Nationale Militie. N°. 10, KENNISGEVING. PUBLIEKE BESTEDING. WAARSCHUWING. 10 Jaargang. Maandag 7 Maart. 1850. (SfesCHE De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag en Donderdag 5 avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. jj De inzei BESTUREN EN ADMINISTRATIE]*. De COMMISSARIS des KONINGSin de Provincie ZEELAND, maakt bekenddatvolgens liet daartoe door heeren Ge- defuleerde Staten van deze provincie genomen besluit: 1de jagt op Houtsnippen en Waterwild op den 31sleu maart van dit jaar zal zijn gesloten; 2°. hetweispel van kwartelen alleen van den lsten mei tot en met den 15den' julij dezes jaars zal geoorloofd zijn; 3". de Visscherij van den 15den maart tot en met 15den april zal gesloten wezen en eindelijk 4°. dat gedurende den gesloten visehtijd het visschen van paling, doch alleen met aalkorven van wisschen of teenen gevlochtenzal mogen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het provinciaal blad geplaatst, en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den Ist™ maart 1859. De Commissaris des Konings voornoend, S. van HEEMSTRA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, zullen op i'aturdag den 12d™ maart 1859, des namiddags ten een ure, ten raadhuize aldaar, in het openbaar trachten aan te besteden het leggen eener Steenglooijing op het zuidelijk beloop van den noordelijken, en aan den teen van den kop van den zuidelijken havendam van het Goes- sche Sas, en het uitvoeren van eenige herstelling en voorzienings werken aan de boorden der Goessehe haven, met levering der daartoe vereisehte mate rialen, arbeidsloonen enz waarvan locale aanwijzing zal geschieden aan het Sas, op vrijdag den 11deB derzel/de maand, des middags ten twaalf ure. Zullende de voorwaarden der besteding van den 8 tot den 12 dezer maand ter gemeente-secretarie ter lezing liggen. Gedaan te Goes, den 5 maart 1859. Burgemeester en Wethouders van Goes M P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij deze ter kennis van allen die het aangaat, dat de militie-raad krachtens art. 126 der wet op de Nationale Militie van den 8 januarij 1817 (Staatsblad n°. 1), over dezen jarc, zijne tweede zitting, tot onder zoek der lotelingen van dit jaar, volgons art, 37 der wet van 27 april 1820, (Staatsblad n°. 11), welke verineenen mogten regt op vrijstelling te hebbenzal houden te Middel burg, hoofdplaats dezer provincie op Donderdag den 31 maart aanstaande, des morgens ten half tien ure, in de Abdij aldaar. Van de verpligting om voor dien raad te verschijnen zijn echter uitgesloten, zoodanige lotelingen, welke gcener- hande reden tot vrijstelling hebben, daar dezulken door den militie-raad finaal voor de dienst gedesigneerd zullen worden. Terwijl bij deze alle oudersvoogdencurators of ge- magtigden worden herinnerddat zijreclames hebbende, voor hunne absente zonen of pupillen zich zullen moeten sisteren ten dage, ure en plaatse voormeld. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gepubliceerd en gcaffigcerd, mitsgaders geplaatst in dc Goessehe Courant. Gedaan ten laadhuize van Goesden 5 maart 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PI L A A R. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van 25 lebruarij jl.is do heer D. I. Vermande, rijks-veearts der lsto klasse, te lleinkenszand, in te gaan met I april c. k., benoemd tot provinciaal veearts, nm in bel kanton van dien naam te fungeren. van advertentiën moet geschieden vóór "drie uren des De uitslag der loting voor de militie op jl. zaturdag, is ais volgt N°. 32 J. A. v. d. Griek. 33 j. Weststrate, lo kort 34 K. v. Zweden. 35 A. Nonnekens, te kort. 36 G. 11. J. F. Janssens. 37 P. J. Baden, te kort 38 C. A. Hofman, eenig kind. 39 J. Clement, te kort. 40 L. J. Wolfaert. 41 M. de Back, in dienst. 42 J. dc Blok, broederdienst. 43 A. Buijze. 44 C. Warrens, broederdienst. 45 K. de Witte, te kort. 46 S. J. de Graaft', broederdienst. 47 J. I. Vellcman. 