46" Jaargang. 185». IVO o Q il GOIMIË COURANT, Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j 1\/S 1 4 "4 A I 5 Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. ITlclcllKlclfi!' 11 ADFlI. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. JL jj behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEBENDKUmiNGm BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die liet aangaat: Dat volgens artikel 1 van bet reglement op bet houden van openbare veemarkten, tot handel in PaardenRunderenSchapen en Varkens binnen dezelfde stadgearresteerd den 7 april 845 en gepubliceerd den 20 daaraanvolgendede dingsdag in de voorlaatste week voor Paschen, zijnde dit jaar den 12 dezer maandaldaar zoodanige veemarkt zal gehouden worden en dat dezelve zal onderworpen zijn, aan de bepalingen in dat reglement vervat. En zal zulks door afkondiging, aanplakking en insertie in de Goessche Courant worden bekend gemaakt Gedaan ten raadhuize van Goes, den 9 april 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C PILAAR. De BURGEMEESTER van GOES maakt bij deze aan de ingezetenen dezer gemeente bekend Dat de kohieren n°. 6 en 7 der PERSONELE BELASTING, over het dienstjaar 1858, op den 30 maart jl., door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard, op heden ter invordering aan den ontvanger van 's rijks belastingen gezonden zijn. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd op de gebruikelijke wijze. Gedaan te Goes, den 9 april 1859. De Burgemeester voornoemd M.'p. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat: dat het KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, over het loopende dienstjaar, gearresteerd door den gemeente raad den 5 februarij dezes jaarsen door heeren gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurd den 1 april daaraanvolgende, aan den ontvanger der plaatselijke belastingen ter invorde ring toegezonden ismitsdien ieder belastingschuldige ver manende, om het deswege verschuldigde, ten kantore van voornoemden ontvanger te voldoen. En zal aan deze op de gebruikelijke wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 9 april 1859. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BIKNENLAWDSCHE BERIGTBN. Per telegraaf. Heden is het voorloopig verslag over de regterlijke organisatie bij de leden rondgedeeld. Het is der commissie van rapporteurs niet altijd gelukt om bepaalde uit komsten op te gevenzelfs niet waar het hoofdbeginselen betreft. Even als vroeger staan de meeningen lijnregt tegen over elkander en tegenover vele voorstanders van een of ander hoofdpunt zijn evenzeer vele tegenstanders. Het grond wettig bezwaar tegen de verrigtingen van den hoogen raad als hof van appel, schijnt niet door de meerderheid gedeeld. Over de wcnschelijkheid daarvan bestaat hetzelfde verschil van gevoe len als vroeger waren op de artikelen der wet een groot aantal bedenkingen. Bij Z. M. besluit van 6 dezer, is tot zijne tegenwoordige betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Hulst, her benoemd mr. F. van Deinseen met ingang van 20 april benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Vlissingen, jhr. mr. L. F. van Panhuysthans plaatsvervangend kan tonregter en advocaat te Middelburg, en met ingang van 4 mei c. k. tot kantonregter te Sluis, mr. P. J. Gallen/els advocaat te Middelburg. Aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg is den 8 dezer aanbesteed het bouwen van een slecnen- uitwaleringssluis in den zeedijk van den calamiteusen polder Zuid-Kraaijert, welk werk is aangenomen door den heer A. Postmus te Ellewoutsdijkvoor 14,700. Men verneemt dat door ccnigc marsdragers van manu facturen een adres aan den directeur van 's rijks belastingen in deze provincie is ingediend, houdende bezwaren tegen de kosten van plombering hunner goederen, soms van ge ringe waarde, waaromtrent zij tevens de medewerking der kamer van koophandel en fabrieken alhier hebben ingeroepen, die zich daarover door tusschenkoinst van den commissaris