N°. 28, 4öe Jaargang. Publieke Besteding Donderdag 1 April. (il)MSS(IIK ds uitgave deser Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,00. De inze: besturen ek administratie!*. A^lSTBESTBDmG-. Op zalurdag, ilea ICdeu april 1859, des voormiddags Ion 9 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den com missaris des kénings in de provincie Zeeland of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van do gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Met inbegrip van het leveren der benoodigde materialen: 1°. hel maken der gewone AARDE-, KRAM-, RIJS- en STEENGLOOIJINGSWERKENaan de zeedijken der Culamileuse polders van Zeeland, in hel jaar 1859, met het onderhoud van al de werken lal den 1 mei 1860, en zulks in 36 perceelen van aanbestedingen 2°. hel beplanten der DOMA KJ ALE D LINENlangs de westkust van het eiland Schouwen, met HELM, STROO en RIETbenevens hel onderhoud tot den 1 sten mei 1860, en zulks in 3 perceelen van aanbesteding. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij inschrijving en opbod. De bestekken liggen ter lezing aan het locaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het pro vinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, het eerste be stek bij de ontvangers-griffier van al de calamiteusc polders, en het 2de bestek bij dien van schouwen en voorts op allo zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende acht dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór dc besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat 13. P. G. van DIGGELEN, te Middelburg, voor de werken in het algemeen, alsmede bij de ingenieurs te Middelburg, te Goes te Tholen, te Zierikzee te Breskens en te Neuzen, voor de werken lot elks arrondissement behoorende. 'sGravcnhage den 14 maart 1859. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. NB. De gegadigden worden verzocht volledige biljetten in- televeren aanduidende hunne namen en voornamen (voluit), hunne woonplaats, het nummer van het perceel en do som (voluit'. Gedrukte biljetten zijn te bekomen bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer. De algemeene regelen en voorwaarden zijn ter pro vinciale griffie verkrijgbaar tegen vergoeding der kosten ad 35 cent. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, zullen op Zaturdag den 16 dezer maand, des namiddags ten een ure ten raadhuize in het openbaar trachten aan te besteden Eenige Herstellingen aan de School gebouwen in deze gemeente en aan de zoogenaamde Trekkers-woning aan den West-havendijk waarvan de aanwijzing zal geschieden op Woensdag den 13 dezerte beginnen des voormiddags ten 10 ureaan de school bij den onderwijzer van Iliele. Zullende het bestek en de voorwaarden van besteding ter secretarie ter lezing liggen van den 8 dezer tot den dag der besteding, van des voormiddags negen lot des na middags twee ure Gedaan te Goes, den 4 april 1859. Burgemeester cri wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEËN. De Secretaris, II. C. PILAAR. biknenlandschTÏÏ^TeiT. Nopens de kwestie der spoorwegen zijn in dc zitting dor tweede kamer van 2 dezer weder twee adressen ingekomen, als een van den raad van Bcrgcn-op-Zoom houdende ad- haesic aan do adressen uit Zeeland tot aandrang op hot bevorderen van den aanleg van den Zeeiuvsch-duitsclicn spoorweg, cn een van den raad van Oosterhout, tot aandrang op liet bevorderen eciicr spoorweg-verbinding over Gorinchcm. Nog is in die zitting ter tafel gebrngt ren verzoekschrift ding van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des na van fabriekantenkooplieden vleeschhouwers enz. op liet eiland Walcherenhoudende bezwaren tegen den aanslag in de belasting op het personeel van door hen gebruikte paarden als paarden van weelde Bij besluit van -Z. M. dato 5 april jl. is benoemd tot burgemeester der gemeente Middelburgde heer mr. J. F. Byleveld van Serooskerke. Bij Z. M. besluit van