CWBAM, IV0. a. 46e Jaargang. 1859. mmm \vv Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag en Donderdag ¥A J J Gewone advertentiën worden a 20 ets. de regel geplaatst avond, uitgezonderd op feestdagen. I '011(H'I'<j) 1? ijl Jrlll Hrll'IIGeboorte-, huwelijks- en doodberigten, van 1-6 regels a f 1,50 De prn. per kwartaal is f 1,75, franco per post f 1,90. "vuuvuiog «HHIIICU "J. bebalve liet segelrêgt. De inzending van advertentiën moet geschieden vóór drie uren des namiddags. PLAATSELIJK BESTUUR. BEKENDÜKASING. Ok BURGEMEESTER van GOES, brengt bij deze ter keunis van een ieder die het aangaat Dat liet kohier der GRONDBELASTING, op do Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen voor deze gemeente, over den loopenden jare, bekleed met alle de formaliteiten bij de wet gevorderd op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen, binnen deze gemeente. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 19 Januarij 1859. De burgemeester voornoemd M. P. BLAAUBEEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Gisteren is op nieuw de telegrafische gemeenschap met Walcheren verbroken. Men denkt dat de hulplijn in bet Slee of gebroken of zwaar beschadigd is. Benoemd tot gezworens van den polder Oud-Vossemeer, dbr J van Asvan de polders van Poortvliet, dhr P. D. van Slapeletot beheerders van den Byleveld-polder, dhr A. Polderdijk-, van den Spiering-polder dhr. P. Dieleman; tot gezworen van den polder Nieuw-Noord-Bevelanddhr J. Verkuist. Bij besluit van 11 dezer beeft Z. M. vergund, desioep- roeijers keet, staande binnen den kleinen verboden kring tan het fort Bath, op het plateau der los- en ladings plaats in de nabijheid van het grenskantoor voor 's rijks in en uitgaande regten te Bath met steen te beklampen. Tengevolge der afkeuring van de hooge aannemingsom zal op vrijdag 21 dezer, te Middelburg, worden herbesteed het beplanten van een gedeelte der dijken van het gewezen z.ijkanaal naar Axel en Hulst, behoorende tot het kanaal van Neuzen. In de particuliere correspondentie uit 's Gravenhage, voor komende in L'Indépendance beige van 1-1 dezer, treffen wij ecne zinsnede aan welke wij niet onvermeld mogen laten, daar zij weder een nieuw blijk oplevert hoe er steeds getracht wordt de gunstige opinie, welke zich hier te lande vooral in den laatslen tijd moer algemeen voor de Zeeuwsch- Limburgsche spoorwcglijn heeft geopenbaard, langs verschil lende wegen daarvan af te leiden. «Ik heb het u reeds gezegd," zoo laat zich die brief schrijver uit, «wij zullen geene spoorwegen krijgen vóór dat wij verstandig genoeg zullen geworden zijn om te be grijpen dat men ten onzent mët enkele lijnen moet beginnen. Dit heeft inzonderheid betrekking op Zeeland, waar luide kreten worden aangeheven voor de verwezenlijking van den spoorweg van Vlissingen naar den Rijn. Van al onze pro vinciën is Zeeland de minst handeldrijvende; de schoonc haven van Middelburg is bijna geheel loegeslikt, zoo dat geen geladen vaartuig er meer kan binnenloopen. Dit be wijst voldoende dat de zeeuwsche handel niet zoo dringend behoefte heeft aan nieuwe communicatie-middelen als andere doelen van het rijk." Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, van jl. zaturdag, is de persoon van Andries Crombeendijk werker te ilontenisse, niet schuldig verklaard aan het maken ecner zamenspanning, tot het to gclijkcr tijd staken van het werk waarmede hij zich onder anderen bezig hield ten einde daardoor liooger loon te bekomen en te dier zake vrijgesproken; doch schuldig verklaard aan moedwillige plun dering en vernieling, voornamelijk aan drinkwaren, door oenen zaamgerolten hoop en met openbaar geweld gepleegd en krachtens art. 440, 52 en 55 van liet strafwetboek, art. 2, 2de en 4de lid en art. 9, Iste lid der wet van 29 junij 1829 (staatsblad n°. 