belgie. ft». 10 46e Jaargang. 1859. COESSCHE COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag j It J l m 1 i Gewone advertentiën worden a 20 ets- de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I PO 11 I <k I'M (lil «i'l f COl'lKU'll. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regel» f 1,60 De prijs per kwartaal is f 1,75, iranoo per post f 1,00. «J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. BINSENLANDSCHE BERIGTEN. Bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten generaal, hoofdkiesdistrict Tilburg, zijn uitgebragt 1287 stemmen, z'jnde de heer mr. C. C. A. Beens verkozen met 945 stemmen. De heer mr. L. Meiman verkreeg 342 stemmen. Gisteren vergaderden alhier de opgeroepcrie polderbesturen tot het vaststellen hunuer beschouwingen over het ontwerp van een algemeen reglement voor de polders in deze provincie. Zijn wij wel onderrigt, dan leiden deze tot het besluit dat het ontwerp-reglement zoo in het algemeen als in zijne bijzondere bepalingen van dien noodlottigen invloed voor de polders in dit gewest zijn zoude, dat eene aanneming ondenk baar moet geacht worden. Wij vernemen dat deze beschouwin gen reeds ter perse zijn om eerlsdaags in druk te verschijnen. Op dezelfde vergadering zouden de verschillende polder besturen tevens hun leedwezen betuigd hebben over de vroeger door deze medegedeelde verplaatsing van den heer ingenieur Conrad, cn gezamenlijk besloten zijn zich tot den minister te wenden, ten einde zoo mogelijk deze beschikking in te trekken. Wij weten niet of zulks met of zonder voorkennis van dhr. Conrad geschiedt, hoewel men het eerste mag veronderstellen. In alle gevallen zal ZEd. zeker dergelijke onderscheiding tot genoegen zijn, eene erkenning dat hij Lij de belangen des rijks ook die van particulieren weet te behartigen. Ingez. Men berigt ons uit neuzen aangaande het gezonken tngelsche schip waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, dat dit genaamd was Breeze, gevoerd door kapi tein Aent, geladen met steen en olie met bestemming van Antwerpen naar Cork. De manschap was behouden aldaar aangekomen. Vroeger deelden wij mede, dat de miliciens van de ligling van 1854 met mei aanst. hunne paspoorten zullen bekomen. Thans wordt vernomen dat daarvan zijn uitge sloten zij, die gedurende hun militie diensttijd, tot eenige militaire detentie of gevangenisstraf gedurende den tijd van een jaar cn langer zijn veroordeeld en hunnen straftijd hebben ondergaan, zullende zij, die in dat geval verkeeren, te beginnen met 15 mei a. s., hunnen militie-tijd dien zij veiloren hebben, moeten overdienen. De Ut. Ct. berigt, dat de minister van justitie bij cir culaire de aandacht der officieren van justitie gevestigd heeft op het misbruik, door sommige ambtenaren van den bur gerlijken standnotarissenprocureursdeurwaarders en andere ambtenaren gemaakt, door in hunne aclen adelijkc titels of predicaten toe tc kennen aan personen, die geene aanspraak daarop hebben. Daar bij is tevens gewezen op het misbruiken van den naam van zoogenaamde ambachts heerlijkheden of van landgoederen. Zoo lang men eigenaar van zulk een goed is, beslaat er geen bezwaar tegen het voeren van den naam achter den geslachtsnaam, maar dien als geslachtsnaam aan le nemen en ook aan afstammelingen toe te voegenis volgens de wet verboden. Uit Vbssingcn wordt gemeld dat in den avond van jl. dingsdag, van Antwerpen komende, aldaar ter reede is ge arriveerd de engelsche schroefstoomboot Northman, gezag voerder Ansrlel, rnet tarwe cn appelen geladen, voor Huil bestemd, terwijl op het zelfde oogenblik wegens tegenwind uit zee terug kwam het auicrikaanschc schip Union. Beide schepen zijn tegen elkander gedreven, waardoor het eerst- gcmelde eene zware lekkage bekwam en reeds ten zeven uren gezonken is Vier matroozen en de jongen waren op de Union over gesprongen, terwijl later vijf overige man schappen door schipper van Dilsl cn den loods Bowbyes met eene sloep van het belgische loodswezen, werden gered De gezagvoerder van de stoomboot, die niet spoedig genoeg zijn schip had willen verlaten, is daarbij omgekomen. Van den Moerdijk deelt men de treurige tijding mede, dat zekere Monlenari uit Middelburg, toen hij zich nabij Dordrecht in een bootje aan boord van de Middelburgsche boot liet brengen achterover is gevallen en verdronken. De ongelukkige had nog