46e Jaargang. 1859 GEMEENTE-BAAD TE GOES, y°. 10. ft COURANT. V K .De uitgave deaer Courant geschiedt Maandag en Donderdag I O 11 1 I Gewone advertentiën worden a 20 ets, de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I I 0(11) A f*/| il.O1 |1 Olkrilrl 1*11. Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. ^5 1 vWl U J jj behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR» OPENBARE VERGADERING VAN MSN TEN RAADHUIZB ALDAAR OP ZATVRDAG DEN 5 FEBRUAHIJ 1859, DES AVONDS TEN 7 tIRE. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1Benoeming lid schooi-commissic. 2. Beslissing op het verzoek der molenaars om verminde ring van cliijns. 3. Benoeming hulp-onderwijzer fransche schooi. 4 Overschrijving van onvoorziene uitgaven 1858. 5. Behandeling reclames legen den hoofdelijken omslag 1859. Medodeeling ingekomen stukken. RINNENLANDSCHE BERIGTEN. Eergisteren is het nieuwe eind van den telegraaf-kabel in het Sloc gelegd. Volgens gerucht zou eene tweede lijn van Middelburg aangebragt worden over VcereNoord- Beveland en Zierikzee naar Brouwershavenwaardoor dan de gemeenschap met Walcheren ook bij ontstane storing dezer zijdszou verzekerd zijn. Gisteren en heden nacht hadden wij een hevige» storm uit het zuid westen. Gelukkig zijn tot heden de geruchten aangaande door deze ontstane onheilen niet bevestigd. Heden zijn eerst de postpakketten van gisteren uit Zeeuwseh-Vlaan- deren aangebragt. Bij het vertrekken van de post van Elle- vvoutsdijk was de postschuit van heden nog niet aan. Bij het ter perse gaan van dit nummer komt eerst de hohaiulsche post aan. Volgens den leden toegezonden programma 'sblijft de feestelijke opvoering door de rederijkers-kamer Vondel" alhier, op 10 dezer bepaald. Men zal het tienjarig bestaan der kamer gedenken door cene gecostumeerde opvoering van het drama Joan Woutersz, door Schimmel, hebbende een paar dames alhier bereidwillig het vervullen der vrou wenrollen op zich genomen. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaam heid tot het geven van school- en huisonderwijs, voor dc eerste maal in het Ioopende jaar zullen worden gehouden op woensdag den 27 april aanst. en volgende dagen. Men behoort zich vóór 13 april aan te melden. Op een gedeelte van de zeeuwsche gemeente Clinge zal eene nieuwe r.-k. kerk worden gebouwd. Eene houten tent, waarin voorloopig de godsdienst-oefening zal worden gehou den, is bereids voltooid. De nieuwe parochie zal den naam dragen van Nieuw-Namen en door een pastoor en een ka pellaan worden bediend. Men schrijft uit Kootwijk, 27 jan. Heden voormiddag vervoegden zich twee personen in militaire kleeding aan het huis van den landbouwer en president-kerkvoogd Goossen van Bunk en vroegen een borrel jenever. Van Burik weigerde hun dien op grond dat hij geen tapper was en tevens zeggende dat zij dan naar de herberg moesten gaan. De genoemde personen verklaarden dat zij van het naburige Ottirloo kwamen en op weg waren naar Harderwijk daar zij voor de koloniale dienst geteckend hadden; dat zij verdwaald waren en pijn aan de voeten leden. Het gelukte van Burik eindelijk hen kwijt te raken doch toen hij zich verwijderd had kwamen de beide per sonen terug cn vroegen alweder een borreldien hun dan ook eindelijk door de medelijdende vrouw dos huizes met een kop koffij cn eene boterham gegeven werd. Hierop legden de gewaande militairen 3 stuivers op de tafel. Nu kwam er nog een derde persoon, in burgerkleeding, aan den haard cn vroeg ook een borrel. De goede vrouw gaf ook hem diendaar zij hem niet minder gastvrij wilde behandelen dan de anderen. De laatste legde ook een stuiver op do tafel. De vrouw bleef het geld weigeren maar Ie vergeefs. Toen. de onbekenden vertrekken wilden vroegen zij aan de vrouw of zij patent als tapper hadden en zich van hunne militaire kleeding ontdoende verklaarden zij dat zij commiezen waren en te Barneveld woondende derde persoon was naar men gist, een deurwaarder der belastingen te Appeldoorn. Na een huisonderzoek of er nog meer sterke drank aanwezig was't geen zij niet vonden is den boer aan gezegd dal hij den volgenden dag te Appeldoorn moest komen, om tegenwoordig te zijn hij het opmaken van het proces- verbaai van bekeuringwaaraan natuurlijk geen gevolg zal worden gegeven. Wat moet men nu denken van ambtenaren die door het volk betaald worden en op zulk eene wijze de zede lijke wetten der gastvrijheid schenden Van Burik is voornemens alles te laten loopen en hoopt ten spoedigste cene dagvaard.ng te bekomen ten einde zijne belangen voor den bevoegden regler te doen bepleiten. