N°. 14 Jaargang. ADVERTENTIE. 3iattonale JTlifttte te Coten BEKENDMAKING (.(HlSMIIi: (OIIUYI, De uitgave dézer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 5 i UW BTI L I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. fi JJi 0 O 1,1 ïl> I* 1 fl Geboorte-, huwelijks-en doodberigten, van 1-0 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,00. j behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. HET PLAATSELIJK BESTUUR VAN GOES, verwittigt de ingeschrevenen voor de nationale militie van dozen jare, dat de alphabetische naamlijst van alle de per sonen die aan de ligting van 'dit jaar moeten deelnemen, ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het raad huis van heden af tot ï'rijaag 4 maart eerstkomende, des morgens van 9 tot des namiddags twee ure ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst e enige personen of omstandigheden mogten voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, daarvan aan den heer militie commissaris kennis te geven, met last zich op den 5 MAART 1859. des morgens ten tien ure te bevinden te Goes, in de grootc geregtzaal op liet raadhuis ten einde aldaar voor de dienst der en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot slaving derzelve en hij de wet gevorderduiterlijk binnen 5 dagen na de loting, over ie leggen aan het bestuur der gemeente. Goes, den 17 februarij 1859, Het plaatselijk besluur voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen, naar aanleiding van art. 17 van het Brand Reglement in deze gemeente, te weten dat liet in den avond van zaturdag den 1 9 dezer, bij gele genheid van 'sKonings jaardag, geoorloofd is VOETZOEKERS, VUURPIJLEN en andere vuurwerken aftesteken doch uit sluitend op de Croole marktde Vlasmarkt de Beesten-markt en de Groote kaai en dat het verboden blijft dit elders te doen zoo mede het schieten inet kanonnetjes, snaphanen, pistolen, don derbussen en ander ceweer, op straffebij voormeld re glement bedreigd. Gedaan te Goes den 17 februarij 1859. Burgemeeste? en Wethouders voornoemd, M P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. KINNENL1.NBSCHE BERIGTEN. Door den Koning is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1858 op den eersten april in werkelijke dienst zullen tredenom gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Blijkens berigt uit 'sHage, wordt bij het nieuwe wets ontwerp tot regeling der regtcrlijke organisatie de weg valling bepaald der prov. geregtshovcn en de vervanging door raden van justitie. De regtsmagt der kantonregters wordt uitgebreid. Den 53 der volgende maand zal te 'sHage, onder voor zitterschap van den minister van binnenlandsche zaken, ccne vergadering worden gehouden van de inspecteurs van het lager onderwijs. Volgehs berigt uit 's Hage zou dezer dagen door den min. van binnenlandsche zaken het navolgende schrijven gerigt zijn aan de gedeputeerde staten der verschillende provinciën «Het jaarlijks aftreden van leden der kamers van koophandel en fabrieken ingevolge art. 7 van het reglementvastge steld bij kon besluit van 9 nov. 1851 (staatsblad u°. 142) zou, naar mij wordt medegedeeld, aan de gemeente-besturen vrij veel werk kosten. In verband daarmede word het denkbeeld geopperd, die aftreding, gelijk bet in andere ver gaderingen gebruikelijk isom de twee of drie jaren tc doen plaats itebben. Bleek de jaarlijkschc zamcnstelüng van de lijst der kics- gercgligden inderdaad b zwarend tc zjjn, dan zou hot over weging verdienen bet reglement op dit punt te wijzigen. Eene aflreding van de helft der leden om de twee jaren kon dan welligt worden verordend. Voorsbands zon ik daaraan de voorkeur geven boven de aftreding van een derde der leden om de twee jaren en ook boven eene drie- maandelijkscbe aftreding waardoor de diensttijd der leden van drie lot zes jaren zou worden uitgebreid. Eer ik nog- tans de bedoelde wijziging aan