IAL N°. 8. wMisgiajiin—n» rii mniafeWuutJUMWmii i <cyBa*n Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag avond, uitgezonderd op feestdagen. De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. De inz Aan liet Commissariaat ran policie berust voor belang hebbende ren Blaauwen Omslagdoek met gebloemde rand, op de straat gevonden iu den nacht van dingsdag op woensdag jl. B INNENI.ANDSCHE BERIGTEN. Volgens een lelograin dd. Batavia I! december 1858, via. Triest, was er geen bïjzön'di r nieuws, en op Java ..luesrustig. Bij de opening der stembussen op eergisteren bleek de uitslag der verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten generaal, tengevolge der wijziging van de tabel bij de kieswet behoorendc, als volgt: Te Amsterdam herstemming tusschen de heeren mr. C. van Heukelom met 000 en mr. J. vanLennep met 587 stemmen; de heer dr. A. Vrolijk verkreeg nagenoeg 200 stemmen. Te Botterdam is de heer G. H. Betz, met 655 stemmen gekozen; de heer E J. A. graaf van Bijlaadt had 209 stemmen Te Gorinchem herstemming tusschen de heeren mr. G Groen van Prinsterer en VV. C M. Begram. De herstemming te Amsterdam en Gorinchem is bepaald op dingsdag 8 februarij a. s. Onder het afdrukken ontvangen wij. per telegraaf herigt dal te Dokkum zijn uilgebragl 1144- g Uiige stemmen De heer Kingsma is verkozen met 638 stemmen. Dj heer Lycllama verkreeg er 447. Naar men verneemt liet ft de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg zich bij verzoekschrift tot 'L. E. den minister van binnenlandsche zaken gewend ten einde maatrege len genomen worden, dat, bij verder te ontstane storing in de telegrafische gemeenschapdaarin spoediger kunne voorzien worden, door liet te Middelburg voorhanden houden van een hulp-kabel enz. Daarbij zou tevens eene andere legplaats voor den kabel aanbevolen worden. Het bevestigd zich dat de stoomboot Stad Goes eerst daags do vaart zal hervatten volgens ommestaandc adver tentie kunnen wij die a. s. woensdag alhier verwachten. Men schrijft ons uit krciningen van den 22 dezer: «Met den 60jarigen geboortedag van dhr Machiel de Jon e, hoofdman van het schutters-gilde: «da drie Korenbloemkens," onder de spreuk «In Minnen Versaemt," vergaderden heden de leden van dat gilde tegen 0 ure in den avond in hol gemeente-huis alhier en vaardigden eene commissie van 4 leden uit hun midden af om hunnen genoemden hoofdman niet zijn geboortefeest geluk te wenschen en hem tevens als een blijk van hunne achtingeen expresselijk daartoe vervaardigd aandenken aantebieden; deze commissie zich van haren aangenamen pligt gekweten hebbendewerd daarop een klein vuurwerk voor het huis des hooldmans afgestoken, waarna de commissie zich weder in de vergadering begaf en rapport van hare verrigting uitbragt. Eenige oogenblikken daarna kwam de hoofdman in hot midden der vergaderde leden, en werd met het eenparig gezongen wordende scliut- tersiied begroet. Verder werd dhr A. Cornells, als afge vaardigde van de handboog-schutterij Jacoba van Begeren" te Goes, aangediend en ingeleid die namens dat gilde genoemden hoofdman tevens eerelid van die schutterij, in gepaste bewoordingen heil wenschlc en hem ook een blijk van acliting aanbood; de avond werd in onderling ge noegen gesleten en men was in minnen versaemt." Op de hofstede van den heer J. A. Schelfautonder Zaarnslag is eene gezonde koe gevaccineerdwelke pokken alle goed gevat zijn en reeds verscheidene glaasjes koe pokstof hebben opgeleverd. De kinderen, welke hiermede bereids gevaccineerd zijn krijgen zeer mooije pokken. Deze belangloozc en prijzenswaardige handelwijze van den heer Sehel/aut