IV'. 15 46e Jaargang. 185». Maandag SI February. GEMEENTE-RAAD TE SOES, COURANT De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Ponderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 behalve het zegelregt. PLAATSELIJK BESTUUR. OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN 24 FEBRUARI} 1859, DES avonds ten 7 ure. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Benoeming hulp-onderwijzer fransche school. 2. Voordrag! hoofd-onderwijzeres fransche school. Mededeeling van ingekomen stukken. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Wij vernemen dat de regering thans geantwoord heeft op de bedenkingen van de tweede kamer der staten ge neraal gemaakt, ten aanzien van het wets-ontwerp tot wij ziging der bepalingen omtrent de heffing van den accijns op het geslagt van de runderen en de kalveren. Ook over dat wets ontwerp kunnen derhalve de beraadslagingen eer lang bij de kamer worden te gemoet gezien Dc minister van liinnenlandsche zaken, heeft in eene mis sive dd. 8 februarij II. heslistdat de hoofd onderwijzers, die aan het hoofd staan van scholen, welke volgens art. 2 van het reglement A, behoorende bij de wet van 3 april 1800, onder de openbare zijn gerangschikt, zoo lang het onderwijs in de gemeenten naar aanleiding van art. 70 der wet van 13 augs. 1857 nog niet geheel is geregeld, nog als openbare onderwijzers kunnen worden aangemerkt. De minister van binnenlandsche zaken heeft, gelet op het kon. besluit van 29 januarij 1853, omtrent de in dienst stelling van surnumerairen bij den waterstaat, op de daarbij vastgestelde bezoldiging van f 700 'sjaars, bekend gemaakt, dal voor de dienst van den waterstaat in den loop dezrs jaars, na vergelijkend examen, ten minste een surnumerair moet worden aangesteld; dat het vergelijkend examen zal plaats hebben te 's Dage, in mei of junij aanst. en dat do personen die naar die betrekking wenschen te dingen, zich vóór of uiterlijk op den 1 mei 1859 bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden met een op zegel geschreven adres, bevattende naauvvkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats en met overlegging van bewijsstukken. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 7 dezer, is de ingenieur van den waterstaat J. F. IV. Conradvan Goes naar Alkmaar, en de ingenieur J. Lebrel van Middelburg naar Goes verplaatst. Uit Middelburg schrijft mennaar men verneemt heeft jlir. mr. M. C. Paspoort van Grypskerke zijn ontslag aan gevraagd als burgemeester dier gemeente. Met meer dan gewone belangstelling werd eergisteren alhier de 42ste verjaardag van Z, M. den koning gevierd. Al vroeg zag men uil vele particuliere woningen de nederlandsche vlag wapperen; ten twaalf ure hield de schutterij parade, waarbij de nog sinds kort zich oefenende niuzijkanten tot veler genoegen cenige vaderlandsche liederen speelden;dc avond bragt leven en gewoel, nog laat hoorde men het schieten met voetzoekers. Als eene bijzonderheid deelen wij mede,dat na onze laatste opgave van den burgerlijken stand over de maand januarij. lot heden nog geenc aangifte van overlijden alhier is gedaan. Naar wij vernemen, is hel pian om morgen voormid dag in het terrein voor dc nieuwe gevangenis, waar reeds grootc vorderingen met het graven zijn gemaakt, de eerste proefpalcn te hcijen. Van eixewoutsdijk wordt ons berigt dat een en- gelsch schip in het vaarwater tusschen die gemeente en de Hoofdplaat is gezonken. De bemanning heeft zich in de sloep gered. Bijzonderheden ontbreken ons nogalleen schijnt het geladen met zeer zware marmeren steenen, die door verschuiving met do scherpe kanten lek hebben ver oorzaakt, ten gevolge waarvan liet schip gezonken is. Een der belgische bladen verzekert, dat de belg. minis ter van buitenl. zaken eerstdaags aan het nederl. gouver nement de bezwaren van de belgische regering zal te kennen geven, nopens de aanslibbing der Schelde, die de scheep vaart in hooge mate