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCIILAN'D. Tc llerizau vierde een onderwijzer zijn 50jarigen diensttijd, bij welke gelegenheid zijne dankbare leerlingen hem eene schriftelijke belofte aanboden van 1000 fr. per jaar er on- middelijk het eerste kwartaal bijvoegende, opdat hij onbe kommerd een gelukkigen ouderdom mogt te gemoet gaan. ENGELAND. De bezorgdheid voor liet ontstaan van deri oorlog schijnt over het algemeen te Londen veld tc winnen, Op den spoorweg van Brighton naar Londen, werd gisteren eene vrouw door barensweën overvallen. Dadelijk werd de trein gestopt en naar hulp omgezien. Gelukkig be vond zich in een ander rijtuig een geneeskundige die, ter wijl de trein de weg vervolgde, zijne hulp bood, zoodal de vrouw verlost was toen de trein aankwam. Volgens den Courier des Etats Unis van 1 5 januarij, heerschle er toen te New-York cn in de nabuurschap eene ontzettende koude. De vorst was zoo fel, dat men zich na 1790 daarvan geen voorbeeld meer herinnert. Dc armen bevolking lijdt vrcesselijk ook de lieden die door hunne beroepen of bedrijven gedwongen zijn om meerendeels op straat te blijven, zijn diep te beklagen, bij name de rond- venters, de sjoueriieden en de koetsiers. Van de laatsten liggen er zes met bevroren handen en voeten in het hos pitaal; één koetsier werd levenloos op zijn zitbank gevonden. Herhaaldelijk is het zelfs gebeurd, dat menschcn van koude dood op de straat nedervielcn. Den 14 toekende hot kwik 6° beneden 0. FRANKRIJK. Te Parijs loopt het geruchtdat de heer Blanc, pachter van de speelzaal te Hamburg, zijne concessie, zijne eigendomsregten en al wat met zijne iurigting in verband staattpgen een jaarlijkscho rente van 300 000 fr. heeft verkocht. - Te Boulogne zijn voor de keizerlijke stoeterijen aan gebragt drie engclsche hengsten waarvan dc oen Flijing Dutchman, 14 jaren oud, welke in 1858 verscheidene prijzen bij de wedrennen heeft behaaldis gekocht voor 105.000 fr. de beide anderen, oud zes jaren, hebben ge kost 25.000 cn 22.500 fr. BELG1E. Dezer dagen werden verschillende loten gedebiteerd op oude geschriftenwaarvan cenigen slechts eenvoudige regtspraken behelsden onder deze werd er een aange troffen door het vlaamsch gerigt uitgesproken dat nog al hijzonder was, betreffende een man die van dubbel huwelijk beschuldigd gedurende verscheidene uren in het openbaar werd tentoongesteld te midden van twee opgetooide spin rokken. Dit herinnert aan een dergelijke door schepenen van Béthune te dier tijd gewezen. Door dezen werd geregeld eene verbanning toegepast. Kwam de gebanncne terug vóór dat de tijd verstreken was dan werd hem een oor afgesneden. In dc XVe eeuw kwam niettegenstaande dc strenge straf die hij moest ondergaan een banneling her haalde malen terug. Eerst werd hem het regter en daarna het linker oor afgesneden maar later kon men dc straf niet meer toepassen en zat het schependom buiten raadmen moest besluiten mn naar naburige sleden zoo ook te Cambrai het verzoek te rigten hoe nu te han delen. Tot heden is geen spoor gevonden van de oplossing dezer zonderlinge regtsvraag. OVERZIGT van het door gedeputeerde staten van Zeeland ingediende ontwerp van een algemeen reglement voor de polders der provincie Zeeland. Vervolg van no, 9.) Art. 341 voorziet in de gevallen, dat zij, aan wien dit is opgedragen niet in tijds voorzien in de eene of andere benoeming. Het draagt hun die benoeming op, evenwel met verpligting tot eene soort van in mora stelling. Art. 342344 regelen op welke besluiten van waterschaps- of polderbesturen de goedkeuring van ged. staten moet ver leend worden, alsmede binnen welken tijd die behoort kenbaar gemaakt te worden aan de besturen. Een laatste en wel bet Xde hoofdstuk wijdt het ontwerp aan de calamiteuse polders. De eerste bevat algemeene bepalingen en wel, welke polders calamiteus kunnen verklaard worden en boe dat geschiedt. Om calamiteus te kunnen worden