N°. 23, •IC" Jaargang. 185». üatitmate Hliliti*. BEKENDMAKING BEKENDMAKING. I,,.,-- - GOESSCHE WE ^c\ V De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag m/H 1 m/|" - g Gewone adverfcentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I ITI rlil ll H «54 lTMcl'ftM/» I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. f behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING VAN RKN GEMEEMTE-KAAD TE GO ES, TEN RAADHUIZE ALDAAR OP DONDERDAG DEN 24 MAART 1850, DES AVONDS TEN 7 l!RE. rUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Maatregelen ter voorziening in de vacature der jonge jufvrouwenschool ten gevolge van liet bedanken van de voorgedragene onderwijzeres. 2. Benoeming van twee leden van de school-commissie. 3. Verbetering locaal der openbare school, door het brengen van eenen tweeden uitgang. 4. Nader verzoek om kwijtschelding, van den heer W. A. do Laat de Kanter, van hoofdelijken omslag over 1858. 5. Wijziging kohier van die belasting over 1859, ten gevolge van ingediend bezwaarschrift. 6. Vaststelling kohier belasting honden 1859. 7. Verzoek van H. de Jonge, om vrijstelling van zekeren cijns. 8. Verzoek van A. Meijler, om grond op erfpacht. 9. Voorstel tot wijziging van het hrandreglement. Mededeeling ingekomen stukken. OPROEPING van VERLOFGANGERS DER BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, ontvangen hebbende cenc circulaire van derf heer commis saris des konings in deze provincievan den 14 maart 1859 A n°. 328 li'1 3e afdeeling (provinciaal blad n°. 29) volgens welketengevolge van de daartoe door Z. M. den koning gegevene bevelen de miliciens der ligting 1858, die bij de verschillende korpsen der armee iu reserve zijn geplaatst, daaronder ook begrepen die miliciens welke in dat jaar voor het buitengewoon kontingent, in vervanging van manschappen, van de ligting van 1855, 1856 en 1857 zijn ingedeeld, tot de werkelijke dienst worden opgeroepen, om gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Terwijl wijders door hoogstdenzelven is bepaald: dat op den 1 julij daaraanvolgende, bij de onderscheidene korpsen, onder al de miliciens uit de reserve in active dienst op geroepen, eene loting zal plaats hebben, ten einde hen aan te wijzen, die, bij het met verlof zenden der ligting, lan ger in werkelijke dienst zullen moeten blijven, of later, zoo dit noodzakelijk mogt zijn weder onder de wapenen ge roepen lullen kunnen worden. Geven daarvan den belanghebbenden kennis met berigt, dat zij verpligt zijn zich in werkelijke dienst te begeven, te weten Kornelis Gierum behoorende tol het balaillon mineurs en sappeurs. Pieter Ross, behoorende tot het 2de regement vesting-artillerie. Jan Kontelis BarbierMarinus Covers, Andries de Jonge, Leendert Korstanje en Kornelis de Munck, behoorende tot het 5de regement infanterie. Om op vrijdag den 1 april eerstkomende, des voormid dags ten zes uro, present te zijn aan het Veer van Sloe, Zuid-Bevelandsche zijde, van waar zij naar de hoofdplaats der provincie zullen geleid worden. alsmede Pieter Verheule, Mcls Ros, Pieter Benjaminse Petrus BeunsKornelis van der Bliek, Nicolaas Janssens, Willem Franciscus Sandijk en Joseph Vaes, allen behoorende tot het 5do regement infanterie. Om zich op den 1 april eerstkomenderegtstrecks naar hun korps te begeven, te weten: naar Middelburg met last om te zorgen dat zij aldaar dien dag, des namiddags vóór vier ure zijn aangekomen. En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd en in de Gocssc/ie Courant geplaatst. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 inaarl 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. Dc Secretaris. II. G. PTL AAR BURGEMEESTER F.N WETHOUDERS van GOES, gezien hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door den heer E. de Meulemeesterbierbrouwer, wonende alhier, om het achterhuis van wijk A, u° 186, staande in de Wijngaardstraat, kadastraal s ctic D n". 