Z. SI. voorstelwenscli ik daaromtrent het gevoelen te vernemen der verschillende collcgiën van gedep. stater,. Door liet provinciaal geregtshof in Zeeland is benoemd tot deurwaarder bij de arrondissements-regtbank alhier, Adiianus Jan Vermande, om tc Hcinkenszand te resideren, en zulks in plaats van J. G. A. Vermande, op zijn ver zoek eervol ontslagen. Door do. provinciale geneeskundige commissie van onder zoek en tocvoorzigt te Middelburg, is in hare vergadering van gisterenna afgelegd examen, bevorderd lot plattelands heelmeester, de heer S. de Graag Gzvan Kappelle. In den namiddag van gisteren is een val ter lengte van 45 el ontstaan in den voorberm van den Zuid-Kraaijert- polder, tusschcn de uitwateringssluis en de haven van 's Heer Arendskerkcdoor den beer ingenieur van 's rijks waterstaat alhier, zijn reeds de noodige maatregelen ter voorziening in de ontstane en ter voorkoming van verdere schade genomen. Naar wij vernemen heeft de commissie, belast met het formeren van een gemeenschappelijk rapport der beschou wingen door de respective polders medegedeeld op het ontwerp van een algemeen reglement voor de polders in deze provincie, haren taak voibragt en zijn de verschillende polderbesturen tegen a. s. woensdag uitgenoodigd om dit te komen aanhooren en daaraan hunne goedkeuring te hechten. Betrekkelijk den persoon van II. IV., wiens arrestatie en veroordeeling ter zake van desertie, tijdens de onlusten met Belgie, vroeger door ons werd medegedeeld, behelst de Provinciale Noord-Brabandsche en 'sHertogenbossche Courant het volgende Henri IVdoor den krijgsraad van Noord-Brabant, wegens desertie in 1831, tot 10 jaren kruiwagenstraf ver oordeeld, heeft in zoo verre van Z M. den koning gratie verkregendat die straf veranderd is in zes maanden de tentie;omtrent zijne zaak strekken de volgende bijzonder heden IVeen voormalig landmeter hier te lande, was vóór 1 830 in militaire dienst geraakt cn daarna gedeserteerd zonder dat hij echter bij den vijand in militaire dienst trad, doch hij werd in zijne voormalige betrekking als landmeter in Belgie geplaatst. Te St. Nicolaas gehuwd, leelde hij daar sedert jaren met zijne vrouw zonder kinderen; aan hem en zijne vrouw werd de opvoeding toevertrouwd van een onecht kind, dat aan de beide echtelingen door een heer tegen een jaarlijksch kostgeld werd besteed, dat nogthans onbetaald bleef. IV... met zijne vrouw hadden zich echter sedert acht jaren met zoo veel liefde aan het kind gehecht, dat zij het ook zonder schadeloosstelling behouden wilden. Op eenmaal nu vorderde de vader zijn kind in het afgeloopen jaar terug, dat door de beide cchlgenooten natuurlijk geweigerd werd. IV.... aan zijnen geboortegrond gehecht, was gewoon jaarlijks eene geheime reis naar Goes te maken oin zijne ouders en verdere familie tc bezoeken. Van zoodanig, het laatste bezoek, maakte de vader van het kind gebruik, om het laatste in zijne magt te krijgen; hij schreef naar een der autoriteiten in Nederlanddat de deserteur van het nedcrlandsche leger IV. van daar vertrokken was en hij op een door hem aangegeven datum te Goes zou aankomen; de uitkomst was zijne gevangenneming cn veroordeeling. W.alzoo verwij derd zijnde, werd zijne vrouw door eene vriendin, die door den vader in hot komplot was omgekocht, bezocht; deze vertrok na dat bezoek en verzocht de vronw van IV haar tot aan het spoorweg slationin gezelschap van het lieve kind zoo als zij het noemde, uitgeleide te doen, waaraan zonder argwaan werd voldaan. Op het oogenblik van het vertrek des spoortreinsmaakte de vriendin zich plotseling meester van het kind met de woordenhet is uw kind niet, het is liet mijne! De ongelukkig gemaakte vrouw, de liefdevolle voedster-moeder was builen zinnen cn zeeg in onmagtde spoortrein was spoedig verdwenen en met deze haar lieveling. Ziedaar do uilkomst van eene intrigue die op het-laatst Van 1858 werd gespeeld. Het