\(V Jaargang. 1850. \0 n») l" ns/** GOIMM COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I *-u 1 I ~t >V 1%/f i j Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. J JLr OllC1.0I*CIcl>£L' Jl IyÏcI'cI'Ie# I Geboorte-, huwelijks- en doodherigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. O j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De discussien over het tarief zijn eergisteren in de tweede kamer voortgezet. Gestampte en gemalen meekrap, zoo ook garaneine en colorine zijn op voorstel van den heer Thor- becke, geheel vrijgesteld van invoerregtalzoo is allerlei meekrap vrij. Reeds per bulletin medegedeeld) Vervolgens is een amendement van den heer van Foreesl, tot weglating der bepaling, dat olie van plat en rond zaad na januarij 18G4 met f 1,per vat zal belast zijn, verworpen met 43 tegen 25 stemmen. Een amendement van den heer Reinders, om stieren, ossen enz. bij uitvoer vrij te laten, is verworpen met 49 tegen 18 stemmen. Een amendement van den heer de Poorterom gemalen tufsteen tras of cement met f 2,50 de 1000 pond te belasten in plaats van met 75 cents, is verworpen met 55 tegen 11 stemmen. Door den heer van Asck van Wijk is een amendement voorgesteldom tapijten en wat daartoe behoortmet een afdalend regt te belasten, zoodat deze eerst na 1864 met 5 pCt. zuilen zijn bezwaard. Door den hevigen storm in de vorige week kwam de zoeuwsche post in plaats van des namiddags ten vier uren eerst ten 7 uren in den morgen van den volgenden dag te Go- rishoek dat is, naar men ons berigt, het eerste geval in de laatste 20 jaren dat onze wakkere veerman te Yer- sekendam voor den wind moest onderdoen. Te Middelburg is in den morgen van Zondag een der kleine torentjes van het raadhuis gewaaid en in de Noordstraat nedergevallenzonder echter ongelukken te veroorzaken. Naar men ons berigt is hier gevankelijk binnengebragt de bediende van den heer r. k. pastoor te Neuzenver dacht van een diefstal dezer dagen bij laatstgenoemden gepleegd ter som van 1000. Eenige landbouwers op het eiland Tholen hebben den heer Baron Sloet tot Oldhuis, een prachtigen kristallen beker op zil veren voet en voorzien van doelmatige inscriptie vereerd tot een aandenken voor hetgeen door dien heer als voorsteller van het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden, is verrigt. Als eene zeldzaamheid meldt men uit de gemeente Deurne c. a. (Noord-Braband), dat aldaar een akker oliezaad in vollen bloei staathetgeen gewis voor dezen tijd van het jaar een vreemd gezigt moet opleveren. Uit Hardenberg wordt medegedeeld dat in het aan grenzende (kon. Hann.) reeds rogge voor voeder is gemaaid, die de lengte van '/z neth e' had. Voor een der kantongereglen in de provincie Overijssel stonden in de vorige week teregt de burgemeestertwee wethouders, een lid van den raad eener naburige gemeente, de notaris en de docter aldaar, benevens verschillende ge goede ingezetenen der gemeente, beschuldigd van overtreding van een artikel in het reglement van politie der bedoelde gemeentebepalende de sluiting der tapperijen des avonds ten ii ure. Van het feit is door de rijks-veldwaeht proces verbaal opgemaakt. Door de bekeurden is bij de verdedi ging o. a. aangevoerd: «dat de rijks-veldwacht onbevoegd was om deze overtreding door een proces-verbaal te con stateren, als zijnde het feit eene overtreding van eene plaat selijke verordening." Daar deze exceptie ook in de tweede kamer der staten-generaal is besproken, wordt het vonnis van den kantonregter met belangstelling te gemoet gezien. In de gemeente Giessendam is onlangs eene vrouw van 72 jaren overleden, waarbij als bijzonderheid wordt mede gedeeld dat het lijk bij de ter aarde bestelling nog door haren vader J. van 't Hofgevolgd werd. Hoewel op ruim een uur afstands wonende, bezocht de 97jarige grijsaard, gedurende hare ziekte, geregeld eiken dag zijne dochter en schaamt zich nog hel gebruik maken van een slok. In het huis van correctie te Hoorn zijn de gevangenen thans, op last van het ministerie van oorlog, van des mor gens zes tot des avonds elf ure bezig met het vervaardigen van militaire klecdingstukken. Uit Groningen schrijft men dat in den avond van vrijdag op zaturdag 11 dezer te Stapelmocrheide, bij Weener, ko