N°. 20 10 Jaargang. 1850. Meng el ing. Steeuüofen. 1—U mmm IWMVT. Nl De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1 -« m jr - Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. OlltlCFQcifi' 11/ iYlclclFt* Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,60 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BinifEIfLAWDSCHE BERIGTEtf. Bij besluit van 8 dezer heeft Z. M. goedgevondende benoeming van J. P. 1. Buleux, burgemeester van 'sHeer Arendskerke, tot secretaris dier gemeente met Zijne goed keuring te bekrachtigen. Dezer dagen is aan den heer burgemeester van Vlissingcn uit naam der afdeeling Metalen kruis, 1s,t.e sectie Dordrecht en omstreken, ter handgesteld eene som van vij(-en-tachtig gulden, ten einde in de behoeften te voorzien der weduwe en kinderen van den verongelukten zeeloods Frans Naere- bout, afstammelingen van den vermaarden Frans Naerebout, welke loods ook tot bet dragen van het Metalen kruis geregtigd was. Uit Breda wordt geschreven, dat aldaar eergisteren een vreemd verschijnsel werd waargenomen. Bij het zeer verduisteren der lucht hoorde men eenige knallen als van donder, voorafgegaan van hevige bliksem-schichten; wij kunnen er bijvoegen, dat ook hier tot tweemalen iets der gelijks als donder is gehoord voorafgegaan van sterk lichten Men wil weten, dat op last van den minister van oor log, de stallingen voor de kavallerie te 's Bosch zijn opge nomen en dat reeds dienaangaande een uitvoerig verslag is gedaan. Hieruit wordt afgeleid, dat binnen kort aldaar kavallerie in garnizoen zal komen. Ook loopt aldaar het gerucht, dat zoo de verwikkelingen tusschen Frankrijk en Oostenrijk blijven aanhouden, de op I mei a. s. bevolen garnizoens-veranderingen niet zullen plaats hebben Men verzekert te Breda, dat van regeringswege bepaald is, dat in den loop van dit jaar alle plaatsen van tweede luitenants zullen worden voorzien. Uit Wassenaar wordt gemeld, dat door den landbouwer Biben, ondor Voorschotenreeds den 22 januarij grasboter aan Z. M. den koning is aangeboden en wel van vee, dat den geheelen winter niet op stal geweest is. Bij Assen js in het Loineveld dezer dagen de vrouw van een polderwerker overleden. De man heeft de doods kleederen voor de overledene gereed gelegd en is vertrokken na van builen een paal tegen de deur gezet te hebben. Daar hij niet terugkwam, heeft de policie zich met de begraving moeten belasten. Bij gelegenheid van zijn 101 jarig geboortefeest, heeft de grqsaard Jacob Former te Botterdam, van het bestuur der diergaarde, bij de overige blijken van belangstelling, eene doorloopende kaart tot vrijen toegang ontvangen. De man gaat nog dagelijks uit en wandelt geduchte einden weegs af zoodat hij op deze onderscheiding veel prijs stelde. Dt Ulrechlsche Prov. Stads-Courant meldt, dat gedurende het jaar 1858 in die stad is geconsumeerd een getal van 5411 vaten binnenl. en 1G0 vaten buitenl. gedisteleerd, en dat daarvoor gezamentlijk in de stedelijke kas aan be lasting is ontvangen eene som van ruim eene ton gouds Van alle zijden leest men berigten over het buitenge woon zachte en vruchtbare van het saisoendat wtl het meest zijne uitwerksels schijnt uit te oefenen op de boomen en vogels. Zonder verdere vorst zullen wij dus de paasch- cijeren door jeugdige kuikens zien vervangen en met Pink steren kersen plukken. Onder de rubriek wetenschappen, letteren, kunsten, enz., leest men omtrent den hier bekenden ned. schrijver in de Précurseur: «Verecniging voor Kunsten, Letterkunde en Wetenschap. Voordragt dhr. v. d. Bilt La Motlhe. Dhr. La Motlhe had tot onderwerp zijner voorlezing in de Vlaamsclie taal: Eene schets van den maatschappelijken eland der vrouwin Holland Op eene treffende wijze heeft spr. ons de vrouw in ver schillende levensstanden geleekend. Opmerkelijk vooral was zijne beschrijving van de Gouvernante en Gezelschapjuffer. Met juiste hand geschetst, liet dit niets ter verbetering over. Op eene hoogst loffelijke wijze eindigde spr. mol eenige beschouwingen der zoo gewigtigo roeping van de vrouw, en schatte