846óis, in deze gemeente tot Azijnmakerij te doen inriglen. Gelet op het koninklijk besluit van den 31 januarij 1824, (staatsblad n°. 19), mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842, n°. 17 (provinciaal blad n°. 98). Overwegende dat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodo, gevorderd bij art. 4 van wclgemeid koninklijk besluitde eigenaars en bewoners der naastge legene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat het tevens nuttig kan zijn, om ieder in de gelegen heid te stellen zijne bezwaren aan het gemeente-bestuur ken baar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben dat de adressant benevens de eigena ren bewoners en gebruikers der nabij gelegen eigendommen zijn opgeroepen op zaturdag den 26 dezer des namiddags ten een urevoor burgemeester en wethouders in hunne gewoi.e vergaderkamer, ten raadhuize te verschijnen ten einde ter zake voorschreve in hun belang te worden gehoord en dat to gelijkertijd aan een ieder die zulks mogt verlangen de gele genheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geven, ten einde in het proces-verbaal vermeld te worden. En zal hieraan door insertie in de Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 maart 1859, Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De tweede kamer der staten-generaal zal morgen namid dag ten drie uren eene openbare vergadering houden, waarin de nadere stemming zal plaats hebben over het wets-ont- werp tot wijziging der tarieven van sommige accijnsen. Dezelfde kamer heeft zich jl; vrijdag met onder scheidene onderwerpen bezig gehouden. Onder de inge komen vvets-ontwerpen behoorde ook dat lot goedkeuring eener overeenkomst met de maatschappij tot indijking der Ooster- en Wester Schelde, welk ontwerp ter overweging aan de afdeelingen is verzonden. Per telegraaf. Deze overeenkomst tnsscheu de regering en de maat schappij tot indijking van op- en aanwassen in de Ooster Schelde gesloten en aan de tweede kamer ingediend, houdt het navolgende in De maatschappij wordt: A. ontheven van de verbintenis om een kanaal te maken doorsnij dende het eiland Zuid-Beveland; B. van de afdamming van het Krekenrek; C. van de werken tot verzwaring der dijken aan de Noord-Braband- schc zijde, voortvloèijende uit de overeenkomst tusschen den staat en den heer BiNc Droh/cèrs. De maatschappij draagt aan den slaat in eigendom over al de reeds uitgevoerde werken aan het kanaal enz. De staat geeft aan de maatschappij terug de waarborgsom van 200,000 in lands-effectcn, welke de staat in bewaring heeft, *onder voorwaarde van overlegging der bewijzen dac de schulden der maat schappij aan Nederland, wegens uitgevoerde Werken, 7,ïjn gekweten. Dc erfpacht vroeger bedongen op 14000 bunders oppervlakte slikken, op- en aanwassen, wordt verminderd tot op 4000 bunders. Wanneer de goedkeuring der wetgevende magt geweigerd wordt, treedt het vorig contract in werking. Bij onderscheidene beschikkingen van den minister van justitie, hebben verschillende veranderingen in het personeel der rijksveldwachters plaats gehad. Onder meerderen zijn verplaatst de rijksveldwachters 3e klasse (opzieners der jagt en visscherij) A. Verdouw, van Hoinkenszand naar Oosterland, en A Erasmus, van Scrooskerke, arr. Middelburg, naar Hoinkenszanden is benoemd lot rijksveldwachter (opziener der jagt en visscherij) der 3e klasse, N. Huijzervroeger onbezoldigd rijksveldwachter te Kappelle (standplaats Seroos- kerke, arr. Middelburg. In den vooravond van zaturdag jl. werd in dc rigting van Wemcldingen alhier brand ontdekt. Naar wij later vernamen heeft die plaats 'gehad te St. Maartensdijk (eiland Tholen) bij dhr. de Wildewiens schuur is in den nsrli gelegd. Nadere bijzonderheden orillwrkon nog. Als eene bijzonderheid deelen wij mede de reclame van een milicien in 1840 geboren dus van deze ligting, op een broeder in 1788 geboren met wie hij alzoo 52 jaren in ouderdom