N°. 26, 46e Jaargang. 1859. GOESSCHE (OIKWT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag Q4 T%4Trk c* 4 G'eworie advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, iiitgezonderd op feestdagen. J-FOHClCFClclff O JL Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75 franco per post f 1,90. O j behalve het zegelregt. inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLA.NDSCHE BERIGTEN. Volgens een telegram dd. Buitenzorg 7 februarij jl. via Triest bij de regering ontvangen, was van daar niets bijzonders te melden. Het bij de tweede kamer ingediende eerste boek van strafregt bevat de hoofdpunten waarmede het overige deel in overeenstemming zal worden gebragt. Zoodra die grond slagen vastgesteld zijn zal het overige onverwijld worden aangeboden. De straffen zijn: doodstraf (onzigtbaar voor het publiek); zware tuchthuisstraf van 12 tot 20. jaar, verban ning van minstens tot 1 en hoogstens tot 10 jaren; ge vangenisstraf in onderlinge afzondering, onder verpligting tot arbeid. Titel 2 bevat hetgeen tot opheffing, vermindering of verbooging van strafbaarheid strekt. Poging tot misdrijf zal even strafbaar gesteld worden als voltooid misdrijf, doch alleen in gevallen bij de wet uitdrukkelijk bepaald. Titel 4 handelt over deelneming aan misdrijf, over mededaders en inedepligtigen. Bij drukpers-delicten is de uitgever of druk ker dan alleen vervolgbaar, wanneer de schrijver onbekend of onvervolgbaar is. JPer telegraaf. Aangenomen het wets-ontwerp op de successie met 45 tegen 10 stemmen. Tegen: van Wintershoven, van Zuijlen, Sander, van Nispen, van Asch van Wijck, Sckimmelpenninck Meijlink, v. d. LindenHoffman en de Kempenaer Aanstaande zaturdag discussie over de ontwerpen: Tarieven yeslagt, eindbestemming baten weeskamers en verstrekkingen marine. Op de vraag van van Lijnden heeft de voorzitter geantwoord, dat het voorloopig verslag betrekkelijk de afschaffing der slavernij in West-Indie, in de volgende week zal gereed zijn. Volgons art. 24- der provinciale wet, moet dit jaar met den eersten dingsdag der maand julij de helft der leden van de provinciale staten aftreden waarvan de verkiezing den tweeden dingsdag (10 mei) moet plaats hebben. De aan de beurt van aftreding doch weder verkiesbare leden zijn in het hoofd-kiesdistrict Goes: de heeren mr. J. C. R van der BiltJ. Fransen van de PutteB. van der Mandere en J. W. Vader. Door ged. staten van Zeeland is besloten tot de onteigening van 19 stuks koeijen, ossen en vaarzen zich bevindende op de hofstede bewoond door de Ridder, onder Noord- gouwe, onder welke zich bevinden die blijkbaar door de besmettelijke longziekte zijn aangetast. Naar wij vernemen is door de Sociëteit Jacoba van Beijeren thans bepaald besloten tot het vieren van haar lOjarig bestaan en reeds een programma voor dien feestdag (in 'tbegin van Julij) opgemaakt. Mogt zulks geene be zwaren bij ons bestuur ontmoetenzal men ons in de ge legenheid stellen daarop later terug te komen. Te beginnen met morgen (1 april), vangt voor de dili gence op Middelburg, vice versa, de zomerdienst aan, waardoor als naar gewoonte de uren van vertrek des morgens vervroegd en des namiddags verlaat, worden. Jl. maandag zijn hier gevankelijk binnengebragt twee personen welke in den nacht van 23 op 24 dezer op de hofstede van den burgemeester van Calloo, in de gemeente Clinge, door middel van een valschen sleutel zich den toe gang tot de schuur hadden verschaft. Op het gerucht zijn de bedienden te voorschijn gekomen en hebben deze gevat, terwijl nog drie zijn ontvlugt. Deze moeten te Mcerdonk, in Belgieaan de hollandsche grenzente huis behooren en worden ook in dat rijk opgespoord. Ken van hen, zegt men is zelfs nog sinds kort op vrije voeten. Meer malen hoorde men van geruchten van aanrandingen op den openbaren weg in die strekenwaaraan men hoopt aldus een einde te maken. Naar wij vernemen, schrijft men uit Fort Batli, zal kap. van Allcna van het 4e reg. inf., sinds 1 inei jl. alhier gedetacheerd, vooreerst nog niet door. den nieuw benoemden kapt J. Schraver alhier vervangen worden, omdat die compag nie met aanst. mei dit garnizoen moet rcoigncren. De Landbouw Courant zegt, dat het