eenige malen hoofd en armen tot redding boven water gestokendoch de tot hulp aange wende pogingen mogten niet gelukken. Men verbeelde zich 'te toestand zijner vrouw en familie die in plaats van hem bij dr aankomst der boot deze tijding ontving. Jl. donderdag morgen is op de zoogenaamde Axelsche vlakte, nabij de sassing, eene schuit, met metselsteen ge zonken, waarbij de twee personen, waaronder een bejaard huisvader, beide te Westdorpc woonachtig, die dezelve bc- vaarden, zijn verdronken. Door zes-en-tachtig handelaren, fabriekanten, trafiekanten, grutters, vlecschhouwers, zadel en rijtuigmakers, smeden enz le Rotterdam onderteekend is een adres aan de leden van de tweede kamer der staten generaal rondgedeeld waarbij zij de aandacht der kamer vestigen op een druk kend bezwaar en eene groote onregtvaardigheidnaar zij vermeenen, in de wet betrekkelijk de belasting op het per soneel van 29 maart 1833 (staatsblad no 4) gelezen, met opzigt lot het bedrag der belasting wegens do paarden welke de handelaar, fabriekant, trafiekant of nering doende in zijn bedrijf benóodigd heeftwanneer zij nu en dan tevens worden gebruikt voor een rijtuig op veeren of riemen, welke paarden, naar de meening der adressanten, ten on- rcgle onder paarden van weelde worden geclassificeerd. Zij achten het onregtvaardig, dat de fabriekanten, kooplie den enz.wanneer zij hunne paarden nu en dan voor een rijtuig op riemen spannen, het vijf dubbele moeten betalen van den landgebruiker, die bij zoodanig gebruik zijne paar den bloot voor gemak of weelde bezigt. Evenzeer als adres santen doordrongen zijn van de schadelijke werking der tegenwoordige belastingevenzeer zijn zij ook overtuigd, dat, wanneer die belasting op de paarden weder op een matig bedrag werd gesteld de lust tol rijden grootelijks zou toenemen zoodat door eene menigte ingezetenen tot voordeel van den werkenden stand paard cn rijtuig zou worden aangeschaftwaarbij ten slotte 's rijks schatkist veeleer zou zijn gebaat dan benadeeld. Als eene bijzonderheid wordt uit Dockum berigt, dat een landbouwer in de nabijheid dier stad, niet alleen zijn vee den ganschen winter buiten heeft gehad maar zelfs voor eenige dagen een stuk grasland heeft laten maaijen. Te Amsterdam is dezer dagen een valsch muntbiljet van tien gulden, en een van vijftig gulden ontdekt, het letter schrift is met de pen gemaakt, als. handleekening van den minister van finantiën de naam Vuurboom" gesteld en het watermerk onvolledig. In het biljet van vijftig gulden zqn woorden, letter en nummer ter wederzijde boven de kolommen, als ook de aanhaling der wet aan den rand - rood, terwijl die in dc eclitc zwart zijn. De spanning, waarin Europa in de laatste dagen ver keert, heeft op de prijzen onzer inlandsche paarden, voor het leger geschikt, grootcn invloed. Deze zijn aanmerke lijk gestegen. Een tal van duitsche kooplieden loo.pt, zoo schrijft men van Dordrecht, onze streken af en besleed voor 4jarige ruinen hooge prijzen. Onder hen die zich beroemen eenige kennis van de teekenen des tijds te bezitten, is het algemeen gevoelen dat het met den winter voor goed gedaan is. Tot staving hunner gevoelens halen zij voornamelijk de vogels aan, die zelden door hun in stinct bedrogen, dit gevoelen schijnen te deelen. In waarheid worden ook reeds de snippen cn lijsters gezien; de kleine vogels kweelen op de daken en de gekooide vinken ontwaken uit hun ne domineling; voor hen dio rnet de gewoonten van het gevogelte eenigzins bekend zijn, bestaat er geen twijfel meer of wij gaan een schoon saizocn tc gemoct BUIT EJi LANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. De Morning Herald deeltin zijne tweede editie iit een berigt, met groote, in het oogloopende letters, het volgende mede: «Prins Napoleon heeft eene oorlogzuchtige verklaring afgelegd en graaf Walewsky zou zijn ontslag hebben ingediend" Met den laalsten Oost-indischen post is het bedroevend bergt ontvangen, dat op Ceylon door het wegglijden, ten gevolge van zware regenhuijen van een groot gedeelte gronds, een personentrein, nabij Roygaum, in de diepte is gestort, waarbij 37 reizigers het loven verloren hebben. Een correspondent van den Times, dio een stuk van het hout der Wellingtonia Gigantea in het glazen paleis heeft onderzocht, schrijft aan den oorspronkelijken boom een ouderdom van minsten» 5514 jaren toe. FRANKRIJK. Prins