46 V Jaargang. 1859. N°. lï GOEME sV!'. COUltMT. D® uitgave deaar Courant geschiedt Maandag en Donderdag I 1%/ï 1 "Ijl I I Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. Maandag 1 f eoruarii. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 P® prijs por kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. «I J behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. Bij dit n°. behoort een bijblaadje, houdende verslag van het verhandelde in den Gemeen teraad van jl. zaturdag. BESTUREN EN ADMÏNISTRATIEN. ESEMNISaEVING- GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, gezien art. 73, 2de lid van de wet, regelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en ter Tweede Kamer der Slaten-Generaalvan 4 julij 1850 (Staatsblad no. 37). Noodigen de inwoners der provincie uit, om, zoo zij in de grondbelastingde personele belastingof het palentregt op de kohierentot de loopende dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslag-biljetten of uittreksels uit de kohieren) en eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in rijks-op- centen afzonderlijk wordt betaaldvóór of uiterlijk op 1 april aanstaande, aan hen te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburg, den 28 januarij 1859. B C 1 U S Loco- Voorzitter. S. van der SWALME Griffier. BESSSCrSDMAKING. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES, brengen bij (1 :ze ter kennis van een ieder die het aangaat. Dat de. gemeente-raad in zijne openbare vergadering van den 5 dezer, overeenkomstig het bepaalde bij art 265 der gemeentewet, heeft vastgesteld het kohier van den HOOFDELIJK N OMSLAG voor deze gemeente over den jare 1859, 't welk ter secretarie dezer gemeente ter lezing gelegen heeft, van den I 7 januarij tot den I februarij jl Dat genoemd kohier andermaal ter lezing nedergelegd is ter secretarie dezer gemeente, van maandag den 7 tot en met dingsdag den 15 dezervan des voormiddags negen tot des namiddags twee ure. En dat ieder aangeslagene binnen dien tijd tegen zijnen aanslag bij heeren gedeputeerde staten in beroep kan komen En opdat zulks algemeen bekend zijzal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Goessche Courant Gedaan ten raadhuize van Goes, den 5 februarij 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H. C. PILAAR. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Per Telegraaf. De tweede-kamer der staten-generaal is tegen dingsdag 15 dezer bijeengeroepen tot hervatting der werkzaamheden. Bij koninklijk besluit van 27 januarij jl. is het kantoor Bath opengesteld voor den uitvoer van binnenlandsch gc- disteleerd, met afschrijving van den accijns. Wij vernemen dat door Z. M. het aantal miliciens der ligting van het jaar 1859, voor het gewoon contingent is bepaald op 9402 manschappen waarvan door Zeeland te leveren 4(j9. Met wijziging van een vroeger.herigt, zijn thans de uiterste termijnen voor do expeditie dor brieven bestemd naar Nederl. Indie, bepaald als volgt: voor de verzendingen over Southampton den 1 en 17 der maand voor die over Triest van I October tot 1 april den 0 en 22 en van 1 april tot 1 october den 7 en 23 van elke maand voor die van Mirseille den 9 en 25 van elke maand; Deze dagen ij n die waarop de verzending uit Amster dam 's Graven liage en Rotterdam behoort te geschieden kunnende daarvoor hel vertrek nil andere plaatsen volgens den loop der posten worden berekend, terwijl het altijd raadzaam is, het uiterste tijdstip alleen in geval van noodza kelijkheid aftewachlen. Door liet prov. gcreglshof in Zeeland is vcrl. vrijdag aan J C. ,1. Vermandeop zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend nil zijne betrekking van deurwaarder hij de, arr." regthank alhier, in te gaan op morgen 8 dezer. De commissie, benoemd door stemgeregtigdo ingelanden in ei dersr.heidene polders dezer provinrie, gelegen in baai vastland bezuiden de Westerscheldeheeft hare beschou wingen over het ontwerp van een algemeen reglement voor de polders in Zeeland laten drukken. Zij heeft bezwaar in de algemeene invoering van groote waterschappen, voor zoo ver daarin alle kleinere polderdireclien zouden worden opgelostofschoon zij uit de natuur der zaak eigene en afgezonderde oeverdefensie hebben en gcene behoefte aan zulk eene vereeniging gevoelen, die reeds overal tot stand gekomen is, waar de noodzakelijkheid