N°. IVZ \iV Jaargang. 1850. BINNENLANDSCHE berigten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De uitgave dezer Courant gesezuedt Maandag en Donderdag j li l t>) S i .vil Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst. avond, uitgezonderd op teestdagen. IJOïl (IC FClUS, I AlHlI. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 ïegels a fl, SO De prus per kwartaal is f 1,75 franco per post 1 1,90. 1 j behalve het segelrègt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags- COURANT. Op aanstaanden maandag,tweede Paasch- dagzal de Goessche Courant NIET worden uitgegeven. Wij vernemen van zeer goed onderrigte zijde, dat door de regering aan de heeren I. P. Bredius enjonkh. IV. van Sijpesteijn de concessie is verleend voor den Znider spoorweg, loopende van iïotterdam langs Dordrechtmet eene vaste brug over bet iiollandsclie diep naar Breda, Tilburg, 'silertogenbosch, Helmond, Venlo en de duitsche grenzen, ter aansluiting aan bet duitsche spoorwegnet; voorts van Venlo over Roermond naar Maastricht, ter aansluiting aan den Aken Maastrichtschen en den Luikschen spoorweg; en dat in deze concessie ook is begrepen de aanleg der lijn van Vlissingen over Middelburg, Goes en Bergen-op-Zoom naar Rozendaal en Breda. Wij vernemen tevensdat de voorwaarden dier concessie alle uitzigt op welslagen aan bieden. (D. Cl.) De koning beeft ook bewilligd in het plan tot doorgraving van Holland op zijn smalst, behoudens bekrachtiging volgens de wet. Bij besluit van i 3 dezer is aan J. Pleunewed. van C. Cornelisse, in leven sloeproeijer bij de in- en uitgaande regten et Balh, ccn pensioen verleend van f 19S, Bij besluit van 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden op verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer F. Dees als beheerder van den Noord-polder bij Neuzen. Men verneemtdat bij de hooge regering het plan be staat om ook voor de regterlijke ambtenaren een weduwen- fonds op te rigten. (Arnh. C) Tot de aannemers der gewone rijs-, aarde-, kram- en steengiooijingswerken aan-ïie calamiteuse polders in Zeeland, behooren D. Tholens te Hoek, aannemer van den polder Zuid-Kraaijert, voor f 4300. M. de Vriend, Borsselc, voor 10100. M Loojj, Ellewoutsdijkvoor f 18000. Jn Breas te Colijnsplaat, Hoedekenskerkevoor f 9900. D. van Loo to Waarde, Willem-Anna, voor f\ 0000. 6'. Dekker te SliedrechtKruiningen, voor f 13900. A. Roggeband Waarde, 12900. G. DekkerWilhelmina en Oost-Beveland, f 16000. Jr Breas, Vliete en Nieuw Noord-Beveland, f 9300. Denzelfden, Oud Noord-Beveland, f 17800. Jn Breas, Anna, f 8000. De garnizoens-verwisseling voor de provincie Zeeland zal dit jaar reeds op den 26 dezer aanvangen en niet voor den 14 mei geheel afgeloopen zijn. Dit langer tijdsverloop slaat in verband tot het vervoer van een kleiner getal manschap pen per stoombooten dan vroeger wel eens liet geval was, als zullende nu telkens niet meer geémbarqueerd worden dan bij minder gunstig weder beneden in de stoombooten eene plaats kunnen vinden. In de Independence leest men het volgende artikel tegen de Daily-News. Een engelsch dagblad bevestigt, op grond ccner correspondentie uit Parijs, dat Belgic en Neder land kortelings een tractaat hebben gesloten om bun grond gebied ingeval van oorlog te verdedigenmen geeft zelfs het cijfer hunner respective contingenten op en kondigt bet mogelijke aan van bet zenden eener vloot naar do Schelde en de Maas. Hebben wij nog noodig te verklaren, dat deze beriglen die reeds door de dagbladen (ook door de Goessche Courant) werden vermeld, geheel ongegrond zijn!? Aangaande den jl. vrijdag gewoed hebbenden storm wordt uit Neuzen geschrevendat men in den morgen van dien dag aan den westelijken havendijk dier gemeente bezig was rnet het storten van zinksteen uit de tjalk gevoerd door schipper Cornells de Grootevan Papendrecht, toen, door den feilen stormhet vaartuigwaarop de schipperzijne vrouwtwee zoons en een knecht benevens verscheidene werklieden zich bevonden, van zijn anker werd geslagen. Tot tegen den buitendijk aan het voormalige Westhnvcnhoofd dezer gemeente reeds gedreven zijnde en op de daar aanwezige stcenen hevig stootendeterwijl de stortzeeën over bet schip heensloegen, brak ook hot roer, en namen de werklieden dc vlugt, waarna twee knechts van cenc andere binnen de voorhaven liggende tjalk zich aan boord bega ven, ten einde hulp to verleenen. Alsnu allo mogelijke pogingen in het werk stellende, om binnen te komen wierp men den toeschouwers eene tros toedocli alles te vergeefs, daar dezelve toen bet vaartuig vlot geraakte, even