N°. 33 i(l Jaargang. 1859. GEMEENTE-RAAD TE GOES, PUBLICATIE. BEKENDMAKING. mmm COURANT, n v" De uitgave dezer Courant gesohiedt Maandag en Donderdag TV 1 6»C A ™1 I Gewone advertontiën worden a 20 ets. do regel geplaatst. avond, uitgezonderd op feestdagen. g 011 lI1 flil AlHll. Geboorte-, Huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 Do prfjs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O l j behalve bet zegelregt. De inzonding van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuizb ai.daar OP MAANDAG DEN 2 MEI 1859, DES AVONDS TEN 7 URE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Regeling van het onderwijs in de gemeente. 2. Berigt vertrek van den heer Conrad en verzoek ont slag als lid der school-commissic. 3. Verzoek van het burgerlijk armbestuur om magtiging lot verhooging der begrootiug van 1859. 4. Benoeming stembureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten. 5. Overlegging jaarverslag van den toestand der gemeente, over 1858. 0. Idem proces-verbaal van kas-opneming. 7. Idem van cene teekening der ontgraving van de fun dering der nieuwe gevangenis. 8. Mededecling van ingekomen stukhen. HERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat: Dat de herijk der nederlandsche maten en gewigten, over den jare 1859, in deze provincie zal worden aangevangen den 2 Mei aanstaande en gesloten den 30 Julij daaraan volgende. Dal lot den herijk binnen deze gemeente ook speciaal voor 'slleer Hendrikskinderen, 's Gravenpolder, Kaltendijke c. a 'sileer Abtskerke c. a.Wolphaartsdijk en Kloelinge als mede voor de overige gemeenten van dit district van waar men zulks verkiezen zal, zal worden gevaceerd, in het lokaal van den ijk in de zoogenaamde Hoogc Boomen, van Woens dag den 25 Mei tot en met Zaturdag den 30 Julij daar aanvolgende, des voormiddags van acht tot des middags twaalf ure, dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Dat wat de gemeenten ten platten lande betreft, voor de verificatie en den herijk der nederlandsche maten en gewig ten zal worden gevaceerd, als volgt: Te Krabbendijkeook voor Rüland, Eath en Waarde, op Maandag den 2 Mei, des voormiddags van IO tot 1 ure, voor Waardeen des namiddags van 2 tot 6 ure, voor Rilland. Op Dingsdag den 3 Mei, des voormiddags van 8 tot 2 ure, voor Bath; en des namiddags van 3 tot 7 ure, alsmede op Woensdag den 4 Mei, des voormiddags van 7 lot 1 ure, voor Krabbendijke. Te Kruiningen, ook voor Yerseke, op Woensdag den 4 Mei, des namiddags van i'/t lot TVi ure, voor Yerseke. Op Donderdag den 5 Meides voormiddags van 7 tot 1 ure, en des namiddags van 2 tot 7 ure, alsmede op Vrijdag den 6 Mei, des voorm. van 7 tot 12 ure, voor Kruiningen. Te Kappelle, ook voor Wemeldinge en Schore, op Vrijdag den G Mei, des namiddags van 4 tot 8 ure, voor Schore. Op Zaturdag den 7 Meides voormiddags van 10 tot I ure en des namiddags van 2 lot 6 ure, voor Wemeldinge. Op Maandag den 9 Mei, des voormiddags van 8 tot I ure en des namiddags van 2 tot 8 ure, voor Kappelle. Te Baarland, ook voor Hoedekenskerke, Ellewoutsdijlt en Oudelande, op Dingsdag den 10 Mei, 'svoormiddags van 10 tot 1 ure, voor Oudelande, des namiddags van 2 tot 6 ure, voor Ellewoulsdijlc, van 6 tot 8 ure, voor Baarland en op Woensdag den 11 Mei, des voormiddags van 7 tol 1 ure, voor Hoedekenskerke. Te Heinkenszand, ook voor 's Heer Arendskerke, Nisse, Dorsselen, 's Hecrenhoek, Ovezand en Driewege, op Donder dag den 12 Mei, des voormiddags van 8 tot 1 ure en dos namiddags van 2 tot 6 ure, voor 'sHeer Arendskerke. Op Vrijdag den 13 Mei, des voormiddags van 8 lot 1 ure, voor Dorsselencn