des konings lot den minister van financiën heeft geadresseerd. Men deelt ons uit Krabbendijke mede dat op de Oosler- Schelde reeds verschillende ansjovisvisschers worden gezien wier vangst aanvankelijk zeer gunstig mag genoemd worden. Ter voorkoming van verdere verkeerde beriglen, omtrent de ongelukkige gebeurtenis te Wissenkerke op 2 dezer schrijft ons do heer med. doet. Keyldat het derde kind niet alleen in geen gevaarlijken toestand verkeerd, maar zelfs ongedeerd huiswaarts is gehragt en met den schrik vrij kwam. Naar men met zekerheid verneemt, heeft de pruissische regering aan den generaal-majoor van Gorkumconcessie verleend tot den aanleg van een verbindings-kanaal van de Schelde met de Maas en den Rijn op pruissisch grondgebied. Vlissingen, Stavenisse, Brouwershaven. Iets over de keuze van een dezer drie havens als uitgangspunt eener spoorweglijn van de kust naar de duitsche grenzen. Dit is de titel eener te Maastricht uitgegeven en ons toegezonden brochure. De ongenoemde schrijver beschouwt de drie ge noemde havens uit de volgende vier oogpunten1 de vei ligheid en bestendige bruikbaarheid van het zeegat en der reede; 2. de geschiktheid van de waterwegen leidende van de zeehaven naar do groote handelssteden; 3. de kortste afstand met de duitsche spoorwegenen 4. de mogelijke bezuiniging bij het aanleggen der haven cn van den spoor weg, zoo wel door vermijding van kostbare kunstwerken als door hesparing van afstand, en komt tot het resultaat dat Brouwershavenals punt van uitgang eener spoorweg- lijn van de nederlandsche kust naar de duitsche grenzen onder al die opzigten de voorkeur verdient. Bovendien meent hij dat de voordcelen, door deze haven zoo ruim schoots aangeboden, vermeerderd moeten worden met al de noodige hulpmiddelen om haar aan do verschillende eisehen van zeevaart en groothandel te doen beantwoordenzoo als de aanleg van dokken en entrepots op uitgebreide schaal en de invoering van een ruim stelsel van warants. «Dan," zoo besluit hij, «zal de nederlandsche handel, ten spijt der groolsche pogingen door de belgische regering aangewend de mededinging van Antwerpen niet meer behoeven te duchten, en zal Brouwershaven spoedig dien bloei bereiken welke andere havens, misschien niet zoo gunstig gelogen, in den vreemde, door maatregelen als de voorgestelde, in een kort tijdsbestek bereikt hebben." Daartoe bevoegden mogen oordeelen. (Rolt. Cour.) Men schrijft uit Breda, dat eertsdaags cene reorganisatie van ons leger te gemoet wordt gezien. Naar men verneemt zullen de dienstdoende schutterijen in de garnizoensplaatsen worden ingedeeldom in den wapenhandel te worden geoefend. Eergisteren zijn uit Rotterdam naar Londen de eerste komkommers voor dit saisoen vervoerd. Dit artikel, vroeger als handelsartikel naar buiten geheel onbekend, heeft in de laatste jaren zulk ccno belangrijkheid verkregen, dat in den omtrek van Rotterdam bijna alle dorpen zich op de productie daarvan met kracht toeleggen cn honderden manden daarvan jaarlijks naar Londen, Hull, Liverpool enz. worden verzonden. Als ceno bijzonderheid meldt men van de Roldedat vier jongeliedeu zich in liet verleden voorjaar bij den amb tenaar van den burgerlijken stand aangaven, voornemens te zijn, een huwelijk aan lo gaan; dat de beide paren te gelijk zijn getrouwd; dat de beide jonge vrouwen, die door haar huwelijk schoonzusters waren geworden in den nacht van verl. zondag op maandag, op bijna hetzelfde uur, ieder van een zoon zijn bevallen cn dat de beide zwagers te gelijk hunne zonen in do registers van den burgerlijken stand hebben laten opnemen. De Osldeulsche Post meent, dat het beste middel tot behoud van den vredegelegen is in cene triple alli antie tussehen Engeland, Pruissen en Oostenrijk. Eenige dagen geleden vond een schaapherder bij Ivissen in de nabijheid van Alten Kirchen, terwijl hij zijne kudde hoedde, een steenen kruik met 80 goudstukken die hij op milde wijze met zijne vrienden deelde. De gevondene muntstukken bleken Rhynsche goudguldens uit den tijd van 14141463 te zijn en eene waarde van 4 tb. 5 sgr. te bezitten. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. DUITSCIILAND. In Geneve beginnen reeds italiaansche fnmilicn aan te komen die zich van het tooncel des ophanden zijuden oorlogs willen verwijderen. ENGELAND. Wanneer men de staat van zaken naar het buiten- iandsche nieuws mag beoordeelen dan zou men tot het besluit komen, dat de oorlog verklaard is. Te Weenen groote revue, eene dreigende dagorder aan het leger te Milaan, het vasthouden van Oostenrijk aan zijne beweerde regten op Piacenza, eene groote beweging van troepen in Milaan, al deze feiten worden door de dagbladen medegedeeld. De Globe meldt in zijne tweede editieHoewel wij geene officiële bevestiging ontvingen, bestaat er evenwel alle reden om te gelooven, dat liet gouvernement heden de me- dcdceling heeft ontvangen dat Oostenrijk den oorlog aan Piëmont verklaard heeft Men verzekert dat de handelsstand te Londen, ingeval de oorlog mogt uitbreken, zeer bevreesd is voor een bom bardement van Triest, eene haven waarmede Engeland in veelvuldige betrekkingen staat. Men voegt er zelfs bij, dat eene deputatie uit de city lord Derby met deze vrees be kend gemaakt en van dezen de verzekering ontvangen heeft, dat de engelsche marine Triest niet zou laten bombarderen, zoo lang hij aan het hoofd van het ministerie stond. Zoo wordt verhaald. De Times van 8 dezer behelst een telegram uit Weenen van den volgenden inhoud: «De lang verwachte krises is op handen. 50,000 man troepen gaan morgen van hier naar Italië. Een ander legerkorps van 60,000 man wordt hier vereenigd. In Boheme en Moravie wordt een reserve leger van 70,000 man gevormd. De reserve der in Italië staande legercorpsen is opgeroepen." FRANKRIJK. Indien de dépêches dezer dagen medegedeeld aan gaande den stand van zaken te Milaan, bewaarheid worden, zou men den oorlog als verklaard kunnen beschouwenzij is door het agentschap Ilavas onder alle mogelijk voorbehoud aan de dagbladen medegedeeld. De toevloed van vrijwilligers in Piemont blijft nog steeds aanhouden. Twee jongelieden uit de voornaamste en rijkste familien op Sicilië, namelijk de familien Butern en St. Josephzijn te Turin aangekomen om in sardinisehe dienst te treden. Men verzekert dat er zich onder de man schappen uit Lombardijedie als vrijwilligers hij de sardi nisehe armee zijn ingedeeld, twee honderd personen bevinden, wier inkomsten te z.amen een kapitaal van meer dan twintig millioen francs bedragenwaaruit blijktdat die korpsen niet, gelijk sommigen wel eens beweerd hebben, slechts bestaan uit een hoop gelukzoekersdie niets te verliezen hebben. Volgens de Indipendenti uit Turin hebben een aantal aanzienlijke jongelieden uit Florence, die vrijwillig dienst genomen hebben in het leger van koning Victor Emanuel, een adres van gelukwensching van hunne stadgenooten ont vangen. Het luidt aldus: «Edelmoedige patriciërs, die naar de wapenen prijpt voor de onafhankelijkheid van Italië! ont vangt den heilwcnsch uwer stad, welke zich mot fierheid uwe moeder noemt. Vele kinderen des volks, andoren, nog veel meer in getal zullen u volgen. «Wij zullen allen naar n toesnellen, wanneer het uur van den laalstcn oorlog zal geslagen hebben. Moge uw voorbeeld navolging vinden hij den gcheelcn adel! mogen de schoono dagen van vroeger voor Florence terugkeeren, toen er bij den adel en het volk eene edele wedijver be stond in alles wat vaderlandsliefde en burgerdeugd was! Brengt den koning van Italië onzen groet, kust voor ons de driekleurige vaan. Wij zullen elkander weldra in do gelederen van het onafhankelijkheids-leger wederzien!" Uit Milaan wordt gemelddat zich aldaar eene ver- eeniging van liefdadige zusters heeft gevormd, in navolging van die welke werkzaam was gedurende den oorlog in de Krim. Die vcreeniging is voornemens om, ingeval het tot een oorlog komtzich naar liet legerkamp Ie hegeven cn

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1