als glas afbrak. Daar juist op dit oogenblik do stoomboot de Schelde was aangekomen, wendde men zich tot den ka pitein met vriendelijke bede dut bij trachten zou er naar toe te sloomen en de ongelukkigen ter hulp te snellen, ja, zelfs was een der omstanders zoo edelmoedig van de ver zekering le geven dat hij alle de onkosten die hieraan verbonden waren, hoeveel ook, zelve gaarne jbelalen wilde De kapitein echter bedankte en zeide er geene kans toe le zien. Wij zullen en kunnen de moeijelijkheid er van niet ontkennen, maar worden toch godrongen de vraag te doen of een gezagvoerder niet gebonden isal ware het maar ter vrijwaring van zijn geweten, in grooten nood iels tot redding te beproeven? De boot alzoo geenen bijstand verleend hebbende, werd de toevlngt lot de loodsen genomen, maar voor dezen was bet, daar de storm al meer en meer de overhand nam, ondoenlijk met hunne sloep uit te gaan. Onder liet uiten der jammerlijksle kreten vooral van de zijde der vrouw werd nu het vaartuig met hevige kracht de Schelde opgeslingerd terwijl ieder met angstige span ning het oogenblik verbeidde, dat hetzelve geheel en al te gronde zou gaan. Koen cn loffelijk was echter het besluit van schipper Jan Pikkervan Neuzendie niet zijn knecht, op het vernemen van het ongevalvoorzien van touwen zicli dadelijk te voet naar den Margarclhapolder (gemeente Zaamslag) begaf, werwaarts de tjalk linnen werd gevoerd. Daar aangekomen zijnde, werd zijn vermoeden bevestigd en vond bij de ongelukkigen te dier plaats tegen dc buiten werken van den dijk geslagen, Schipper de Groole moet eerst nog een anker hebben uitgeworpen hetwelk hem echter, door de hooggaande zee, niet balen kon. Oogcnblikkelijk werd nu door den edelmoedigen Pikker alles met beleid ondernomen, om, bijgestaan door zijnen knecht en den beer T. G. Steenkamp uit Neuzen(die zich mede aldaar belang stellend vinden liet) hunne beklagenswaardige medemenscben van de tjalk le balen, en werkelijk, na zich te water te hebben begeven en het grootste gevaar weêrstand te hebben geboden, mogten zij weldra, met dank aan bet Gods bestuur, de edele zelfvoldoening' smaken, van zeven hunner natuurgenooten aan oenen waarschijnlijkcn dood te hebben ontrukt. Ilulde zij die drio edele redders, vooral echter aan den eerstgenoemden, die zijn eigen leven voor de in doodsnood verkeerende schepelingen niet alleen in de waagschaal stelde, maar ook, door het volvoeren van zijne menscbiievende daadhet geluk van eene ecldgenoote met 7 kinderen op bet spel zette. Men koestert de hoop, het schip, dat, naar men verneemt, verassureerd is, nog grootendeels te zullen kunnen behouden. Aan de Amslerd. Cl. van heden ontleenen wij het volgende Eergisteren avond hield dr. E. D. Swalue, in het koi- legie Zeemanshoop, eene belangrijke voorlezing over eenigo merkwaardige bijzonderheden uit het leven van den inge nieur bij den waterstaat Andries Schravereen man die zonder wetenschappelijke opleiding, door eigen oefening en waarneming tot den hoogstcn rang in zijn vak was opge klommen; die door Napoleon naar Parijs was ontboden, om zijn advies uit te brengen en te adstrueren over de afdam ming van het Sloe, ter verbinding van do eilanden Walcheren en Zuid-Beveland cn later onderkoning Willem I bij ge- wigtige waterbouw-werken geraadpleegd werd. Hij was door de hccren Ermerins en van den Houten bet eerst in eenigo betrekking bij zeelands waterwerken gekomen cn bij bot Zceuwsch genootschap zijn er twee verhandelingen door hem geschreven, met goud bekroondeene over de suatie van Walcheren do andere over het kramwerk aan de dijken. Hij genoot bet volle vertrouwen van de beroemde inspec teurs bij den waterstaat Blanken en Goudriaan. Onder de regering van koning Lodewijli werd hij vóór 50 jaren ge consulteerd over do beste wijze om van Amsterdam naar zee ccn' weg te maken, terwijl dc weg over Pampus reeds toen vele bezwaren opleverdezijne meening was, dat men den koristen weg moest nomen, en wel naar Wijk aan zee, omdat dc natuur dien weg aanweesterwijl daar gecne ondiepe zeebanken gevonden werden; dat er geen zeebroker moest gelegen worden maar eene haven op bepaalden af stand binnen liet strand van groote dimensie niet sluizen aan de landzijde en een spuikanaal, terwijl do monding met ccn dubbel havenhoofd moest voorzien worden. Een dergelijk advies gaf hij later voor de haven van Middelburg, of liever voor eene haven van Vlissingen langs Middelburg naar zee bij Veerowolk advies tot grooto schade niet gevolgd is. Do tegenwoordige haven van Middelburg lijdt toch aan dezelfde bezwaren als bot