besluit van den minister van justitie, waarbij weder premiën worden toe gekend voor gedoodde en aan de burgemeesters vertoonde wezels, strijdig is niet bet belang van den landbouw, omdat door die premiën een dier in aantal verminderd wordt, dat door zijn jagt maken op veldmuizen zeer gewigtige diensten bewijst- Op het dorp Koewacht is in den voormiddag van eer gisteren brand ontslaan en zijn 3 woningen met schuren en verderen aanbouw een prooi der vlammen geworden, liet onheil wordt aan onvoorzigtigheid toegeschreven. Te Zierikzee is gevankelijk in het huis van arrest binnen gebragt een ingezeten van St. Maartensdijk verdacht van den brand, welke onlangs aldaar heeft plaats gehad, moed willig te hebben veroorzaakt. Men schrijft uit BredaVoor eenige dagen overleed binnen deze stad zekere weduwe A., eene vrouw, die, naar het uiterlijke te oordeelen, in de grootste armoede verkeerde. Reeds tijdens het leven van haren manvoorzagen zij al bedelende in hun onderhoud, en dit bedrijf behield de ongelukkige weduwe ook na diens dood. Niet gering was echter aller verwondering, toen men f 500,baar geld in haar kluisje verborgen vondalsmede eenige zeer kost bare meubelstukken, die, volgens deskundigen, op minstens f 700,kunnen geschat worden. Men verzekertdat een onder-officier der artillerie te Breda, met name B, als nalatenschap van een' zijner bloed verwanten uit Oost-Indië eene som van niet minder dan vier millioen gulden wachtende is. Als eene bijzonderheid wordt gemeld dat een loleling te Nieuwveen in twee verschillende gemeenten beeft moeten loten, welke omstandigheid hierin zijn grond had, dat de moeder des lotelings ofschoon daar woonachtigvan eene andere gemeente gealimenteerd werd die nu ipso jure eischte dat de zoon der gealimcnteerde ook daar aan de loting der nationale militie zou voldoentot dat hel beslist zou zijn welke van beide gemeenten in- haar regt was. Toevallig echter, en dit maakt de bijzonderheid nog grooler, heeft de loleling in beide gemeenten een vrij nummer ge trokken in het tegenovergestelde geval had dit feit zeer zeker tot vele onaangenaamheden aanleiding gegeven. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Onder de vele jonge Lombarden die in' do laatste dagen in Piëmonl zijn aangekomen om in het sardinische leger dienst te nemen, onderscheiden zich vier jongelingen door een bijzonder innemend uiterlijk. De oudste hunner is 25 jarende jongste nog geen 19 jaren oud. Het zijn vier broeders uit Brescia. De militaire ambtenaar, die hen ontving, vroeg hun, in den hoogstcn graad verbaasd: «Maar zoo hebt gij dan uwe ouders verlatenen uw vader, uwe moeder hebben niemand uwer meer tot steun?" Hun antwoord luidde: «Onze vader is dood en onze moe der heeft zelve bij ons aangedrongen, naar Piëmont te ver trekken eri ons tot soldaten te laten aanwerven ja die lieve móeder heeft ons zelfs tot aan de grenzen uitgeleide gedaan." De vier broeders, wier moeder zulk een groot offer aan het vaderland brengt, hecten Caccia. Zal Oos tenrijk zulk eene vijandin ook straffen Men berigt uit Koningsbergendal de stedelijke regering, op last der ministers van binnenlandsche zaken en van cerodienst, aan het bestuur der christelijke afgeschei dene gemeenten heeft te kennen gegeven, dat het aanharen predikant voortaan zal vergund zijn de kinderen van de gemeente-leden in de godsdienst onderrigt te geven. Dit was tot heden niet geoorloofd. ENGELAND. Door een rus is op dit oogenblik te Berlijn een kast ten toon gestelddie men gerust naast de beste werken mag plaatsen, die uit de midden eeuwen in het meubelmakers vak zijn over geblevenkortomeen werk, dat, en om het partij trekken van de gegeven ruimte, en om dc veelzijdigheid van den arbeid, inet regt een mees terstuk kan worden genoemd. De vervaardiger, Rudeliky genaamd en te Riga wonende, heeft eerst drie jaren alleen aan het model en daarna twee jaren lang met 17 knechts aan de kast gearbeid. Zij is van clegantcn vorm en van mahonihout vervaardigd, 5 voet hoog, 3'/, voet broed en 1 y, voet diep, en bevat een ameublement van 150 voor werpen ter vcreischte groottezoo als eene groole tafel met zes stoelen met zittingen 2 groote dames-toiletten, 