Napoleon heeft bij de receptie van de italiaansche uitgewekenen verklaarddat Frankrijk de italiaansche nationa liteit zal ondersteunen. Men kan zich in het buitenland schaarsch een denkbeeld vormen van de verwarring, die op een bal, gelijk dat hetwelk te Parijs ter eere van prinses Ctolilde op het raadhuis gegeven werd, veelal heerscht. Niettegen staande de deuren van het raadhuis eerst tegen 8'/a ure geopend werden, had zich reeds ten 5 ure een file van rijtuigen gevormd; de dames die dus het eerst in de balzaal toegelaten werden, hadden reeds 3 '/a uur in haar rijtuig doorgebragt, terwijl de laatst aangekomen genoodigden eerst ongeveer ten I ure na middernacht konden binnen treden, na van 8 ure af in hunne koetsen gestationeerd te hebbenDe file van rijtuigen strekte zich dan ook uit aan de eene zijde tot aan Bercy cn aan de andere zijde tot in het midden der stad en alzoo over eene uitgestrektheid van verscheidene mijlen. Ten slotte waren er 9000 personen op het bal vereenigd. Veel gelach baarde de aanwezigheid tusschen al die rijk gekleede dames en schitterende uniformen, van een echten parijschen straatjongen, van wien men zelfs niet kon zeggen dat hij er zindelijk uitzag. Hoe hij er in geslaagd was om in de zaal door te dringen, wist niemand tc zeg gen, maar zeker is het, dat hij in het minst niet onthutst scheen enmet de handen in den zak rondwandelende, alles op zijn gemak begluurde. Het behoeft geen beloog dat men hem naauwelijks in het oog had of hij verzocht werd zich dadelijk te verwijderen, maar de knaap antwoordde driestweg, dat hij eerst nog een weinig wilde kijken. Daar het niet ging om hem integenwoordigheid der keizerlijke familie met geweld te verwijderen omdat de knaap zich ongetwijfeld hardnekkig zou hebben verdedigd, zond men een der meest bespraakte livcrei-bedienden op hem af, die een praatje met hom aanknoopte en er na eenige oogen- blikken in slaagde, den knaap te overredengewillig het gebouw te verlaten. Een der aanwezigen merkte bij die gelegenheid met een veel beteekenenden blik op, hoe nuttig het ook in dit geval weder was gebleken om geen ge weld te gebruiken en liever tot diplomatieke onderhande lingen de toevlugt te nemen Dezer dagen zal voor de regtbank éene' vrij zon derlinge qnaestie beslist wórden. De echtgenoote van een rijk grondbezitter en veefokker verloor op zijne boerderij buiten Vaise ecu ring, waarin eene zeer kostbare topaas. Ondanks alle moeite kon men dien niet terugvinden. Kort daarna werd op de markt te V. door een herbergier een varken van den veefokker gekocht. Rij het slagten van het varken vond men in de ingewanden den verloren ring, die door den herbergier aan zijne vrouw werd geschonken. De grondbezitter werd dit gewaar, vorderde den ring terug en nadat hij een weigerend antwoord verkregen had, stelde hij tegen den herbergier eene regtsvordering in. Men is benieuwd naar de regterlijke beslissing. De engelschen zijn toch zeer zonderling in hunne uitvindingenOnlangs heeft een te Parijs wonende zoon van Albion voorgesteld, om in iedere zaal oen grooten water bak te plaatsen, opdat de dames wier crinolines vuur vatten, den brand zouden kunnen bluss'hen door in dien bak te springen. Thans heeft ccn ander uitgevonden om in de crinolines pijpen te maken en die met water to vullen, bij het openen van een kraantje, wordt de geheele crinoline cn al de volants van den japon met water overstroomd. Te Bénerville, een dorpje in het kanton Pont l'roéquo, in Frankrijk, heeft zich de zeldzame bijzonderheid voorge daan, dat aldaar gedurende het jaar 1858 noch geboorten, noch sterfgevallen hebben plaats gehad, en er ook geene huwelijken zijn gesloten. Bekend is het reeds dat de chinezen ten oorlog gaan met eene parapluio en lantaarn, en dat zij, bij het afbranden van het geweerliet hoofd omkcerenom het vuur niette zien; maar thans verneemt men nog iets aardigers van dit zonderlinge volk, namelijk, dat, alvorens de chinezen gaan vechten, zij de broek uitdoen Daardoor beweren zij zich gemakkelijker le kunnen bewegen, en moe ten zij gaan loopen, dan hebben de ongebrocktenzonder twijfel, tien vóór de gebroekten. Te Aken bij Hasselt heeft een apotheker zich ver gist in het gereedmaken van medicijnen en vergif in plaats van let? onschadelijks teegedienddoor welke dwaling drie

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1