Noord-Hollaildschc kanaal. Met groote belangstelling werd deze mcdcdceling, ge trokken uit papieren dio in banden gesteld waren van dr. Swalue, met verlof er gebruik van te maken, aangehoord. Het le Middelburg le huis beboerende schooncrkofscbip De Zwaan, liggende te Liverpool, is door den gezagvoerder Jan Rinks Dobbengu, geboren te Schiermonnikoog, op 6 dezer schandelijk verlaten met medeneming van de vracht- penningen, voor zoo ver die niet reeds door hem gebruikt waren, en een gedeelte der scheepspapieren en boeken. Door de ijverige nasporingen der heeren H. S. van Santen Co., geholpen door de geheime policie, is men te weten gekomen dat de voortvlugtige in gezelschap van zekeren van de Grampet. en twee vrouwen naar Galway was ge trokken om van daar met de stoomboot Prince Albert naar New-York over te steken. Deze boot met een lek uit zee moetende terugstoomenis het aan deze omstandigheid te danken dat men er in geslaagd is, den ontrouwen gezag voerder nog in Ierland te arresteren met bet bij zich hebbende, en komt in deze zaak de grootste lof toe aan genoemde heeren van Santen, die zich door de gepastheid'en vlug heid hunner maatregelen jegens de reederij zeer verdien stelijk Hebben gemaakt. Men vernoemt dat C. A. Gunckel, tegen het arrest van bet provinciaal geregtshof in Zuid Hollandwaarbij hij tot de doodstraf is veroordeeldis gekomen iu cassatie. Te Groningen heeft zicli bij den burgerlijken stand de opmerkelijke bijzonderheid voorgedaandat een doofstomme, weduwnaar van eene doofstomme, voor eenige dagen is hertrouwd met eene doofstomme vrouw. Nog is dc vraagvrede of oorlog onbeslist, en zij die do oplossing reeds vroeger voorspelden en verwachtten, zijn teleur gesteld. I)e spanning duurt voort en het veld der gissingen blijft even ruim. Stellig zeker is hetdat Frankrijk heeft voorgesteld de ontwapening van Piëmont te waarborgen, maar op voorwaarde dat deze mogendheid zit ting en stem liebbe in het congres, even zeker is het ook dat dit voorstel bij Oostenrijk Engeland en Pruissen geen gunstig onthaal vind. Een buitengewoon voorbeeld van schijndood had dezer dagen te Moscou plaats. De vrouw van een rijk koopman werd na eene korte ziekte als dood beschouwd, haar ligchaam afgelegd en naar de begraafplaats gevoerd. Op het oogenblik dat de grafdelver het lijk zoude neêrlatengleed de baar uit en werd de kist door den val zeer beschadigd. Men wilde dit herstellentoen men tot groote verwondering de gewaande doode de oogen zag openen en eene ligte beweging met den arin maken. De gelukkige echtgenoot sloot spoedig zijne jonge vrouw in de armen en vervoerde haar onmid- deiijk naar huis waar reeds de geneeskundige wachtte. Korte dagen waren noodig om die vrouw te doen herstel len. Zij droeg van alles wat met baar gebeurd was kennis waarvan haar het meest had getroffen het leggen in de kist, de lijkdienst en het nederlaten in de groef." De droefheid van mijn echtgenootzeide zijwas de grootste smartmaar het ontbrak mij aan kracht tot spreken of gebaren maken.', Uit onderscheidene deelen van Zwitserland ontvangt men berigten van verwoestingen door storm en onweder aangcrigt. lil St. Gallon is een dorp afgebrand. Ook een ander vlek is in de asch gelegd. Te Dundee is dc stoomketel eener spin-fabriek gc- prongenwaardoor bet gebouw instortte en een 30tal arbeiders onder het puin bedolf, waarvan reeds 12 dooden zijn to voorschijn gebragt. Te Parijs is een kieken (geen eend) geboren met 4 poolen; do twee achterste zijn zwakker dan dc voorste. De jonggeborene is zeer welvarend en eet en drinkt mot even veel lust als zijne broeders en zusters. Do heer Cruielaud, wever, die do eigenaar van dit dier is, verklaart, dat bij nog eens zoodanig wonderkieken in zijn bezit beeft gehad, dit is ecliter door de kip gesmoord. Daar een kieken met vier poolen, natuurlijk 4 boutjes moot bobben, zou het zeer nuttig zijn voor do publieke voeding, dit geslacht le accli matiseren. Verleden dórtderdag zegt de Salut Public, werd in bet hotel Lyou eeno huwelijks partij gevierd waar liet nog al prettig toeging. Tot hot nagcregt genaderd cn opgewonden door allerlei soort van wijnwas de vrolijkheid der fecst- genooten ecnigzins luidruchtiger geworden, en werden vele gelegenheidsversjes aangeheven. Op eens vraagt de jonge man liet woord, stilte volgt, en hij heft ccn baehuslied aandoch spoedig blijft zijn mond wijd geopend slaan nog ccnige woorden zonder zamenhang volgen cn hij werd zoo bleek als een lijk. De jonge vrouw valt in zwijmschrik grijpt alle feest

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1