verscheelt. Als gelijke bijzonderheid meldt men ons uit Gravenpolder, dat zich de nachtegaal reeds in dien omtrek heeft doen hooren Uit Winschoten wordt gemeld dat aldaar reeds nieuwe aardappelen zijn gezien, die op den kouden grond gewassen zijnterwijl te Werkendam jonge hazen zijn waargenomen. Te Oosterhout heeft men een begin gemaakt met het jonge vee naar de weilanden te brengen. *s heer abt8kerke 20 maart. De vacature ont staan door het vertrek van onzen leeraar deu weleerw. heer W. Kluever naar Wolphaartsdijk werd heden vervuld door de overkomst van onzen beroepen herder en leeraar den weleerw. heer G. M. Hogerzeil, candidaat tot de H. dienst bij het prov. kerkbestuur van Gelderland. Ten aanhoore eener talrijke schare werd hij door zijnen vader den weleerw. heer G. M. Hogerzeil, predikant te Nieuwe Tonge tot de bediening van het H. evangelie ingeleid naar aanleiding van II Tim. 2, 15, waarna de bevestigde in de namiddag-oefening zijne bediening aanvaardde met eene rede over Ps. 25, 5a. Verleden vrijdag iu den voormiddag is in het rijks museum te Amsterdam een stoute en zeldzame diefstal gepleegd. De schilderij van A. van der Weijfbekend onder den naam van de Heilige Familie, is uit de lijst gedrukt en gestolen. Het belgische dagblad De Schelde schrijft: Wij lezen in het Journal de Charleroi: «Brieven, die wij uit Brussel ontvangen, spreken van voorstellen, welke Holland aan Belgie zou hebben gedaan, met het oog op de politieke gebeurlijkheden, die de italiaansche aangelegenheid kan doen ontstaan. «Holland zou aan Belgie hebben voorgesteldzich geza menlijk voor eene gewapende neutraliteit te verklaren, bijaldien de oorlog tusschen Frankrijk en Oostenrijk mogt uitbreken. «De grenzen zouden door ontzagwekkende legermagten bewaakt worden, en elke inval in bet eene of andere land zou te gelijker tijd door Holland en Belgie worden afge weerd. Er zou tusschen beide staten een bondgenootschap voor hunne gemeenschappelijke verdediging bestaan. Holland zou eene vloot op oorlogsvoet gereed houdenom, op het eerste sein, Antwerpen te komen beschermen. Wij kunnen niet zeggenin hoeverre deze inlichtingen naauw- keurig zijn, maar het schijnt stellig te wezen, dat door Holland een voorstel in den aangeduiden zin is gedaan geworden. «Er zou zelfs sprake zijn van eene koninklijke boodschap aan de kamer. Wij wachten op nadere inlichtingen maar van heden af schijnt het ons toe. dat dit verwerende hondgenootschap tusschen Belgie en Holland zeer nuttig voor heide landen zou wezen, in geval van oorlog tusschen Frankrijk en de eene of andere duitsche mogendheid, enz. Het blad besluit zijne mededeeling met de woorden: «De zaak is ook zoo natuurlijk, dat zij gewis niemand zal verwonderen; toch staat belgisch belang in eene zoo uaauw mogelijke betrek king met een land, dat door zijne ligging, zijne taal, zeden en overleveringen zoo innig met het onze verbonden is" BU1TENLANDSCHE BEKIGTEN. DU1TSC11LAND. weewen. Het gerucht, dat de keizer zich aan het hoofd der troepen zal stellen indien het tot een oorlog mogt komen, vindt nog steeds geloof. Men verhaalt, dat de rij paarden des keizers sedert eenigen tijd bij het afrijden in de manége aan het vuren worden gewoon gemaakt. Op den nourder en zuidcr spoorweg vertrekt tegenwoordig slechts een trein per dag voor het vervoer van reizigers en goederen. De overige treinen worden allen gebruikt tot het transporteren van militairen en oorlogs materieel. Te Steinbach, Kallenberg (in het kcurhossischc) doet een smid, Man genaamd en 22 jaren oud, in alle kringen veel van zich spreken. Eiken donderdag houdt hij slapen de predikatiën die zich door eene strenge logica onder scheiden en in den regel- hart- en zielroerend zijn. De groole massa houd hem voor een proleet, een heilige,- an deren daarentegen houden hom voor een bedrieger, die zijne /aak goed "opstaat

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1