N°. 17 46e Jaargang. 1859. OPENBARE AERGADEMNG courant; De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j my* *3V| i I Gewone advertentiën worden 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. j lY.Mcl'cliïlClciiÖ^ 0 UÏ*Mfl»I*Il Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a fl,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. j c5 «I behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. KENNISGEVING. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS van GOES, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden Dat de beschrijving over het loopende jaar 1850, voor de plaatselijke belasting op de HONDEN, afgeloopen en dien conform het kohier opgemaakt isalsmede dat hetzelve ter voldoening aan het bepaalde bij art. 264 der gemeente wet, door hen voorloopig vastgesteld, van heden af, gedu rende veertien dagen, in den voormiddag ter secretarie ter vT3i£-zaLJiggenten einde ieder belastingschuldige in de gelegenheid^Tè^stellcn om zijne reclamesgedurende deze veertien dagen, aan den gemeente-raad in te dienen. Wordende een iegelijkdie bij deze beschrijving mogt zijn overgeslagen, aangemaand, om zich dien tijd ten nutte le niaken lot het doen van zijne aangifteten kantore van den ontvanger der plaatselijke belastingen, zoo en ge lijk in art. 1 van de verordening voor de' hefting van die belasting vastgesteld door den gemeente-raad, den 8 flagfe, tus 1853, is voorgeschreven. Terwijl de ingezetenen te dezer gelegenheid worden her innerd aan de bepalingen van art. 5 der verordening. «Dat diegene, welke na den afloop dor beschrijving een f of meer honden zal willen houden boven die waarvoor «hij beschreven is, daarvan insgelijks schriftelijk aangifte zal «moeten doen, ten kantore van voornoemden ontvanger." En ten einde een ieder hiervan kennis drage zal deze worden Afgekondigd en geplaatst in de Goessehe Courant. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 26 februarij 1 859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C. PILAAR. Mede wordt in behandeling genomen de rekening van deu rentmeester der fondsen van de vernietigde gilden ovei 1858. De financiële commissie stelt voor die te arresteren zoo als zij ligtin ontvang op 823,59 a uitgaaf - 805,67'/2 in goed slot op 17,911/2 Waartoe wordt besloten. Wordt medegedeeld dat zijn ingekomen: a. van beeren gedeputeerde staten de goedkeuring der besluiten tot aankoop van werkelijke schuld en verkoop van grond en moeras waartoe in de laatst vorige vergade ring besloten is. b. van bet ministerie van binnenlandsche zaken berigt dat op de 1500,.waarvoor de gemeente heeft geguaran- deerd als opbrengst van liet telegraafkantoor, over 1858 is le kort gekomen 261,20. 'fot de voldoening waarvan is besloten. c. van den beer W. A. de haat de Kanter, verzoekschrift om terug te komen op het raadsbesluit, waarbij aan ZEd. wordt geweigerd de verzochte kwijtschelding over 4'in., van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag over 1858. De voorzitter stelt voor dit stuk rond te zenden om in volge nde vergadering behandeld te worden. Dhr. mi', de knokke van der iheulen, aclit dit overbodig, dewijl hij en zoo hij vermeent ook de andere leden van den raad een afschrift van den beer de Kanter ontvangen hebben Behandeling ter volgende vergadering. lvan de kamer van koophandel en fabrieken verzoek om te mogen ontvangen de bijdrage der kamer over 1858. Daar op de begrooting van 1838 daarvoor geene soin is gebragt, besluit de raad de betaling uit onvoorzien te doen. e. van L. Douw, verzoek om 4/m. kwijtschelding van zijnen hoofdelijken omslag over 1858als zijnde le Sl. Annaland verbleven van april -• uit. julij. Welke remissie ad f 10.66'/2 wordt verleend. van de plaatselijke school commissie aanbeveling in de plaats der beeren Verschoor en- Utamer, eervol op hun ver zoek ontslagen, waarop voorkomen- voor de eerste plaats, de beeren dr. II. B. van den Bosch en H. l£. 