naar waarde die vrouwen uit de XVI en XVII eeuw die de helden vormden van het kleine maar roemrijke ge- meene-best der Vereenigde provinciën. De heer La Motthe boeide do,or zijne geestige, sierlijke woorden gedurende ruiin anderhalf uur zijne talrijke hoorders. Wat de begaafdheid van den spreker betreft; wij zouden hem hierin vergelijken met den beroemden schrijver van de Camera Obscura. Als Beets bezit hij eenen fijnen schranderen geest, is satiriek zonder scherpheid, luimig zonder flaauwheid en weet zijne karakters door eene wezenlijk bewonderenswaardige kennis als naar het leven weèr te geven. Ten slotte hopen wij, dat de Vereeniging ons nogmaals de gelegenheid zal openen om een redenaar te lioorendie, gelijk wij hierboven mededeeldendoor goeden smaak het gehoor en gevoel zijner vele zoo gemengde hoorders weet tot zich te trekken" BiriTpSLA.JiDSCHE BEKIGTEN. ENGELAND. Te Chattam is eensklaps veel levendigheid ontstaan door het bevelonmiddelijk 300 nieuwe scheepstimmer lieden in dienst te stellen en al het werkvolk vroege en late uren te doen werken,, ten einde zoo spoedig mogelijk de op stapel staande oorlogschepen te -voltpoijcn. - Gedurende 1858 zijn alleen te Southampton uit Frank rijk aangevoerd zes-en-vijftig millioen eijeren zijnde bijna evenveel als in alle havens van het rijk, zoodat de geheele invoer op 100,000,000 gerekend kan worden, gemiddeld eene waarde vertegenwoordigende (volgens den prijs in En geland) van vier millioen twee honderd duizend gulden f 4,200,000. In den nacht van jl. zaturdag op zondag had een straatrumoer plaats doordien een oesterverkooperdie bezig was oesters te openen, de schelpen op straat wierp, waar door een zevental soldaten der garde zich beleedigd achtende, den man zoo zeer toetakelden dat do bijsland der policie moest ingeroepen worden. Deze evenwel was niet in staat al de rumoermakers in hechtenis te nemen, maar slaagden er in drie hunner naar het policie-bureau te brengen, na de anderen met een streep krijt op den rug geteekend te hebhen waardoor zij onmiddelijk in de cazerno berkend werden. FRANKRIJK. Een der hoofdambtenaren bij het ministerie van justitie is jl. woensdag met 100,000 fr. die hem niet toe behoorden, verdwenen. Het is der politie gelukt hem op de belgische grenzen aan te houden Op een der laatste gccostumeerde bals in de grooto wereld werd door eene dame de diplomatie voorgesteld, de nieuwe godheid van den hedendaagschen Olympus. Zij droeg het dubbel masker yan Janus, haar één aangezigt glimlachtehet andere fronsde de wenkbraauwin de eene hand hield zij een schild, in de andere eene arendspen die reeds veel versneden en zeer zwart was, en zij danste een nieuwen pas, het ultimatum, waarbij één pas vooruit en twee passen achteruit werden gedaan. Eerlang zal een proces behandeld worden dat nog al zonderlingen oorsprong heeft. Voor vijf en twintig jaren kwam een oud edelman uit Thuringen zich te Parijs vestigen, waar hij van een sober jaargeld leefde, dat een zijner bloedverwanten hem had toegelegd. Hij had slechts zijn kleinkind, een meisje van vier jaren en eene opgezette kat medegebragtvan welk laatste voorwerp hij nooit wilde scheiden. Voor eenige jaren stierl hij, na zijne kleindochter te hebben uitgehuwelijkt aan een beambte bij een onzer ministc- riën. Op zijn sterfbed liet hij de jeugdige echtelingen zweren, zich niet van de opgezette kat te ontdoen en haar als een onderpand van hun toekomstig geluk te bewaren. De belofte werd stipt nagekomen. Voor eenige weken echter kwam de driejarige zoon van den beambte B. bij de opgezetle kat cn begon, met de bedcrfzucht aan alle kinderen eigen, het dier behoorlijk te plukken. Toen hij daarmede bezig was werd hij door zijne ouders verrast en deze werden op hunpc beurt verrast, toen zij onder bet harig bekleedsel der kat een blikken doos ontdekten. Zij openden ze en vonden daarin perkamenten welke zij niet konden ontcijferen en bij een deskundige bcagtcn. Deze verklaardena onderzoek der stukken, dat daaruit bleek dat de jonge vronw hare regten op de nalatenschap