N°. 18 415* Jaargang. 1850. G01MIE (OlltWi, De uiigave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag i p1 1 ■mm Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. IFOSMl6F(t ctS" »9 LTltlflFÏ. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. j j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BU5NENLANDSCHE BERIGTEN. In de zitting der tweede kamer zijn de geneeskundige wetten door de regering ingediend, liet plaatselijk toezigt wordt daarin opgedragen aan alle eollegie», en het algemeen toezigt in iedere provincie aan een rijks ambtenaar, terwijl liet oppertoezigt aan den minister is opgedragen, liet bezit van den doctorstitel is geen vercischte voor den arts, of schoon aan de academische opleiding eenig voorregt toege kend is. Strenge strafbepalingen komen in hot ontwerp voor tegen onbevoegde beoefenaren der geneeskunst, alsmede tegen drukkers cn uitgevers, die geneesmiddelen door onbevoegden aanbevolen, in hunne dagbladen of geschriften opnemen. Den 15 maart zullen de nieuwe spoorweg-ontwerpen worden aangeboden. Door de afdeelingen is mede een aanvang gemaakt met liet onderzoek van het wets-ontwerp nopens de zamcnstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie. Bij besluit van 26 februarij jl., heeft Z. M. niet ingang van 15 dezer, aan jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijpskerke op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Middelburg, onder dankbetuiging voor de in die, betrekking bewezen diensten. Voor de loting der nationale militie alhier, op a. s. zaturdag, zijn ingeschreven 74. Het contingent bedraagt 16 gewoon en 2 buitengewoon zamen I ft. Hiervan zijn uit vorige ligtingen reeds 6 in dienst gesteld, zoodat uit deze loling 12 man moeten gevonden worden. Van de 74 ingeschrevenen zijn niet minder dan 50 die Ie kort zijn of goede reclames hebben. Ten gevolge van het bedanken door ds. C. M. van der Weyde Cv. predt. te Vrouwenpolder, werd lieden door den kerkcraad der gecombineerde hervormde gemeente Ovezande en Driewege, op nieuw tot een beroep overgegaan, en werden op het drietal geplaatst de heereu candidaten van Braambeek, Overman en van Leeuwen. Van deze viel de keus op den heer E A van Braambeek, candidaat bij bet provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hollend. De vereeniging tot het bezoeken der armen te Middel burg, beeft een adres aan den minister van financiën inge diend, waarbij eene wijziging der wet op de personele belastingvoor zoo ver betreft dienst- en werkboden in overweging wordt gegeven. Naar het oordcel der vereeniging oefent de belasting, zoo als zij thans wordt geheven, een nadeeligen invloed uit op den zedelijken toestand der vrou welijke dienstbodenweshalve zij voorsteltdat beneden den leeftijd van 20 jaren voor deze geene belasting worde gevorderd. De arrondisseinents-regtbank te Appingadam beeft den 18 dezer een te Wciwerd wollenden landbouwer veroor deeld in eene geldboete van 25,omdat hij geweigerd had de betrekking van lid van het burgerlijk armbestuur, waartoe bij door den raad der gemeente Delfzijl benoemd wasaan le nemen. De kantonregter had hein te dier zake van alle regtsvervolging ontslagen. Do veroordeelde beeft zich in cassatie voorzien, op grond dat de gemeente besturen gccne bevoegdheid hebben, om op de weigeringen als de ondervverpelijke, straf te bedreigen. Daar deze regts- vraag voor allo gemeente besturen van het rijk van groot belang is, mag men zich cr in verheugen dat de veroor deelde in cassatie is gekomenzoo dat zij aan bet oor deel van den hoogen raad zal worden onderworpen. Uit Leeuwarden schrijft menTol nu toe had men altijd gehoord, dat, om diefstal lo plegen, bij voorkeur bet nach telijk uur en vermomming werden gebezigd. Ilier beeft een cn ander thans plaats gehad om eene aanzienlijke waarde terug le geven. Eenigc weken geleden werden door een' handelaar op de markt 4 bankbiljetten ieder van f 1000 verloren. Alle nasporingen bleven vruchteloos eri men had de hoop reeds opgegeven om het verlorene ooit terug te bekomen. In den nacht van 26 februarij, omstreeks 12 uur, werd echter bij den batfdelaar gescheld cu een lang persoon, die zich onkenbaar had gemaakt, vertoonde zich. Hij bood de 4 verloren bankbiljetten aan tegen dc (zonder eenigc verdere navraag) uitgeloofde