onmiddelijk in gereed heid brengen van eene groote hoeveelheid oorlogs materi eel, ten einde op alles voorbereid te zijn. De chefs der verschillende departementen te Woolwich zijn per telegraaf naar het ministerie van oorlog te Londen ontboden. Meer dan honderd duizend kogels en bommen en honderd stukken belegeringsgeschut enz., zijn door het arsenaal van Woolwich afgeleverd, om naar Gibraltar te worden getransporteerd, buitendien is een daaraan geëvenredigd aantal bommen voor Malta en de jonische eilanden afgeleverd. Onder de geruchten weike heden in omloop waren behoort ook het volgendeeen oostenrijksch diplomaat zoo schrijft men uit Parijsheeft zich voor 240,000 gulden een afschrift van een geheim tractaat tusschen Frankrijk en Sardinië weten te verschaffen. Keizer Napoleon garandeert daarin aan koning Vicior Emanuel het bezit van Lombardije, waar tegen Sardinië de vestiging van het gezag van prins Napoleon te Rome en Mural in Napels zal in de hand werken. Ook van den linker Rijnoever moet in dit tractaat sprake zijn. - Als een voorbeeld hoe een man van eenig talent, nijverheid en zielskracht zelfs in het aristocratisch Engeland vooruit kan komen, noemt men de heer YV. H. Adams van Boston, in dat graafschap nieuw benoemd attorney- general voor de kolonie Hong-Kong, die de maatschappelijke ladder langs de volgende sporten is opgeklommen. Als letterzetter begonnen, werd hij achtereenvolgensvoorlezer, verslaggever, onder-redacteur, redacteur en eigenaar van een nieuwsblad, regtsgeleerdelid van het parlement en attorney-general. FRANKRIJK. Officieel wordt gemeld, dat de oostenrijksche troepen de Ticino zijn overgetrokken, de vijandelijkheden beginnende. Volgens een telegram uit Parijs had er tusschen de oostenrijksche en piemontesche troepen hij Buffalora een gevecht plaats gehad, waarna de piemontezen zich terug getrokken hebben. Voor eenige dagen werd melding gemaakt van een gerucht, dat tijdens de afwezigheid des keizers, de keizerin, onder den titel van regentes, de regering zou aannemen. H. M heeft reeds werkelijk deelgenomen aan de minister raad, onder voorzitterschap des keizers gehouden en aldus een aanvang gemaakt met zich op hare toekomstige taak voor te bereiden. Voorzeker een feit van hooge beteekenis. Ten bewijze met hoeveel graagte de dagbladen te Parijs op dit oogenblik gelezen worden, kan dienen, dat de Patrie, die in de laatste dagen 10.000 exemplaren in het uur drukte, thans aankondigt, dat hij voortaan 20.000 ex. in het uur zal drukken om de nieuwsgierigheid van het publiek te bevredigen. Eene oude boerin in de omstreken van Cognac, die zeer eenvoudig leefde, heeft aan hare nichtjes en neefjes een millioen fr. nagelaten. Men vond o. a. in haren kelder 15 st. cognac, die zij scheen vergeten te hebben en voor con gedeelte met 1000 fr. por hectoliter betaald werden. Laatste tocrigten. Wecnen30 april. Er is een manifest van den keizer verschenen, waarin de oorlog aan Sardinië verklaard wordt. Berlijn, 30 april. Men spreekt van een nieuw voor stel lot bemiddeling uitgegaan van Engeland, Pruissen en Rusland. Volgens dat voorstel zouden de operation ge schorst maar de krijgstoerustingen gehandhaafd worden. Men voegt cr hijdat Frankrijk hieraan zijne adhaesic zou hebben gegeven. Turijn1 mei. Dc oostenrijksche troepen zijn met 20 bataillons op sardiniscli grondgebied geruktterwijl bij Novarra de vijandelijkheden reeds begonnen zijn. Twee

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1