48 W. M. van Loo, te kort. 49 II. Wec- zepoel. 50 J. Schoonaard, te kort. 51 K. v. Rijk, te kort. 52 L. Korstanje, te kort. 53 J. M Meijler, broederdienst. 54 II Schouwenburg, broederdienst. 55 G. F. C.'Callen- fels, milit. akad. 56 G. J. v. Deinso, in dienst. 57 A. Otte, broederdienst. 58 K. J. Reijerse. 59 K. Mulder. 60 II. van Liere, le kort, 61 J. Gorsse. 62 A. Visser, te kort. 63 Joh. H. Dekker, broederdienst. 64 J. Nagelkerke. 65 A. J. K. P. Elsman, te kort. 66 A. P. de Leeuw, stijve hand. 67 P. de Munck, broederdienst. 68 K. v. Fraassen, broe derdienst. 69 C. H. Pilaar, in dienst. 70 A. Rijser, broe derdienst 71 J. Dirkse, broederdienst. 72 A. Hubregtse, te kort. 73 A Jobse, te kort. 74 Q. Reijnhout, te kort. 75 K. Kloosterman, broederdienst. 76 J. M v. d. Linde, te kort 7 7 S. van Hoeve. 78 M. de Busscher, broeder dienst. 79 A. de Waard. 80 M. Pieper. 81 R. Vroegop, le kort. 82 A. Kleemput, te kort 83 P. v. d. Broek, te kort. 84 J. de Jonge, broederdienst, 85 K van der Straate, 86 K. T. de Jongh, te kort. 87 C. Knieriem, te kort. 88 N. Jakobs. 89 N. Gelok, te kort. 90 P. Theuns. 91 L. v. Paassen, te kort. 92 A. Kooinan, te kort. 93 L. Korstanje, broederdienst. 94 K. Walrave, broederdienst. 95 A. Okké, broederdienst. 96 J. Govers, broederdienst. 97 C. Kramer, le kort. 98 M. B Schipper, te kort. 99 M. N. Arends. 100 M. Zandee. 101 J. J. F. Temperman. 102 A. P. Verbagen, broederdienst 103 W. F. Boeije, in dienst. 104 J. P. M. de Wijs. 105 P. Sleutel, tekort. Indien door den militieraad al de reclames worden goed gekeurd, dan zal n°. 7 7 het laafste dienstpligtige nummer zijn. Naar wij vernemen zal door de sociëteit Jucoba van Beijeren alhier, in. de eerste helft der maand julij a. s. haar tienjarig beslaan op eene luisterrijke wijze gevierd worden, liet plan is, ter bijvyming van bel feest, alle handboogschutterijen en harmonie-gezelschappen in Zeeland uit te noodigen. De werkzaamheden der tweede en derde zitting van den militie-raad zullen dit jaar in de volgende orde plaats hebben tweede zitting 28 dezer, voor het eerste militie-kanton; den 29 voor bet 2e en 3e; den 30, voor het 4", 5e en 6e; den 31, voor het 7° en 8e; den I april, voor het 9e en 10e; den 2, voor het 11e, '12<= en 13eden 9, voor alle kantons. Derde zitting den 13 aprilvoor bet le, 2e en 3C militie-kantonden 14, voor bot 4e, 5° en 6°; den 15, voor het 7", 8e, 9° en 10; den 16, voor het 11e, 12e en I3e. Op den 23 april a. s.zullende zaken worden onderzocht, waaromtrent de raad in dc le, 2e en 3e zittingen geeneeind uitspraak zal hebben gedaan. Naar men verzekert, heeft de nederl. regering de nadere voorstellen, door Belgie gedaan, betreffende do water af tappingen van de Maas, niet aangenomen. Reeds vroeger is gemeld dat door Z. M. is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1858 die den 1 der volgende maand in werkelijke dienst zijn opgeroepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden en die, welke behooren tot het regiment veldartillerie, gedurende een jaar onder do wapenen zullen worden gehouden. Thans ver neemt mendat diegenen welke voor het voerwezen bij gemeld regiment bestemd zijnmet 1 (julij dezes jaars reeds in hel genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Men deelt mede dat door den landbouwer A. Post, te Rcuzeldijk, gemeente Ovcrschie, dezer dagen reeds de eerste nieuwe boter aan den koHing is aangeboden. Uit Zuidveldc wordt gemeld dat daar reeds aardappelen gepoot zijnen men aan het hovenieren is. Van goederhand vernemen wij dat het medegedeelde ver baal, als zou zekere Montenari uit Middelburg, in de vorige week, loen bij nabij Dordfecht met een bootje op de stoomboot gebragt werd, achterover geslagen cn verdronken wezen, ten cenenmale bezijden de waarheid is, en dal dit gerucht met eigenbatige bedoelingen verspreid schijnt Ie zijn COURANT, hl Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. Er is weder een brief vermistop het postkantoor te Zierikzcc bezorgd