12 groolere tafels van verschillenden aard, die door zorg vuldige bewerking uitmunteneen grooten kroonluchter, een ledikant, eene wieg, eene eettafel voor 24 personen met alle mogelijke benoodigdheden, een troon met daarbij behoorenden zetel, voetbankjes, commodes, lessenaar, spiegels, schrijfgereedsclwp bloempotten kortomeene massa der meest verschillende voorwerpen, alle uitmuntend door ver sieringen en stevigheidenvoor zooverre hun aard dit toelaat, van hout vervaardigd. De zijden der kast openen zich zoodra men op eene bepaalde plaats drukten voor den verasten blik der toeschouwers schuift een kastje naar voren, dat op eene groole tafel wordt geplaatst, en waarin zich bergplaatsen en voorwerpen bevinden, waar geen mensch die zou hebben gezocht. Men meldt dan ook, dat Bosco's tooverhoed waaruit hij eene massa speelgoed te voorschijn brengt, slechts eene kleinigheid is, in vergelijking met deze kast en haren inhoud, wiens geheele ontpakking vijf kwar- tieruurs eischt. Te Kentucky heeft een kruidenier al zijne winkel bedienden afgeschaft en die door twee stoommachines vervan gen. Een dief trachtte deze stomme bedienden te misleiden, maakte zich van een suikerbrood meester, en wilde daar mede den hoek omsluipenmaar.een der machines pakte hem bij den kraag en hield hem zoo lang vasttot dat de kruidenier hem kwam losmaken. Een der napelsche bannelingen, de hertog van Cabellino, mei zijne lotgenooten in Ierland teruggekeerd, heeft aan de Cork Reporter een belangrijk verslag doen toekomen, betreffende zijne gevangenschap en die zijner lotgenooten in de kerkers van Monte Fusco. Daarin verhaalt hij onder anderen het volgende «Een nachtegaal was gewoon op de takken van een voor de vensters van onzen kerker staanden moerbeziënboom te gaan zitten zingen, ais gevoelde het diertje de smart onzer eenzaamheid; wij kregen het derhalve hartelijk lief en zoo dra het verscheen begaven wij ons naar het venster om naar het gezang te luisteren. Het arme vogeltje! De policie vatte achterdocht op en vermoedde dat het ons met de buiten wereld in gemeenschap bragt. Daarom verdreven zij het met geschreeuw en wierpen het met aarde en steenen, en toen het in weerwil hiervan eiken avond terugkeerde, toen werd het door de policie dood geschoten. FRANKRIJK. In den Moniteur komt het volgende berigt voor: De heer Guérin-Méneville heeft de eer gehad den keizer in eene bijzondere audiëntie de voortbrengselen te vertoonen van de nieuwe chinesche zijdewormendie hij in Frankrijk ingevoerd en inhcemsch gemaakt heeft en die in de open luchtbijna zonder moeiteniet op moerbeziën boomen maar op twee uit Japan afkomstige heesters gekweekt worden. De keizer heeft met belangstelling deze nieuwe zijde beschouwd, wier productie-kosten zoo weinig zijn, dat zij een artikel van verbruik voor alle volksklassen zal kunnen worden. In zijne zorgvuldigheid voor onze landbouwerswelke thans door de heerschendc ziekte der gewone zijdewormen zoo groote schade lijden, heeft de keizer bevolen, dat er be slissende proeven zouden worden genomen, met het doel oin die teelt, welke eene bron van rijkdom voor Frankrijk en Algerie kan worden te verbreiden. Te Parijs is een werk verschenen, dat niet minder wetenswaardig als eenig in zijne soort is. Het is getiteld Lijst der beroemde bastaarden, van af Hercules tot Emile de Girardin. Aan dezen laatsten befaamden schrijver, die, zoo als zijne opname in het onderhavige werk het reeds te kennen geeft, insgelijks een onecht kind is, is het boek opgedragen. Te Napels heeft een brutale diefstal bij een juwelier plaats gehad waardoor ook vele zwitsersche handelshuizen schade lijden. Men begroot de geheele schade op meer dan 100,000 francs. BELGIE. Dezer dagen is eene aanvallige dame die zoo buitengewoon gecrinolisccrd was, dat zij bij de douaniers van Vcrviers argwaan opwekte, aldaar aangehouden. Bij onderzoek kwamen dan ook 117 paar witte kousen van onder do crinoline te voorschijn. Dc correctionele regtbank van Vrrviers heelt in deze zaak van smokkelarij bereids uitspraak gedaan, en de lieve juffer is veroordeeld tot ccno maand gevangenis en 365 francs boete.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1