N°. 30. 40' Jaargang. 185!). goessche courant. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 1 l Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I'OlKIGFfulü 141 ill) I'll. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-8 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O f behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Het voorloopig verslag over de ontwerpen nopens de afschaffing der slavernij in Wesl-lndie is thans openbaar gemaakt. 50 leden hebben aan het onderzoek in de af- deelingen deel genomen. Eenparig was men doordrongen van de overtuiging dat de opheffing der slavernij in de West-Indische kolomen onvermijdelijk en verpligtend is. De groote meerderheid heeft zich niet vereenigd met het ge voelen van verschillende leden, dat de staat aan de slaven- eigenaren de geheele schade moet vergoeden, wegens ge mis hunner tegenwoordige arbeiders. Men was evenwel niet voor het denkbeeld om alle vergoeding aan de slaven- eigenaars te weigeren. Algemeen heeft men goedgekeurd om niet door de vrij te maken negers zeiven den vrijheids prijs geheel of gedeeltelijk te doen betalen. De meerderheid heeft zich vereenigd met het gevoelen der regering, van dadelijke algeraeene vrijmaking, met verpligting der negers tot geregelden arbeid en onderwerping aan een beschermend en beteugelend staatstoezigt. Verder verlangt de meerder heid óf dat de hoofdbeginselen van het staats-toezigt in de wet worde omschreven, óf de overlegging van de betreffende verordeningen. Nopens de oprigting der koloniale bank zijn verschillende bezwaren geopperd. Algemeen heeft men ontkennend beantwoord de vraag, of het billijk en regtvaardig is, dat de slaven-eigenaren tweederden hunner vergoeding in bank aandeelen zouden ontvangen. Met de berekening der vergoeding aan de slaven-eigenaren heeft de meerderheid zich vereenigd. Een over Triest bij de regering ontvangen telegram, dd. Batavia 22 februarij jl meldt het aanvankelijk slagen onzer wapenen in Boni en het innemen van Badjoa. Onder de beschikkingen door Z. E. den gouv. gen. van Ncêrl. Indie genomen, vinden wij de benoeming van dhr. F. J. II. van Deinse tot ass.-resid. voor de politie der stad en voorsteden van Batavia Beroepen te Poortvliet, ds. J. A. C. Nonhebei van We- meldinge. Bij de vele voorbeelden van vroegtijdig aanvangen met het landbouwwerk in dit groeizame saisoenkunnen wij nog voegen, dat reeds op 12 dezer dhr J. Kakebeeke heeft doen beginnen met het mee-zettenmen mag dit onder de zeldzaamheden rekenen als men weet dat hem op 85 jarigen leeftijd slechts heugt, dat men nog eenmaal en wel op 13 april tot dit zelfde werk zoo vroegtijdig den grond bekwaam vond om daarmede een begin te maken. Naar wij vernemen is op de den 7 dezer te Heinkcns- zand gehouden vergadering der 7e afdeeling van de Zeeuw- sche maatschappij van landbouw en veeteeltmet overleg van het gemeente-bestuur te Nisse, besloten, om gelijktijdig met de jaarlijksche paardenmarkt in die gemeente, op woens dag vóór St. Jan (22 junij a. s.) eene tentoonstelling van paarden te doen plaats hebben. Men schrijft uit Kloctingc dat in de afgeloopene maand aldaar eene bijeenkomst is gehouden van gecommitteerden uit elk der 6 schooldistricten van dit gewest, namelijk de hceren Auer te Middelburg, Top te Zierikzee, van den Bosch te Tholen, Swart te Goes, Beijers te Yzendijke en van der Baan te Zaamslag, om een nieuw reglement te arresteren voor het weduwenfonds van onderwijzers in Zeeland. In deze bijeenkomst, welke heeft plaats gehad onder de leiding van den lieer provincialen inspecteur en in bijzijn van de heeren schoolopzieners van het 4de en 6de district, zijn, na de vaststelling van het ontwerp, de vcrcischlc actcn gepasseerd en geteekendten einde gemeld fonds na het erlangen van de gevraagde koninklijke bekrachtiging, op hechte grondslagen te vestigen. Men schrijft uit Tholen, dat in weerwil van de koude nachten de ansjovis en panharingvangst op de Ooster-Schelde, dagelijks toeneemt. Een schipper had 900 ansjovissen in de fuik gevangen