des namiddags van 2 tot 7 ure, voor 's Heerenhoek. Op Zaturdag den 14 Mei, des vooriniddags van 7 tot 10 ure, voor /Visie en van 10 tot 1 uro, voor Driewege, en des namiddags van 2 tot 6 ure, voor Ovezand, en op Maandag den 16 Meides voormiddags van 8 tot 1 ure en des namiddags van 2 tot 5 ure, voor Heinkenszand. Te Cortgene, op Dingsdag jjen 17 Mei, des voormiddags van 7 tot 1 cn des namiddags van 2 tot 4 ure. Te Wissenkerke, ook voor Gcersdijk cn Kamperland, op Woensdag den 18 Mei, des voormiddags van 8 tot 11 ure, voor Geersdijkvan 11 lot 2 urovoor Kamperland; cn namiddags van 3 tot 7 ure cn op Donderdag den 19 Mei, des voormiddags van 7 tot 1 ure, voor Wissenkerke. Te Colijnsplaatook voor Cats, op Donderdag den 19 Meides namiddags van 5 tot 8 urovoor Catscn op Vrijdag den 20 Mei, des voormiddags van 7 tot 1 uro en des namiddags van 2 tot 5 ure, voor Colijnsplaat. Wordende de belanghebbenden herinnerd, dat ook de kleine gewigten voor den goud- cn zilverhandel en de medicinale greinen aan eene jaarlijksche verificatie zijn on derworpen; dat de maten en gewigten, welke niet behoorlijk gezuiverd, schoongemaakt, droog en voor den ijk bekwaam worden aangeboden, onherijkt teruggezonden zullen worden; alsmede aan de bepalingen van art. 4 van het reglement op den herijk der maten en gewigten in deze provincie, van den 15 Fcbruarij 1822, volgens welke een ieder zijne maten en gewigten ter herijking moet aanbieden aan den arrondissements-ijkor van hel district in hetwelk hij woont. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gepubliceerdgeaffigcerd en geplaatst in de Goessche Courant, mitsgaders exemplaren van dezelve ge zonden aan de plaatselijke besturen der gemeenten ten plat ten lande in dit district, tot informatie. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 April 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat dat het kohier van de plaatselijke belasting op do HONDEN over het loopende dienstjaar gearresteerd door den gemeente raad den 24 maart II. en door iieeren gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 15 dezer maand, aan den gemeente-ontvanger ter invordering toegezonden is; mitsdien ieder belastingschuldige vermanendeom het deswegens ver schuldigde ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 23 April 1859. Burgemeester cn Wethouders voornoemd M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen hij deze ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente: Dat de PATENTEN over het dienstjaar 1858, (loopende van 1 mei 1858 tot ultimo april 1859), aangevraagd ge durende het derde kwartaal van dat jaar, ingevuld gereed liggen en tot derzoiver afgifte, ter secretarie zal gevaceerd wordenvan lieden af tot den 13 mei e. k. uitgenomen des zondags, dagelijks van des voormiddags negen tot dos namiddags twee uro. Wordende de belanghebbenden vermaand0111 dio af haling in persoon te verrigten cn zich den bepaalden tijd ten nutte te maken ton cindo van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art. 2 van Zijner Majesteits besluit van den 17 october 1820 de onafgehaalde patenten of do afschriften van dezelve door eenen deurwaarder dei- directe belastingen, onverwijld aan de patentpligtigen moeten worden uitgereikttegen betaling van tien centwaartoe dan ook den 14 mei en volgende dagen zal worden overgegaan. Gedaan-ten raadhuize van Goes, den 28 april 1859. Burgemeester cn wethouders voornoemd, M. I». BLAAUBEEN. Do Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. „De eerste kamer der staten generaal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. -Onder de in