belooning van f 800,De handelaar trachtte eerst te welen te komenwie de nach telijke bezoeker wasdoch bet bleek hemdat bij slechts bad te kiezen, om óf bet verlorene tegen 800,terug te bekomen óf van zijnen eigendom verstoken tc blijven Ilij koos dan ook eindelijk de eerste partij en zoo bad in het midden vari den nacht de vreemde ruilhandel plaats. Bij de aldaar gehouden groote parade van de infanterie cn kavallerie werden eenige groote manoeuvres uitgevoerd waarbij door de kavallerie eene charge werd gemaakt. Het paard van den fe luitenant V. die zich mede aan de spits bevond struikelde onder het galopperen en viel met zijn berijder ter aarde. Het was een angstwekkend oogenblik, daar men niet anders dacht, of de paarden die in vollen ren waren, zouden den officier onder hunne boeven verplet teren. Als bij instinct echter sprongen zij allen over ruiter en paard been, zoodat hij, ofschoon lievig ontsteld, slechts eenigzins door den val bezeerd vrij kwam. Sinds eenigen tijd bevindt zich te Deventer een duitsch werktuigkundige, die zich bezig houdt om de stookplaatsen voor stoomwerktuigen en fabrieken zoodanig in te rigten dat daardoor eene besparing van 25 pet. op de brandstoffen wordt verkregen. Onderscheidene fabriekanten hebben met den besten uitslag de proef hiervan genomen. Uit Meppol wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat in den loop dezer weekbij do loting voor de nationale militie een loteling uit die gemeente op de stadswaag is gewogen die een gewigt bad van 25 r.ed. pd. Voor omstreeks een jaar is hij ook gewogen en was toon 1 pd. ligter dan nu, zoodat hij weinig of niet meer groeit. Hij beeft inderdaad in alles het voorkomen van een 6 a 7-jarig knaapje; het is een tweede Simon Paap, die met goeden uitslag aan bet nieuwsgierig publiek zou kunnen vertoond worden. BUITENLANDSCHE BERIGTEK. DUITSCHLAND. WEENEft'. Men verzekert van eene goed onderrigte zijde dot lord Cowley in last heeft er op aan te dringen, dat onze regering paai en perk stelle aan de pogingen, vroeger gedaan om invloed uil te oefenen op de staten van bet italiaanschc schicr-eiJand. Keizer Napoleon moet aan het engelsche gouvernement verklaard hebbendat hij bereid is op dien grondslag de bestaande kwestie uit den weg te ruimen. Het engelsche kabinet, hetwelk reeds sedert lang over de militaire bezetting van Midden-Jtalie door Oosten rijk, heeft geklaagd, verlangt, dat men terugkecro tot de tractalen in 1 858 aangegaan cn waarborgt in dit geval, dat de daarop berustende staat van zaken in Italic zal ge handhaafd worden. Hierbij wordt derhalve op den voor grond gesteld, dat de oostenrijksche regering afstand doe van het regt, hetwelk zij beweert te hebben, van bezetting te leggen in verscheidene italiaansclie staten. Men hoopt alge meen, dat zoodanig besluit door de regering zal genomen wordendat keizer Napoleon zal moeten kiezen tusschen een opregten vrede en een openbaren veroveringskrijg. In het laatste geval zouden alle verdedigers van regt en billijkheid noodzakelijker wijze de hand reiken aan de oostenrijksche regering. Men schrijft uit Bertrich, een badplaatsje aan de Moezeldat aldaar voor eenige dagen een standbeeld van Diana, uit Cararisch marmer gebeiteld, is gevonden. Vroeger reeds zijn vele romeinschc antiquiteiten in de omstreek dier plaats aangetroffen. Thans wordt het onderzoek op uitge breider schaal dan vroeger voortgezet. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat dienstpligligcn veertien dagen vroeger dan gewoonlijk onder de wapenen zijn opgeroepen. ENGELAND. Berigten uit Calcutta van 23 cn uit Hong-Kong van 15 januarijvia Triest ontvangen, bevestigen de vroegere tijdingen, waarbij nog wordt gevoegd, dat de hoofdmnite- lingen de vlugt hadden genomen in groote bosschen aan dc ncpaulsche bergen. Sommigen hadden eene schuilplaats in Nepaul gevraagd; anderen hadden hulp van detegering van dat rijk verzocht, terwijl hunne ondergeschikten dc dorpen aan die bergen geplunderd en het vee weggevoerd hadden. Ecu andere partij, kon na geslagon te zijn niet verder komen dan tot Toolseeporo en vlngtte in de bosschen van Terrai, waar zij het niet langer dan een paar maanden kunnen houden, niet sloclils uit gebrek aan levensbehoeften, maar vooral omdat in mei en julij de doodelijke