en één andere in één trek twintig duizend panharingendie legen f 0,per duizend gretig van de hand gaan. De inecsle bladen die in de laatste dagen werden uitgegeven ziet men nagenoeg gevuld met verslagen en uit treksels van het regtsgeding den 7, 8 en 9 dezer voor het prov. geregtshof van Zuid-Holland gevoerd legen den gepensioneerden luitenant generaal Carel August Gunkel. In onze ruimte beperkt zullen wij onze lezers met de hoofd bijzonderheden bekend maken. C. A. G. wordt op 84-jarigen leeftijd beschuldigd van in de maand januarij aan Louisa Esbra, met wie hij vroeger reeds een minnenhandel had aangeknoopt en van wie hij nog al belangrijke gelden onder zijn beheer had, leverworst te hebben toegediend, door welke bij rottenkruid vermengd bad, na reeds vroeger, door ditzelfde gif in soep en jenever te werpen, getracht had haar het leven te benemen. In plaats evenwel van door Louisa werd de worst ge nuttigd door haren bij haar inwoneuden broeder, en eene naaister, met het ongelukkig gevolg dat eerstgenoemde na een droevig lijden is bezweken en de laatste, vrouw en moeder van een talrijk gezin, tot heden nog niet hersteld is. De beschuldigde, wiens vroegere roemvolle militaire loop baan thans zoo zeer wordt bevlekt, erkent do misdaad en voert tot reden aan dat hij zulks gedaan had tot bestwil van L. E. die hem meermalen zou hebben te kennen ge geven dat zij hoopte vóór hem te sterven. In deze zaak zijn 27 getuigen gehoord. De advocaat-generaal mr. Francois heeft na alle punten in overweging genomen te hebben, de beschuldiging volgehouden en de straffe des doods voor den grijsaard geëischt. De heer mr. D. Leon, advocaat te 's Hage heeft voor den beschuldigde gepleit en diepen indruk gemaakt met zijne verdediging waarin hij wees op eene zekere soort van waanzin waaraan in deze gedacht moet worden. In gespannen verwachting ziet men a. s. zaturdag de uit spraak te gemoet. Do beschuldigde die naar de zwaarte der misdaad waarvan sprake is, met zorg wordt bewaakt, houdt zich geheel met zijnen schrikkelijken toestand bezig en ontvangt slechts officiële bezoeken of boodschappen. Naar men verneemtwordt door de regering uitgezien naar eene geschikte gelegenheid, in Gelderland of Utrecht, tot het oprigten van eene gevangenis voor jongens. Het zou de bedoeling zijn, die jeugdige gedetineerden voortaan ook met tuin- en akkerbouw bezig te houden en voor dezen arbeid te bestemmen een lOtal bunders, welke in de onmiddelijke nabijheid van het gesticht zouden moeten gelegen zijn Er wordt gemelddat de kamer van koophandel en fabrieken te Tilburg een adres aan de eerste kamer der staten-generaal zal indienen, waarin zij die kamer verzoekt het door de tweede kamer der staten-generaal aangenomen gewijzigd tarief op den in-, uit- en doorvoer, te verwerpen. De heer P. J. Siemelink, magnetiseur te Amsterdam, heeft een adres aan de tweede kamer der staten-generaal gerigt, waarin hij verzoekt, dat in het ontwerp van wet op de uitoefening dor geneeskunst, hot dierlijk magnetismus als geneesmiddel worde opgenomen. Dezer dagen is bij het ministerie van buitenlandsche zaken de aanschrijving ontvangen dat de schilderij van A. van der Werff, onlangs uit 's rijks museum te Amsterdam ont vreemd door de politie te Londen is aangehouden. Men voegt er bij dat de schilderij reeds naar Nederland verzonden is. Een ingezeten van Amsterdam zou in de maand april des vorigen jaars zijn zoon gaan bezoekendie niet verre van Gouda op eene kostschool geplaatst is. Onder weg had de man echter het ongeluk zijne knieschijf te breken, zoo dat hij zeer lang lijdende was. In de afgeloopene week begaf hij zich andermaal op reis naar zijn kind en was reeds zonder ongelukken tot voor het stations-gebouw van den spoorweg te Gouda genaderdtoen hijbij het uit stappen van den trein, ook zijne andere knieschijf brak. De vrouw van C. Voogd, arbeider in de gemeente Blundert beviel dezer dagen van vier levende kinderen. Moeder en kroost bevinden zich welvarende. Tc Assen is in do vorige week een huwelijk voltrokken, waarhij men slechts zelden de volgende omstandigheden ziet gepaard gaandc bruidegom de bruidde drie getuigen, de ambtenaar van den burgerlijken stand die het huwelijk voltrokbenevens de predikant die het huwelijk inzegende, droegen allen denzelfden geslachtsnaam van Van der Feltz. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCIILAND. Volgens eene dépêche uit Weenen van 12 dezer heeft do keizerlijke regering zich bereid verklaardreeds vóór de opening van het congres tot eene algemecne ont wapening de hand te bieden. De beurs sloot op dat berigt gunstiger. Een berigt uit Parijs van denzelfden dag houdt in dat Engeland en Pruissen de algcmeene ontwapening, door Oostenrijk voorgesteld, zullen ondersteunen. ENGELAND. Op de vraag van een correspondent in den Medical Times, naar voorbeelden van het wit worden der hoofd haren in éénen nacht, wordt thans door een militairen geneeskundige, D. P. Parry genaamd, het door hem waar genomen geval medegedeeld van een sipoy van het ben- gaalsche leger, die op 13 febr. des vorigen jaars, in het zuidelijk gedeelte van Oudewerd gevangen genomen. Door de kolonne van generaal Franks met anderen voor den aanvoerder gebragt, werd hij ondervraagd en daarbij ge heel ontkleed. De zigtbaar door vrees bevangen man beefde over het geheele ligchaamtoen een sergeant van de omringende militairen bemerkte, dat zijne haren grijs werden. En inderdaad nam de geneeskundige waar, dat zij binnen '/2 uur van gitzwart grijs werden. FRANKRIJK. De slingering tusschen vrees en hoop houdt aan. De berigtenin de laatste dagen van dien aarddat men elk oogenblik voorbereid was op de tijding van het uitbarsten der vijandelijkheden, zijn thans weder betrekkelijk gunstiger. Men zegt dat er een ultimatum op til is. Anderen spre ken van een memorandum aan verschillende mogendheden en waarin kategorisch drie punten aan Oostenrijk en den II. Stoel ter aanneming zouden worden voorgesteld. De telegraaf werkt dag en nacht onder verantwoordelijkheid van speciale beambten en er staan aan de stations van den Noorder-, Wester- en Lyonsche spoorweg aanhoudend loco motieven gereed om te vertrekken. Het is zeker dat er groote gebeurtenissen na ophanden zijn en deze week niet zal verloopen zonder dat, op welke wijze ook, de kwestie van oorlog of vrede beslistis. Het personeel in de krutdmolens zoowel als het aan tal werkplaatsen tot het gieten van kogels en projectilen, is thans verdubbeld terwijl er niet minder drukte hcerscht in de militaire kleeding-magazijnen. Bovendien heeft het gouvernement thans met het huis Peltean een accoord ge troffen, waarbij dit huis aanneemt, dagelijks 80,000 rations levensmiddelen te leveren, onverschillig welke plaatsen daartoe telkens worden aangewezen. De maritieme commissarissen in de verschillende ha vens van Frankrijk hebben, bij speciale lastgeving, de noodige instructien ontvangen tot het aanwerven van matrozen. Bij deze order is bepaald, dat de manschappen moeten zijn van twintig tot veertig jaren oud, met uitsluiting van die, welke reeds een veertig jarigen diensttijd hebben volbragt. Tot zulk een maatregel is dit gouvernement nog nooit overge gaan, dan wanneer de omstandigheden van zeer dringenden aard waren. De Pays bevat een hoofdartikel, dat zeer vredelievend gestemd is. Alle hinderpalen voor het congres zouden op geheven zijn en Oostenrijk binnen kort het voorbeeld van ontwapening geven. Aan een uit Parijs bij het II. en E. B. ontvangen brief, voor welker echtheid de correspondent instaat, wordt het volgende ontleend: Naar aanleiding van den gelukkigen ommekeer, dien de staatkundige aangelegenheden in do jongste dagen hebben genomenheeft er eene levendige wisseling van dépêches en notas tusschen do cabinetten der tuillerien en van St. James plaats, waarvan eene bepaald-vredelicvcndc mcdcdcc- lingin het engelsche parlementop aanstaanden vrijdag, het gevolg zal zijn. Onmiddelijk daarop zal do Monileur een artikel bevatten, waarin de tegenwoordige, oogcnblikkc-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1