de zitting ingekomen bescheiden behooren de volgende wets-ontwerpen door de tweede kamer aan genomen dat tot het verleenen van tiend-vrijdom ter bevordering van landverbetering dat tot regeling van de afschaffing der slavernij in Neder lands Oost-Indië; dat tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1856; dat tot herziening van het tarief van regten van in-, uit en doorvoer; dat tot vaststelling van het totaal van het Vde hoofd stuk der staatshegrooting voor 1858; dat tot onteigening van perceelen voor den aanleg van een' weg in Noord-Braband dat tot wijziging der tarieven van sommige accijnsen; dat tot herziening der wet op den waarborg cn de belasting der gouden en zilveren werken; dat tot herziening der wet op liet regt van successie cn van overgang; dat tot wijziging der bepalingen omtrent de heffing van den accijns op het geslagt van de runderen en kalveren; dat tot uitstel van den termijn omtrent de eindbestem ming der haten, voortspruitende uit dc liquidatie der voor malige wees- en moroboirkamers dat tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen het departement van marine, over 1859; dat tot inkoop en amortisatie van rentegevende natio nale schuld. De tweede kamer der staten generaal is ter hervatting barer werkzaamheden bijeen geroepen tegen dingsdag den 3 mei a. s. In liet begin dezes jaars (zegt de Amst. Cl.) hebben de nieuwsbladen het berigt van een' vrij aanzienlijken val hij den veerdam van het Sloe tusschen de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland vermeld, waardoor eene groote schado zou zijn veroorzaakt en er voor do toekomst vrees is geopperd, alsof men op dat punt den stroom niet zou kunnen bedwin gen, hetwelk in velerlei opzigten, vooral in den legenwoor- digen tijd en hij de geprojecteerde onderneming zeer na- deelig zou zijn. Eon naauwkeurig door ons ingewonnen berigt, heeft ons in staat gesteld om wat er van de zaak is met juistheid te kunnen mededeelen, en daarbij ccnige opmerkingen be trekkelijk dezen wel kleinenmaar nog al beduidenden waterweg te kunnen voegendie eene vereeniging van de kapitale stroomen de Wester- en Ooster-Schelde vormt. «Het vaarwater liet Sloe heeft in de laatste eeuw geene verandering ondergaan, dan alleen dat de waterweg tusschen de beide oevers zich nu en dan verplaatst heeft. Op dit oogenblik werkt de stroom op den oostelijken oever (Zuid- Bevcland), en is derhalve die waterweg aldaar gevormd. Sedert weinige jaren zijn, zoowel ten oosten als ten westen van het vaarwater, inpolderingen gedaan, welke echter geen beduidenden invloed op den stroom kunnen hebben, aange zien die landen gelijk met hoog water gelegen zijn. Voor de communicatie tusschen Walcheren en Zuid-Bevcland zijn in 1827 dammen aangelegd, uitgaande van de wcderzijdsche zeedijken tot aan het vaarwater. Daar nu de stroom langs de Zuid-Bevelandscbe kust loopt, is het duidelijk dat de dam aan die zijde voor degradatiën vatbaar iscn die daa nu en dan naar male do stroom meer oostwaarts aandringt inkort, hetgeen men vallen of afschuivingen noemt. Telkens na zoodanigen oeverval wordt het zeeëinde van den dam afgevlakt cn behoorlijk met rijswerk verzekerd, terwijl dat gene hetwelk door zoodanige afschuiving ten oosten verloren wordt, zicli ten westen zet, weshalve de capaciteit van den waterweg dezelfde blijft. Alleen wordt daardoor ongemak aan dc passage veroorzaakt, aangezien do dam aan de wal- chersche zijde niet vooruit gebragt wordtnaar mate de oevers aldaar aanslibben. Indien cr geenc verandering in den streoui komt, zal

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1