verdient voorzeker openlijk vermelding en navolging, ten einde gcneeshceren in staat to stellen door liet gebruik van zuivere koepokstof zoo veel mogelijk die gevreesde ziekte te weren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCI1LAND. Aangaande een tweede Willem Teil, schrijft men van een wever uit Spire (Beijercn), die zich steeds beroemde een goed schutter te zijn, dat bij eene proef zijner behendigheid loonen wilde. Hij begaf zich naar den tuin met zijn geweer en nam zijn zoon van 12 jaren met zich. Daar gekomen, beval hij den jongen met een aardappel op zijn hoofd zieh 15 40* Jaargang. Donderdag 27 Januarij. iding van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des na passen van hem af onbewegelijk te plaatsen. Deze gehoor zaamde moedig en doet de oogen digt. De vader legt aan, geeft vuur, het kind ziet op, de aardappel is ver dwenen. De buren wicn hij zijne bekwaamheid toonde schudden twijfelachtig liet hoofd cn geloofden het niet. 1 ij wil hen overtuigen en zou in tegenwoordigheid van eene menigte toegestroomde getuigen de proef herhalen. Door den invallenden duister was thans bet oven moedige kind reeds genoodzaakt met een lantaarn te lichten doch ook nu trof zijn vader gelukkig het doel. Ieder keerde vol bewondering huiswaards; het voorgevallene verspreidde zich wijd en zijd en de nieuwe Willem Teil werd geregtelijk vervolgd en tot eene boete en 5 dagen gevangenis ver oordeeld. ENGELAND. -Vroeger werd gemelddat er in Engeland eene zamenzwering legen den koning van Mapols Ontdekt is en Engeland en Frankrijk daarvan aan koning Ferdinand kennis hadden gegeven. Men verzekert thansdat dit complot tevens het leven van keizer Napoleon in gevaar bragt en dat de fransche regering door de oostenrijksche gewaarschuwd is. Indien dit waar is, dan is dit een bewijs, dat, niet tegenstaande de diplomatieke betrekkingen tusschen heide regeringen niet zoo heel innig zijn, de vriendschaps-betrek- kingen tusschen de heide vorsten echter niet geleden hebben De Rochester Union verhaalt dat een man, onlangs wegens het ontvreemden van juweeien in hechtenis genomen, het volgend vernuftig middel bedacht om zich van een kostbaren diamant te ontdoenhet bezit waarvan tot over tuigend bewijs zijner schuld kon strekken; alvorens naar de gevangenis te gaan, vroeg hij verlof, om zijne vrouw te omhelzenwelk verzoek zeer natuurlijk gevonden werd van de zijde eens mans, die zeker voor langen tijd van zijne echtvriendin ging scheiden. Maar op het oogenblik dat dit geschiedde, outwaardde de politie-beambtedat de vrouw iets glinsterends in een hoek van haren mond verborgop bevel ont sloot zij hare tanden, en nu bleek het, dat de dief den kostbaren diamant in zijn afscheidskus had ingesmokkeld. FRANKRIJK. Te Marseille is de prins van Oude aangekomen, die zich naar Engeland begeeft om genade te vragen voor zijnen vader. BELGIE. In liet huis der representanten kwam heden een ver zoekschrift van inwoners der voorstad Saint-Josse ten Noode ter tafel, waarbij wijziging der wet van 24 sept. 1842 verlangd werd, door het aannemen van het beginsel van vcrpligt onderwijs en liet afschaffen der bemoeijingen van de bedienaars der godsdienst met de op hoog gezag ge vestigde scholen. Do heer Dogierminister van binnen!, zaken, zeide niet te gelooven dat er thans noodzakelijkheid tot wijzigiging der wetten op het lager onderwijs bestond doch niet omdat hij zich mot het beginsel der petitie niet kon vereenigen. Persoonlijk was hij het beginsel van vcr pligt onderwijs zeer genegen, ja zelfs geneigd zeer ver op dien weg voort te gaan, maar hij meende dat er, alvorens