102) veroordeeld tot ccno correctionele gevangenisstraf van een jaar en in eeno geld boete van 100 gulden, voorts in do kosten der tegenwoor dige procedure, en eindelijk solidair iu do boeten en kosten -met zijne medebeschuldigden en te dezer zelfde zake bij arrest van 1 7 november 1858 veroordeelden Itje Fokke c. s. Nog is hij arrest van dat hof de persoon van Benjamin Sinkc, wonende te .Biozclingc, gemeente Kappelle, schuldig verklaard aan'.diofstid gepleegd hij nacht op de Kanhoorig- heid van een bewoond huis, door middel van overklimming, en kraehlens art. 384, jo. 381 n°. 4 en 52 van het strafwetboekart. 22de en 4de lid en art. 91 ste lid der wet van 29 junij 1854 ^staatsblad n°. 102) veroor deeld lot eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten. Men verneemt, dat de algemeene koninklijke landbouw- vereeniging twee prijzen heeft uitgeloofd ter waardede eene van f 300,de andere van f 200,aan de eigenaars of landbouwers, die op hun eigen of gchuurden grond in Nederland minstens 10 bunders hebben droog gelegd, met gebakken buizen; bij de bewerking op de meest doelmatige wijze hebben gevolgd do regelen, door de weten schap aangegeven en van de bewerking en de verkregen uitkomsten het volledigst verslag zullen hebben ingediend. Die prijzen bestaan in geld of in eenig voorwerp, naar de keuze der bekroonden. De verslagen moeten in het neder- duilseh geschreven zijn en vrachtvrij worden ingezonden vóór of op den 31 december 1859 aan den secretaris der ver- eeniging, Wolterbeek te 's Gravenhage. De uitspraak geschiedt vóór het einde van het volgende jaar en wordt aan al de mededingers schriftelijk medegedeeld. Ais eene bijzonderheid deelt men uit Vlissingen mede, dat de vrouw van schipper P. Doomsdie met zijn vaartuig aldaar op de werf zit, zondag avond voorspoedig is bevallen van drie kinderen, 2 zoons en 1 dochter; zij werd bijgestaan door de vroedvrouw Pichal. De kraam vrouw en kinderen zijn redelijk welvarend. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat aldaar zekere V. is gearresteerd ten wiens huize gevonden is de zak met f 954.— waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten. De kinderen van den gearresteerde hadden aan andere kinderen verleid dat hun vader en moeder een grooten zak met geld geteld hadden, welke woorden ter ooren van de politie gekomen aanleiding tot de arrestatie gegeven hebben. Te Dalfsén heeft zekere smid Breman, dezer dagen eene machine uitgevonden waarmede hij gaten in ijzer boort ter dikte van 12 ned. strepen en welk werk door een jongen van 12 a 13 ja.en gemakkelijk kan verrigt worden. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. ENGELAND. De Hasling-News deelt mede, dat de voorlezing van een der kersverhalen van den heer Ch Dickensin eene der westelijke havensteden, door den schrijver gehouden, zulk een indruk had gemaakt, op een der toehoorders, een oud en gierig heer, dat hij uit eigen beweging 2000 p st. gaf, om onder drie weldadige instellingen der stad Ie worden verdeeld. FRANKRIJK. Te Marseille zijn brieven uit Tunis van den 1 I ontvangenwaarin gemeld wordt dat op do kust aldaar twee dagen achtereen een zware storm heeft gewoed, waarin elf brikken en goelctten schipbreuk leden. Van alle bodems is de bemanning gered Men deelt als eene bijzonderheid modedat dezer dagen, op eene openbare verkooping van hoeken, een exem plaar van Danle, hetwelk vroeger een eigendom van Orsini geweest en door dezen van kantteekeningen voorzien was voor 67 francs is verkocht. Voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Bagcux werd in de vorige week een huwelijk gesloten waarbij als bijzonderheid word opgemerkt, dat beide echtelingen in hetzelfde jaar geboren zijn, denzclfden naam dragen cn volle neef en nicht zijn, dat beide twee broeders Hebben die van beide zijden als getuigen hij het huwelijk tegenwoordig waren, zoodat men onder do akte slechts één familie naam vond er ouder begrepen die der ouders van de jonggehuw den die tevens broeders cn zusters waren. Dit blijft dus in de familie. Een dor brandewijnpachters in Rusland heefthij het aanvaarden van zijn ambt, het huis waarin hjj den bran dewijn. verkoopt, kerkelijk doen inzegenen. ITALIË. Er wordt te Milaan weder eene versterking van 25,000 man verwacht. Men zegt, dat de keizer deze stad zal bezoekenom