uitwasemingen die volstsrekt onbewoonbaar maken. Naardien er nu een observatie corps wordt geplaatst, moeten zij daar wegkwijnen, wanneer zij door een strijd in het open veld deu dood niet te gemoet willen ijlen, of zich aan liet gouvernement overgeven. - De Morning Chronicle deelt mede, dat de vrouw van een timmermansknecht te Brighton dezer dagen is bevallen van tweelingen, nadat zij in maart 1857 van drie, in sep tember 1855 van twee, in mei 1854 van één, in October 1852 van twee en in 1851 en 1849 telkens van één kind bevallen was, zoodat zij, na negen jaren getrouwd te zijn geweest, twaalf kinderen had ter wereld gebragt. Hierbij wordt tevens een niet minder merkwaardig voorbeeld van dien aard aangehaald, namelijk dat van zekere Maria Anna Ellen de vrouw van een armen wever te Neulerchelfield, die in elf bevallingen aan 32 kinderen, namelijk 26 zoons en 6 dochters bet leven schonk, die zij allen zelve gezoogd beeft en waarvan er nog 28 in leven zijn. De laatste maal beviel zij van drielingen, waarvan er twee levenloos geboren zijn. Opmerkelijk is het, dat haar echtgenoot een tweeling broeder heeft, cn dat zij zelve het aanzijn is verschuldigd aan eene bevalling van vier kinderen. De moeder dezer vrouw, die 38 kinderen ter wereld heeft gebragt, overleed op het oogenblik dat zij van tweelingen beviel. Het grootste aantal in ééne bevalling geboren kinderen f schijnt te zijn geweest 6, zijnde allen doodgeboren zoons, cn wel van eene vrouw die voor de tweede maal gehuwd was en in het geheel van 44 kinderen bevallen is. Uit haar eerste huwelijk zijn, in 27 jaren, 27 jongens en 3 meisjes geboren, waarbij zich de omstandigheid voordoet, dat zij de eerste maal van 3de tweede maal van 5 en de derde maal van 6 kin deren beviel. Te Moskou bestaat nog het voorbeeld van eene moeder, die, na 27 maal in het kraambed te hebben gelegen, van 69 kinderen, en daaronder vier maal van 4, zeven maal van 3 en zestien maal van 2 kinderen bevallen was. Te Hodeige beviel dezer dagen eene gehuwde werk vrouw genaamd Josephine Godechard, van drie kinderen, twee jongens en eene dochter. Daarenboven schonk zij haren man in 1856 drielingen, twee dochters en een jongen en in 1854 tweeling dochters, zoo dat in drie bevallingen de moeder haren echt verrijkte met acht kinders, vijf meisjes en drie jongens, die allen welvarende zijn. Hoewel brave, zorgende ouders, hebben beweldadigden gemeend hun te gemoet te moeten komen, 't geen hoogst welkom is. Op de paardenmarkt te Cockermouth heeft zekere Gametle, den inval gehadom het publiek te vertoonen hoe men paarden a la Rarey temt. Ongelukkig verstond hij de kunst slechts ten halve, want, na eenige welgelukte proeven, sloeg het paard hem met de achterhoef voor het hoofd, zoodat hij levenloos nederstortte. FRANKRIJK. - Den 18 der vorige maand is te Konstantinopel het nieuwe kerkhof der protestanten ingewijd. Het is bestemd voor Akatholiken van alle landen en het terrein een ge schenk der sultans. Daar het verdeeld is naar de natio naliteiten, waren bij de inwijding de pruissische, engelsche, nederlandsche, noord-amerikaansche en andere gezanten met hunne predikanten aanwezig. Er werden in alle talen rede voeringen gehouden en door de pruissische schoolkinderen werd een koorgezang aangeheven. In het kanton Lillebonne, departement Seine-Inferieure, is bij de loting den eersten loteling n°. 1 ten deel gevallen. Men spreekt van de mogelijkheid, dat de maarschalk Pelissier hier zal terug koeren en tot kommandant van het leger van Parijs zal worden benoemd. In geval van oor log zou de maarschalk tot gouverneur van Parijs worden benoemd cn met uitgebreide '.olmagt worden voorzien, in dien het zich bevestigde dat de keizer zelf over het expe ditie-leger het kommando zal voerenterwijl de generaal M:c Mahon onder 's keizers bevelen zal slaan. Dc keizer heeft bevel gegeven dat de honderd garde zich bereid moeten houden tot opmarcheren. Men onder stelt dat dit geschiedtdewijl de keizer het voornemen schijnt tc kennen gegeven te hebben, om zich aan het hoefd van het leger tc plaatsen ingeval er een oorlog mogt uitbarsten. BULGIE. Tusschen Schellcbelle en Wichelen heeft weder een ijsselijk spoorweg-ongeluk plaats gehad. Eonigc "ogenblikken

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1