en den volgenden dag met de Middelburg- sche boot verzonden waarin een russische coupon van f 50 Te Venlo en omstreken zijn in omloop valsche 25-cents- stukken met bet borstbeeld van Willem II, dragende de jaartallen 1848 cn 1849. Ten bewijze van de weinige verlichting, die nog onder de mindere volksklasse heerschi, kan bet volgende uit Roer mond medegedeeld dienen Bij een' gcringen daglooner alhier zijn zijne beide kinde ren sedert geruimen tijd ziek en zwak en worden steeds zwakker zoodat zij niet dan moeijelijk meer kunnen gaan, hetgeen waarschijnlijk wel aan ellende en het weinig ver sterkende voedsel dat zij bekomen, moet worden toegeschre ven. Een der buren komt op het denkbeeld, dat die kin deren behekst zouden kunnen zijn eu deelt dit aan don vader dier kinderen mede, die er dadelijk geloof aan slaat, en in de gehcele buurt verspreidt zich het gerucht, dat er heksen zijn. Wat nu gedaan om te weten te komen wie die is? Men geeft den vader den raad om urine der beide kinderen te nemen, ze in een pan of aarden pot te doen, daar zeven spelden in to werpen en op het vuur te zetten; op het oogenblik dat die kookte zou de heks de woning binnentreden. Hieraan werd door den vader gehoor gegeven en op het oogenblik dat die urine aan het koken geraakte trad toevalliger wijze de buisvrouw van A. binnen, die aldaar deerlijk moet zijn mishandeld geworden en nu in de buurt als eene heks wordt aangezien. Men verneemt dat zij het feit bij de policie heeft aangegeven. BUITKNEANDSCHE BERIGTEN. DUITSC11LAND. De regering heeft onlangs een besluit genomen, hou dende, dat niet katholieke onderofficierenbij het verlaten van de dienst, voorlaan aan een strenger examen dan de katholieke zullen worden onderworpen, willen zij voor bur gerlijke betrekkingen in aanmerking komen. Eene oostenrijksche circulaire zegtdal de duitscho bond zich moet wapenen; Oostenrijk heeft echter tot nu toe nog geen officieel voorstel in dien geest aan den bondsdag toegezonden. Naar men uit St. Petersburg bcrigt bevindt zicli thans aldaar een groot ondernemer uil Engeland, die dei- regering liet voorstel beeft gedaan, een ijzeren spoorweg naar Indie aan te leggen, zonder eenigen waarborg ran de zijde der regering. pruisseiv. De beer Mareinek r. k. pastoor te Ben- kcwitz bij Ratibor, heeft aan prins Frederik Willem van Pruissen, eene flesch met water uit de Jordaan gezonden, dat de pastoor zelf in 1856 uit die rivier schepte op de plek waar, volgens de overlevering, Christus' den doop zou ontvangen hebbenmet verzoek het bij den aanstaanden doop van den jonggeboren prins te gebruiken. Prins Fre derik Willem heeft het geschenk aangenomen, en den pastoor schriftelijk berigt dat hij voornemens is bet kind met be doeld water te laten doopen. ENGELAND. Er zijn indiscbe berigten tot 9 februarij. De britscbe troepen waren, op verzoek vail Jung BahadoorNepaul binnengetrokkenten einde gezamenlijk de vluglcnde rebellen te vervolgen. De sterkten in Rohilla zouden worden ver nietigd. Tanlia Topee is naar Joudphorc gevlugt. To Travancore waren onlusten onlstaan door verschil van gods dienstige gevoelens. Het indiscbe bewind bad eene uitgave aangekondigd van schatkistbiljetten, 5:V4 pet. rente dragende. Volgens andere berigten was Tanlia Topee weder noord waarts getrokken, in de rigting van Munglowe. Lord Clyde heeft bekend gemaakt, dat de veldtogt onder zijn bevel geopend afgeloopen is, en de muiterij in Oude een einde beeft genomen De koningin van Oude cn verscheidene opperhoofden zijn naar Nepaul ontvlugt. Op een paar plaatsen in Schotland zijn zeer voel kleine viscbjes gevallen, die door de stormwinden schijnen opgevoerd te zijn. Zij stierven in zout water. Een zonderling vonnis werd dezer dagen te New castle gewezen. Een pachter had in bot vorige jaar van een apotheker een smeersel voor zijne schapen gekocht. Nn het insmeren vielen er zware regens en bet smeersel

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1