de gemoederen tot rust te brengen door zijne tegenwoordigheid. Men ziet hier geene sigarendan in den mond der soldaten, die ze van de regering ontvan gen. De opera wordt voortdurend goed bezocht. Maarschalk Giulaij spreekt met de officieren over niets dan over de'n' «aanstaanden veldtogt" en voegt er schertsende bij, dat men de malinezen als dolle honden moet neêrschieten. BELGIE. - In de afgeloopene tnaand beliep in België het getal der brieven, die uithoofde van verkeerde adressen, niet kon den besteld worden niet minder dan 3551 stuksdus allen brieven waarvan er geen enkele aan zijn adres ge komen is. Men spreekt (namelijk in België) veel over het verbeteren van de postdienstmaar ziedaar een punt, het welk zeker wel eens verdiende behandeld en opgelost te worden de overgroote meerderheid toch van die brieven komt van do werkende klasse, welke slecht schrijft en de namen van dorpen en steden of hunne plaatselijke ligging niet genoegzaam kent. Zou er geene mogelijkheid bestaan, vraagt een zeker bladom op de postkantoren een der bedienden aan te wijzentot wien de geringe menscheu zich zouden kunnen rigten, om de adressen der brieven te laten verbeteren, zelfs des noodig, te laten schrijven? Dan ten minste zou de onleesbaarheid niet meer in aanmerking kunnen komen. Men mag veronderstellen, dat de waarde in die brieven gevondennog al eenige honderde francs beloopen; dit is andermaal eene zware belasting op de min dere klasse geheven. De waardein soortgelijke brieven besloten, is meestal het geld dat de teedere en werkende moeder zendt naar den zoon, die in eene andere stad dient; naar den rekruut onder het leger; of wel, het is, in tegen overstelling de spaarpenning van het kinddien het voor den gebrekkigen vader, voor eene arme moeder, voor eenen ongclukkigen weldoener bestemt. Het zijn kleine schulden, kleine gelden van aankoop of verkoop; het is kortom geld, waaraan het bloedige zweet van de kinderen des volks kleeft, en om het teregt te doen komen, zou het gouver nement kosten noch moeite mogen ontzien De heer Rareyde bekende paardentemmer, geeft thans te Brussel onderrigt in zijne kunsttegen den toe- gangprijs van fr. 250 voor een heer en dame. De lessen worden in de koninklijke rijschool gegeven. Binnen een half uur heeft hij een paard getemd van den heer Doulre- ligne, die openlijk verklaard heelt, in weerwil van al zijne pogingennooit dit paard te hebben kunnen zadelen. In de antworpsche haven ligt thans een geheel met negers bemand schip. Bij het schoonmaken der buiten zijden van het schip" moesten zich verscheidene matrozen tot over het midden te water hegeven, 't geen de werk lieden op de havenboorden aanleiding gaf om bij den kapitein aan te dr.ngen om dit werk door do arme lieden te doen staken. Geen dadelijk gehoor vindende schijnt de kapitein evenwel spoedig liet raadzame te hebben ingezien om de volvoering hunner bedreigingen niet af te wachten en aan het verzoek gevolg te geven. Bij Marete heeft eene drijfjagt op wolven plaats ge had, die den 'omtrek onveilig maakten van de vijf zijn er twee geschoten, cn wat het opmerkelijkst is, door personen, die nooit een geweer hadden aangeraakt. Bij hel drijven van 6 koeijen van de Beesten- naar de St,-Jacques markt te Antwerpen, kwam juist het regc- ment jagers van hunne militaire wandeling terug. De bees ten schrikten cn wierpen zich in de gelederen waar zij eene te hegrijpen verwarring aanrigtten Een was er in het portaal der kerk van St.-Jucques gevingt, dat met veel moeite er werd van daan gehaald. Gelukkig hebben geene verwondingen plaats gehad. Mengeling. In een onzer vaderlandsche weekbladen leest men het volgende: «rekenkundig voorstel voor melkboeren": «als 27 duim sneeuw 3 duim water geven, hoeveel melk zal dan ecne koe geven, als zij met rapen wordt gevoed!'Ver menigvuldig de vlokken sneeuw met de haren op den staart der koedeel dan de uilkomst door eene raap voeg or een pond krijt bij, vermenigvuldig het geheel met pompwater en het totaal zal hel antwoord govon."

Goessche Courant | 1859 | | pagina 1