zal echter hij het eindigen van den straftijd van W. en zijn terugkeer naar Belgie te bezien staan, of die zoo gelukkig gespeelde intrigue ook zoo gelukkig en eervol voor den vader zal afloopen, daar door een proces het ge heimzinnige der geboorte van het bedoelde kind openbaar heid zal verkrijgen. Tc Delft bevindt zich sedert cenige dagen iemand die handel drijft in menschen haardat hij van vrouwen en meisjes opkoopt tegen 40 50 a 60 cent per hoofd. Bij gelegenheid der laatste trekking van de staats-loterij, had te Varsseveld een ingezeten uit die gemeente van eenen debitant van loterij-briefjes eenige nummers gekocht. Nadat de trekking afgeloopen was kwam de debitant hem berigten dat op zeker lot waarvan hij een vijfde had 7 O gulden was gevallen, welke prijs hij hem, na aftrek der opcenten, uitbetaalde. De kooper van het lot ontdekte echter toevallig uit een nieuwsblad, dat op het lot, in plaats van 70 gulden, 5000 gulden gevallen was. Terstond hierop stelde hij alle pogingen in hot werk om weder in liet bezit van het loterij briefje te geraken hetwelk hom echter aanvankelijk niet gelukte. Door de ijverige bemoeijing der policie, heeft het hem echter mogen gelukken weder in bezit van hetzelve te mogen gesteld worden, Naar men verneemt is de debitant in hechtenis genomen. Te Kampen vierde dezer dagen een voormalig loods van het Ganze- en Kcteldiep, zijn 1 Olsten verjaardag. BUITENLA.NDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. Een aanzienlijk persoon uit Eiberfeld, die zich thans te Parijs bevindt, schrijft van daar, hoe hij de vaste over tuiging voedt, dat de vrede bewaard zal blijven. De groote meerderheid der fransche natie wil dit bepaaldelijk en liet is eene dwaling, te gelooven dat liet leger het tegendeel willen zou. De voornaamste fransche generaals hebben ver klaard dat zij de vrede willen behouden zien. ENGELAND. Rachel Lee, te Manchester (N. A.) is thans in haar 97ste jaar. Men verhaalt van haar dat zij nog duidelijken druk zonder bril leest. Haar man stierf in den slag van Bunkei Ilill, na 56 jaar met haar gehuwd te zijn geweest. Haar oudste kind is thans 72 jaar, haar jongste 50 jaar, allen zijn gehuwd. Zij werd eerst hekend op haar 76ste jaar en telt onder hare nakomelingen 11 dekens en 1 predikant. Een engelsche reiziger is dezer dagen het slagtoffer zijner vermetelheid geworden. Hij had den Vesuvius be klommen ten einde de uitwerksels der uitbarsting te be schouwen en dewijl hij zich in weerwil der vermaningen zijner gidsen, te digi nabij een lavastroom had gewaagd, die in eene vallei neêrstortlestruikelde hij en werd door dien vuurgloed rneógesleept. liet lijk van den ongelukkige is te Resina geheel verkoold teruggevonden. FRANKRIJK. Pakijs, 16 febr. Er is eene ministeriële circulaire aan de gezamenlijke prefecturen gezonden, bevattende dat, mogt het noodzakelijk worden de regering den krijg zal voeren. In dit zelfde stuk worden de prefecten er nadrukkelijk op gewezen, de bevolking hierop voor to bereidenen ook de dagbladen in dien geest te doen werkzaam zijn. Door de voorgestelde uitlegging van Parijs, zal de bevolking van 1,174,346 op 1,525,942 zielen, en de oppervlakte des gronds van 3288 tot op 7088 bunders gebragt worden. Honderd openingen in den wal zuilen toe gang tot de reuzenstad geven De berigten van alle praefcctures, omtrent de stem ming in dc departementen, drukken den innigen wenscli der gehecle bevolking voor het behoud van den vrede uit. Dc keizer moet daardoor zeer ontstemd wezen. Dc jonge Baron van Rothschild, dezer dagen gehuwd met mejuffrouw Anspach, heeft van zijnen vader eene som van acht milliocn frs. als huwelijksgoed ontvangen. BELGIE. De Antwerpenaars zijn verbaasd over de onlangs ont dekte trouwlust van hunnen stadgenoot Frans Ignatius Gauzackerdie in 1 7 12 kapitein der biirgcrwccr was en

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1