verklaard, moeten sedert de bedijking minstens 30 jaren verloopen zijn en tot instand houding van den polder in de laatste 3 jaren meer dan twee en een half maal of in het laatste jaar meer dan anderhalf maal de zuivere pachtwaarde der daarin gelegene landen uitgegeven zijn bovendien mogen de reuten der reeds vroeger lot instandhouding van den polder gedane cn door gedep. staten goedgekeurde geldleeningenberekend tegen een maximum van 5%, niet minder bedragen dan eén vierde van die pachtwaarde. Een overstroomde en lierdijkle polder sedert welks vorige bedijking minstens 30 jaren verloopen zijn, kan calamiteus worden verklaard, wanneer hij gedurende de 3 eerste jaren na de herdijking onvruchtbaar is geweest en wanneer tot zijne instandhouding gedurende dien tijd anderbatfmaa! de zuivere pachtwaarde der daarin gelegene landen voor de overstrooming is moeten uitgegeven worden. Art. 345 licht nader toe, wat onder zuivere pachtwaarde verstaau en wat onder uitgaven begrepen wordt, nl. de kosten der noodzakelijke werken tot instandhouding van den polder, de kosten van zijn beheer, zijn aandeel in de uit gaven van het waterschap, en de bovenbedoelde renten. Het bedrag dier uitgaven wordt met dat der eigene in komsten van den polder verminderd. Volgens de mem. van toelichting en de inzage der tegen woordig vigerende bepalingen zal daarvan ieder overtuigen, rusten de voorwaarden voor de calimiteus-verklaring op dezelfde grondslagendie nu geldenbehoudens eenige nadere omschrijving. Aan ged. stalen is die calamiteus ver klaring op eene voordragl van ingelanden te ontvangen opgedragen. Zij moeten echter daarop dijkgraaf en dijkradeu van het waterschap hooreu, Den koning verblijft de goedkeuring van de calamiteus- verklariug. Tol staving der voordragt van ingelanden moeten worden gevoegd de pachtcontracten van landen in den polder, waarvan de pachttijd gedurende de jongst verloopen tien jaren is aangevangen en alle verdere bescheiden, welke ged. staten mogten uoodig achten. De zuivere pachtwaarde van al de lauden zal door drie deskundigen worden geschatwanneer die contracten niet wegens der landen in den polder worden ingezonden. Deze tauxatie geschiedt op de wijze hij art- 348 bepaald ten koste des polders. Volgens art. 349 bedraagd het door eenen calamiteusen polder op te brengen geschol ten minste de helft, ten hoogste drie vierden van de zuivere pachtwaarde der landen inden poldei Ged. slaton, wier besluit de goedkeuring des koniugs be hoeft, bepalen het naar gelang der uilgaven voor den polder. Het beheer der calamiteuse polders wordt iu de 2de geregeld. Het reglement wordt er in al zijne bepalingen op van toe passing verklaard, zoo ver die bepalingen niet uitdrukkelijk uitgezonderd, gewijzigd of vervangen zijn. De arlt. 351362 geven dan ook nadere bepalingen. Allereerst wordt van de toepassing op die polders uilge sloten de bepaling dat iedere polder zijne werken van ge meen belang bekostigt (arlt. 99 2de zinsnede) en de daarmede iu verband staande comptable regeling van art. 121 en 137. Toezigl op de werken wordt, behalve door of van wege dijkgraaf en dijkradeugehouden door de ambtenaren en beambtenaan wie dit door Jof van wege den koning is opgedragen. Dijkgraaf en dijkradeu moeten zich houden bij bet op maken der bestekken en bet houden der aanbestedingen voor de werken, die in de termen van art. 99 vallen d. i. die van1 gemeenschappelijk belang, aan de deswege van koningswege te geven voorschriften. De waterschapsbesturen hebben dus, volgens bet ontwerp reglement, bel beheer over de calamitensc polders. De nadere bepalingen, die dit beperken, vloeijen volgens de mem. van loei. voort uit de betrekking, waarin zij staan lot bet rijk. «De eigene inkomsten «zegt art. 353" en geschoten van «alle de binnen bel waterschap gelegen calamiteuse polders «worden bijeengevoegd tot een bijzonder fonds," dal af zonderlijk zal beheerd worden en waarvan dijkgraaf en dijkradeu verantwoording doen aan hoofdingelanden. In de eerste plaats wordt daaruit in de uitgaven welke ten behoeve der calamiteuse polders van bet waterschap ge zamenlijk te doen ziju, voorzien, Is er meerder benoodigd dan wordt dit gedragen door

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1