van gemeenschappelijk beheer zich bemerken deed. Zij houdt die gedwongen vereeniging in strijd met alle thans nog kracht van wet hebbende bepalingen en mol de in der tijd met belgische grondeigenaars en besturen getroffen overeenkomsten. De bepaling van art. 11 dat hoofdingelanden alleen kunnen zijn nederlanders is niet alleen strijdig met de te Maas tricht tusschen Nederland en Belgie gesloten overeenkomst van 8 aug. 1843 maar in sommige polders, waar geene Nederlanders eigenaren zijnvolstrekt onuitvoerlijk. Ook in de andere artikelen, zoo van het 1c. en He.als van het IVo.Ve., Vllle. en IXe. hoofdstuk worden gewigtige veranderingen voorgedragen. Hoofdst 111. VI en VII wenscht men geheel te doen wegvallenen in plaats van hoofd stuk X ran de calamilense polders wordt voorgesteld achter art. 11 van liet ontwerp een additioneel artikel te voegen, dat aldus zou luiden: «De vergadering der stemgeregtigde ingelanden van eonen calamiteusen polder kan aan gedep. staten verzoeken, dat de polder weder worde vrijverklaard. Dit verzoek wordt, onder goedkeuring des konings, toe gestaan wanneer bewezen is dat, gedurende de laatste tien jaren de behoeften des polders uit eigen middelen en geschot zijn kunnen bestreden worden. Zoodanig vrij ver klaarde polder zal echter gedurende tien jarenhetzelfde geschot moeten vaststellenhetwelk hij het laatste jaar hoeft opgebragt tijdens hij calaroiteus was, ten einde het geen na de voorziening in het onderhoud, jaarlijks over blijft, aan te leggen als een reservefondsbestemd ter voorziening in buitengewone rampen en stormschade. De renten van het reservefonds komen ten bate des polders. De belegging van het kapitaal en de beschikking daarover zijn aan de goedkeuring van gcd. stalen onderworpen. Wij vernemen dat dc persoon H. VV., die in augustus 1838 uit de vesting Bergen-op-Zoomvan hel Ge bat- taillon nat. mil. naar Belgie is' gedeserteerd en later tc Hoedekenskerke werd aangehouden en gevankelijk naar 's Her togenbosch overgebragt om aldaar voor den krijgsraad teregt te staan door dat collegic is veroordeeld tot 10 jaren kruiwagenstraf. Uit Zicrikzee schrijft men van 3 dezer, dat aldaar in den namiddag van dien dag het volgende treurig voorval plaats had Schipper Jacob Bakkerhad liet ongeluk dat hij het aandoen der haven zijne hoogaarts met schelpen beladen vol water kwamomsloeg en zonk. Schipper Verschuurdie met zijne boeijerschuit en schipper van der Linde, die met zijne hoogaarts in de haven lagen, het om slaan van dit scheepje ziende, begaven zich naar de plaats des ongeluks. De schipper Jacob Bakker was reeds toen zij daar kwamen verdronken, zij smaakten evenwel de zelf voldoening, om nog zijnen knecht Dirk Way ener, die zich aan eene plank had vastgeklemd en met de golven wors telde te redden. De verdronkene laat eene zwangere vrouw en twee kinderen na, rn was bij allen die hern kenden wegens zijn braafheid geacht, Door het Nieuwsblad van Bergen-op-Zoom wordt dc aan dacht gevestigd op een allergewigligst onderwerpnamelijk de dezer dagen gedane aanvrage bij het ministerie van binnenl. zaken, om concessie tot den aanleg van een vcr- bindings-kanaal der Schelde met de Maas en den Dijn, door den heer J. E. van Gorkum, oud-goneraal-majoor van den generalen staf. Tot de uitvoering van dit kanaal wordt het bcnoodigd kapitaal begroot op f 2,000,000. In de laatste twee dagen zijn meer dan 40,000 exem plaren verkocht van de brochure getiteld.' Napoleon III cn Ilalie. Het gerucht was te Parijs verspreid, dat de vertegen woordigers der verschillend^ mogendheden zich beklagen dat do brochure zekere rliplotoatisclie geheimen niet genoeg zaam verborgen heeft gohouden. In dc vorige week is in het dorp Wommels een paar in den echt verbonden waarvan de bruidegom 09 en de bruid niet minder d.i'ii 78 jaren leiden. Te Rotterdam is reeds een nest mot vijf versch spreeuvven-eijeren gevonden zoo dat het eerste ei waar schijnlijk reeds in de maand januarij gelegd zal zijn. Men herinnert zich niet zulks nog ooit te hebben aangetroffen en schrijft het aan den ongewonen zachten winter toe. Uit Sleen wordt het verhaal gedaan van eene aanranding op den openbaren weg, die wel eenige vermelding verdient, al ware het alleen om de wijzewaarop die aanranding werd afgeweerd. Een landbouwerszoon ging in de vorige week uit die gemeente naar Dalen