tot de gestrengheid der wetten de toevlugt te nemenvoor- loopige maatregelen bestaan van welke liet billijk is gebruik te maken. Vooreerst de spoedige vermeerdering der school lokalen, verbetering van het lot der onderwijzers en aan moediging dergenen die zich aan dit edel maa. moeijelijk vak wijden. Mogt, in weerwil dezer vercenigde pogingen, het doel nog niet bereikt zijn, dan zou hij niet aarzelen strenger maatregelen voor te dragen, om het beginsel to doen zegevierendoor hem zoowel in het belgisch parlement als vroeger in het congres te Frankfort verdedigd. Wat do bemoeijingen der bedienaars van de godsdienst met het staatsonderwijs betrof, verklaarde de minister te wenschen dat die, doch niet uithoofde van gezag, maar langs admi- nistrativcn weg, zouden blijven voortduren. Eindelijk gaf hij to kennen hoe do zoogenaamde conventie van Antwerpen voorlaan als oen doode lettor beschouwd kori worden. OVERZIGT van het door gedeputeerde staten van Zeeland ingediende ontwerp van een algemeen reglement voor de polders der provincie Zeeland. (Vervolg vnit no. 7.) De voorzitter van ingelanden maakt jaarlijks eene begroo- ling der ontvangsten en uilgaven van den polder op, volgens van wege ged. staten gegevene voorschriftenvoor hel dienstjaar dat van 1 april 31 maart loopt. In uitgaaf worden gehragl t. de jaarwedden van den voorzitter van ingelanden of den beheerder en de overige ambtenaren en bedienden van den polder; 1859. COURANT. Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1^0 pegels a f 1,50 behalve het zegelregt. 2. het presentiegeld der ingelanden 3. de overige hosten van beheer van den polder; 4. de hosten van het onderhouden der eigendommen vau den polderen de wegens die eigendommen verschuldigde lasten 5. f)e hosten der zee of rivierwaterkeerende dijken-en wer ken en der op de zee of rivieren uit waterende sluizen, naai de kennisgeving, ingevolge art. 121 van dijkgraaf en dijk- raden ontvangen, van de som, welke de polder daar voor dragen moet 6. het aandeel vac den polder in de uitgaven van het wa terschap naar de kennisgeving, welke door dijkgraaf en dijkraden is gedaan van de som, welke de polder, vol gens de begrooling van hel waterschap, ten behoeve van hetzelve behoort te dragen 7. de kosten van het aanleggen en onderhouden der ten laste van den polder zijnde werkenandere dan die sub 5 bedoeld 8. de renten en aflossingen van de door den polder aange gane geldleeningen en alle andere uitgaven in het belang van den polder noodig. (art. 216, 217 en 218). Ingelanden stellen de begrooling van ontvangsten en uit gaven vast in hunne gewone vergadering (-) te houden in het dienstjaar waarvoor zij dienen. Terstond na de vast stelling wordt zij aan gedeputeerde stalen en aan dijkgraaf en dijkraden van liet waterschap, ingezonden met de noo- dige toelichtingen. Ook tegen deze begrooling, even als tegen die van het waterschap, kunnen ged. stalen, mits binnen 4 weken na de ontvangst", aan den voorzitter van ingelanden of aan den beheerder bedenkingen mede deelen. (art. 219, 220). Vau tie ontvangsten die volgens de begrooting, ten be hoeve van deti polder te doen zijn uitgezonderd het geschot. moet door den voorzitter van ingelanden of den beheerder aan dijkgraaf en dijkraden van hel waterschap in tijdseenc behoorlijke omschreveue opgaaf gezonden worden; (:1) voor de invordering daarvan zorgen deze door den ontvanger van het waterschap, terwijl voor rekening van den polder zijn en blijven de kosten van invordering, welke niet kun nen verhaald worden, (art. 221). De art. 222 en 223 regelen de wijze van het geraken tot uitgaven op