1) van den Bussche voor de tweede vacature de heerenHr. L. C. de Peval en H. C. van Deinse. Benoeming ter volgende vergadering. g. eenige staatsbladen worden overgelegd cu daarna de vergadering gesloten. van den GEMEENTE-RAAD TE GOES, DEN 24 FEBRUARIJ 1859. Afwezig de beer van de Putte, uitlandig. De notulen der vorige vergadering zijn gelezen en gear resteerd. Wordt overgegaan tolde benoeming van een lid derplaat- selijkc commissie van geneeskundig toevoorzigt, waartoe ter vorige vergadering zijn aanbevolen de lieeren Drs. N. J. F. Verschoor en C. A. van Uènlergliem. De beeren Smallegange en Soutendain vormen met den Voorzitter het bureau van slemopneming. Bij de eerste stemming vereenigen al de stemmen zich op den beer D«. N. J. F. Verschoor, die alzoo benoemd is. Mede wordt overgegaan tot benoeming van een hulp onderwijzer op de l'ranscbe school voor jongens, waartoe ter vorige zijn aanbevolen de beeren C. Douw Snijder, G. Hof stede en II. J. Nidelstcin Walter, waarvan de laatstgenoemde berigt beeft, dat hij benoemd zijnde lot onderwijzer in de Oost Indienmitsdien voor de eer der candidatuur moet bedanken. Bij de stemming vereenigeu zich al de stemmen op den heer C. Douw Snijder, die mitsdien benoemd is. Burgemeester en wethouders deelen mede, dat tengevolge der gedane oproepingen voor de betrekking, van lioofd-on- derwijzeres op de jonge jufvrouwenschooR zich slechts aene sollicitante heeft opgedaan die de vereischteu bezatzijnde mejut'v. I.utgerdina Johanna Radijs, hoofdonderwijzeres tc Doeticliein. dat voorleden zaturdag liet examen bij de wet voorge schreven, in tegenwoordigheid van de school commissie en de leden van den raad heeft plaats gehad. en dat dien tengevolge is opgemaakt de staat van voor- dragt waarop genoemde sollicitante alleen voorkom!. In behandeliug wordt gebragt de rekening der leenbank over 1858, waaromtrent de iinaneieie commissie rapporteert: dat uit eene vergelijking met vroegere jaren blijktdat sedert 1849 liet getal panden met bijna 4000 verminderd is, eene vermindering vooral opmerkelijk gedurende de laatste vier jaren en in de panden van geringe waarde, waarom de commissie niet vreemd is van liet denkbeeld dal zulks aan meerdere welvaart der ingezetenen is toetesclirijven. Op de rekening zelve zijn geene bedenkingen, dan alleen dal bet kapitaal der bank met f' 138,19' verminderd is, het geen naar liet oordeel der commissie op ƒ12500,behoort behouden te worden. 7,ij stelt mitsdien voor de rekening vast te stellen en de 138,19' uit de gemeente kas aan te vullen. De VooRziTIEti beaamt dit ten volle en meent, dat aan den boekhouder, zonder autorisatie van den raad de bevoegd beid niet toekomt over liet kapitaal der gemeente tc be schikken. Ingevolge liet voorstel wordt de rekening gearresteerd in pandwaarde opf 6102,50 reservekas4930, en contanten 1329,30' j 12361,10'/; niet bepaling Hal lie 1 le koil kapitaal uit Hc gemeente-kas zal worden aangevuld. BIKHEHLAKDSCHE BERIGTEN. Door den gemeente-raad alhier is met algemecrie stemmen benoemd tot hulp-onderwijzer