alleen vergezeld van zijnen hond. Onverwachts wordt hij op den weg door drie kerels aangevallen, en hij zou voorzeker in de onge lijke worsteling dio toen ontstond zijn bezweken, zoo niet zijn hond, op zijn geroep van Bello, helptot hulp was toegesneld. Dit trouwe dier, het gevaar ziende, waarin zijn meester verkeerde, vliegt op den man aan, die zijnen baas reeds had gegrepen, pakt hem bij de keel en doet hem wel dra ter aarde storten, en terwijl de belde andere schurken het hazenpad kiezen, blijft do hond den onder hem liggende man bewaken en zot hem zijne poolen op de borst, waar door zijn meester gelegenheid vond aan het hem dreigend gevaar te ontkomen en zijnen weg te vervolgen het aan den hond overlatende om het met den man af te maken. Na verloop van een kwartier uur kwam zijne trouwe bond genoot geheel buiten adem hem weder inhalen; hij had zijn pligt volbragt; het gevaar voor zijnen meester was geweken. Dezer dagen huwde eene jonge dochter, dienstbaar bij een voornaam suikerbakker te 's Hage, en had overgenomen eene water- en vuurnering met een zoogenaamd snoeptafeltje, om met de verdiensten van haren echtgenootdaarmede hun huishoudentje te beginnen. Door bijzondere omstan digheden, bleef de jonggetrouwde nog een korten tijd in hare dienst en zou nu verleden zondag het echtelijk verblijf eerst gaan betrekken. Als eene zorgzame huisvrouw, had zij echter hare maatregelen genomen den noodigen inslag voor haar snoeptafeltje in voorraad te hebbenwelke voorraad der steeds nieuwsgierige politie was ter ooren ge komen, die zich dan ook wilde overtuigenof de nog onbedreven snoepgoedverkoopster geene voor de gezondheid nadeelige bonbons ter verkoop zou uitstallen. Tot veler verbazingvond men eene enorme menigte lekkernijen boterbloemen enz. alles puik puik kwaliteitdoch toevallig bleek het, dat aJles afkomstig was uit den win kel van haren meester, waar men vergeten had, ze zoowel te koopen als te betalen. Hiertegen viel niet veel in te brengen en de jonggehuwde koopvrouwin stede van fijne bonbons in de echtelijke woning te gaan verkoopen heeft voorloopig haren intrek genomen in het groote lo gement op de Prinsengracht, ten einde aldaar hare witte- bro.dsdagcn door te brengen. Twee broeders Verslappen, vroeger slagers, hadden zich in een liefdadig geslicht tc Antwerpen gekocht en waren sinds dien tijd nog onafscheidelijke!' dan vroeger. Men zag nooit een hunner alleen Eenige dagen geleden werden heide ongesteld hieven te bed en stierven kort daarop nagenoeg op hot zeilde oogenblik, in den leeftijd van 73 cn 75 jaren. 0VERZ1GT van het door gedeputeerde staten van Zeeland ingediende ontwerp van een algemeen reglement voor de polders der provincie Zeeland. (Vervolg en Slot ran no. JO.) Wij wagen daaromtrent, het volgende als hoofddenkbeelden in liet midden te brengen. Ter uitoefening van de in 't algemeen volgens liet on! - werp nan liet waterschapsbestuur toegekende bevoegdheid zouden wij een coltegie wenschen te zien optreden dal zaïnengesleld was uit de hoofden van de besturen der ver schillende polders (nl. gelijk die mi tegenwoordig uit een' dijkgraaf en gezworens zijn zamengeslcld), welke, volgens het ontwerp, als waterschap zouden kunnen vereenigd worden, een coltegie van dijkgraven, als ik het zoo noemen mag. Dit collegia zoude liet toczigl moeten uitoefenen, liet be heer moeten voeren over die werken, welke gerekend kunnen worden een gemeenschappelijk belang te verdedigen d. i. die werken, welke at t. 99 van liet ontwerp op het oog heeft. Dit toezigt zoude moeten gesteund worden door eenen ver pligtcn deskundigen hijstand wiens keuze, onder zekere In stellen voorwaarden van bekwaamheid en eerlijkheid vrij behoorde Ie zijn cn te blijven. Wat bereikt men hiermede? Kaar ons inzien zai dit te 'weeg brengen eene vrrreni-ing van min of meer deskundige krachten die door gezamenlijke behartiging van gemeenschappelijke belangen iels goeds kan uitwerken; liet behoud van het afzonderlijke vcrldadige toe zigt tu loco door elk der leden van dat collegic voor zooveel zijnen polder aangaat en daarbij reu werkelijk deskundige bijstand, die door velen dikwijls zeer gewensciit zal worden en die zeer nodig zat kn'hnen zijn voorts eene gedurige aanraking tttsscheii de ledtn van dal coltegie en de polder-

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1