ningrijk Hannovereen allertreurigst ongeval plaats vond. Een arbeider, Yzer genaamd, Ontwaarde eene brandlucht ori redde daarop terstond zijne vrouw welke hoogst zwanger was, door met haar het venster uit te springen. Op het eens klaps roepen van do moederonze beide kinderensprong de vader op nieuw door het venster naar binnen om zijne kinderen te redden. Het mogt hem niet gelukken, 's Mor gens vond men hem levenloos uitgestrekt onder het raam, terwijl van de beide kinderen een dood van onder het puin werd te voorschijn gehaald, terwijl het andere bij het af zenden van hel berigt daaronder nog bedolven lag. Ook de moeder is den daaraanvolgenden dag aan de gevolgen van schrik overleden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUJTSCHLAND. Uit Nassau is onlangs gemeld, dat het geheele honds- contingent gereed is om te velde te trekken. De parijssche half-officiële bladen hebben den spot gedreven met do 400 nassauersmet welke men Frankrijk vrees dacht aan te jagen. De nassauers antwoorden daarop: «Wij kennen het handschrift onzer voorgangers en zullen, als hel er toe komt, hetzelfde schrijven als zij lieden in 1815 te Water loo hebben geschreven. WEEH'Enr. Ce verklaring door de fransehe regering gedaan, dat zij aan den koning van Sardinië, in geval een oorlog mogt uitbrekenhet bezit zijner tegenwoordige stalen waarborgtheeft hier een onaangenamen indruk veroorzaakt, ten gevolge waarvan de verbittering tegen Frankrijk niet weinig is toegenomen. Volgens do Ostdeut. Post. behoort Oostenrijk de on afhankelijkheid van Europa te waarborgen tegen het streven van keizer Napoleon, naar het beschermheerschap^ over Europa. Dergelijke aanmatigingen moeten met kracht worden tegengegaan en op Oostenrijk rust de pligt om daartegen te waken. ENGELAND. Uit Liverpool gaan tegenwoordig ladingen graan naar de Ver.-Staten van Canada, naar laatstgenoemd land voorname lijk voor den uitzaai. Dit is een opmerkelijk gevolg van het stelsel van vrijen handel. In Canada is de invoer vrij, doch naar de Vereen.-Staten is hij onderworpen aan een inkomend regt, wanneer het graan voor consumptie is bestemd. - Uit New-York wordt gemelddat de stoomer Princess bij New-Baton-Ronge totaal is verbrand. Ongeveer 200 passagiers zijn om het leven gekomen of worden vermist. Een anierikaansch schrijver bestempelt de gewone ladies, die slechts weten van in Rocing-Chairs te zitten, en zich te laten bedienen met den naam vanEen bundel physische hulpeloosheid, ingewikkeld in kostbare manufacturen. FRANKRIJK. Er zullen te Parijs, drie nieuwe slagterijen, volgens een geheel nieuw plan ingerigt worden. De maatschappij, die zich tot dit doel gevormd heeftstelt drie voorname punten op den voorgrond: om den prijs van het vleesch te verminderen cn tevens eene goede kwaliteit te leveren, 2°. de koopers te doen deelen in de winsten, welke door den verkoop zullen verkregen worden. Om dit doel te bereiken, zal men zich in onmiddelijk verband met de vee houders stellen en niet uit de tweede of derde hand koopen, het geen een groot voordeel zal opleveren. Iedere kooper zal aan het einde der maand, op vertoon van do borderel, waarin het bedrag van het door hem gekochtte is opge- teekend, een dividend in de winst ontvangen. Een wijnkooper te Parijs heeft het volgende middel uitgedachtom zijn wijn aan den man te brengen en moet reeds sedert geruimen lijd zulks in praktijk hebben gebragt. Hij houdt zich namelijk op de hoogte van alle sterfgevallen, en zoodra iemand overleden is, zendt hij naar het sterfhuis een of meer ankers gewonen of fijner wijn of eenige fles- schen, al naar mate hij den rijkdom des overledenen schat en geeft dan voor, dat de overledene korten tijd vóór zijn' dood dusdanige bestelling heeft gedaan of laten doen. De brenger heeft dan tot lastom volstrekt de familie, wier droefheid men moet eerbiedigen, niet om betaling lastig te vallen die zal immers later wei volgen. Dc wijn wordt in den kelder gebragt en later vinden de erfgenamen den kelder wel voorzien maar ook tevens eene rekening om te betalen. De heer Rousselle, bijgenaamd l'hommc canon, geeft tr Caon voorstellingen. Rij neemt aan, weerstand te bieden aan twee paarden die aan ieder zijner armen zijn gespannen en naar verschillende