op de fransche school voor jongensde heer C. Douw Snijder van Zienkzec. Wij vernemen dat mejufvr. L. J. Radijs, hoofdonderwijzeres te Doetinchein, haar verlangen heeft le kennen gegeven om niet op de voordragt tot lioofdondcrwijzeres voor de jonge- jufvromvcn school alhier te worden geplaatst. Men schrijft uit Vlissingcn De zeeuwsche spoorweg en hel voorloopig verslag van de 2''® kamer over de bekrachtiging van eenige artikelen der verleende concessie tot den aanleg en exploitatie van den noorder-spoorweg. lu het bovengenoemde verslag wordt eerst medegedeeld, dat de zceuivsclie lijn door de regering te veel op den achtergrond wordj gestelddaarop volgt een weinig verder «des ttoods kan men vooreerst Stavenisse, waar het vaar water diep genoeg scheen, niet Zevenbergen of Breda ver binden," terwijl aan bet slot van liet verslag in overweging wordt gegeven, een spoorweg aan te leggen van Stavenisse, zoo niet van Vlissingert, langs Breda, Tilburg, Eindhoven naar Venlo of Roermond en Maastricht. Tegen do voorstellen, om de zeeuwsche lijn naar Sta venisse tc maken, wenschen wij onze bezwaren in te brengen. Men kan liet maken van eenen spoorweg naar Stavenisse uit tweeërlei oogpunt beschouwen; liet eerste oogpunt is: bevordering der belangen van Rotterdamten koste van het grootste gedeelte van Zeeland, en hol tweede, liet maken van een spoorweg naar Stavenisse, in verband inet den ontwor pen spoorweg naar Vlissingen, over Middelburg, Bcrgen-op- Zoom, Roosendaal enz. naar Duitschland. Door liet maken van eene lijn naar Stavenisse, geloovcn wij, wordt Rotterdam niet zoo sterk bevoordeeld, als door aan den spoorweg, die van Moerdijk naar Antwerpen gaat, van Ouilenboscli over Steenbergen, cn I'hilipsland naar Brouwershaven een zijtak te makenkomt eenmaal do lijn van Rrcdius tot stand, dan zouden de inwoners van Rotterdam dagelijks naar Brouwershaven, do voorhaven van Rotterdam, kunnen stoomen cn de goederen uit de daar binnenkomende schepen per spoor naar Rotterdam, Duitschland of Belgie kunnen zeilden. Bij het niaken van dezen weg zou men gebruik kunnen inaken van den damdie Philipsland aan Noord-Braband verbindt; hierdoor heeft men slechts ééne brug noodig, van Philipsland naar Duiveiand, terwijl bij liet maken van den weg naar Stavenisse en bij eventuele verlenging naar Brou wershaven, men eene brug bij Tholen en eene van Slave- nisso naar Duiveiand moet bouwen. Wij gelooven hierdoor genoegzaam te hebben aangetoond, dat het niaken van eeuen spoorweg naar Stavenisse niet de beste rigting is als men alleen het belang van Rotterdam op het oog heeft. Wil men evenwel onder den schijn van Zeeland te helpen, Rotterdam begunstigen en voor bijna altijd het maken van eenen zeeuwschen spoorweg onmogelijk doen worden, dan legge men den spoorweg naar Stavenisse, en wij twijfelen nietof Rotterdam zal dien spoedig naar Brouwershaven verlengen. Beschouwen wij thans het maken van een' spoorweg naar Stavenisse in verband met den eigentlijken zeeuwschen spoorweg, die van Vlissingcn over Bergen-op-Z :n naar Duitschland behoort te Ioopen. Wordt de lijn naar Stavenisse gemaakt als noodhulp teu einde eens bij gunstiger onir standigheden den spoorweg naar Vlissingen aan te leggen, dan behoort men van Roosendaal over Bergen-op-Zoom tiaar Tholen en Stavenisse te gaan, want wil men in het vervolg den spoorweg van Vlissingen naar Duitschland leggen, dan zou men niets gebaat zijn door het stuk vau Zevenbergen naar Stavenisse. Laat ons nagaan hoe de