belemmert. De belgische overheid be weert, naar het schijnt, daf deze opeenhooping van slijk het gevolg is der geringe zorgendie de nederl. regering aan het onderhoud van de engten der rivier wijdt, dat niet temin door Belgie duur genoeg betaald wordt. In 1803 toen Napoleon l de stad Antwerpen tot eene krijgshaven van den eersten rang wilde verheffen, had de rivier diepte genoeg voor de grootste oorlogsbodems. Thans daarentegen is de waterstand bij ebbe 4 en hij gewonen vloed 7,80 ned. el. Volgens berekening van den heer Alslein bedraagt de aanslibbing van de bedding der Schelde jaarlijks 20 ned. duimen. Naar men verneemt is door de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, aan den minister van koloniën hare adhaesie betuigd aan het adres der kamer van koop handel en fabrieken in Twenthe nopens de openstelling van havens in Ned. Oost-Indiëdat zij zich ook tot de regering heeft gewend om voor Zierikzee eene aansluiting bij den rijkstelegraaf te erlangen. De kantonregter te Zierikzee heeft uitspraak gedaan in zaak van dhr Z., heel- en verloskundige, aangeklaagd wegens uitoefening der inwendige geneeskundige praktijk, en hem vrijgesproken, op grond, dat het niet bewezen is, dat de door den beklaagde voorgeschreven middelen moeten strekken ter genezing eencr inwendige ziekte, dewijl de wetenschap de heelkunde zoo wel uit- als inwendig verklaar!, terwijl do bestaande instructie ook niet op behoorlijke wijze aan den beklaagde was bekend gemaakt. Door het Nieuwsblad van den Boekhandel werd onlangs medegedeeld en door verschillende bladen overgenomen, dat bij den officier van justitie te Zulphen eene aanklagt was ingeleverd, wegens het nadrukken en verkoopen door een boek drukker te Zutphen, van een gedeelte uit Vondel bekroond lyrisch dramatisch gedicht door VV. J. Hoffdijkwaarvan liet copie-regt den heeren Gebr. Dinger te Amsterdam toebehoort. Dien aangaande verneemt men thansdat door liet bestuur van de rederijkers-kamer Polyhymnia aan een boekdrukker aldaar 80 exemplaren besteld waren van het programma der uittevoeren voordragten, waarbij, tot gemak der leden, de koren gevoegd waren uit Vondel bekroond. Nu doet zich de vraag op in hoeverre deze eenvoudige daadzaak als nadrukken en verkoopen kan wor den beschouwd. (R. Cl.) Om den goeden goost van ons leger in Ned. Indië te leeren kennen deelt men het volgende mede; Onder de manschappen van het 10ie battaillondat voor de expeditie naar Boni was gedesigneerd en in Batavia lag, zijn ook een aantal vreemdelingen, onder anderen ook een tiental Zouaven, die, om hunne schoone stem, als koorzangers in de opera's te Batavia optraden. Men begreep, zoo verhaalt de Arnh. CourA dat de opera zijn luister ver liezen zouindien men die koorzangers verloor, en de majoor S., die in vroegere jaren zich zoo verdienstelijk heeft ge maakt, bepaaldelijk in de hofstad, voor zijne zorg, aan het onderwijs in de gymnastie besteed, werd verzocht zijne tus- schenkomst te verleenonom die militairen door overplaatsing of eenig ander middel van de expeditie te weerhouden. De majoor wilde dat niet belovenmaar zeidedat hij den koorzangers de qumstie zou onderwerpen. Ilij deelde hun den stand van zaken mede, en bragt hun onder het oog, dat zij, door naar Bonio te gaan, ook hun f 15,'s maands als koristen verliezen zouden. «Majoor,'' sprak de woordvoerder onder hen, jeer karak- terestiek«wanneer men ons commandeert in Batavia te «blijven, moeten wij gehoorzamen; maar niemand kan ons «beletten heesch te zijnzoo lang de expeditie duurt Van wegc het consulaat generaal van Zweden en Noor wegen voor Nederland, te 's Hage, wordt het volgende me degedeeld Arendal (in Noorwegen) 29 jan. 1859. Den iaatsten kersdag van het vorige jaar had er eene zeer treurige indrukwekkende plegtigheid plaats in de kerk van het Tromö eiland, alwaar vijf zeelieden, verdronken tij dens het vergaan van de nederlandsche kof Gatharina Sijp- kensvan