posten; welke daarvoor onvoldoende iu raming zijn. Ingelanden moeten lot af- en overschrijving op de posten der begrooling of bij de begrooling zelve of bij een afzonderlijk besluit inagtiging hebben verleend de beheer der moet zich dit bij de begrooling heb beu voorgehouden of daartoe dóór ged. sta en gemagtigd zijn. Het boven bedoelde afzonderlijke besluit moet aan ged. staten worden medegedeeld die daartegen even als tegen de begrooting, hunne bedenkingen kunnen mededeelen. Van elke af- en overschrijving, die niet bij de begrooling zelve is toegestaan of voorbehouden, moet aan dijkgraaf en dijkraden van het waterschap keunis worden gegeven. Buiten de begrooling kan geene uitgaaf geschieden door den voorzitter van ingelanden, zonder afzonderlijke vooraf gaande magtiging van de vergadering van ingelanden; haar besluit moet aan ged. stalen worden medegedeeld; door den beheerder zonder voorafgaande magtiging vau ged. staten. Dijkgraaf en dijkraden moeten van elke magtiging daartoe kennis ontvangen. In huilengewone gevallen van dringenden spoed kan de voorzitter van ingelanden of de beheerder lol het doen vau eene uitgaaf builen de begrooling besluiten mils zoodanig besluit, snel de opgave van redenen, die er toe leiden, aan ged. stalen en aan dijkgraaf en dijkraden van het waterschap medegedeeld worde, terwijl «Ie voorzitter van ingelanden in de eerste vergadering aan deze daarvan gelijke mede- deelingen moet doen. De art. 224228 regelen de verantwoording der ontvang sten en uitgaven van elk dienstjaar, welke de voorzitter van ingelanden aan die vergadering doet, met overlegging der rekening in de eerste gewone bijeenkomst na hel afgeloopen dienstjaar; terwijl de beheerder die aan dijkgraaf en dijk raden van het waterschap doet. Wegens de kosten der werken wier beheer aan het waterschapsbestuur is opgedragen, worden geene andere be scheiden overgelegd dan eene verklaring van dijkgraaf cn dijkraden van het waterschap. Deze verklaring moet de som der uitgaven vermelden, welke bij bevelschriften door lien is bevolen. Het onderzoek en de vaststelling der rekening bebooren ingelanden of dijkgraaf en dijkraden zonder uitstel te doen; hel hesuil tot vaststelling moet door ged. staten worden goedgekeurd- In art. 228 wordt de wijze geregeld hoe de ontvanger en de voorzitter van ingclam en of de beheerder kunnen ontlast worden van hunne gestie. Eindelijk bepaalt art. 229 dat de voorzitter van ingelanden of de beheerder hevel geeft tot hel doen der uitgaven be halve voor dc werken, wier beheer aan hel waterschap is opgedragen, hij formeel wettige hevelschriften. In de 3de van hoofdstuk V, komen de bepalingen voor omtrent liet geschot. (art. 230 en w.) De memorie van toelichting geeft daarvan als hoofddenk beelden aan dat het ontwerp als regel bepaalt, dal o//c gronden schot- pligtig zijn als uitzondering dat niet schotpligtig zijn de gronden, die volstrekt onvruchtbaar zijn, zoo lang zij dit blijven, en die welke binnen de kom eener gemeente liggen. De vrijstelling der onvruchthre gronden wordt, volgens haar, Volgens art. 195 bepalen ged. staten, op voordragt van dyk- «raaf cn dijkraden (d. i. het collegie van dagclijksch bestuur van het waterschap) na ingelanden gehoord te hebben, het presentiegeld door deze tc geuietcn. C2) volgens art. 185 wordt die tusschen 15 april en 10 mei ge houden. Dc beheerder moet dc begrooting vóór 1 mei vaststellen, (art. 219 3de zinsnede.) (3) Volgens art. 230 wordt het geschot tot bestrijding der uitgaven van den polder over do gronden, in dezen aanwezig, omgeslagen.

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1