den 18 maart 1859, n" 57, is aan den heer C de Fouiv, burgemeester der gemeenten Nisse en Ovczand ontheffing verleend van de vcrpligling tot inwoning binnen eene dier gemeenten. Naar wij vernemen, is er eenige hoop op behoud van het kind dat bij het ongeluk te Wissenkerke ernstig gewond werd. Men berig. ons uit KRUisilsiGEtv dat door eenige' deelhebbers besloten is tot het daarstellen eener mecfabriek aldaar en zich eene commissie heelt gevormd welke nog in deze maand tot do aanbesteding zal overgaan. Met 1 mei a. s. zal (naar men ons uit fobt bath meldt,) vermoedelijk voor een jaar in garnizoen aldaar worden gedetacheerd, de 3e comp. 2e bat. 4e reg. infanterie onder bevel van den kapt. C. van Teijlingen. Te Staphorst verzamelde iemand 200 kiviets eijeren per dag, die hij te Amsterdam voor 13 cl. het stuk verkocht. Te Diever zijn reeds nieuwe aardappelen vertoond, waaronder velen ter grootte van een hoendereizij zijn in den kouden grond gegroeid. b uitenlandsche bebigten. ENGELAND. Bij Sherbourne zijn een man en een knaap in een leemput door eene instorting levend begraven en eerst na 90 uren is men door het graven van een mijngang er in geslaagd hen te naderen. Men dacht niet anders dan twee lijken te vinden, doch hoe wel zeer verzwakt, waren zij nog in het leven en volkomen bij kennis, zoo dat zij onder doelmatige behandeling thans bijkans geheel hersteld zijn. De knaap sprak het eerst en zeide tot een der gravers, die zich door den mijngang vertoonde: «vader, zijt gij het?" Hij was het inderdaad en uien verheelde zich het tooneel der ontmoeting. Brieven uit Indie klagen over de schade, welke door verschillende dieren aan dc telegraafpalen en draden wordt veroorzaakt. Nu eens wrijven zich de olifanten tegen de palen lot zij omvallen, dan weder halen de groote apen ze uit den grondof dansen cn hangen zoo lang op en aan de dradendat ze breken. Naar luid van berigton uit Bombay van den 12 maart, heeft Nena Sahib, bonevens dc opstandelingen onder zijne bevelenzich aan de regering onderworpen. In de afgeloopen week zon de inboedel van een fa brikant van soda-water, die in ongunstige omstandigheden verkeerdeom dc achterstallige huishuurten bedrage van 20 p. st. verkocht worden. Onder de meubels bevond zich eene oude bureau, door zijne vrouw van haren vader geërfd. Omdat men dacht, dat dit meubelstuk bij verkoop een prijs zou opbrengen, welke volstaan zou, om zoo niet de gehcele, dan toch het grootste gedeelte der schuld to dokken zou dit ten behoeve des huisheers, naar eene verkooping worden gezonden. Bij het voorafgaande oppoetsen hoorde men iets rammelen, onderzocht het naauwkeurig cn vond iu eeno ge heime Iade 100 blinkende guinjes welke dadelijk aange sproken werden, om den schuldeischcr te voldoen. FRANKRIJK. liet Journal des Débals behelst een hoofdartikel over Nederlandlor zake van de /natste beraadslaging in de tweede kamer lo 's Gravenhagcover het tarief der region van in- en uitvoer waarin de nedorlandsche regering cn volksvertegenwoordiging zeer worden geprezen wegens hare doorgaande begeerteom dc beginselen der handelsvrijheid in toepassing te brengen. In dat artikel wordt de aandacht gevestigd op het jaar 1845, toen door den locnmaligen minister van financiën, den heer van Hall, do eerste maat regelen lot wijziging van liet tarief werden voorgesteld. Na Ie hebben uiteengezet wat sedert in dil npzigt is- geschied (OlltWi, Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 behalve het aegelregt. in de jaren 1850, 1853, 1857 en nu laatstelijk weder, eindigt de Debals dit betoog als volgt: «Ziedaar op welke wijze de zaken zich toedragen in Nederland. Maar wij ver kondigen niets nieuws door aan te merkendat wij hier spreken van 'tgeen geschiedt in eene der verlichtste staten van Europa, een van die staten, waar men de vrijheid in hare verschillende vormen het meest waardeert, waar men die het best gebruikt, zonder