kanten trekken en heeft eene proef van zijne groote sterkte met goed gevolg doorstaan. De eigenaar der paarden echter, die vertoornd was, dat zijne dieren overwonnen waren, heeft den hercules ongenadig afgeranseld en is deswege tot drie dagen gevangenisstraf veroordeel Te Marseille zijn tijdingen uit Rome ontvangen, loo- pende tot 12 dezer. Daaruit blijktdat de paus een con sistorie heeft gehoudenwaarin hij heeft verklaard dat hij geenszins de onmiddelijke ontruiming van den kerkdijken staat door de vreemde troepen heeft gevraagd. Hij heeft alleen eene botsing tusschen de twee groote r. katholijke staten op zijn gebied willen voorkomen. Overigens ver klaarde de pausdat hij zijn lot aan de Voorzienigheid toe vertrouwde. Z. H. heeft openbare gebeden tol behoud van den vrede bevolen. Bij gelegenheid van het carnaval vertoonde zich in de straten van Livorno (Italië) een man, die ais Napoleon lil was gekleed. Hij had een boek in folio formaat in de hand, op welks omslag in reusachtige letters de woorden «Traktaten van 1815," te lezen waren. Van tijd lot tijd scheurde hij een blad daaruit en wierp het weg. De politic heeft hem in verzekerde bewaring genomen. De Courrier du Havre bevat de volgende tijding, die uit een dagblad van Buenos-Ayres is overgenomen, welk laatste bladdeze tijding in een buitengewoon bijblad aan zijne abonnés heeft laten ronddeelen: Parijs vernield. De keizer en zijne familie dood. 7 50,000 menschen omgekomen Het gisteren avond laat aangekomen schip Petite Marseille heeft deze verschrikkelijke tijding medegebragt. Parijs is in de lucht gevlogen. Volgens een vóór ons lig gend schrijven is deze katastrophe het werk van eene rooverbendedie de stad ondermijnd en zoodoende in de lucht heeft doen springen. Het Louvre is ingestort. De bastille ingsgelijks en alle gevangenen zijn onder de puin- hoopen begraven De voorsteden St. Antoine, St. Honoré en St. Denis liggen in asch. Het opera gebouw is ver brand. Keizer Napoleon en zijne gemalin die een paar dagen te voren in de hoofdstad waren teruggekomen, liggen onder de puinhoopen, van het Louvre. Het aantal omge komenen beloopt 750,000, waaronder de eerste journalis ten en de notabiliteiten des rjjks. De bijzonderheden zijn verschrikkelijk om te lezen Te Colmar vond dezer dagen een lantaarnopsteker een met diamanten omzet horologie. Hij bragt het dadelijk naar het bureau van politie en daar wees men hem den eigenaar aan. Deze was een der voornaamste ambtenaren der stad en vraagde hem, welke belooning hij verlangde. De brave lantaarnopsteker koesterde sedert geruimen tijd een wensch, maar deze was zoo hoog, zoo overdreven, dat hij dien niet durfde te uiten. Neenriep hij uit die droom zou te schoon en het ontwakendoor de weigering, te verschrikkelijk zijn." «Maar wat verlangt gij dan?" -De goede man vatte al zijn moed te zamen en zeide binnensmonds en met neergeslagen oogen: «Ik wenschte wagensmeerder aan den spoorweg te zijn!" Het is onnoodig er bij te voegen, dat die wensch niet te overdreven bevonden werd en de eerlijke man thans de gelukkigste van de geheele wereld is. Uit Lissa wordt de volgende, niet onaardige spoor weg-geschiedenis medegedeeld. Een koopman alhier bezoekt dikwerf wegens handelszaken Alt-Boyn en omstreken. Ver mits het voor heui to lastig en tijdroovend was, den van Posen des avonds aankomenden passagierstrein af te wachten, wendde hij zich schriftelijk aan de directie met het verzoek, hem vergunning te verleen en, met den in de eerste mid daguren door Alt-Boyn komenden goederentrein herwaarts terug te keeren. Dit verzoek werd echter van de hand gewezen. Wat doet nu onze koopman Hij verschaft zich te Alt-Boyn een geitenhok, dien hij nu telkens in de hoe danigheid van geitenhoeder met de goederentrein herwaarts begeleidten den volgenden dag met den eersten trein derwaarts zendt. Zoo doet dan deze viervoetige passagier den koopman sneller reizen, hetgeen hem op elke andere wijze onmogelijk was. BELGIE. De policie van St.-Nikalaas heeft eene groote hoe veelheid suikcrij aangeslagenwelke vervalschl schijnt t zijn, cn waaromtrent een regtcrlijk onderzoek is ingespannen Verledene weekmaandag vonden twee belgische

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1