Pekelawerden begraven, zijnde de kapitein J. M. Menlcemazijn zoon Meilof Menkema, de stuurman Jurgen Meijerde kok Jan Wolkammer en de ligtmatroos Jan Vegler. De twee geredde matrozen, W. P. Sjollema en Jan J. Ilaielho/f, waren bij de teraardebestelling tegenwoordig. Daar het heilige dag washadden veie menschen zich naar de kerk begeven, en een groot gedeelte van de be woners van Tromö zeelieden zijndehadden zijgehoor gevende aan de oproeping van den nederlandschen vice- consul te Arendal, den heer S. C. Hammer, en van den koopvaardijkapitein J. M. Bjelland, van Tromö, de liefderijke bereidwilligheid, de dooden naar het graf te dragenver gezeld van een groeten stoet. In tegenwoordigheid van de verzamelde menigte werden de vijf afgestorvenen door den predikant Poost Mzgelsen elk afzonderlijk ter aarde besteld en iiunnne laatste rustplaats plegtig toegewijd. Het zal gewis den nagelaten betrekkingen van de on gelukkige zeelieden tot eenigen troost verstrekken, te ver nemen, dat de bewoners van dat vergelegen eilandwaar hunne echtgenooten en zonen eenen onverwachten dood vonden ten dezen eene deelneming hebben betoond alsof de verongelukten tot hun eigen kring hadden behoord. Pr. Gr. CV BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSC11LAND. In de diplomatieke kringen te Weenen gelooft men, tengevolge der berigten uit Parijs, al meer en meer aan de onwaarschijnlijkheid van eene vredelievende oplossing der bestaande geschillen. Naar rnen verneemt worden nog bij voortduring iu Duitschland de beste paarden tot zeer hooge prijzen voor fransche rekening opgekocht. Een verbod van uitvoer wordt te meer noodig geacht, naarmate er bij het mobiliseren der bondscontigenlcn nog vele paarden voor de kavallerie en artillerie zullen moeten aangeschaft worden. Men verneemt uit Weimar, dat de bekende dichter en letterkundigede heer Hoffmann von Tallersleben vroeger proffessor te Breslau, die in 1855 de orde van den Nederlandschen Leeuw ontving en herhaaldelijk, maar steeds te vergeefs do vergunning tot het dragen dier ridder orde bij de pruissische regering had aangevraagd, dezer dagen liet verlof daartoe heeft ontvangen. De reden der vroegere weigering moeten gezocht worden in de strekking der gedichten van den vrijzinnigen schrijver. Uit het badensche wordt bij voortduring over de ver liezen geklaagd welke de tabaksplanters ondergaanten gevolge van de voorbeeldeloos lage prijzen van dit artikel, voor hetwelk geene vraag meer bestaat. ENGELAND. 20 februarij. Men gelooft hierdat het gevaar voor den oorlog althans niet verminderd is. Volgens de Observer hebben er talrijke desertien van oostenrijksche soldaten naar Sardinië plaats. Het departement van buitenl. zaken heeft de volgen de dépêche openbaar gemaakt, met berigten uit Bombay van 25 januarij De opstand is geheel en al onderdrukt in het koning rijk Oude. De Begum en eenige harer aanhangers zijn er in geslaagd naar Nopaul te vlugten. Men zeide dat de cipaijers de dorpen in Nepanl plunderen. Een obser vatie-corps blijft op de grenzen. Men verondersteltdat Nona Sahib zich bij de koningin bevindt De brigade-gene raal Showers heeft, na 94 mijlen in 3 dagen te hebben afgelegd de rebellen onder bevel van Tantia Topee, den lödcn januarij tc Bosba ontmoet. De rebellen werden geslagen en uiteengedreven, 300 der hunnen op het slag veld achterlatende. Drie hoofden werden in deze ontmoe ting gedood. Denzelfden dag is een corps rebellen Rohil- cundc binnengetrokken, na de Sarlah to zijn overgegaan; het werd echter teruggeslagen. «De laatste tijdingen uit Allahabad loopen tot 18 jan. Dc commissaris van dit district meldtdat do rebellen ten getale van 20 b 30,000 man eene bloedige neder laag hebben geleden en aan de andere zijde van Sartheas werden teruggeworpen, met achterlating van hunne kanonnen en met verlies van twee hunner opperhoofden, Nurptu-Sing en Bened-Sing.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1