er misbruik van te maken. Uit dien hoofde is dan ook Nederland esn der landen, waar, welligt meer nog dan elders, het algemeen bekend is met de waarheden der staathuishoudkunde." Te Parijs is op dit oogenblik van eene zeer belangrijke verbetering sprakedie sommige spoorweg-maatschappijen, voornemens zouden zijnbinnen kort tot stand te brengen. Zij stellen zich namelijk voorbij de thans bestaande rij tuigen, een aantal nieuwe groote waggons der eerste klasse tc doen vervaardigen en deze laatsten zoodanig in te rigten, dat zij tot het vervoeren van gezelschappen en famijien, die wegens eene verre uitspanningsreis een groolen afstand met den spoorweg hebben af te leggen, alle mogelijke gemakken aanbieden. Volgens dit plan nuzouden de daartoe be stemde rijtuigen bestaan uit een salon, eene slaapkamer en eene anti-chambre, zoodat verschillende personen, die met elkander zulk een rijtuig alhuren, langs den geheelen weg dag en nacht alle vereischte gemakkelijkheden kunnen vin den en zich in dit bewegelijk of reizend logement naar ver kiezing door hun eigen personeel kunnen laten bedienen. Men verneemtdat de westelijke spoorweg-maatschappij zelfs voornemens is, behalve deze, ook nog eene andere soort van rijtuigen van nog meer geriefelijken bouw bij de trei nen te voegen. Zij zou namelijk waggons doen vervaardigen, die niet alleen langs hare eigene rails bruikbaar zijn, maar daarvan zonder moeite op alle andere europesche spoorwe gen kunnen worden overgebragt, zoodat de passagiers voor eene reis door verschillende landen zich van hetzelfde rijtuig kunnen blijven bedienen. Een oud vrouwtje, van 89 jaar, dat slechts 700 fr. rente bezat en 30 jaar in hetzelfde huis gewoond had, moest dezer dagen verhuizen, omdat haar huisheer de huur verdubbeld had. Om de verhuiskosten te kunnen bestrijden, verkocht zij een paar schilderijtjes. Men kan zich hare ver wondering voorstellen, toen zij voor een daarvan 17,000 fr. ontving. Het was een Morales. INGEZONDEN STUKKEN. Algemeenen bijval ondervindt het navolgende adresdat onder de inwoners dezer gemeente circuleert cn gedurende deze cn de volgende week nog aan bet bureau der Goes- schc Courant ter teekening ligt. Aan de Tweede Hamer der Slaien-Generaal Geven eerbiedig te kennende ondergeteekendenallen inwoners, aangeslagen in den hoofdelijken omslag der ge meente Goes. Dat in bijna alle gemeenten vaD Nederland het bezwaar zich heeft doen gevoelen, dat de derde zinsnede van artikel 245 der gemeentewet, (onder meerderen hij koninklijk be sluit van den 16 julij 1855, staatsblad n°. 106) zoodanig wordt toegepast, dat het persoonlijk verblijven van sommigen voor zekeren tijd buiten de gemeente, met behoud nogtans van alle betrekkingen en winstgevende zaken in de ge meente regt geeft op kwijtschelding van den aanslag in den hoofdelijken omslag over die maanden, welke tijdelijk buiten de gemeente der inwoning worden doorgebragt. Dat die toepassing vermoedelijk is tocteschrijvcn aan eene minder duidelijke redactie van art. 245 evengemeld, dewijl toch ds bekwame ontwerper van genoemde wel, in de zitting uwer vergadering van den 17 december 1856 uitdrukkelijk heeft verklaard dat aan de gemelde bepaling eene tegen overgestelde betcekcnis moest worden gehecht, zoo als adres santen dan ook vermecnendat die 3C zinsnede niet slaat op de inwoners eener gemeente, van welke in de eerste zinsnede van dat artikel gesproken wordtmaar alleenlijk op dezulken die geene inwoners zijndein de gemeente slechts tijdelijk verblijven of vertoeven. Dat in deze gemeentewaar dc hoofdelijke belasting door de afschaffing van den accijns op de tarwe, tot onge veer 4,— per ziel is moeten worden opgevoerd liet drukkende der tot heden gevolgde toepassing in dubbele mate wordt gevoeld, omdat daardoor de meest aanzienlijken zich aan de betaling van een deel hunner aanslagen ont_

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1