schepen uit de Noordzee te Stavenisse moeten komenten eerste door het Brouwers- haveusche gat binnen te vallen en door de keeten naar Stavenisse te varenvan Brouwershaven naar Stavenisse is een vrij moeijelijk vaarwater, waar de schepen niet al te diep kunnen gaan en gesleept moeten worden, waar vrij aanzienlijke kosten door veroorzaakt worden. Ten tweede, Moor te Vlissingen binnen te ioopen en daarna door het Jsloe, de Zandkreek en dwars over de Oosterschelde te varen dit vaarwater heeft dezelfde bezwaren als het eerstgenoemde. Een derde middel schiet over, namsntlijk door de Roompot en de Oosterschelde naar Stavenissedeze weg is de beste van de drie, maar kan niet door zeer diepgaande schepen bevaren worden en is vol banken en ondiepten. Als hoofd doel voor den Zeeuwschen spoorweg wordt steeds opgegeven het bevorderen van den transito-handel maar wij vragen het iedereen of bij eene vergelijking tusschen Stavenisse cn Antwerpen de eerstgenoemde plaats zoo veel gemakkelijker is te bereiken, dan de laatstgenoemde, zoo dat de Anl- wcrpsche handel zich zal verleggen? Volmondig antwoorden wij hierop neen, want de schepen uit de Noordzee kunnen even gemakkelijk, zoo niet beter Antwerpen bereiken, als Stavenisse, terwijl de afstand van Stavenisse of Antwerpen naar Duitschland bijna even gelijk is. Er bestaat geene rede, waarom dc handel van Antwerpen zicli zal verleggen naar Stavenisse, omdat deze laatste plaats niet, zoo als Vlissingen, door schepen van allen diepgang ten allen tijde goedkooper en spoediger te bereiken is dan Antwerpen. Gaan wij nu eens na wat een spoorweg naar Stavenisse met materieel enz. zoude kostenaltijd aannemende, dat deze lijn slechts eene noodhulp van de eigentlijke zeeuw sche lijn naar Vlissingen is, en alzoo van Rozendaal naar Bergon-op-Zoom moet Ioopen. Het gedeelte van Rozendaal naar Bergen.op-Zoom laten wij buiten rekening, omdat het ook bij het inaken van den weg naar Vlissingen moet aangelegd worden. Van Bergen-op-Zoom over Tholen naar Stavenisse, zoodanig dat deze lijn eenmaal van eerstgenoemde plaats naar Vlissingen kan verlengd worden is nagenoeg 23,000 ei, en rekenende 100 gulden per strekkende el is 2,300,000 gulden voor eene brug te Tholen 1 millioen stellende, is reeds 3,300,000 gulden, waarbij nog moeten komen de havenwerken te Stavenisse, waarbij deze nood lijn spoedig i mill, gulden zou kosten. Dit geld zou groo- lendeels verknoeid wezen daar noch de handel, noch Zeeland er veel mede zou gebaat worden. Brengt men liet maken van een dam van Noord-Braband naar Zuid-Bevel,wd niet in rekening, omdat de kosten hiervan grootendecls gedekt worden door de waarschijnlijke landaanwinningdan zal onzes inziens, een spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Vlis singen met inbegrip van alle koslcn op 12 a 13 raillio.cn komen. Door liet aanleggen van de lijn naar Stavenisse zou men nutteloos dus ongeveer één derde gedeelte der gelden besteden, noodig voor de gelicele eigentlijke zeeuw sche lijn. Wanneer de geruchten waarheid bevatten, dan zou van do zijde van Antwerpen het maken van een' spoorweg naar Stavenisse bevorderd worden en men zelfs pogingen aan gewend hebben, om de concessie voor die lijn te vei krijgen. Antwerpen zou onzes inziens gerccdelijk de kosten voor dien spoorweg kunnen betalen omdat het alsdan bijna zeker is, dat de lijn van Vlissingcn niet tot stand zal komen, een lijn, die Antwerpen zeer zou bcnadcclcn.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1