N°. 7, 46' Jaargang. GEMEENTE-RAAD TE GOES, BEKENDMAKING. WAARSCHUWING. BEKENDMAKING. GOESSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag 1%/1 J O JO W I ö0wone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I *1 £1II llrl 1*11 I Geboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regelB a f 1,6- De prijs per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. vuuuuiij* behalve het zegelregt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAiTSELIJK BESTUUR» OPENBARE VERGADERING van den ten raadhuize aldaar OP DONDERDAG DEN 27 JANUARIJ 1859, des avonds ten 7 URE. PUSTEN VAN BEHANDELING. 1. Overschrijving onvoorziene uitgaven 1858. 2. Afstand van een gedeelte der Brakke vest aan J. Dekker Li. 3. Geldbelegging van ingekomene koopsommen. 4. Beurtvcer op Rotterdam vice versa. 5. Aanbeveling ter benoeming van een lid der school commissie. 6 Aanvrage ontslag als zoodanig van de heeren Dr. Ver- schoor en Mr. de Wilt Hamer. 7. Installatie leden der geneeskundige commissie. 8. Aanvrage ontslag als zoodanig van den heer Dr. Culknfels. 9. Verkoop oude kleedingstukken schutterij, 10. Regeling inkomsten onderwijzers. 1 IVerzoeken restitutie of kwijtschelding hoofdei, omslag. Mededeeling ingekomen stukken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien'hebbende het schriftelijk verzoek gedaan door H. de Jongebroodbakkerwonende alhierom in het woon huis wijk C. no. 153 staande in de Langevosstraat kadastraal sectie D. no. 224, in deze gemeente, een BAKOVEN te doen verplaatsen. Gelet op het koninklijk besluit van 31 januarij 1824, (staatsblad no. 19,) mitsgaders op het besluit van heeren gedeputeerde staten dezer provincie, van den 7 October 1842, no. 17, (provinciaal blad no. 98.) Overwegendedat tot het opmaken van proces-verbaal de commodo et incommodo, gevorderd bij art. 4 van wei- gemeld koninklijk besluit, de eigenaars en bewoners der naastgelegene panden in hunne belangen moeten worden gehoord en dat bet tevens nuttig kan zijn om een ieder in de gelegenheid te stellen zijne bezwaren aan het ge meente-bestuur kenbaar te maken. Brengen bij deze ter kennis van een ieder die daarbij belang kan hebben, dat de adressant benevens de eigenaren bewoners en gebruikers der nabij gelegene eigendommen, zijn opgeroepen om op zalurdag den 29 dezer maand, des namiddags ten een ure, voor burgemeester en wethouders in hunne gewone vergaderkamer, ten raadhuize te verschij nen ten einde ter zake voorschreve in hun belang te wor den gehoord en dat te gelijker tijd aan een ieder die zulks mogt verlangen, de gelegenheid zal gegeven worden om zijne bezwaren daartegen op te geventen einde in het proces-verbaal vermeld te worden. Eh zal hieraan door insertie in do Goessche Courant publiciteit gegeven worden. Gedaan tan raadhuize van Goes, den 22 januarij 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris H. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, brengen bij deze ter konnis van allen die het aangaat, dat dc militie-raad, krachtens art. 120 der wet op de natio nale militie, van den 8 januarij 1817, (staatsblad no. 1,) over dezen, jare, zijn eerste zitting, tot onderzoek der lolelin- gen voor een jaar vrijgesteld, volgens art. 37 der wet van 27 april 1820, (staatsblad no. 11), welke vermeenep inogten regten op vrijstelling te hebbenzal houden te Middelburghoofdplaats dezer provincie op donderdag den 10 februarij aanstaande, des morgens ten half tien ure, in dc Abdij aldaar. Van de verpligting om voor dien raad lo verschijnen zijn echter uitgesloten zoodanige lotelingcnwelke geener- hande reden tot vrijstelling hebben, daar dezulken door den militie-raad finaal voor de dienst gedesigncerd zullen worden. Terwijl bij deze alle ouders, voogden, curators of ge- magtigden worden herinnerd dat zijreclames bobbende, voor hunne absente zonen af pupillen zich zullen moeten sisteren ten dage ure en plaatse voormeld. Zullende de commissie voor de werkzaamheden der nationale militie, tot de afgifte der benoodigde attesten, vaceren ten raadhuize alhier, vrijdag 4 februarij e. k. des middags ten twaalf ure, ter opmaking van welke men vooraf tor stads-griffie de noodige opgaven gelieve te doen. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze worden gepubliceerd en geaffigcerd mitsgaders geplaatst in de Goessche Courant. Goes, 22 januarij 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, 11. C. PILAAR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, doen te weten dat ook in deze gemeente ANIJSZAAD wordt verkocht, vermengd met het zaad van i lollft K.erVel, en waarschuwen de ingezetenen, zich voor als nog van het gebruik van anijszaad te wachten. GOES, den 24 Januarij 1859. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN, Ter ordonnantie van dezelven, H. C. PILAAR. BINNENLAHDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Wal er ook zij van geruchten betref fende het overlijden van den koning van Napels, gisteren is aan het ned. hof berigl gekomen, dat de koning in be terschap toeneemt. De soiree bij de koningin-moederdie op het gerucht van dit overlijden was uitgesteld, zal a. s donderdag plaats hebben. De telegrafische hulp-lijn in't Sloe is weer hersteld. Benoemd tot gemeente-secretaris te 's Heer Arendskcrke, dhr J. P. I. Buteux. Tot gemeente-ontvanger in die gemeente en te Heinkenszand, benevens tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur in laalstgemelde gemeente dhr .7. C. A Vermandebeide te Heinkenszand. Naar wij vernemen is de commissie, belust geweest met de uildeeling van eetwaren en brandstoffen op den nieuw jaarsdag, door de goedkoope prijzen der levensmiddelen, in staat gesteld uit de nog voorbanden zijnde gelden eene extra bedeeling van twintig turven per gezin te doen, waartoe liet voornemen bestaat op aanstaanden zaturdag middag ten half een ure overtegaan. Gisteren avond heeft zich hier ter stede een gelijksoortig gevai als op andere plaatsen voorgedaan, namelijk, dat enkele personen die nog slechts eene geringe hoeveelheid nnijs-melk hadden gebruikt, daarop zeer ongesteld zijn geworden Men ziet uit vorenstaande bekendmaking van wege het bestuur, dat vooreerst het gebruik daarvan wordt afgeraden. Naar wij vernemen zijn de werkzaamheden aan de stoom boot Stad Goes zoo ver gevorderd, dat er hoop bestaat zij begin volgende maand in de vaart zal worden gebragt. Verleden vrijdag is te Middelburg aanbesteed het drie jarig onderhoud van het kanaal van Neuzen, nederl. gedeelte, 'twelk is aangenomen door G. van de Vrede te Neuzen, voor f 17500.per jaar. Bij dc herbesteding van liet beplanten van een ge deelte der dijken van liet zij-kanaal naar Axel en Hulst, is dit werk aangenomen door J. Berlou Ie Biervliet, voor/ 1G79. Volgens dc Sloompost, is door do ministers van finan ciën oil van binncnl. zaken op aanzoek der Maatschappij van landaanwinning in deze provincie oenc transactie geslo ten, behoudens bekrachtiging bij de wet- Dat wets-ontwerp zou nog in deze zitting aan do kamers worden aangeboden. Indien zegt dat blad het bestuur der onderneming echter gelooft, dat die bekrachtiging zoo spoedig zal wor den verkregen, dat zij nog in den loop van dat jaar de aanwassen zal kunnen bedijkendie haar naar het schijnt, bij de transactie zijn afgestaan dan heeft zij stellig buiten den waard gerekend. De minister van justitie heeft be, aakidal even als in andere, ook in deze. provincie een rijks-veldwachter van de 3e klasse zal worden aangewezen, aan wien de waarneming der ftinetien van brigadier bij de in de. hoofdplaatsen dezer provincie gevestigde brigades kan worden opgedragen, wan neer de brigadiers-majoor verhinderd zijn de aan hunne bediening verbonden werkzaamheden in gemelde brigades te verrigten, aan welke rijks-vèldwachter den rang zal worden verleend van brigadier-titulair. Den 20 dezer heeft te Ooslburg eene vergadering van polderbesturen plaats gehad tot behandeling van het bekende ontwerp-reglement. Do voornaamste vrije en calamiteuse polders waren