van een rijken bloedverwant kon doen gelden. Onverwijld schreef de heer B. aan den burgemeester der gemeente en het antwoord dat bij van daar ont ving hield in, dat voor twee jaren een zeer aanzienlijke erfenis door de stad was in bezit genomen, bij ont stentenis van bekende erfgenamen der overledenen. Het spreekt van zelf, dat hieruit een regtsgeding ontstaathet welk in Duitschland groot opzien zal baren. In Frankrijk heeft iemand, die de zekerheid ver kregen had dat het stroo de gevaren van den bliksem kan verwijderen een bliksemafleider van dezen aard gemaakt. Het is bewezen dat eene electrische batterij, die sterk genoeg geladen is om een os dood te slaan, onmiddelijk ontladen wordt zonder vonk en knal door een eind stroo, al is dit slechts ongeveer 3 ned. duim lang. De woning van den arme kan dus gemakkelijk met dezen, weinig kostbaren bliksem-afleider voorzien worden. Daartoe moet men met een geelkoperen draad eene koord van stroo langs eene slaak van wit geverwd houd vast maken en deze van onderen met eenen koperen punt in den grond doen uitkomen. Deze toestel is aangebragt in achttien gemeenten in den Omtrek van Tarbes, en wel niet meer dan een afleider op de twintig bunders. Die gemeenten zijn niet slechts bewaard voor den bliksem maar bovendien voor den hagel. (Zw. Ct.) Men is te Parijs eene nieuwe winstgevende bedrie- gelijke industrie op het spoor gekomen. Een vindingrijke lediglooper heeft namelijk het adresboek der stad Parijs bestudeerd; daaruit 25,000 namen van aanzienlijke personen opgeteekend die hij afzonderlijk als adressen op even zoo vele gesloten enveloppes schreef, welke hij vervolgens van een valschen poststempel voorzag. Daarop bezorgde hij zelf de brieven, terwijl hij zich als besteller der post verkleedde, cn liet eiken concierge, aan wien hij een brief afgaf, 30 cs. betalen, zoodat zijne totale ontvangst 7500 fr. bedroeg. De Union Bretonne van Nantes verhaaltdat bij afwezigheid van een loteling, zijne vrouw met baar 16 maanden oud zijnde kindje tot de bus kwam. Men liet den kleine de hand in de bus steken om over het lot van zijnen vader te beschikken hel nam evenwel drie nummers die het volstrekt niet wilde loslaten, eindelijk ontvielen er twee en het hield van de drie het eenig gelukkige nummer, zijnde 142; n°. 143 was het hoogste. Al gemeen was het gejuich, terwijl schier het liefkozen der moeder geen einde nam. De vette os Turijn genaamd, weegt 1185 ned. ponden. In de gemeente Técamp is eene 39jarige vrouw den 2 maart van een zoon bevallenna den 21 februarij en dus negen dagen vroeger, van eene dochter verlost te zijn. Beide kinderen verheugen zich met de moeder in do meest volmaakte gezondheid. BELGIE. Het Journal de 'l Aisne bevestigd de volgende, dezer dagen medegedeelde droevige gebeurtenis uit de gemeente Pignicourt. 'tWas op Drie Koningentwee broeders en een vriend speelden des avonds kaart. De avond sleet genoeglijk, toen een hunner op het denkbeeld kwam om al gekscherende door de kaart hun lot van korten of langen levensloop te doen bepalen de jongste evenwel verzette zich tegen deze zoo hij meende verzoeking maar al vast begonnen de twee oudste het spel en zagen spoedig hun noodlot bepaald. De eerste partij werd door den oudsten, een jongman van 38 jaren verloren, die den 16 februarij jl. overleed. De jongste die eindelijk ook mcdcspeelde, verloor de tweede paitij en stierf op twintig jarigen leeftijd 10 dagen daarna. De laatste die winner was gebleven cn vol gens het lot had moeten overleven, werd nogtans het eerst van allen door een hevige ziekte aangetast en stierf den 20 januarij in den ouderdom van 28 jaren Aan een duitsch weekblad ontleend de Letterbode de volgende opga- c omtrent liet gebruik en den voorraad van steenkolen. Het jaarlijks verbruik dezer brandstof over de geheele aarde kan op 2500 millioen centenaarsof 225 millioen pruissische tonnen van 7% voet gesteld worden, hetgeen overeenkomt met 12,633,333 kub. luchter (Een luchter is ruim 2 ned. cl.)

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1