aldaar vertegenwoordigd benevens een groot aantal kleinere, en het eenparig gevoelen van d.e tegenwoordig zijnden bleek te zijn dat art, 1 en dus het principe van het reglement, was onaannemelijk. Ten gevolge van deze beslissing zijn de verdere artikelen (waaronder sommigen almede onaannemelijk werden beschouwd) buiten stemming gebleven. Men heeft verder besloten tot het doen van een voorstel tot verwer ping van bet ontwerp-reglement, in de weldra te houdenc vergaderingen van ingelanden dor respective polders. In de verzending der brieven naar Indie is eene ver andering gebragt; die via Southampton, zullen voortaan vie. malen p6r maand vertrekken en wel, 4, 12, 20 en 27 van elke maand 's avondsen indien zulke datum oj zondag invalt, daags te voren. De brieven via Marseille i: men voornemens een dag later te zenden dan nu, en du: 3, 10, 18 en 26, te beginnen met 20 dezer; valt zuil eene datum ook op zondag, dan zullen de brieven den rol genden avond worden verzonden. Men schrijft van bet eiland Texel18 dezerDe onlang alhier opgcrigte meedroog-stoof 'de Onderneming" voldoe tot heden, wat de hoedanigheid betreft der daarop gedroogd racineuitmuntend. Men is door de nieuwheid van he zware metselwerk en daardoor noodwendig aanvankelijk no| groote verdamping van overtollige, zich daarin bevindend* waterdeclen, nog niet in staat, met genoegzame juisthei* te beoordeelen, in hoeverre het aldaar aangebragte stelse van vuren en droogen werkelijk eene zoo belangrijke bc sparing van kosten, in vergelijking met andere soortgelijk inrigtingenzal opleverenals beweerd wordt door -dei heer civiel-ingenieur de Lannéevan Goes, den ontwerpe. daarvancn naar wiens plan voornoemde meedroogsloof ft aangelegd en voltooid; doch zóóveel is zeker, dat de van die fabriek afkomende racine zich zoo uitmuntend voordoet, dat bevoegde beoordeelaars éénpariglijk verklaren nimmer in dat soort iets beters, cn zeiden zoo voortreffelijks, te hebben aangetroffen. Mogen de verdienstelijke ondernemers der trafiek, welke minder hun eigenbelang dan wel de k achtige ontwikkeling van een hoogstbelangrijken tak van industrie, zich ten doel gesteld hebben, in dezenaanvan kelijk zoo goeden uitslag, de welverdiende belooning genieten hunner pogingen tot heil der maatschappijvooral van .den vaderlandseben landbouwer en tevens een krachligon spoor slag bobben gegeven, dat daar, waar de bodem zoodanige cultuur toelaat, hun voorbeeld eene rubne navolging yinde. Zoo danige ondernemingen toch behooren wel tot dc voor treffelijkste om den nationalen rijkdom in den waren zin te vermeerderencn het pauperisme te doen verminderen." Ais eene bijzonderheid wordt uit de gemeente Vlagtweddc medegedeeld dat alle de in 1840 geboren kinderenvan liet mannelijk geslacht zijn opgekomen om zicii voor de loting dei' nationale militie te laten inschrijven. De kantonregter te Gorinchem heeft uitspraak gedaan in de zaak der dertig bouwlieden, die bj bestaand gevaar van water hun hooi op zondag hebben geborgen) en eenigen van iien als overtreders der zondagswet veroordeeld lot eene geldboete van vijl centen. OVERZIGT van het door gedeputeerde staten var Zeeland ingediende ontwerp van een algcmeer reglement voor de polders der provincie Zeeland, Vervolg van no. 5.) Alvorens lot liet overzigt te geraken van wat aan het polderbestuur bij het ontwerp is opgedragen, is het welligt niet ondienstig mede le deelen hoe hel eigenlijke water schapsbestuur zal gevormd worden en bestaan. lteeds vroeger wezen wij er op dat het besluur van het waterschap bestaat uit eene vergadering hoofdingelanden en een' dijkgraaf, welke laatste in zijn beheer wordt bijgestaan door leden van de vergadering van hoofdingelanden, onder den naam van dijkraden. (art. 5.) Het is gelijk bij de gemeenten, waar het besluur bestaat uit eenen raad (hoofdingelanden) een' burgemeester (dijkgraaf) die bijgestaan wordt door wet houders uit den raad gekozen '(dc dijkraden.!

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1